Page 3 of 228 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 4770

Thread: Diverse 2010

  1. #43
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Azi am vorbit cu o antrenoare de gimnastica de la un club din Milano care mi-a zis ca in italia sunt vreo cateva zeci de gimnaste cu varsta intre 16 si 19 de ani care se mai antreneaza la cluburi cat dureaza liceul, chiar daca nu sunt convocate la lotul national. Mai ales ca an de an se decide cine intra in nationala, si au de unde sa aleaga daca toata echipa se accidenteaza. Poate nu sunt multe printre care sa aleaga, dar cel putin nu se trezesc ca noi doar cu o gimnasta valida in majoritatea timpului...In Romania stiti pe cineva care se antreneaza dupa 16 ani??? In SUA daca nu ma insel continua si pe perioada facultatii, sunt si burse pt gimnastica...

    Am citit in ziar despre Steliana Nistor, poate ati pus pe undeva articolul cu ea, continua sa se lamenteze ca nimeni nu mai face nimic pt ea, nimeni ii ofera un loc de munca, ca se plictiseste, etc. De cand facultatea iti lasa atat de mult timp liber ca sa te plictisesti???? Forumistele studente nu cred ca sunt prea mult de acord...Si apoi, de ce asteapta pe altii sa o caute sa-i ofere o oportunitate, oportunitatile ti le creezi singur. Poate sa faca o cariera in orice, are 20 de ani!!!! Poate sa devina balerina clasica sau moderna, instructor de dans, de gimnastica aerobica, sa partecipe la cat mai multe evenimente unde sa-si fructifice imaginea ca si Raducan, etc. Efectiv nu inteleg, si Ponor se plange cand are ocazia! Yuri Chechi in Italia si-a cautat de lucru, a cautata legatura cu persoane din lumea spectacolului si a sportului pt tot felul de evenimente, nu a asteptat sa cada din cer ceva!!!
    Last edited by simonad; 6th January 2010 at 21:02.

  2. #44
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Poate in Italia e federatia mai serioasa...la noi, din pacate, ori ajungi la Deva, ori nu mai ai sanse sa concurezi la nivel international Imi aduc aminte cate probleme si discutii au fost prin 2006, cu fetele din echipa de la Atena.

    Am citit si eu despre Stela...nu mi s-a parut ca se plange ca nu-si gaseste de lucru. Iar facultatea iti lasa destul timp, depinde, evident, si de facultate, si de semestru, si de ce alte treburi mai ai. La mine, de exemplu, orele sunt putine, dar avem laboratoare de facut acasa, alea ne mananca timpul. Impresia mea e ca Stela nu vrea sa-si faca planuri momentan. Cand a iesit din gimnastica, si-a luat practic viata de la 0. Iar ea isi doreste acum sa stea, pur si simplu...asta e parerea mea. Sigur ca ar putea sa faca altceva, dupa cum ai dat-o exemplu pe Andreea Raducan, dar depinde de firea omului. Imi doresc tare mult sa o vad realizata si fericita, dar o inteleg ca vrea liniste momentan...dupa cum se poarta in SUA, vrea sa vada ce vrea sa faca cu viata ei
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #45
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Poate in Italia e federatia mai serioasa...la noi, din pacate, ori ajungi la Deva, ori nu mai ai sanse sa concurezi la nivel international Imi aduc aminte cate probleme si discutii au fost prin 2006, cu fetele din echipa de la Atena.
    Pai asta-i problema cu lotul centralizat si cu mentalitatea romaneasca, fetitele fac gimnastica doar pt lot, in alte tari fac pt ca le place Daca scopul este doar sa ajunga la lotul junioarelor, evident ca nu mai continua...

    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    La mine, de exemplu, orele sunt putine, dar avem laboratoare de facut acasa, alea ne mananca timpul. Impresia mea e ca Stela nu vrea sa-si faca planuri momentan.
    Desigur sunt si cazuri fericite, in perioada 1996-2000 la universitatile de stat din Timisoara trebuia sa mergi la multe ore de curs, si apoi erau multe lucruri de facut, expozitii, teatru, opera, dorinta de a cunoaste cat mai mult prin lectura si timid prin internet. Se mai putea face si voluntariat cu batranii, copii orfani, dizabilii, etc....Oricum ideea mea este: DACA VREI POTI

  4. #46
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Nu-i neaparat caz fericit, uneori mi-as dori sa am mai multe ore, dar sa stiu ca temele n-o sa-mi ia tot timpul...sa nu stau cu grija ca nu voi avea timp de toate. Am avut semestre cand abia asteptam sa intru in sesiune, ca macar atunci e un examen la cateva zile si am timp sa ma odihnesc Dar am cam luat-o pe aratura cu discutia...

    Eu sunt mai lenesa de felul meu, deci o inteleg ca vrea sa stea A avut program strict si munca foarte multa toata viata ei.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #47
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mie nu imi place modul in care sunt formulate intrebarile din acel interviu cu Stela...nu stiu, dar stilul e foarte ciudat. Cred ca si din aceasta cauza Stela a dat acele raspunsuri.

    Va referiti la interviul din ziarul acela sibian, nu?
    www.fangymnastics.com

  6. #48
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Da, nici mie...nu arata foarte profesionist.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    modul in care sunt formulate intrebarile din acel interviu cu Stela...nu stiu, dar stilul e foarte ciudat. Cred ca si din aceasta cauza Stela a dat acele raspunsuri.
    Va referiti la interviul din ziarul acela sibian, nu?
    Curiozitatea m-a facut sa caut sa citesc articolul si am descifrat printre rinduri un pic de persiflare si umor. Raspunsurile sunt pe masura intrebarilor. Si eu as fi raspuns la fel. Sau poate mai rau(tacios)

  8. #50
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    In legatura cu articolul Stelei: de obicei ziarele cauta senzationalul, iar cand nu au ce sa scrie, scriu pur si simplu orice...

    Dar sa trecem la o chestie de care am vorbit cu Amalia in decembrie si vrem sa o propunem si voua: cum am putea sa ne implicam intr-o actiune de voluntariat pt sprijinirea federatiei in organizarea concursurilor de gimnastica din Romania? Am putea ajuta la promovare si la tot ce tine de organizare, asistenta sportivi si public, la nationale sau la internationale, etc. Federatia se plange de lipsa de personal si de fonduri, sa vedem daca ne refuza
    Eu am experienta de la europene de gimnastica si alte competitii sportive, mai mici sau mai mari, si as dori sa organizam un fel de asociatie (sau daca este prea dificil, sa ne afiliem la www.sportvolunteers.eu - asociatie unde eu sunt membru) prin care sa ne prestam serviciile voluntare in principal gimnasticii dar nu numai...Ce parere aveti?
    Last edited by simonad; 7th January 2010 at 12:17.

  9. #51
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Salut si La multi ani! Simona: o idee foarte buna pe care o sustin. Probabil afilierea la o organizatie mai mare internationala va fi benefica, cel putin la inceput pentru a castiga experienta si sprijin.

  10. #52
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Curiozitatea m-a facut sa caut sa citesc articolul si am descifrat printre rinduri un pic de persiflare si umor. Raspunsurile sunt pe masura intrebarilor. Si eu as fi raspuns la fel. Sau poate mai rau(tacios)
    Un link la interviu există? Eu nu-l găsesc nicicum .

  11. #53
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Prosportul ne spune ca maine va aparea un articol despre o mare campioana olimpica.
    Oare o fi de la gimnastica? http://www.prosport.ro/sport-life/sp...decent-5286395

    Descrierea: "o tipa rebela, controversata"...ma duce cu gandul la o gimnasta anume.
    Vom vedea despre cine e vorba..si daca e din gimnastica pana la urma.

    ================================================== ==========================================

    @Stere: Mona aduna pe blogul dedicat Stelianei toate articolele...aici il gasesti: http://steliananistor.wordpress.com/...i-ocup-timpul/

    Despre propunerea cu voluntariatul.

    Aceasta idee este excelenta si cred ca ar aduce multe beneficii sportului romanesc (indiferent de ramura). Pe vremea liceului am facut si eu parte dintr-un ONG implicat in mass-media si in organizare de diferite evenimente dedicate tinerilor...si mi-a placut foarte multa acea perioada. Din pacate nu am mai avut timpul necesar pentru a face acest lucru.
    Stiu ca in strainatate voluntariatul este foarte dezvoltat si extrem de bine vazut. De asemenea si in Romania am sesizat ca a inceput sa se puna accentul pe aceasta activitate.

    Cred ca pentru gimnastica din Romania ar reprezenta, intr-adevar, un lucru bun. Insa...exista persoane care sa faca asta? Este federatia dispusa pentru colaborare?
    Parerea mea e ca acest lucru e destul de greu de pus in practica...pt gimnastica din Romania. Dar nimic nu-i imposibil.
    Eu sustin aceasta idee si ma bucur ca v-ati gandit la asta!
    Last edited by mikeyy; 12th March 2010 at 22:39.
    www.fangymnastics.com

  12. #54
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    @Stere: Mona aduna pe blogul dedicat Stelianei toate articolele...aici il gasesti: url]http://steliananistor.wordpress.com/2009/12/14/steliana-nistor-imi-caut-de-lucru-sa-imi-ocup-timpul/[/url]
    Mulțumesc mult. Nu știu unde mi-a fost capul, căutasem prin ziarele sibiene de-am amețit!

  13. #55
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Prosportul ne spune ca maine va aparea un articol despre o mare campioana olimpica.
    Oare o fi de la gimnastica? http://www.prosport.ro/sport-life/sp...decent-5286395
    Catalina Ponor: http://www.prosport.ro/alte-sporturi...in-sua-5288840

  14. #56
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Asta era ? Sincer nu zice nou nimic in afara de cea mai zis prin toate ziarele Ponor .
    In schimb ma intreb ce va zice Teodora cand va vedea ca a inceput sa se gandeasca ca o va duce ea pe Sabrina la olimpiada ...

  15. #57
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Nu zice nimic nou, dar ar trebui sa fie atenta ce zice, nu cred ca are viza de lucru pt state si daca afirma ca lucreaza poate sa fie expulzata iar cine o plateste sa aiba probleme...


    @Mihai: In legatura cu voluntariatul, o sa incep sa propun federatiei, sper sa ne asculte. Mie imi este mai greu sa ma implic 100% pt ca locuiesc in Italia dar ma pot deplasa pt concursuri si va pot ajuta din ce am experienta. La inceput va puteti inscrie la asociatia mea din Italia, ca sa avem si noi un nume fara prea multe complicatii birocratice , iar daca merge treaba, ne facem asociatie in Romania. As avea nevoie de o cifra aproximativa de cate persoane ar adera la initiativa, ca sa o pot propune federatiei.
    Last edited by simonad; 8th January 2010 at 18:07.

  16. #58
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by simonad View Post
    Sandra era la Deva cand m-am intalnit cu fetele pe 6 decembrie (am poza dar nu am pus-o pe forum pt ca nu am cerut voia fetelor, dat ca erau in pijamale ). Sandra mi-a zic ca trebuie sa se ocupe si de universitate, deci presupun ca studiaza pt sesiune, dat ca cantonamentul de acum este doar unul lejer. De Sandra Forminte mi-a zis ca pana la CM Rotterdam nu o vom vedea


    SERIOS??? Dar eu chiar vroiam sa o vad la Europene!! Ar fi putut ajuta echipa enorm de mult! Si pt. bac a fost la toate competitiile si tot a iesit cu rezultate bune!

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Am aflat 2 dintre competitiile la care vor merge gimnastii nostri anul acesta: 2 competitii amicale:

    - 20 martie: Marea Britanie - Germania - Romania (fete); Este o competitie organizata de Marea Britanie, ce face parte din programul lor de pregatire pt Europene.
    - 25 septembrie: Elvetia - Germania - Romania (fete si baieti); Va avea loc la Schaffhausen in Elvetia.


    Super!! Dar la cupele din Ghent, Cotbus si astea nu merge nici un roman??

    Cred ca Stela daca e plictisita trebuie sa-si ia un servici la ceva magazin de haine sau de ceva! sa vezi apoi! Unii oameni se plang asa de mult de lucru!

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Pe aceasta cale vreau sa le si urez mult succes noilor noastre gimnaste senioare, care de azi isi pot implini visul!
    - Amelia Racea, Raluca Haidu, Dana Andrei, Claudia Voicu, Diana Trenca. (sper ca nu am uitat vreo gimnasta....daca am uitat sa-mi spuneti)


    Andreea Span, Loredana Sabau!

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Span si Sabau sunt senioare din 2009...ziceam de cele care au devenit anul acesta senioare.

    P.S. Ai grija la nr mesajelor consecutive.


    Serios?? vai nam stiut!! esti sigur?? da parca nu s-au retras si apoi au venit inapoi??

    ohh si cum fac sa nu fie consecutive? pun toate mesajele p unu nu?? scuze!!
    Last edited by mikeyy; 12th March 2010 at 22:40.

  17. #59
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post

    Andreea Span, Loredana Sabau!
    Span si Sabau sunt senioare din 2009...ziceam de cele care au devenit anul acesta senioare.

    P.S. Ai grija la nr mesajelor consecutive.
    www.fangymnastics.com

  18. #60
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sabau si Span sunt nascute in 93...calculeaza si o sa vezi ca sunt senioare din 2009 Span a revenit dupa ce s-a retras acum ceva vreme..iar Sabau a avut probleme medicale. De asta nu au concurat anul trecut.

    Pentru a nu face mesaje consecutive ai butonul de "EDIT" in dreapta jos. Daca mai vrei sa adaugi ceva il poti folosi...cred ca optiunea e valabila cam 1 ora de la postarea unui mesaj.
    Last edited by mikeyy; 9th January 2010 at 12:09.
    www.fangymnastics.com

  19. #61
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Daca va intrebati de ce n-a aparut Marian la lot anul asta puteti afla aici: http://www.romanialibera.ro/sport/a1...las-vegas.html

  20. #62
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Daca va intrebati de ce n-a aparut Marian la lot anul asta puteti afla aici: http://www.romanialibera.ro/sport/a1...las-vegas.html
    Multumim. A fost si un reportaj aseara pe Antena1 de care ne-a zis Lory la "Aparitii Tv"
    www.fangymnastics.com

  21. #63
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    http://www.realitatea.net/gimnastica...ie_694195.html

    Nu stiu daca s-a mai postat asta...
    Si nu stiu ce le veni cu Aluissa acum...
    De fapt..am senzatia ca reporterii n-au inteles nimic....
    Last edited by anna.09; 9th January 2010 at 13:18.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •