Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 355

Thread: Die Deutsche Nationalmannschaft

  1. #22
    sport legend pronostic's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Germania
    Posts
    375
    Reputatie
    1
    Nordrhein-Westfalen! ..cam departe
    Eu in Berlin, ce zici, ne intalinm la o bere?
    Poate facem un forum meeting si in Germania!
    Last edited by pronostic; 8th June 2004 at 21:10.

  2. #23
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Berlin ?
    Numai cind RO va juca finala din 2006 !
    Pina atunci beau si in cinstea ta !

  3. #24
    sport legend pronostic's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Germania
    Posts
    375
    Reputatie
    1
    Te astept!

  4. #25
    sport legend pronostic's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Germania
    Posts
    375
    Reputatie
    1

    Jürgen Klinsmann-Noul antrenor al Germaniei?

    Conform ziarului "Süddeutsche Zeitung", urmasul lui Rudi Völler va fi fostul capitan al nationalei, Jürgen Klinsmann.
    De asemenea, ziarul ne informeaza, ca Holger Osieck va fi numit antrenor secund, iar Oliver Bierhoff va ocupa functia de manager.

    Cateva date despre Jürgen Klinsmann:

    Cariera:
    1972 – 1974 TB Gingen
    1974 – 1978 SC Geislingen
    1978 – 1984 SV Stuttgarter Kickers
    1984 – 1989 VfB Stuttgart
    1989 – 1992 Inter Milan
    1992 - 1994 AS Monaco
    1994 – 1995 Tottenham Hotspur
    1995 – 1997 FC Bayern München
    1997 – Dez. 1997 Sampdoria Genua
    Jan. 1998 – Juni 1998 Tottenham Hots

    Succese:
    Campion mondial in 1990
    Campion european in 1996, vicecampion european in 1992
    Medalia olimpica de aur in 1988 la Seoul
    Campion national in 1997 cu FC Bayern München
    Jucatorul anunului in Germania in 1988 si 1994
    Jucatorul anunului in Anglia in 1995
    Golgeterul sezonului 1988 in Bundesliga

  5. #26
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial in pericol?!

    Credeti ca e o gluma ?

    OK ! Mai asteptati putin...pina mai tirziu si veti vedea ca nu glumesc !

    Politicienii germani si-au pus si intrebarea ce se va intimpla daca, dupa venirea pasarilor migratoare, se vor infesta si oameni ?

    In acest caz, unii politicieni au deschis o intrebare dura : se va mai putea disputa CM de fotbal ?

    Normal...nu !

    Chiar daca unii cred ca nu va fi infestata lumea cu gripa totusi intrebarea privind o eventuala anulare a CM ramine...

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Serbia
    Posts
    1,795
    Reputatie
    1
    abureala... politicienii astia sunt dementi )

  7. #28
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    JESSE, cu tot respectul, nici eu nu cred ca se va ajunge asa departe dar...intrebarea trebuie sa se puna.

    Si-apoi, daca gindesti ca pentru un CM de fotbal se risca infestarea a mii de oameni, in GERMANIA, te inseli...

  8. #29
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Dar ce, numai in Germania sunt pasari migratoare? Sau numai in Germania se joaca meciuri de fotbal cu zeci de mii de spectatori?
    Pai atunci ce se va intampla cu Luvru din Paris sau catedrala "Sagrada Familia" din Barcelona de exemplu, ca si acolo se strang zeci de mii de turisti zilnic...

  9. #30
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Eu am vrut doar sa-ti spun ca, asa cum sint de suciti uneori politicienii, cu siguranta vor adopta o masura lipsita de riscuri !

    Nu cred ca un guvern isi va asuma o raspundere de resc !

    Pe de alta parte : din cauza crizei aviare au murit, pina acum, 92 de persoane.
    Din cauza unei..."normale" gripe, anul trecut, doar in GERMANIA au murit 15.000 de oameni si...nimeni n-a...sughitat...

  10. #31
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Aici ai dreptate... Isteria asta cu gripa aviara mi se pare mult prea exagerata... parca iscata special...

  11. #32
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

  12. #33
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

  13. #34
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    GERMANIA-Drumul spre titlul mondial

    Poate pentru multi dintre cei care ati KLICKEN-it aceasta pagina, informatiile despre subiectul de fata va sint cunoscute.
    Poate ca voi repeta si eu unele info de mult “publicate” .
    Asa ca…

    Atunci cind a preluat friiele echipei, KLINSMANN a fost, oarecum, singurul candidat.
    De cum a venit la echipa, el a incercat din rasputeri sa-si impuna punctul de vedere si sa-si formeze un TEAM dupa dorinta sa.
    Si-a adus, din USA, o trupa de medici care operau cu metode inca necunoscute in fotbalul german.

    Ca jucator, KLINSMANN nu s-a putut lauda cu prea multi prieteni.
    Nici ca antrenor el n-a acumulat mai multi.
    Din contra : din cind in cind a aruncat cite o “bomba” (lactatele jucatorilor care vin la NATIONALA nu sint la valori corespunzatoare ; jucatorii vin nepregatiti fizic etc…etc).
    NATIONALA si antrenorul au avut parte de critici venite din toate partile, inclusiv de la FRANZ BECKENBAUER.
    Cindva, parca dintr-o data, acestea au…amutit !
    Fiecare a fost de parere ca pregatirile echipei NATIONALE au nevoie de liniste !
    Poate ca unii s-au chiar gindit : “imi este “Scheiss-egal” de ce va face Klinsi cu NATIONALA” sau “si-asa isi va rupe el gitul…”.

    In fata microfoanelor KLINSMANN a incercat mereu sa fie extrem de degajat in declaratii.
    Chiar si cind echipa a absolvit un joc catastrofal, grotesc, el iesea la rampa cu acelasi zimbet cuceritor si le spunea tuturor :”sintem pe drumul cel bun!”

    La critici, KLINSMANN a raspuns ca mai mereu : contra la toate si la orice ! Prin deciziile luate el a vrut sa arate : “eu sint BOSSUL !”
    (Poate ca ar fi trebuit sa i se cearca…contrarul a ceea ce se doreste de la el ! )
    KLINSMANN a trecut si peste cei care il criticau pentru faptul ca antreneaza echipa din FLORIDA !
    Se stie ca daca el s-ar afla in GERMANIA mai mult de 6 luni pe an atunci ar trebui sa plateasca impozit pe venit si…n-ar fi prea putin.

    Mai sint 101 zile pina la inceperea intrecerilor.
    Iar KLINSMANN mai are…101 probleme de rezolvat !
    Si, culmea, pe zi ce trece ele se tot aduna.

    Zilele trecute, dupa ce KLINSI a hotarit sa nu-l convoace pe WÖRNS (fundas-DORTMUND) la meciul contra ITALIEI, acesta a ripostat intr-un fel nu prea elegant.
    Presa a profitat, ca peste tot, si a incercat sa faca ceva capital din duelul partilor.
    Dupa parerea mea, KLINSMANN a asteptat de mult pretextul pentru a scapa de WÖRNS !
    E drept, anul trecut, in tur, WÖRNS a avut si perioade nu prea satisfacatoare . Dar cine n-a avut dintre jucatorii NATIONALEI germane ?
    Pe de alta parte insa, KLINSMANN, la acuzatiile care i s-au adus la cum alcatuieste echipa, a raspuns mereu, apasat : “in echipa vor juca cei care dau un randament maxim !”


    Ca vorbele sale nu prea aduc nimic o dovedeste si faptul ca in loc sa incerce sa ia contact cu jucatorul, KLINSMANN a procedat “stingaci si nerusinos”(WÖRNS) : el l-a anuntat, mai intii, pe antrenorul Dortmundului de nenominalizarea jucatorului. Acesta i-a raspuns : "daca ai o problema cu el spune-o personal, in fata !"
    ACUM, dupa acest episod care inca mai ruleaza, KLINSMANN se simte stapin pe situatie !
    Intr-un fel, are dreptate : WÖRNS a reactionat cam...pripit !

    Nimeni nu intelege cum la valoarea mult prea subtire a echipei actuale Klinsmann nu apeleaza la un fundas de talia lui WÖRNS care in retur s-a dovedit unul dintre cei mai buni din BUNDESLIGA (cu procente, in duelurile cistigate, in jurul a…80% !).

  14. #35
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Sa revenim la declaratia lui KLINSMANN cum ca jucatorii din echipa NATIONALA vor fi alesi dupa randamentul pe care il dau la echipele de club...

    BASTIAN SCHWEINSTEIGER (BAYERN MÜNCHEN)

    SCHWEINI a profitat de citeva meciuri bune la CONFEDERATIONS CUP, acolo unde s-au prezentat, cu mici exceptii, NATIONALE care...n-au avut de ales !
    Normal ca asta nu umbreste cu nimic jocul bun a lui BASTIAN dar, cum s-a vazut, el nu l-a mai „chemat“ la BAYERN.
    Conform declaratiei lui BALLACK : „Pentru a juca mereu la un nivel inalt trebuie sa muncesti si sa lupti ! Poate ca mi se pare dar am impresia ca BASTIAN nu e pe drumul cel bun!“
    Aceasta este si impresia mea : BASTIAN mi s-a parut de la inceput un tinar cu calitati deosebite dar...mult prea egoist !

    SEBASTIAN DEISLER (BAYERN MÜNCHEN)
    Dupa destul de gravele probleme de sanatate, am impresia ca nu numai cei de la BAYERN au vrut sa-i arate lui SEBI ca sint alaturi de el !
    KLINSI l-a convocat desi la BAYERN jucatorul intra doar ca JOCKER deci ii lipseste...practica !
    Oricum, SEBI este un jucator care poate schimba soarta unui meci dar, dupa parerea mea, nu prezinta garantia unuia care sa lupte 90 de minute !
    Sa spunem, ca JOCKER este OK desi nu prea si-a aratat valoarea in acest sezon !

    LUKAS PODOLSKI (FC KÖLN)
    Am mai scris despre el.
    A avut un inceput de sezon fulminant apoi au inceput toate ziarele si TV sa dea anunturi zilnice de la cine are cereri si unde va juca din iarna.
    Si-uite asa, LUKAS s-a afundat intr-un total anonimat si nici nu da impresia ca va iesi de acolo. Cel putin in perioada acesta cind KÖLN este o sigura candidata la retrogradare.
    Oricum, pentru NATIONALA nu intruneste, dupa parerea mea, calitatile unui jucator care ar putea sa „rupa“ ceva...

    CHRISTOPH METZELDER (DORTMUND)
    Antrenorul echipei, Bert van Marwijk, nici nu-l foloseste !
    Dupa o perioada de accidentari, CHRISTOPH freaca banca !
    In meciurile anterioare, in care a jucat, a fost invirtit de atacantii adversi de ti se facea mila de el.
    Oricum, are bune calitati de jucator dar, ce ne facem ( ? ), fara meciuri in picioare...

    ROBERT HUTH (CHELSEA)
    Abia etapa trecuta ROBERT a jucat intreg meciul. In rest...minute !
    Si-apoi, sincer : de cind l-am vazut cum joaca, pe acest...“dulap“, mi-a fost mereu teama pentru portarii echipei sale !
    Nu cred ca ROBERT este pregatit de a juca intr-o NATIONALA si mai putin la un turneu de o asemenea importanta !
    Dar, de cind l-am vazut pe JANCKER...ma abtin de a mai spune ceva despre cum gindesc unii antrenori...

    ARNE FRIEDRICH (HERTHA BERLIN)
    Cu vechea noastra SIMPATICA cunostinta, HERTHA BERLIN, ARNE se afla, ca si echipa, in cadere libera in ce priveste moralul, jocul etc.
    Nu cred ca NATIONALA are ceva de cistigat de pe urma serviciilor sale...


    Si-acum, in incheiere...

    CHRISTIAN WÖRNS (DORTMUND)
    La ora actuala poate cel mai in forma fundas !
    Mai ales ca la acest capitol echipa lui KLINSMANN seamana mai mult cu un... schweizer : cu gauri pe toate fetele si mai ales...in dos !

    KEVIN KURANYI (SCHALKE)
    KEVIN a avut, intr-adevar, o perioada nu prea fasta dar, cel putin, a luptat si se pare ca a depasit-o !
    Motiv pentru care nea KLINSMANN a hotarit sa nu-l nominalizeze pentru ITALIA !

    Sincer, e greu de inteles cum acest...element va reusi sa scoata ceva din acesti jucatori !
    Sa nu uitam ca turneul final este unul cu multe meciuri !
    Cum vor reusi acesti jucatori care abia joaca la echipele lor de club (sau au fost mult timp accidentati) sa faca fata unei astfel de intreceri ?
    Sau, fara sa incerc a glumi : poate KLINSMANN nici n-are de gind sa se califice mai departe !
    Si-apoi, nu scriu ziarele si spun reporterii ca ACTUALA NATIONALA ar trebui sa se multumeasca daca va scapa de grupe ?!

    De-o fi una, de-o fi alta, KLINSMANN isi va lua frumos banutii (ca la asta se pricepe) si se va intoarce in insorita FLORIDA si le va transmite conationalilor sai...“sa ma l...“ !

    In ce priveste intilnirea de miine, cu ITALIA...

    Au trecut deja 5 ani de zile de cind GERMANIA n-a mai invins una dintre MARILE echipe ale lumii .
    Ultima data a fost acel 1-0 de pe WEMBLEY : un sut un gol !
    (Englezii aveau sa-si ia revansa in GERMANIA : 5-1 !)
    RUDI VÖLLER, vrind sa acumuleze moral, s-a dus in sud estul Europei la o tarisoara frumoasa cu fotbalisti care uneori se mai ocupa si de...minge.
    Credea el ca daca isi ia trupa de fosti accidentati si fara practica (rezerve la club) va reusi sa-i invinga pe urmasii dacilor si, dupa spusele sale, va acumula moral !
    Pacat ca nimeni nu le-a povestit de MARASTI, MARASESTI, OITUZ...

    Lasind gluma ...
    Poate ca am doar impresia : in NATIONALA germana atmosfera este mult mai apasatoare decit inaintea acelui istoric amical !
    KLINSMANN este pe cale sa faca aceeasi greseala ca si RUDI VÖLLER !
    Si chiar daca, pe atunci, spectatorii germani cintau „exista doar un RUDI VÖLLER !“ iata ca...mai exista unul dar...tare capos !


    P.S.1 In urma cu citeva saptamini, la o prezentare a noilor tricouri ale NATIONALEI, entuziasmat de culoarea lor rosie KLINSMANN a declarat ca echipa va juca ori de cite ori se poate...in rosu deoarece jucatorii sint si ei fermecati de el !

    Cit de...fermecati sint a spus-o BALLACK zilele acestea cind a cerut ca echipa sa joace in alb (pentru ca asa vor majoritatea !) !
    Sa asteptam pina deseara sa vedem cine face pasul...inapoi !

    Punem pariu ca JÜRGEN KLINSMANN...NU ?!

    P.S.2 O ultima...
    La conferinta de presa de ieri KLINSMANN a venit in rosu iar BALLACK in...alb !

    Mai aveti intrebari ? !

  15. #36
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    ITALIA - GERMANIA , 1 Martie 2006

    Echipele probabile :

    ITALIA:

    Buffon/Juventus Turin (28 ani/57 Meciuri in NATIONALA) - Zaccardo/US Palermo (24/10), Nesta/AC Mailand (29/72), Cannavaro/Juventus Turin (32/90), Grosso/US Palermo (29/14) - Camoranesi/Juventus Turin (29/18), Pirlo/AC Mailand (26/21), Blasi/Juventus Turin (25/8) - Del Piero/Juventus Turin (31/71) - Toni/AC Florenz (28/15), Gilardino/AC Mailand (23/12)

    GERMANIA:

    Lehmann/Arsenal London (36 ani/28 Meciuri in NATIONALA) - Friedrich/Hertha BSC Berlin (26/32), Mertesacker/Hannover 96 (21/18), Metzelder/Borussia Dortmund (25/17), Lahm/Bayern München (22/15) - Deisler/Bayern München (26/35), Frings/Werder Bremen (29/48), Ballack/Bayern München (29/61), Schneider/Bayer Leverkusen (32/59) - Klose/Werder Bremen (27/50), Podolski/1. FC Köln (20/20) oder Asamoah/Schalke 04 (27/36)

    Arbitru: Eduardo Iturralde Gonzalez (Spanien)

    Klinsmann a incercaqt, de aproape un an de zile, sa nu-i convoace IMPREUNA pe KAHN si LEHMANN la NATIONALA !

    Acum ar fi fost...prima data !

    Numai ca...OLIVER KAHN este accidentat...

  16. #37
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    BALLACK la conferinta de presa de ieri, 27.02.2006

    http://img506.imageshack.us/img506/4...kdpa1508ej.jpg

  17. #38
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    KEVIN KURANYI are probleme cu meniscul piciorului sting si risca sa rateze mondialul !

  18. #39
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    "ODIOSUL" ANTRENOR

    Ceea ce se intimpla actualmente in fotbalul german, in FEDERATIE, se poate lesne inscrie in analele show-ului TV : „ZIMBITI, VA ROG !“

    Cea mai recenta critica adusa „odiosului“ KLINSMANN vine din partea antrenorului FELIX MAGATH (FC BAYERN MÜNCHEN).
    Ea se refera la faptul ca nea KLINSI doreste sa-l puna in functia de DIRECTOR SPORTIV pe antrenorul echipei de...hochei BERNHARD PETERS. Asta in locul lui MATTHIAS SAMMER, unul dintre candidati !
    Hei ! Nu ! Nu ati citit gresit sau...n-a scris Ricky aiureli (ca mai mereu) : intr-adevar este vorba de ANTRENORUL ECHIPEI DE HOCHEI !

    MAGATH : „Ce ma minuneaza pe mine este faptul ca JÜRGEN KLINSMANN ia decizii de angajare a personalului pe termen lung in timp ce, peste tot, el sustine ca nu este hotarit sa continue ca antrenor.“
    Hotarirea, eventual, o va lua DUPA MONDIALE !

  19. 1st March 2006, 23:27

  20. #40
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    Germania trece de grupa doar pentru ca e extrem de usoara si pentru ca joaca acasa.
    Last edited by pronostic; 3rd March 2006 at 01:04.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  21. #41
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    O Italie superba ca nu are nevoie de Totti, cu un DelPiero excelent si cu doua varfuri de mare clasa, ca sa nu mai vorbesc de linia de mijloc cu De Rossi in zi de gratie. Lippi a gasit formula magica, poate gaseste o solutie mai buna pe postul de fundas dreapta unde Zaccaedo este OK, dar se poate si mai bine. In rest, Lippi poate fi linistit. Germania a aratat mari carente in aparare unde Huth este prea primitiv pentru excelentii atacanti italieni, germanii pierzand jocul de la mijlocul terenului, jocul aerian si fiind dominati fizic de adversari, adica acolo unde aveau punctele forte, in trecut.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  22. #42
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Scor final:

    Italia 4 - 1 Germania

    Gilardino
    Toni
    De Rossi
    Del Piero
    si
    Huth pt nemti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •