Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 105

Thread: Patinaj artistic

  1. #64
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    intreaba-i pe arbitri ! noi nu gasim explicatii. desi nici ei n-o sa fie in stare sa raspunda
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  2. #65
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,638
    Reputatie
    0
    sunt interese media....si multe altele.....gazdele trebuie sa-si traga acel 5 % din partea arbitrilor , cum se spune.....in plus nu da dea bine un rus campion olimpic in S.U.A......

  3. #66
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LordulCapdeMort View Post
    sunt interese media....si multe altele.....gazdele trebuie sa-si traga acel 5 % din partea arbitrilor , cum se spune.....in plus nu da dea bine un rus campion olimpic in S.U.A......
    mai ales ca olimpiada e in Canada...iar la JO de la Salt Lake -SUA- campionul olimpic a fost rus.

  4. #67
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Eu cred ca se exagereaza cu aceasta teorie a conspiratiei. Sa stiti ca Plusenko si medalia de aur nu sunt unul si-acelasi lucru.
    Last edited by oana_f; 19th February 2010 at 23:19.

  5. #68
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Cred ca atunci cand se spune ca Plushenko a facut acele elemente tehnice care din punct de vedere teoretic au fost superioare celor executate de Lysacek (ma refer la quad) se pierde din vedere calitatea lor. Acest lucru numai membrii juriului care sunt in domeniu le pot aprecia.
    Dintre cei care comenteaza pe forum este cineva in domeniu (sportiv, antrenor, etc) ? Daca da il rog sa-si exprime parerea competenta cu ceva detalii tehnice.
    Mie , ca simplu spectator mi s-a parut ca aterizarile lui Plushenko nu au fost tocmai in regula, iar la una chiar a evitat in ultimul moment cazatura.
    Din punct de vedere artistic performanta lui Lysacek a fost mult mai fluida, iar din punct de vedere tehnic destul de solida, fara greseala in elementele pe care le-a executat.
    Build The Monster

  6. #69
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by codrutc View Post
    Cred ca atunci cand se spune ca Plushenko a facut acele elemente tehnice care din punct de vedere teoretic au fost superioare celor executate de Lysacek (ma refer la quad) se pierde din vedere calitatea lor.
    Toate bune si frumoase numai ca nu poti compara cvadrupla lui Plushenko cu cea a lui Lysacek...asta pentru ca cel din urma n-a facut-o.
    Eu n-am zis ca Lysacek n-a fost bun la elementele pe care le-a facut. Am zis ca era pe doi, ca a fost mai slab la artistic si azi, si ca totusi a trecut in fata unuia care a fost pe 1 la SP, a facut niste elemente in plus la tehnic si a fost putin mai artistic.
    18 feb 2010 in Vancouver is: "The night they killed figure skating" - Elvis Stojko

  7. #70
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Eu cred ca lumea e prea socata de faptul ca rusul a pierdut aurul, de aici toate aceasta drama cu furtul, bla, bla

  8. #71
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si lui Plushenko i-a lipsit o saritura din arsenal...si anume triplul Flip...deci nici el nu a fost complet, ca alta data.

    @codrutc: foarte bine punctat! Ma bucur ca a mai observat cineva ca Plushenko a fost deviat in aer la unele sarituri, iar vreo 2 aterizari au fost la limita.

    Insa asta e...vad ca noi, romanii, avem un fix cu furtul..ne place sa speculam mult, etc, etc.
    www.fangymnastics.com

  9. #72
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Sare el cvadrupla si nu sare un amarat de flip..sa fim seriosi. prefera lutzul (care e mai grea) in loc de flip
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  10. #73
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pai Lutz si Flip e acelasi lucru..difera doar muchia...exterioara sau interioara.
    Si fara Flip nu putem spune ca a facut toate sariturile...ii lipseste si lui..deci nu a fost complet! Cat de mult il placi pe Plushenko...trebuie sa recunosti ca i-a lipsit o saritura.

    Si un Flip valoreaza mai mult decat un Salchow sau un Loop...daca facea Flip in locul uneia dintre aceste sarituri..era campion.
    Sa nu-mi spui ca nu s-a gandit....probleme cu muchia, te asigur...doar atunci se renunta la una dintre sarituri (Lutz/Flip).
    www.fangymnastics.com

  11. #74
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Evgeni a patinat pentru public, lumea a venit sa vada spectacol..sa vada elemente tot mai dificile, nu a patinat numai pentru un juriu cum a facut americanul. Parca el nu putea sa execute elemente cu dificultate mai mica, sa le execute perfect si castiga, a vrut sa faca spectacol. Uneori nu e bine, se pare. In orice caz, judecandu-i la rece, Plushenko e peste Lysacek oricand, la orice ora din zi si din noapte sa-i judeci pe amandoi la bani marunti ai sa ajungi la acelasi rezultat.
    Si a facut bine Evgeni, ca a castigat respectul oamenilor, fata de american, care s-a ales cu titlul, insa si cu dispretul oamenilor totodata.
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  12. #75
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Cred ca pana la urma putea sa o sara, nu stiu, nu zic. Adica nu e un patinator care sa aibe frica de vreun element. E ceva de genu, ii zice antronorul: hai ma sa inventam o noua saritura. hai

    nu ar avea frica. a incercat si un cvadruplu lutz doar. Pe cand Evan: o noua saritura? si cate puncte are? sa muncesc pt asa putine puncte? si daca o ratez? mai bine concurez ca la juniori si fac bine decat sa ratez..nu nuuu..lasa, sa pastram pe moda veche, eu trebuie sa fiu campion, nu sa impresionez lumea, ca nu-mi da lumea medalia.
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  13. #76
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Si da, recunosc...a avut niste ezitari Plushenko, dar per total merita. A avut o zi proasta, nu stiu ce a fost cu el, daca il punem acum sa sara, ti le sare.. nu il scuz..stiti si cu dragulescu cum rata la olimpiada.
    Eu cand am vazut cum a plecat axelul, cat de inclinat, am zis: gata, il rateaza. M-am bucurat ca l-a tinut. Dar ciudat, el care e atat de sigur pe sarituri, e cel mai bun la ele, tocmai ele sa-i joace feste. Ce nedrept!
    Totusi poate era mai bine sa rateze axelul, intr-un fel...n-ar mai fost discutii, manaria, furtul n-ar mai fi fost asa pe fata...cadea..stiam, da a meritat ala, plushenko a gresit. Dar Dumnezeu a vrut sa nu greseasca, l-a tinut. Si totusi... titlu olimpic la 1,31 puncte. Va dati seama ca e diferenta minora pentru un titlu asa important si de aceea lasa loc de atatea interpretari. Dar raman la aceeasi parere. . Competitia baietilor => CVADRUPLA
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  14. #77
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tRipLe aXeL View Post
    Si a facut bine Evgeni, ca a castigat respectul oamenilor, fata de american, care s-a ales cu titlul, insa si cu dispretul oamenilor totodata.
    Eu nu-l dispretuiesc pe american, mie mi-a placut. Nu generaliza

  15. #78
    incepator
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Plushi a fost nervos pt ca stia ce patise la SP. I l-au adus pe american suficient de aproape sa fie iritat din cauzala nedreptatilor.Ceea ce mi se pare putin ciudat, este ca la FP, unde americanul trebuia sa fie fbun dupa spusele celor care i-au urmarit SP a fost apreciat ca si Plushi.Ceva este putred ........daca este atat de bun la partea artistica dupa cum l-au bonificat la SP, de ce acolo, unde se putea exprima mult mai bine ,a fost la egalitate cu "neartisticul "Plushi.Sa fim seriosi este vorba de scoala slava de patinaj. Plushi are tot ceea ce-i tb unui patinator ,unui sportiv care participa la o olimpiada,el face parte dintre cei care starnesc sentimente puternice de ura sau iubire. Eu sunt dintre cei care il adora, si-mi pare rau, ca dupa ce doi ani am astepat acesata revenire, el este scarbit si vrea sa plece probabil definitiv din competitii.

  16. #79
    sport legend exodus's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    386
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    mai ales ca olimpiada e in Canada...iar la JO de la Salt Lake -SUA- campionul olimpic a fost rus.
    hahaha owned!!!

    finala din 2002 mi s-a parut de referinta pt patinajul artistic masculin. ce rivalitate, ce executii, ce pasiune! de cand s-a retras yagudin si s-a trecut la alt sistem de punctare eu mi-am pierdut interesul. am urmarit finala masculina de anu asta si am fost dezamagit: evan corect dar cuminte si fara stralucire, iar plushenko, o umbra a campionului din trecut, atat ca executie cat si expresivitate.
    dupa ce am vazut finala asta am revazut prestatia castigatoare de la salt lake city, ceea ce va doresc si voua: http://www.youtube.com/watch?v=On65xmS5Xls

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    curios, la salt lake city, in america, campion olimpic a fost iagudin. atunci, cei de la NBC nu au avut bani, sa faca un american campion olimpic?

    http://www.youtube.com/watch?v=tu3s9aR079k

    eu zic ca e no comment. iar la dans rusii sunt pe primul loc dupa programul impus.

  18. #81
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    @Oana: Si eu apreciez un program mai bun din punct de vedere artistic decat unul technic. Dar nu poti spune ca Evan a prezentat asa ceva. E drept ca o fi fost cel mai curat program. Dar atat! Nu cred ca merita locul 1! Daca Plushenko nu avea acele mici ezitari, iar Takahashi nu ar fi cazut eu sper ca alta era povestea.

    @Andi: Nici chiar asa. Evan e cunoscut doar e campionul mondial entitre. Stiam ca e un favorit al arbitrilor...dar stiam ca asta se intampla numai in State nu vroiam sa cred ca asa va fi si la olimpiada.
    Dar cred ca era de asteptat ca noul campion sa fie or canadian or american. Cum lui Chan nu au putut sa ii dea note prea mari...pentru ca ar fi fost prea pe fata(totusi locul 5 e destul de mult, Oda ar meritat mai mult acel loc) au vazut ca se poate cu Lysacek si au reusit.
    Parca il vad pe Eva ca se retrage acum....si asta nu ar fi asa grav daca nu s-ar retrage si altii
    Last edited by whisper; 20th February 2010 at 14:47.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  19. #82
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    să se retragă mai repede. să nu-i mai văd părul ăla lins de capră, dat pe spate, stil Pepe.
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  20. #83
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    mai stiu eu unul care isi dedea parul cu la fel de mult gel. bine ca in ultimul timp nu o mai face....vorbesc de Lambiel
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  21. #84
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    @Oana: Si eu apreciez un program mai bun din punct de vedere artistic decat unul technic. Dar nu poti spune ca Evan a prezentat asa ceva. E drept ca o fi fost cel mai curat program. Dar atat! Nu cred ca merita locul 1!
    Ba pot spune asta, atata timp cat e parerea unui spectator, pe care l-a impresionat mai mult programul americanului decat al rusului, chiar daca o fi rusul tata patinajului. E vorba de gusturi.

    La fel, in proba de perechi, mie mi-au placut cel mai mult canadienii de pe locul doi, dar pot sa accept ca arbitrii stiu ei mai bine de le-au dat note mai mari rusilor. In clasamentul meu, canadienii ar fi fost primii, Olivier si Isabelle, pe doi, iar italienii mari, pe trei.

    P.S: Rusii Domina si Shabalina sunt entuziasmul in persoana. Ce-o fi atat de greu sa nu mai stea asa de incruntati?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •