Results 1 to 9 of 9

Thread: AS Monaco retrogradata din motive financiare

  1. #1
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    AS Monaco retrogradata din motive financiare

    AS Monaco - vice-campioana in acest an in Hexagon shi cashtigatoarea Cupei Ligii, a fost retrogradata in divizia secunda datorita unor datorii estimate intre 53 shi 87 mil de Euro. Sa nu uitam ca nu ar fi primul caz. In 2001, Toulouse FC a fost retrogradata in Divizia Nationala Franceza (a treia din Frantza) tot din cauza instabilitatzii financiare.
    In skimb, la noi nu e nici un bai daca ai datorii, atat timp cat te potzi prezenta la meci.
    Last edited by ady_azzuro; 8th June 2004 at 00:31.

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Era aproape de asteptat ca asta sa se intimple .Ambitiile sint prea mari pentru un teritoriu atit de mic si cu o po****tie de 10 000 de bogatasi care numai de a merge la fotbal nu au chef .De cind Nisa joaca tot in prima divizie s-a terminat si cu cei de acolo care in schimb de altceva faceau 30 km pina la Monaco pentru a vedea meciurile.Iar moftul printului imbatrinit s-a cam domolit. Dorin

  3. #3
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Legat de acest subiect,eu am o intrebare:presupunind ca si in Romania legile ar fi aplicate si s-ar lua aceleasi masuri(ceea ce, bineinteles,nu se va intimpla niciodata),cam cite echipe ar mai avea Divizia A?Despre "B" nici nu mai vorbesc. :? :? :?

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Iata, in alte tari se poate actiona in litera regulamentului impotriva oricarui club, indiferent de nume. Au fost retrogradate si alte echipe pentru diverse fraude (vezi cazurile Olympique Marseille sau AC Milan).
    Sincer, mie imi pare rau de AS Monaco dar unde e lege, nu-i tocmeala.

    In fotbalul nostru, Mitica Dragomir afirma sus si tare ca, atat timp cat va fi el la Liga, nici o echipa nu va fi depunctata, insa are grija sa nu programeze pe Sportul, echipa a carei conducere l-a vrut inlaturat de la LPF. Comparatiile nu-si mai au rostul.

    Sunt curios cate retrageri vor fi in Diviza B anul viitor, cand vor fi 3 serii...
    De fiecare data cand se sustine ideea celor 18 echipe in Divizia A, se spune ca asa au si italienii (argumentele stim noi cui... ). Dar nu se zice nimic de faptul ca italienii au o singura serie de B... Ce sa faci, aici nu mai e buna comparatia /nope/ , nu mai are nimeni din conducerea FRF sau LPF interesul sa arate lucrul acesta .
    Parerea mea: Divizia A - 16 echipe, Divizia B - o singura serie de (cel mult) 20 de echipe.

  5. #5
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Sincer imi pare rau de As Monaco pt ca a fost retrogradata pt ca mie mi se pare o echipa buna chiar mai buna decat lion.Dar asta e poate daca nu erau retrogradati puate ar fi facut o figura frumoasa anul viitor in europa

  6. #6
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Kiar daca va fi retrogradata, locul din CL nu i se ia.

  7. #7
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    AS Monaco a castigat apelul si va evolua si anul viitor in prima liga franceza. Totusi, echipei din principat nu i se va permite sa cumpere jucatori, ci doar sa vanda.

  8. #8
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Ei,vezi ca si cei de acolo mai incalca niste decizii luate, sau si-o fi bagat Mitica coada si pe la ei?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  9. #9
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Ei, Mitica Monaco a facut facut rost de investitori. Altfel nu castiga apelul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •