Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 106 to 126 of 355

Thread: Die Deutsche Nationalmannschaft

  1. #106
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    De Duisburg era vorba, ca oras stabilit pentru o intalnire amicala, adversarul insa nu a fost inca precizat.

  2. #107
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Premiul Fair-Play pentru Federatia germana de fotbal

    Federatia germana de fotbal primeste pentru meritele sale in organizarea campionatului mondial 2006 "Premiul special Fair-Play 2006".
    Premiul este acordat de Comitetul international Fair-Play (CIFP) care incepand din anul 1964 recunoaste pe aceasta cale aportul unor sportivi si organizatii in domeniul sportului. Presedintele comitetului, ungurul Kamuti spunea printre altele ca:" un asemenea exemplu pozitiv ,ca cel aratat de Germania cu prilejul campionatului mondial ,trebuie sa fie transmis si in acest mod catre toti iubitorii de sport din lume, el fiind remarcabil".
    Premiul va fi inmanat directorului DFB, Jürgen Niersbach sambata la Budapesta.

    Ce credeti care sunt meritele concrete ale germanilor, care au fost elementele care au deosebit acest CM de altele anterioare. Ce a fost foarte bun si ce putea fi mai bine organizat ? Va invit sa va spuneti cat mai multi parerea.

  3. #108
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Pai cel mai bine cred ca puteti spune voi cei care stati acolo. De aici cam greu sa ne dam cu parerea despre organizare.
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  4. #109
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eu am gasit organizarea ireprosabila, de la respectarea orei de incepere a meciurilor si pana la organizarea transferului echipelor dintr-un oras in altul.
    As zice ca pentru mine nu a fost nici o surpriza, a fost totul tipic german.

    Nou a fost si pentru mine cadrul care l-au creat nemtii la ei acasa dupa mottoul: Lumea in gazda la prieteni ! N-a fost nimeni care sa nu fi subliniat primirea deosebit de prietenoasa, conditiile create pentru suporterii straini, atmsofera de ...carnaval in plina vara ! La aceasta s-au adaugat masuri de securitate perfecte, competitia desfasurand-se fara incidente si intr-un interes general pe care nici cei mai optimisti nu l-au putut prevedea.
    Lumea i-a cunoscut pe germani la ei acasa altfel decat unii si-ar fi inchipuit.
    Acestea sunt, cred eu, motivele care au dus la acordarea acestui premiu.

  5. #110
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    mda, zi multzam ca n-o trebuit sa mergi cu S8

  6. #111
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Poate zici mai clar , pari cam zgarcit la vorbe, nu te inteleg

  7. #112
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    in sapt. cit o avut loc CM, S8-u, care trece pe linga stadion a avut aproape zilnic intirziere. ceea ce e naspa pentru cei ca mine care vor sa prinda S5-u la gara, fiind numa cam 5 min intre.
    cu alte cuvinte, s-a subestimat traficu.

  8. #113
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Si gasesti acest fapt atat de grav ca el umbreste meritele DFB in organizarea CM, sau ai vrut sa spui altceva ? Apropo, in ce oras locuiesti ?

  9. #114
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    spun ca nu-i totu roz. mi-a povestit si un amic din München chestii asemanatoare. alt ex-coleg a fost voluntar la oamenii de ordine la Stuttgart si a avut si el cite una alta de obiectat.

    stau in Mainz.

  10. #115
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Totusi, daca s-a decis acordarea Premiului Fair-Play inseamna ca elementele pozitive au fost majoritare, iar lumea fotbalului si nu numai ea au fost multumite, poate chiar incantate de ceea ce federatia germana a realizat. Eu zic, ca si noi, cei care traim aici, putem fi mandri de aceasta recunoastere.

  11. #116
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu n-am de ce sa fiu mandru ca implicarea mea personala s-a rezumat la a saluta "oaspetii" nostrii olandezi cu un voios "twe-eens" la coborirea din expresul regional de Koblenz, dupa ce cintasera "Deutschland, Deutschland, alles ist vorbei".
    mentionez ca dupa aia n-au mai cintat.

    distractie o fost pentru cei ce stateau in catunul unde brazilia avea cantonament, ca nu puteai sa intrii decit cu permis special in propria localitate. am vreo 2 colegi care au tinut chef cind a zburat brazlilia din competitie, ca ei locuiau acolo.

  12. #117
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eu m-am gandit ca fiind aici, in Germania ai si tu o anumita satisfactie ca tara in care traiesti a reusit in fata lumii sa ia cu nota maxima acest examen. Sigur ca , mandru nu trebuie sa fii neaparat...numai daca simti acest lucru !

  13. #118
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    mandru sunt, daca e cazul, pe ce fac io. pe ce face Beckenbauer n-am cum sa fiu mandru, ca aportul meu la ce face el, de exemplu, e neexistent.

  14. #119
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    789
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Federatia germana de fotbal primeste pentru meritele sale in organizarea campionatului mondial 2006 "Premiul special Fair-Play 2006".
    Premiul este acordat de Comitetul international Fair-Play (CIFP) care incepand din anul 1964 recunoaste pe aceasta cale aportul unor sportivi si organizatii in domeniul sportului. Presedintele comitetului, ungurul Kamuti spunea printre altele ca:" un asemenea exemplu pozitiv ,ca cel aratat de Germania cu prilejul campionatului mondial ,trebuie sa fie transmis si in acest mod catre toti iubitorii de sport din lume, el fiind remarcabil".
    Premiul va fi inmanat directorului DFB, Jürgen Niersbach sambata la Budapesta.

    Ce credeti care sunt meritele concrete ale germanilor, care au fost elementele care au deosebit acest CM de altele anterioare. Ce a fost foarte bun si ce putea fi mai bine organizat ? Va invit sa va spuneti cat mai multi parerea.
    da nu numa de Fair Play a fost acolo campionatul Mondial 06 ce pentru ca au Stadioane de 5 Stele!

  15. #120
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CrAzY92 View Post
    da nu numa de Fair Play a fost acolo campionatul Mondial 06 ce pentru ca au Stadioane de 5 Stele!

    Exact invers ! Germania a primit organizarea CM, apoi si-a facut ordine in casa, modernizand stadioanele, construind sosele, hoteluri etc., a organizat competitia ireprosabil , atragand in acest entuziasm total pe iubitorii de fotbal si nu numai pe ei, dupa care a primit Premiul Fair-Play...

  16. #121
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Meciurile echipei Germaniei

    In acest an , echipa reprezentativa a Germaniei va sustine numeroase partide inter-tari, fie cu caracter amical si de pregatire , fie in cadrul preliminariilor campionatului european. "Deschiderea" are loc miercuri,7 februarie la Düsseldorf in compania nationalei Elvetiei.

  17. #122
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Germania - Elvetia

    Miercuri , la Düsseldorf are loc cea de-a 49 partida dintre echipele celor doua tari. Cu nici o alta tara , Germania nu a sustinut atatea intalniri. Bilantul celor 48 de jocuri de pana acum : 34 victorii, 6 egaluri si 8 infrangeri.

    Pentru echipa Germaniei aceasta va fi cea de-a 787-a intalnire din istorie, socotita de la 5 aprilie 1905. In acesti aproape 101 ani Germania a castigat 447 partide, a terminat la egalitate 162 si a pierdut 177.

    Germania va trebui sa renunte la serviciile lui Lukas Podolski, suspendat pentru doua meciuri in urma eliminarii sale in partida cu Georgia de la 10 octombrie 2006. Ca atare Podolski va lipsi si la meciul cu Danemarca de la 28 martie.

    In echipa Germaniei vor evolua jucatori cu vechi state de servicii si multe prezenta in reprezentativa: Ballack si Schneider cate 75, Klose 67 si Frigs 64.

  18. #123
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Formatiile probabile

    Pentru jocul care va incepe la Düsseldorf ,la ora 20, sub conducerea arbitrului olandez, Bossen se anunta urmatoarele formatii probabile:

    Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker,Metzelder, Lahm - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Klose, Hanke.

    Elvetia: Zuberbühler - P.Degen, Senderos, Müller, Magnin - D.Degen, Vogel, Dzemaili, Barnetta - Frei, Streller.

    ( Fratii Degen, Barnetta, Frei, Streller si Magnin evolueaza in Bundesliga).

  19. #124
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    "Brussels International Supporters Award"

    Cu prilejul meciului de miercuri, Clubul fanilor echipei nationale va primi pentru exemplara sa comportare din timpul campionatului mondial 2006 distinctia "Brussels Internationa Supporters Award", actiune sustinuta de UEFA. Acest club, al carui membri insotesc echipa si in strainatate, numara in prezent 39 000 de persoane.

  20. #125
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Kurányi titular

    Dupa evolutiile sale bune din acest inceput de sezon Kevin Kurányi este pe cale sa-si recastige locul in echipa nationala. Antrenorul J.Löw anuntat atacul in componenta Klose - Kurányi.

  21. #126
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Klose nu joaca

    Veste nu prea buna de la echipa nationala. Klose nu va juca, o accidentare durearoasa la mana facandu-l indisponibil. Antrenorul Löw are acum la dispozitie doar trei atacanti:Kurányi, Hanke si Gomez, primii doi urmand sa inceapa meciul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •