Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 127 to 147 of 355

Thread: Die Deutsche Nationalmannschaft

  1. #127
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Veste nu prea buna de la echipa nationala. Klose nu va juca, o accidentare durearoasa la mana facandu-l indisponibil. Antrenorul Löw are acum la dispozitie doar trei atacanti:Kurányi, Hanke si Gomez, primii doi urmand sa inceapa meciul.
    Eu am probleme mai mari ca Löw:trebuie sa gasesc bilete la Germania-Romania,in septembrie!

  2. 7th February 2007, 18:17

  3. #128
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cu o ora inaintea meciului, echipa Germaniei a fost modificata din nou, sper ca pentru ultima oara:
    Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder,Lahm - Fritz, Frings, Ballack , Schweinsteiger - Kurányi, Gomez.

  4. #129
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Un moment util să vedem ce poate Fritz la mijloc. A mai jucat acolo şi la Leverkusen, dar la Werder a jucat numai fundaş.
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  5. #130
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Germania - Elvetia 3-1(2-0)

    Stadionul din Düsseldorf, 51 000 de spectatori.Arbitru Bossen (Olanda).
    Au marcat: Kurányi (7), Gomez(29),Frings(67), Streller (72).

    Formatii: Germania : Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker ,Metzelder, Lahm - Fritz , Ballack (Borowski), Frings (Hitzelsperger), Schweinsteiger (Jansen) - Kurányi (Schlaudraff), Gomez (Hanke); Elvetia:Banaglio - P.Degen, Senderos, Grichting, Magnin (Dzemaili) - Behrami, Vogel(Spycher), Margairaz (Inler), Barnetta (D.Degen) - Frei (Streller), H.Yakin (Vonlanthen).

    O prestatie vioaie din partea ambelor formatii, meci totusi dominat de gazde care au aratat un joc solid in aparare, iar prin clasa liniei de mijloc si-au impus jocul. Cei doi inaintasi, convocati de fapt in lipsa titularilor au aratat pe alocuri un joc remarcabil ceea ce va mari considerabil concurenta, daca socotim si revenirea titularilor Klose si Podolski.

  6. #131
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Cateva comentarii

    Joachim Löw, antrenorul echipei germane, :Noi am inceput bine acest meci, si timp de 60 de minute am reusit un fotbal bun si eficace. Trebuie sa gasim ritmul potrivit pentru 90 de minute.

    Kevin Kurányi: Cu Gomez am jucat la juniorii echipei din Stuttgart si este firesc csa ne fi inteles bine.

    Jakob Kuhn, antrenorul echipie elvetiene: Echipa germana ne-a aratat, bine si la timp,care ne sunt limitele.

  7. #132
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Germania - Cehia

    Un meci cheie, sambata la Praga. Echipa care castiga se poate considera in principiu calificata.
    Pentru Germania va fi un joc foarte greu, lipsind cativa jucatori titulari, in unele cazuri chiar si posibilul inlocuitor.
    Asa este cazul postului de fundas dreapta unde A.Friedrich este accidentat, iar inlocuitorul lui, Fritz suspendat.
    Suspendat este si Klose, Borowski, Neuwille si Gomez au fost operati, Metzelder s-a ranit sambata in partida cu Nürnberg, Hanke este accidentat si el.

    Jucatorii selectionati se vor intalni marti la Hotelul Kempinski din Neu-Isenburg, langa Frankfurt, cei 20 de jucatori convocati urmand sa inceapa imediat pregatirile.

    Pentru meciul de la Praga, Joachim Löw va fi nevoit sa recurga probabil la unele improvizatii, echipa posibila conturandu-se astfel: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Mezelder (M.Friedrich),Jensen - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Kurányi (Kiessling), Podolski.

    Bilantul partidelor Germania - Cehia este favorabil echipei negru-rosu-auriu:
    21 de jocuri, 14 victorii , 3 egaluri si 4 infrangeri, dar ultima victorie dateaza din anul 2000.

    Sa vedem ce se mai intampla in cursul saptamanii...

  8. #133
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Marti, antrenamentul nationalei nu a fost lipsit de probleme. Ballack care a mai avut de jucat oficial cu Chelsea a venit mai tarziu, iar Frings si Schweinsteger au primit repaus pentru a-si vindeca ranile. In schimb se indreapta lucrurile cu Metzelder, care desi lovit in zona ochiului stang s-a putut antrena normal.

    Lukas Podolski a declarat presei ca echipa doreste sa lege acest meci in sirul succeselor de la CM, ea deplasandu-se la Praga pentru a invinge !

  9. #134
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Ceva mai mult optimism dupa antrenamentul de azi al celor 20 convocati la nationala. Prezenta completa, accidentatii sunt refacuti chiar si Metzelder pare sa...vada lumea mai clar !
    Selectionerul J.Löw a laudat in mod deosebit pe cei noi veniti in lot: Enke, Castro, Hilbert si Kiessling, care se comporta ca niste adevrati "vulpoi".

  10. #135
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    In cantonamentul echipei Germaniei este in fine mai multa liniste si se contureaza echipa care va incepe meciul de la Praga.
    Accidentatii sunt toti valizi si fata de echipa standard care a jucat la mondiale sunt doar doua absente: A.Friedrich,fundasul dreapta, si Klose, varf de atac. In rest nume cunoscute, doi jucatori mai tineri fiind mai putin cunoscuti, Jensen si Kiessling.
    Echipa care se profileaza: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder,Jensen - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi (Kiessling). Singurul semn de intrebare este al doilea atacant, si cred ca acest Kurányi in forma la Schalke va fi preferat datorita experientei mai mari.

    Partida cu Cehia va avea cateva curiozitati, multi jucatori fiind mai demult sau in prezent coechipieri. Asfel, la Arsenal Lehman cu Rosicky, acesta din urma impreuna cu Koller jucand vreme indelungata cu Metzelder la Dortmund, Galasek l-a avut coleg pe Kiessling la Nürnberg, Ballack joaca cu portarul Czech la Chelsea, fundasul central Ujfalusi a evoluat si el in Bundesliga samd.

  11. #136
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa meciul de la Praga echipa Germaniei va sustine un meci amical cu anemarca, la 28 martie la Duisburg.
    Aici este planificat pentru luni 26 martie un antrenament cu public, pe stadionul unde va avea loc miercuri meciul.
    Sa vezi si sa nu crezi,pentru acest antrenament stadionul a fost vandut pana la ultimul loc: 31 500 de spectatori platitori vor sa vada un antrenament al echipei nationale.
    Entuziasmul publicului din Germania,redimensionat dupa CM din 2006, pare sa nu mai cunoasca limite.
    Sa speram ca asa va ramane si dupa meciul de la Praga.

  12. #137
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Anglia - Germania

    Traditionalul meci Anglia - Germania va avea totusi loc, cum anunta managerul echipei nationale germane, Oliver Bierhoff.
    Contractul oficial a fost semnat si cele doua vechi rivale se vor intalni pe noul Wembley la 22 August ,intr-un amical in fata a 90 de mii de spectatori.
    Bierhoff a exprimat bucuria federatiei germane de a sustine premiera pe noul stadion.

  13. #138
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    O victorie indiscutabila

    Meciul de aseara de la Praga a avut in echipa Germaniei o invingatoare indiscutabila, fapt recunoscut atat de jucatorii si antrenorul echipei cehe cat si de mass-media.
    Scorul de 1-2 este pentru Cehia chiar bun, potrivit raportului de forte din teren, oaspetii avand posibilitatea sa castige la scor, Podolski a sutat in bara, Schneider a ratat singur cu portarul etc.
    Trebuie spus , de asemenea, ca echipa gazda a deziluzionat pe alocuri, nici un compartiment al echipei nerepetand unele prestatii anterioare. Apararea a fost nesigura,mai ales la Rosenal, mijlocul nu a legat jocul, iar atacantii nu prea au avut ocazii, desi Koller a luptat mult si exemplar.
    Germania a aratat acelasi joc solid, minutios construit pe care l-am vazut la mondiale, o aparare ferma, in ciuda tineretii sale (Jansen 21, Mertesacker 22, Lahmr 23, Metzelder 26 ani), mijlocul, rutinat, ca de de obicei compartimentul forte al echipei, cu un Ballack admirabi si daruit, iar in atac un Kuranyi revenit mult imbunatatit si decis sa dovedeasca tuturor ca lipsa lui din echipa de la CM a fost o eroare. Cele doua goluri cu capul realizate de el au fost cea mai buna recomandare.
    Germania isi intareste pozitia de lider fiind si pe mai departe favorita pentru castigarea grupei.

  14. #139
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Miercuri: Germania - Danemarca

    Miercuri, la Duisburg, Germania intalneste intr-un amical Danemarca, echipa care se intoarce din Spania unde a pierdut cu 1-2.

    Antrenorul J.Löw a anuntat intentia de a acorda un repaus jucatorilor Ballack, Schweinsteiger, Frings, Mertesacker, Lahm,Schneider si Lehmann, iar Podolski este suspendat pentru un joc amical.

    Vom vedea asadar o cu totul noua echipa, cu deosebire linia mediana va fi constituita numai din jucatori noi.

    Formatia ar putea arata astfel:

    Hildebrand - Fritz, Metzelder, M.Friedrich ,Jensen - Trochowski, Hilbert, Hitzelsperger, Schulz - Kurányi,Kiessling.

    In lot mai sunt: Enke, Castro, Madlung, Freier, Schlaudraff.

  15. #140
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    J.Löw a mai convocat doi tineri jucatori pentru partida de miercuri: mijlocasul Rolfes de la Leverkusen si atacantul Helmes de la Köln.

  16. #141
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    In meciul de miercuri sunt posibile mai multe debuturi decat se credea. Löw il perefera in poarta pe Enke, care va debuta la 29 de ani in echipa nationala. Schultz, accidentat a parasit cantonamentul, iar Metzelder de la Dortmund ramas cu echipa va ...ramane pe banca pentru a fi odihnit (in masura posibilitatilor) pentru echipa sa de club.
    Astfel impotriva Danemacei (miercuri ora 2O pe ZDF live) se contureaza formatia:Enke - Fritz, Madlung, M.Friedrich ,Jensen - Trochowski, Hilbert, Hitzelsperger, Rolfes - Kurányi, Kiessling.

  17. #142
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Meciul de maine de la Duisburg prilejuieste in preziua lui tonuri critice din partea danezilor. Antrenorul nordicilor, Morten Olsen, pe vremuri jucator la FC Köln, il critica aspru pe Joachim Löw ca fiind lipsit de respect, de vreme ce el aliniaza importriva Danemarcei doar o echia ...B. Aceasta critica, vazuta absolut obiectiv este asa si ...asa. Argumentele lui Olsen pot fi acceptate, pe de alta parte si germanii trebuie intelesi in intentia lor de a odihni unii jucatori pe de alta parte de a oferi prilejul unor tineri capabili sa se afirme.
    Nu stiu ce va zice Olsen daca echipa lui va pierde...

    Sase jucatori spera sa debuteze sub culorile nationalei: Enke, Castro, Rolfes, Hilbert, Kiessling si Helmes, ultimul de la echipa de liga a doua Köln. Helmes ar fi al saselea jucator din liga a doua care ar debuta in echipa nationala in toata istoria ei.
    Echipa Germaniei pare sa primeasca conturul definitiv: Enke - Castro, Madlung, M.Friedrich, Jensen - Fritz, Rolfes, Hitzelsperger,Trochowski - Kurányi, Schlaudraff. Danemarca anunta "11"-le: T.Sörensen - Jacobsen,Gravegaard,Agger,N.Jensen - Poulsen, D.Jensen, Kahlenberg - Romedhal, Tomasson, Grönkjaer.
    Partida va fi condusa de englezul Webb.

    Bilantul Germania - Danemarca : 14 victorii, 2 egaluri si 7 infrangeri.

  18. #143
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Pentru a-i linisiti pe spectatorii din Duisburg care si-au manifestat dezamagirea ca echipa Germaniei va alinia miercuri practic o echipa B , federatia a decis sa acorde o mica "bomboana". Spectatorii care isi vor trimite biletele de intrare de la acest meci, pana la 5 aprilie,pe adresa federatiei vor avea optiunea de a primi un bilet de intrare la unul din meciurile de calificare viitoare. De asemenea, fiecare va primi gratuit un fular si o sapca cu insemnele echipei nationale.

  19. #144
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    S-a incheiat de cateva minute la Düsseldorf partida Germania - Cehia (U21), castigata de gazde cu 1-0(1-0) printr-un gol marcat de Marcell Heller de la Eintracht Frankfurt. A fost un meci placut vioi, cu multe faze de poarta, victoria tinerilor germani fiind totusi clara si meritata.

  20. #145
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    "B"-ul a fost totusi putin...

    Germania - Danemarca 0-1(0-0).

    Comentat vehement si nefavorbail in special de catre oaspeti, Germania a aliniat in amicalul de azi o formatie secunda, doar trei jucatori ramanand din echipa invingatoare sambata la Praga (Jansen, Hitzelsperger, Kuranyi), in rest fiind utilizati doar jucatori tineri, sase dintre ei debutand cu acest prilej in echipa nationala.

    Meciul a inceput cu doua ocazii uriase ale oaspetilor, portarul Enke reusind o parada spectaculoasa, iar Trochowski salvand de pe linia portii. Meciul s-a echilibrat apoi simtitor, jucatorii germani avand chiar perioade de dominare , timp in care au ratata ocazii prin Schlaudraf si Trochowski.
    Oaspetii cu o formatie mai robusta si rutinata, printre care si o seama de jucatori cu state de serviciu mai vechi sau mai noi in bundesliga (Poulsen, Tomasson, D.Jansen, Grönkjaer, Andreasen) au avut totusi cateva ocazii mai clare de a inscrie.
    In partea a doua a intalnirii, gazdele au dat din nou tonul si au reusit cel putin o jumatate de duzina de ocazii de gol, numai Schlaudraff si Helmes ratand de cate doua ori fiecare, portarul Christiansen intervenind salvator. Pe fondul unei superioritati teritoriale a gazdelor, oaspetii au reusit un contraatac pe care l-au finalizat prin Bendtner in min.81, acesta reluand de la 6-7 metri centrarea lui Grönkjaer. O victorie la limita, poate chiar meritata a oaspetilor, avand in vedere ocaziile mai clare, dar pentru conducerea tehnica a echipei Germaniei experimentul a adus o seama de concluzii privind capacitatea unor jucatori de a evolua la cel mai inalt nivel si cu siguranta de de Madlung, Schlaudraff, Helmes sau Kiessling vom mai auzi. Partida a fost urmarita pe stadionul din Duisburg de 31 500 de spectatori si a fost bine condusa de arbitrul englez Webb.
    Formatii:[I] Germania [/I]: Enke - Fritz, Madlung, M.Friedrich,Jansen - Hilbert (58 Freier),Rolfes (71 Castro),Trochowski,Hitzelsperger - Kurányi (46 Kiessling), Schlaudraff (78 Helmes); Danemarca: T.Sörensen (46 Christiansen) - Priske, Gravegaard,Agger, Jacobsen - C.Poulsen (46 Andreasen),D.Jensen (46 Würtz),Kahlenberg(46 Grönkjaer) - Romedahl (77 B.Poulsen),Tomasson (56 D.Sörensen), Bendtner.
    Last edited by georg40; 28th March 2007 at 23:21.

  21. #146
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1

    Drumul Germaniei spre Campionatul European Editia 2008 Austria/Elvetia

    Campionatul European Editia 2008 Austria/Elvetia bate la usa si Germania isi joaca sansele intr-o grupa interesanta -cu Cehia, Slovacia , Irlanda , Tara Galilor , Cipru si San Marino.

    Calificarea nu ar trebui sa o rateze, ar insemna practic un dezastru - insa toate semnele tind spre un nou succes- in caz de calificare , Germania pare favorita la castigarea trofeului , avand cota de 1:5.5 , fiind urmata de Italia si Franta .

    Le uram mult succes jucatorilor, antrenorului ''Joggi'' Löw si suporterilor
    Last edited by Universal; 2nd June 2007 at 16:03.

  22. #147
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Grupa Germaniei: Grupa D

    Loc
    1. » Deutschland 5 4 1 0 21:3 +18 13
    2. » Cehia 6 4 1 1 15:4 +11 13
    3. » Irlanda 7 4 1 2 12:8 +4 13
    4. » Slovacia 6 3 0 3 15:11 +4 9
    5. » Wales 5 2 0 3 8:9 -1 6
    6. » Cipru 6 1 1 4 9:16 -7 4
    7. » San Marino 5 0 0 5 1:30 -29 0

    Meciurile:

    Sa 02.09.2006 20:15 » Cehia - » Wales » 2:1 (0:0)
    Sa 02.09.2006 20:15 » Slovacia - » Cipru » 6:1 (3:0)
    Sa 02.09.2006 20:45 » Deutschland - » Irlanda » 1:0 (0:0)
    Mi 06.09.2006 20:15 » Slovacia - » Cehia » 0:3 (0:2)
    Mi 06.09.2006 20:45 » San Marino - » Deutschland » 0:13 (0:6)
    Sa 07.10.2006 16:00 » Wales - » Slovacia » 1:5 (1:3)
    Sa 07.10.2006 17:15 » Cehia - » San Marino » 7:0 (4:0)
    Sa 07.10.2006 18:30 » Cipru - » Irland » 5:2 (2:2)
    Mi 11.10.2006 20:30 » Irlanda - » Tschechien » 1:1 (0:0)
    Mi 11.10.2006 20:45 » Slovacia - » Deutschland » 1:4 (0:3)
    Mi 11.10.2006 21:00 » Wales - » Cipru » 3:1 (2:0)
    Mi 15.11.2006 20:00 » Cipru - » Deutschland » 1:1 (1:1)
    Mi 15.11.2006 20:30 » Irlanda - » San Marino » 5:0 (3:0)
    Mi 07.02.2007 20:45 » San Marino - » Irlanda » 1:2 (0:0)
    Sa 24.03.2007 16:00 » Irlanda - » Wales » 1:0 (1:0)
    Sa 24.03.2007 19:00 » Cipru - » Slovacia» 1:3 (1:0)
    Sa 24.03.2007 20:45 » Cehia- » Deutschland » 1:2 (0:1)
    Mi 28.03.2007 17:25 » Cehia - » Cipru» 1:0 (1:0)
    Mi 28.03.2007 20:30 » Irlanda- » Slowakei » 1:0 (1:0)
    Mi 28.03.2007 21:00 » Wales - » San Marino » 3:0 (2:0)

    Meciurile de astazi :

    Sa 02.06.2007 16:00 » Wales - » Cehia --
    Sa 02.06.2007 19:00 » Deutschland - » San Marino --

    De miercuri:

    Mi 06.06.2007 20:30 » Deutschland - » Slovacia --

    Urmatoarele meciuri:
    Mi 22.08.2007 » San Marino - » Cipru --
    Sa 08.09.2007 » Slovacia- » Irland --
    Sa 08.09.2007 » Wales - » Deutschland --
    Sa 08.09.2007 » San Marino - » Cehia --
    Mi 12.09.2007 » Cehia - » Irland --
    Mi 12.09.2007 » Slovacia- » Wales --
    Mi 12.09.2007 » Cipru- » San Marino --
    Sa 13.10.2007 » Slovacia - » San Marino --
    Sa 13.10.2007 » Irlanda - » Deutschland --
    Sa 13.10.2007 » Cipru - » Wales --
    Mi 17.10.2007 » Irlanda - » Cipru --
    Mi 17.10.2007 » San Marino - » Wales --
    Mi 17.10.2007 20:45 » Deutschland - » Cehia --
    Sa 17.11.2007 » Cehia - » Slovacia --
    Sa 17.11.2007 » Wales - » Irlanda --
    Sa 17.11.2007 20:00 » Deutschland - » Cipru --
    Mi 21.11.2007 » Cipru- » Cehia --
    Mi 21.11.2007 » San Marino - »Slovacia--
    Mi 21.11.2007 20:30 » Deutschland - » Wales --

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •