Results 1 to 10 of 10

Thread: Marian Cozma - lacrimi si durere

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0

    Marian Cozma - lacrimi si durere

    Astazi se implineste un an de la disparitia lui Marian.

    Marian Cozma a fost înjunghiat mortal, în data de 8 februarie 2009, la restaurantul Patriota, din orașul Veszprem, în altercație fiind implicați și alți doi coechipieri, Zarko Sesum și Ivan Pesic, grav răniți și ei. Handbalistul român în vârstă de 26 de ani a fost înjunghiat în inimă, fiind singurul dintre cei trei care și-a pierdut viața.

    Conform declarației colonelului Derzsy Peter, șeful Criminalisticii din cadrul Poliției Veszprem, dosarul întocmit după uciderea handbalistului român Marian Cozma a adunat 38 de capitole, în 13.000 de pagini. Au fost audiați 700 de martori, au avut loc 57 de interogatorii directe și 416 persoane au fost supuse recunoașterii. Au fost adunate 347 dovezi, 60 de specialiști analizându-le și exprimându-și opiniile. Cercul de suspecți a adunat 27 de persoane, care au fost implicate anterior și în alte 53 de tipuri de infracțiuni.

    Poliția din Veszprem a anunțat oficial, că autorul crimei este considerat Raffael Șandor, care l-a înjunghiat în inimă pe Marian Cozma, după ce îi aplicase o lovitură similară și în zona rinichilor. Ceilalți doi handbaliști de la MKB Veszprem implicați în altercația din 8 februarie, croatul Ivan Pesici și sârbul Zarko Sesum, au fost atacați de al doilea suspect, Nemeth Gyozo, ajutat de Ivan Sztojka. Gyozo a fost cel care l-a înjunghiat în zona rinichilor pe Ivan Pesici.

    Sâmbătă, la ora 15.00, în fața Veszprem Arena a fost dezvelit monumentul închinat memoriei lui Marian Cozma. Imediat după tragedia petrecută în 8 februarie 2009, fanii echipei din Ungaria au deschis un cont în care s-au făcut donații, pentru ridicarea acestui monument. În aproape un an, ei au strâns suma de aproximativ 20.000 de euro. Monumentul este din granit, are 2,5 metri înălțime și a fost realizat de sculptorul Mihaly Gabor.

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    "Mama e acasă, îi e foarte rău zilele astea... Tu aveai un suflet curat, erai frumos fizic și interior, și de-asta stârneai parcă și invidie. Fiule, dacă ai fi fost un laș, acum ai fi trăit, dar tu ai fost curajos și puternic, precum tatăl tău. Dacă eram cu tine, pe acea stradă, acum ai fi stârnit aplauze în tribune, panică printre adversari și zâmbete printre colegi. Dar ei mi te-au omorât și nimic nu mi te mai aduce înapoi. Acum, până și lumea din sala în care jucai mă atinge, vrând parcă să te simtă pe tine!", taie adânc cuvintele lui Nea Petre, în timp ce soarele apune în spatele crucilor dezordonat așezate. Rapid însă, liniștea ce i-a conferit-o monologul impresionant, se transformă într-o furtună interioară provocată de ultimele știri ale zilei: "Știam că Sandor mi-a ucis fiul, dar toți merită aceeași pedeapsă! Au spus că băiatul meu arăta ca un mafiot? Au fost învățați de avocați, care sunt tot de-ai lor. Nu mă încântă pe mine nicio pedeapsă, pentru că oricum voi da eu ochii cu ei! Dar nu știu ce voi face în martie, la proces, când vor apărea în fața mea, pentru că voi avea o luptă doar cu mine, pentru a mă stăpâni!". Azi, Veszprem joacă cu Tatan Presov un meci obișnuit de campionat. Acolo ar fi trebuit să fie Marian...

    Petre Cozma

  3. #3
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Unul dintre atacatorii lui Marian Cozma, Nemeth Gyozo (foto), a acordat din închisoare un interviu șocant unui post maghiar de televiziune, în care relatează, pas cu pas, încăierarea din clubul Patriot. Limbajul, mobilul atacului și felul în care istorisește faptele îl fac pe infractorul ungur un proprotip parcă a ceea ce numim în România "cocalar", "mardeaș de cartier" sau "interlop". "Face parte doar dintr-un clan libidinos", ne mărturisește Petre Cozma. ProSport vă prezintă mai jos fragmente din mărtusirea - infantilă - a lui Gyozo, o reprezentație de tupeu care s-ar putea să vă enerveze la culme.

    Eu n-am știut că ei sunt handbaliști, mai degrabă păreau niște mafioți.

    Băiatul ăla înalt, Marian Cozma, a deranjat mai multă lume cu stilul lui de dans. Se lovea de lume, m-a împins și pe mine, era clar că e un tip agresiv.

    Am început să ne îmbrâncim, ne-am bătut vreo trei contra trei, dar ne-am bucurat că am găsit bărbați adevărați cu care să ne răfuim. Am luat câteva palme, dar am ripostat și noi.

    Afară am văzut că cineva e la pământ și cineva în genunchi, deasupra lui. Am crezut că cel de la pământ e de-al nostru și i-am dat un picior în cap celui de deasupra (n.r. - sârbul Sesum).


    Am văzut că lumea s-a adunat în jurul cuiva, dar nu m-a interesat și m-am dus acasă. Am dormit foarte liniștit, fără remușcări, pentru că nu știam că ar fi murit cineva. Îmi părea bine că m-am bătut într-o luptă tare.

    Eu nu fac parte dintr-o gașcă de recuperatori, eu sunt zugrav!

    Sunt șocat că procurorii cer închisoarea pe viață doar pentru că am lovit pe cineva cu piciorul în cap. Merit doar cinci-șase ani să rămân după gratii.

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Amintire vesnica, Marian!

  5. #5
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0

    Odihneste-te in pace, Marian!

    La patru ani și o zi de la moartea tragică a lui Marian Cozma, survenită într-o noapte blestemată de 8 februarie, regretatul pivot român va fi din nou comemorat la Veszprem. Fosta sa echipă, campioana Ungariei, joacă azi cu HCM Constanța în grupa B a Ligii Campionilor.

    Cînd vor intra azi pe teren, se vor gîndi măcar pentru o secundă la "Păsărilă". Mai ales că, acolo, deasupra tabelei de marcaj, tricoul cu numărul 8 a rămas de patru ani agățat. Și urmărește toate meciurile echipei lui Marian.

    "Parcă Dumnezeu a făcut ca o echipă din România să joace cu Veszprem la exact patru ani distanță de la moartea lui Marian! Vom juca și cu gîndul la el. Sper să facem o figură frumoasă", a declarat directorul executiv de la HCM Constanța, Nurhan Ali.

    http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/i...la-390283.html

  6. #6
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Au trecut deja 4 ani...Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Mariane!

  7. #7
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Amical disputat in memoria regretatului handbalist Marian Cozma. (pe 8 septembrie ar fi implinit 31 ani)
    Dinamo - Veszprem 23-32

  8. #8
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Adevaratii dinamovisti nu pot fi uitati niciodata. Odihneste-te in pace Pasarila!


    http://i58.tinypic.com/307yf44.jpg
    Last edited by leodacin; 8th February 2015 at 17:27.

  9. #9
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    8 ani de cand te-ai dus langa Catalin Hildan. Odihneste-te in pace, Pasarila!
    Attached Images Attached Images

  10. #10
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Azi se implinesc noua ani de la moartea cumplita a handbalistului Marian Cozma.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •