Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 32

Thread: Minutul si scorul - remember "Fotbal minut cu minut"

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post Minutul si scorul - remember "Fotbal minut cu minut"

    Va aduceti aminte de frumoasele vremuri ale Fotbal minut cu minut, "tur de orizont", cand meciurile erau disputate sambata, toate la aceeasi ora? Pacat ca nu se mai intampla si azi la fel, ca acum televiziunile dicteaza programul partidelor din liga I.
    Care erau comentatorii vostri preferati? Ai mei Ilie Dobre si Nicolae Secosan. Mai ziceti: Razvan Apostolescu, Andi Vilara, Ion Ghitulescu...

  2. #2
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Daca am trai intr-o tara normala macar 5 partide ar trebui sa se dispute la aceasi ora, asa cum se intampla in Italia,Anglia,Germania,Spania samd.

    Ascultam si eu fotbal minut cu minut, Ilie Dobre este magnific, nu se intelegea nimic din comentariul lui ... imi placea Radu Antohi

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce vremuri...mai tii minte cand a fost ultimul an in care majoritatea partidelor se disputau la aceeasi ora si erau date la RRA? Parca 2004 sau 2005? Oricum, la anul emisiunea implineste 45 de ani de existenta.
    Mie nu mi se pare normal ca televiziunile sa impuna ora de disputare a meciurilor, inainte nu se intampla asta. Oare cum se intelegeau atunci toate televiziunile sa difuzeze meciurile la aceeasi ora? (erau atunci pe TVR 1, National TV si Telesport).

  4. #4
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Mai exista "fotbal minut cu minut", insa doar liga 2, la radio. De fapt, daca ma gandesc bine, am ascultat si meciuri de Liga I asa, cand erau mai multe meciuri care, chiar daca nu incepeau neaparat la aceeasi ora, se suprapuneau.
    Am zis!

  5. #5
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Exista o emisiune foarte buna la Radio Romania, se numeste Panoramic sportiv si este prezentata de Mugur Corpaci si Adrian Fetecau, in fiecare sambata si duminica seara, o emisiune unde nu se rateaza nici un eveniment sportiv, totul este structurat foarte bine. Acolo se mai comenteaza si live partidele de prin Liga I.

  6. #6
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    Exista o emisiune foarte buna la Radio Romania, se numeste Panoramic sportiv si este prezentata de Mugur Corpaci si Adrian Fetecau, in fiecare sambata si duminica seara, o emisiune unde nu se rateaza nici un eveniment sportiv, totul este structurat foarte bine. Acolo se mai comenteaza si live partidele de prin Liga I.
    parca la 22:30 este emisiunea asta...am cativa ani de knd nu am mai ascultato...
    Octavian Vintila,Adrian Fetecau si Ilie Dobre erau preferatii mei...mai nou aparuse Bogdan Pasare care paremise ca a plecat la tv...
    ce vremuri erau cand toata lumea astepta ora de incepere a meciurilor...treceai pe strada si auzeai vocea si comentariul inconfundabil al lui Ilie Dobre sau vocea calma a lui Tavi Vintila...

  7. #7
    junior Duke_Tm's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    111
    Reputatie
    1
    Inca mai ascult Fotbal Minut cu Minut, dar Liga a II-a seria de VEST!
    E o placere sa asculti comentariile si mai ales meciurile ce au loc - pentru ca fara doar si poate in seria de vest sunt echipe de traditie cu o istorie frumoasa!
    FCD in ADN

  8. #8
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Astia mai purii poate-i tineti minte pe Domozina, Minoiu, Secosan...
    Si gnditi-va ca atunci, in loc de laptop wifi aveau un carnetel si o gramada de articole decupate din ziare.
    Ce vremuri!

  9. #9
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    Suntem nostalgici,nici n-am putea fi altfel,sunt anii tineretii noastre.
    Unii dintre cei pomeniti de voi nu mai sunt in viata,au ramas insa in amintirea noastra,prin profesionalismul de care au dat dovada,ca seniori ai presei sportive din Romania.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #10
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    Daaa!!! Ce vremuri taica. De departe cel mai simpatic era Ilie Dobre. Bai cum ti-i alerga ala...era mingea la mijlocul terenului si se excita asta de parca era unu singur cu poarta goala.Doua faze memorabile ale lui:
    1. La un sut pe langa poarta Dobre al nostru zice "sut puternic si mingea trece la 12 centimetri de poarta"
    2. Pentru ca nu a primit legatura o perioada buna de timp, a intervenit. Toata lumea credea ca e vorba de un gol dar...surprize...omul ceruse legatura sa il certe pe interlocutor ca nu il baga in seama
    Mai erau frazele clasice "sut milimetric pe langa...", "lovitura de teatru", "iata cum sunt asezati jucatorii in camp"
    In schimb nu imi placea Teodor Mateescu, cel care comenta meciurile lui U si Gloria. Adormeai frate langa radio cand i se dadea la ala legatura

  11. #11
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Isi mai aduce aminte cineva cum (si mai ales de ce), cu putin timp inainte de revolutie, Ilie Dobre a fost indepartat din Redactia Sport si trimis la stiri din agricultura?

  12. #12
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Desi uram sa nu vad un meci la TV inainte de 89, transmisia meciurilor la radio aveau farmecul lor!! Dar eu chiar si de curand am mai ascultat niste meciuri la radio, eram in provincie si nu aveam timp de tv. Foarte....melancolic. Imi aduceam aminte de acele vremuri....
    Si de cate ori voi avea ocazia, voi asculta cu placere un meci la radio.

  13. #13
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    Ce asculti Aurele...RRRegional?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #14
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Nu, RR Actualitati, pentru meciuri...

  15. #15
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    Nu te contrazic,dar pe Romania Actualitati n-am mai prea auzit meciuri.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  16. #16
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    Nu te contrazic,dar pe Romania Actualitati n-am mai prea auzit meciuri.
    Mai baga...dar din liga II.

  17. #17
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Nu-am mai scris de vreun an sau paote 2 pe intern..dar acest subiect ma face sa zic si eu cateva vorbe...

    In anii 90 abia asteptam meciurile la radio... stateam cu urechile pregatite...

    Era un spectacol sa ii auzi pe comentatori ..
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  18. #18
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    mi-aduc aminte sambata dimineata cand ieseam cu taicameo la masina sa mai reparam ceva si la radioul din ea "mergeau" meciurile de radio din liga a 2-a incepute la 11. imi placeau mai mult meciurile diviziei B pe atunci pentru ca aici auzeam "live" meciurile interului (vreo 2 ani i-am mai prins), fc sibiu mai tarziu sau ale gazului (o obisnuita a ligii 2 decat a ligii 1). in plus simteam intotdeauna seria vest una mai pasionala cu echipe de traditie (uta, corvinul, baia mare, olimpia, fc bihor, u cluj, asa tg mures, jiul, isct, echipele din valea jiului cu denumiri specifice, armatura zalau...) si o gaseam mai "locala", poate si de-asta o preferam in locul transimsiilor meciurilor din divizia A. astazi liga a 2-a a devenit una plina de II-uri (dinamo II, steaua II...), de sateliti si de comune iar duelurile de traditie au disparut. in plus tot mai multe meciuri se joaca (din cauza televiziunilor) la ore diferite in intervalul vineri-luni, pt radio ramand meciuri mai putin importante

    frumoase vremurile radio cu minutul si scorul (parca prin min 30-35 se intampla) cu cate-un comentator care uita ca primeste legatura doar pt cateva secunde si cu greu mai era oprit de moderator, cu "ilii" dobre care transormau un meci anost intr-un adevarat derby englezesc sau altii la care adormeai incet , cu momentele in care primeam informatii din alte sporturi: scoruri in direct de la baschet, volei si chiar transmisiuni prin telefon cu meciurile din cupele europene la handbal.

    apropo de ilie dobre si faze amuzante despre el, memorabile sunt momentele cand in timp ce un comentator relata desfasurarea meciului in cele 1-2 minute cat primea de la moderator, in momentul in care se inscria pe alt stadion, comentatorul respectiv cerea permisiunea de a intrerupe colegul si a da cateva detalii pe moment despre golul marcat. ei bine, ilie dobre isi intrerupea colegul intr-un astfel de moment direct prin celebrul "gooooooooooooooooool" fara a mai cere niciun fel de permisiune

  19. #19
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Salutare Sorensen, bine ai revenit!

  20. #20
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Mi-aduc aminte de gratarele de mai sau septembrie, cand in locatiile traditionale de gratar de pe langa Bucuresti n-auzeai manele, ci "fotbal minut cu minut" din zeci de masini.

    Preferatul meu clar Ilie Dobre, doar el transmitea de la meciurile Rapidului, nu? GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL!
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  21. #21
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    un comentator pe spiritul Giulestiului!
    caterinca maxima cand era el la cabina de comentator,toata tribuna 1 tresarea cand tipa goooooooooool!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •