Results 1 to 13 of 13

Thread: Tour de Ski 2010

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Tour de Ski 2010

    Dupa 2 curse, Northug conduce la masculin la doar 1 zecime secunda in fata lui Vylegzhanin, iar Kowalczyk la 2,8sec. in fata lui Saarinen.
    Astazi urmeaza sprintul liber 1km masculin si feminin, iar maine deja la Praga sprintul clasic. In doar 24 de ore avem curse solicitante dar foarte importante in economia clasamentului general al Turului de Ski 2010.
    Castigatorul en-titre Dario Cologna e abia al 12-lea, iar Di Centa al 20-lea. Bauer al 4-lea, iar Piller Cottrer al 33-lea, in pericol de a pierde si ultimele puncte care se obtin in cadrul acestui turneu.
    La fete, Majdic a coborat pe 10 dupa ce castigase prima etapa, iar acum e la 35,7sec. in spatele lui Kowalczyk. Poate recupereaza in sprintulrile de azi si maine, sa vedem. Follis pe 5, Longa pe 7 iar Shevchenko pe 12.

  2. #2
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce schimbare incredibila de situatie in clasamentul masculin! Johnsson trece pe primul loc, urmat de Hellner si Simen Oestensen, cel care cazuse in sprintul clasic de alaltaieri!
    Vyleghzanin pe 4 iar Northug pe 5 la 47sec. Heikinne abia pe 12!
    La fete conduce Saarinen, urmata de Kowalczyk la 24.9 sec. iar pe 3 e Majdic la 30sec. de lider.
    Apoi Follis, Korosteleva si Steira. Longa, Savialova, Skofterud completeaza top 10. Muranene de-abia pe 15. Di Centa pe 24.

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    La feminin castiga Follis, urmata de Majdic si Kowalczyk, apoi Saarinen, Longa si Sidko.

  4. #4
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    O idee buna a organizatorilor de a organiza curse care se desfasoara dintr-un oras in altul. Au fost spectaculoase si cursa feminina cat si cea masculina. La final eu cred ca se vor impune la masculin Northug si la feminin Saarinen, Majdic sau Follis.

  5. #5
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    O idee buna a organizatorilor de a organiza curse care se desfasoara dintr-un oras in altul. Au fost spectaculoase si cursa feminina cat si cea masculina. La final eu cred ca se vor impune la masculin Northug si la feminin Saarinen, Majdic sau Follis.
    Da. Si Kowalczyk are sanse, sa fim seriosi, In fond, e castigatoarea en-titre a cupei mondiale. Ba mai mult, as plusa si as zice ca cel care castiga turul de schi va castiga si cupa mondiala, cum s-a intamplat si in ceilalti ani.
    La baieti e sigura treaba 100% si daca iese Northug pe 2 sau 3 in turul de schi, tot nu mai are cum sa fie ajuns de altcineva la general. La fete e lupta stransa intre 3 deocamdata, dar poate reveni si Bjorgen la Otepaa si celelalte etape ramase, daca va fi in forma buna.
    Deocamdata 3,4sec. intre Majdic si Follis, italianca nu e prea buna la clasicul de maine, acolo Saarinen poate recupera. Pacat ca nu participa si Kuitunen la acest tur de schi si Kalla, fostele castigatoare
    Nu ma asteptam sa se retraga Evi Sachenbacher, doar a mai participat si altadata la curse lungi. Surprinzatoare aceasta Sidko, locul 6, nu am mai auzit de ea pana acum. Sau finalandeza Sarasoja, locul 15. Shevchenko abia pe 16, poate castiga catararea finala la fel ca anul trecut si termina in primele 10.

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Lider ramane tot Northug si dupa cursa de azi, la 6,3sec. in fata lui Bauer si 1min30sec. in fata lui Teichmann, si zic eu ca in mod normal nu mai poate pierde turul de schi. Maine se pleaca la interval, cursa cu handicap in catararea finala. Di Centa pe 10, urmat de Gjerdalen si Heikinnen.
    La fete Majdic a preluat conducerea la general, la 31,4sec. in fata lui Kowalczyk si aproape 1 minut in fata lui Follis. Saarinen cade pe 4, la aproape 2 minute.
    Maine la ora Romaniei 13:30 incepe cursa fetelor, iar cea a baietilor la 16:30.

  7. #7
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Da. Si Kowalczyk are sanse, sa fim seriosi, In fond, e castigatoarea en-titre a cupei mondiale. Ba mai mult, as plusa si as zice ca cel care castiga turul de schi va castiga si cupa mondiala, cum s-a intamplat si in ceilalti ani.
    Da, uitasem de ea, acum a inceput ultima cursa feminina din tur

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Kowalczyk se apropie din ce in ce mai mult de Majdic, va pierde oare slovena turul de schi pe ultimii 2km? Totusi inaintea ultimei curse are un avantaj fata de poloneza. Sa vedem.
    Pe 3 Follis in cursa de azi, apoi Saarinen mult in spate. Urmeaza urcusul final, cu o panta enorma de 30%.

  9. #9
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    E clar, Majdic a castigat turul de schi desi s-a clasat a doua, deoarece la finalul acestei curse diferenta intre ea si poloneza a fost de 19.6sec. ori ea avea deja un avantaj de 31sec. inaintea cursei.

  10. #10
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Bai nene, ce dracu', astia sunt batuti in cap? Cum calculeaza ei clasamentul cand Majdic avea un avantaj de 31sec. inaintea ultimei curse, si acuma o scoate castigatoare pe Kowalczyk la 19 secunde? Adica nu i s-a mai pus avantajul lui Majdic si a contat doar ultima cursa sau cum?
    Iar la baieti, ce sa mai zic, a castigat Bauer (fost castigator si el al turului de schi), la aproape 1min17sec. de Northug. Eu nu mai inteleg nimic, au facut o bulibaseala mai mare ca capu' lor!

  11. #11
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Este simplu, clasamentul ultimei curse conteaza pentru stabilirea ierarhiei finale.

  12. #12
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Este simplu, clasamentul ultimei curse conteaza pentru stabilirea ierarhiei finale.
    Sincer, nu cred, deoarece se iau in considerare toti timpii celor 8 curse, dar in cazul de fata singura explicatie logica ar fi acele secunde bonus din cursele de sprint si din cea cu start in bloc, pe care au reusit sa le ia anumiti sportivi. Si cel mai probabil aceste secunde bonus s-au dedus din timpul final abia ieri, dupa ultima proba, si nu chiar atunci dupa disputarea probelor de sprint si a celei de mass-start.

  13. #13
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am vazut doar ultima parte a cursei de fond,la Val di Fiemme,vreau sa spun ca acel traseu mi se pare criminal;ca spectator mi-ar fi placut sa fiu acolo,mai ales ca au fost si cursele finale din turul de ski,dar in pielea lor n-as vrea sa fiu.Tot respectul pentru acesti sportivi minunati.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •