Page 12 of 115 FirstFirst ... 210111213142262112 ... LastLast
Results 232 to 252 of 2404

Thread: Arena "Ilie Oana" din Ploiesti (15.097 locuri)

  1. #232
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Pai acum trebuie sa demoleze si noul stadion national in vederea organizarii Jocurilor Olimpice din 2020...hahaha...pana atunci o sa-l foloseasca Dinamo in multele meciuri tari pe care o sa le joace in cupele europene lol

  2. #233
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Asta cu JO 2020 e o aberatie. Deja si ca gluma e rasuflata. Insa, ceea ce am scris eu mai sus e realitatea mai mult sau mai putin trista.
    Pe de alta parte, cred ca si rusii asa se amuzeau acum 10 ani, cand Rusia a declarat pentru prima oara, ca vrea sa organizeze Jocurile Olimpice sau Campionatul Mondial de fotbal. La fel si cu Africa de Sud, care cu cativa ani in urma inca se lupta sa inlature apartheid-ul si era (intr-o oarecare masura inca mai este) o tara amarata.
    Chiar si faptul, ca Romania va gazdui peste numai un an o finala de cupa europeana, este o minune. Daca ne uitam in jur (in afara Ucrainei/Poloniei), ce stadioane au tarile din zona, ar trebui sa fim multumiti de ceea ce au realizat acesti oameni, pe care tot ii injuram. In Ungaria, desi exista un nivel de trai mult mai ridicat, sunt niste jafuri de stadioane. Stadionul national din Budapesta sta in paragina, de cand a fost respinsa candidatura Ungariei si a Croatiei, de a organiza Campionatul European. Bulgaria, Serbia, Slovacia, nu stau nici ei mai bine.
    Un lucru nu trebuie sa uitam: daca se implica guvernul si exista sustinere la nivel inalt, atunci se pot face multe. De ce nu si JO? (poate nu chiar in 2020, dar 2024-28...) Fara implicarea si ajutorul statului, nu se putea construi nici Lia Manoliu, nici Ion Moina, nici Ilie Oana.
    Last edited by evil78; 17th December 2010 at 02:20.

  3. #234
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    de ce nu ? in 2048?sau am uitat se termina si calendarul musulman atunci....
    Sa fim seriosi, stam noi acum si discutam despre lucruri ce se vor intampla peste 20 de ani ?
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  4. #235
    manager svu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    @svu, vorbeam/vorbeai de Tribuna 1. Ai fost vreodata in acea tribuna? Raspunde-mi doar la intrebarea asta.
    am vazut tribuna din peluza cand am jucat anu asta cu gaz metan nu trebuie sa fiu in tribuna ca sa vad ce e acolo. E parerea mea asta
    Viata asta tin cu "U"!

  5. #236
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    Eu inteleg cand gresesti (acum vorbesc la modul general) in a face o apreciere vizavi de un lucru pentru ca nu esti destul de informat asupra acelui fapt, dar cand mai si insisti pe greseala ta desi n-ai nicio treaba cu faptul in sine inseamna ca nu faci decat sa intaresti proverbul ala cu "inteligentul nu e inteligent destul daca nu e si fudul"... sau era putin altfel?

    Acum pt svu, Tribuna 1 a stadionului Municipal din Sibiu a fost construita undeva prin 1982, n-am o informatie precisa, posibil mai recent (deci e, probabil, cea mai noua tribuna de beton din Romania alaturi de cea din Petrosani - se poate sa gresesc). Gradenele nu au niciun fel de fisura, crapatura iar structura (pe piloni) nu are nicio problema de rezistenta. Nu stiu ce ai vazut tu din peluza, poate doar scaunele care sunt decolorate si invechite. Dar asta nu are nici cea mai mica legatura cu arhitectura si degradarea unei tribune. Poate te convingi mai bine din niste poze... (scuzati off topicul).

    2005

    http://i42.tinypic.com/2ywvlhj.jpg

    http://i48.tinypic.com/epllpi.jpg

    astazi

    http://img543.imageshack.us/img543/3172/shuzii.jpg

    http://i29.tinypic.com/14diu4o.jpg

    http://i32.tinypic.com/2nlu7wh.jpg

    http://www.oradesibiu.ro/wp-content/...al-sibiu/3.jpg

    http://img155.imageshack.us/img155/4376/dscn0787a.jpg

    http://img84.imageshack.us/img84/883/dscn0793m.jpg

    http://i1188.photobucket.com/albums/...7662cc84_b.jpg

  6. #237
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    de ce nu ? in 2048?sau am uitat se termina si calendarul musulman atunci....
    Sa fim seriosi, stam noi acum si discutam despre lucruri ce se vor intampla peste 20 de ani ?
    Pai treaba e ca daca vrem sa facem ceva peste 20 de ani trebuie inceput de acum

  7. #238
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by evil78 View Post
    Pai tocmai asta e, ca nu se stia inca daca o sa primeasca finala. Desi se laudasera primarii cu un nou stadion, ma indoiesc ca se apucau de construit atat de repede, daca nu primeau finala E.L..
    O alta chestie e, ca la vremea respectiva gazonul de pe stad. national practic disparuse. Nu mai era decat nisip. Ne facusem de cacao la meciul cu Danemarca (si cu prestatia echipei, si cu gazonul). Nu era unde sa joace echipa nationala. Plus ca Steaua tocmai juca in cupa Uefa (sezonul in care a ajuns in semifinala) si, daca nu ma insel, primul meci pe noul gazon a fost Steaua-Heerenveen. Stadionul Ghencea era in reparatii capitale, fiindca si acolo era o mocirla de gazon si stadionul necesita inca cateva imbunatatiri, pentru a putea gazdui sezonul urmator meciuri din liga campionilor. Deci Steaua a putut folosi stad. national pt. meciurile din Europa si campionat. Asa ca, la vremea respectiva, refacerea gazonului parea o investitie justificata din toate punctele de vedere.
    Un caz similar a fost si in Bulgaria, cu cativa ani in urma. Si ei vroiau sa gazduiasca o finala de cupa uefa. Dar din cauza, ca nu a fost acceptata candidatura, s-au multumit in a renova doar cat de cat tribuna oficiala a stadionului national Levski si a inlocui gazonul. Stadionul se afla in aceeasi stare si astazi. Se pot juca pe el meciuri din cupele europene si ofera si un confort minim spectatorilor, toate acestea cu o investitie redusa. In schimbul stadionului ei au optat pt. o sala polivalenta noua de 12.000 de locuri.....fiecare cu prioritatile lui. Sunt sigur ca daca Romania sau Bulgaria aveau puterea financiara a Germaniei, atunci nu mai finisam tribune si refaceam gazoane, ci construiam direct stadioane noi.
    gazonul pe lia manoliu s-a schimbat la sfarsitul lui 2005 daca nu ma insel iar stadionul s-a demolat incepand cu decembrie 2007. Argumentul nationalei nu tine, nationala oricum prefera la vremea aia constanta sau alte orase de provincie. Argumentul steaua iarasi nu tine, nimeni n-avea de unde sa stie ca steaua va avea nevoie de acest stadion pentru 4 meciuri din primavara europeana. Puteau sa fie eliminati in 1/16. Si apoi steaua putea sa-si refaca propriul gazon prin metoda mult mai rapida a covorului de iarba, nu insamantare cum au facut. Chiar nu e treaba contribuabilului sa finanteze un stadion backup pt steaua. Una peste alta TREBUIA sa stii in 2005 ca vei demola curand acel stadion si nu mai trebuia investit in el.

  8. #239
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Stadionul "Ilie Oană" - precizări Vivi Răchită

    După cum ați aflat, in cursul săptămânii următoare, urmează a avea loc o șeđința a Consiliului Local Ploiești in care se va discuta suplimentarea bugetului de realizare a noului stadion "Ilie Oană". Acești bani vor fi la anumite imbunătățiri ce se doresc a fi aduse la stadionul nostru mult iubit! Pentru o detaliere mai exactă in legătură cu ce schimbari se doresc a fi aduse am luat legătura cu managerul general al clubului nostru, Vivi Răchită. Am sintetizat cele spuse de Vivi in rândurile următoare:

    COST SUPLIMENTAR ȘI COST TOTAL
    "Suplimentarea nu este de 30%, ci de 25.5%. Valoarea totala a stadionului va fi undeva pe la 13,7 milioane de euro in condițiile in care stadionul a fost scos la licitație pentru 17 milioane de euro. Deci, și după aceste (posibile) noi lucrări tot sub aceasta valoare este! In pretul acesta intră inlăturarea tribunei intâi (ceea ce va duce la extindera capacități stadionului cu aproximativ 1000 de locuri) precum și incalzirea gazonului, mărirea numărului de lucși de la 1200 la 1600 (dupa recomandarea domnului Duru de la licentiere). Turnicheții trebuie să fie dublii conform reglementarilor din iulie 2010! Acoperișul este cel licitat și anume din membrană PTFE. O alta modificare este cea legată de scaunele rabatabile - cerute, mai nou, de UEFA."

    PARCARI ȘI CLADIRILE CLUBULUI SPORTIV
    "Acele clădiri ale CS Petrolului nu mai aparțin Ministerului ci au fost luate de Primărie deci le putem demola fără a cere acordul cuiva. Majoritatea sporturilor ce-și desfăsoara activitatea acolo (sah, tenis de masa si chiar ciclism) își vor găsii loc la noul stadion.
    In curtea stadionului avem nevoie de aproximativ 100 de locuri de parcare iar restul se pot face pe o rază de 1,5 km."

    ILEGALITĂȚI?
    "Planul detaliat al stadionului a fost predat a doua zi după semnarea contractului și exista, in acest sens, adrese inregistrate la Primăria. De asemenea avem autorizație de construcție."

    TERMENUL FINAL - AUGUST 2011
    "Termenul de predare se prelungește cu 2 luni, până in august 2011 și se va putea juca in Liga intai pe un stadion la care nu s-au terminat lucrările de finisaje. I-am cerut constructorului ca pana la inceputul sezonului 2011-2012 să fie gata Tribuna I, a II-a și una din peluze urmând ca a doua să o facă in timp ce se joacă."
    http://www.doarpetrolul.ro/index.php...i-vivi-rachita
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  9. #240
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Pana in 2012 cand vor veni alegerile locale cu siguranta va fi gata.

  10. #241
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    mai devreme, in 2011...
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  11. #242
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabri3l View Post
    Stadionul "Ilie Oană" - precizări Vivi Răchită

    După cum ați aflat, in cursul săptămânii următoare, urmează a avea loc o șeđința a Consiliului Local Ploiești in care se va discuta suplimentarea bugetului de realizare a noului stadion "Ilie Oană". Acești bani vor fi la anumite imbunătățiri ce se doresc a fi aduse la stadionul nostru mult iubit! Pentru o detaliere mai exactă in legătură cu ce schimbari se doresc a fi aduse am luat legătura cu managerul general al clubului nostru, Vivi Răchită. Am sintetizat cele spuse de Vivi in rândurile următoare:

    COST SUPLIMENTAR ȘI COST TOTAL
    "Suplimentarea nu este de 30%, ci de 25.5%. Valoarea totala a stadionului va fi undeva pe la 13,7 milioane de euro in condițiile in care stadionul a fost scos la licitație pentru 17 milioane de euro. Deci, și după aceste (posibile) noi lucrări tot sub aceasta valoare este! In pretul acesta intră inlăturarea tribunei intâi (ceea ce va duce la extindera capacități stadionului cu aproximativ 1000 de locuri) precum și incalzirea gazonului, mărirea numărului de lucși de la 1200 la 1600 (dupa recomandarea domnului Duru de la licentiere). Turnicheții trebuie să fie dublii conform reglementarilor din iulie 2010! Acoperișul este cel licitat și anume din membrană PTFE. O alta modificare este cea legată de scaunele rabatabile - cerute, mai nou, de UEFA."

    PARCARI ȘI CLADIRILE CLUBULUI SPORTIV
    "Acele clădiri ale CS Petrolului nu mai aparțin Ministerului ci au fost luate de Primărie deci le putem demola fără a cere acordul cuiva. Majoritatea sporturilor ce-și desfăsoara activitatea acolo (sah, tenis de masa si chiar ciclism) își vor găsii loc la noul stadion.
    In curtea stadionului avem nevoie de aproximativ 100 de locuri de parcare iar restul se pot face pe o rază de 1,5 km."

    ILEGALITĂȚI?
    "Planul detaliat al stadionului a fost predat a doua zi după semnarea contractului și exista, in acest sens, adrese inregistrate la Primăria. De asemenea avem autorizație de construcție."

    TERMENUL FINAL - AUGUST 2011
    "Termenul de predare se prelungește cu 2 luni, până in august 2011 și se va putea juca in Liga intai pe un stadion la care nu s-au terminat lucrările de finisaje. I-am cerut constructorului ca pana la inceputul sezonului 2011-2012 să fie gata Tribuna I, a II-a și una din peluze urmând ca a doua să o facă in timp ce se joacă."
    http://www.doarpetrolul.ro/index.php...i-vivi-rachita

    daca trib 1 va fi demolata si reconstruita nu e nici o sansa ca noua tribuna 1 sa fie gata pana in august 2011

  12. #243
    manager svu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    Eu inteleg cand gresesti (acum vorbesc la modul general) in a face o apreciere vizavi de un lucru pentru ca nu esti destul de informat asupra acelui fapt, dar cand mai si insisti pe greseala ta desi n-ai nicio treaba cu faptul in sine inseamna ca nu faci decat sa intaresti proverbul ala cu "inteligentul nu e inteligent destul daca nu e si fudul"... sau era putin altfel?

    Acum pt svu, Tribuna 1 a stadionului Municipal din Sibiu a fost construita undeva prin 1982, n-am o informatie precisa, posibil mai recent (deci e, probabil, cea mai noua tribuna de beton din Romania alaturi de cea din Petrosani - se poate sa gresesc). Gradenele nu au niciun fel de fisura, crapatura iar structura (pe piloni) nu are nicio problema de rezistenta. Nu stiu ce ai vazut tu din peluza, poate doar scaunele care sunt decolorate si invechite. Dar asta nu are nici cea mai mica legatura cu arhitectura si degradarea unei tribune. Poate te convingi mai bine din niste poze... (scuzati off topicul).
    unde ai vazut tu ca m-am referit la arhitectura? Am zis doar parerea mea. Ai dreptate poate look'ul scaunelor mi-a creeat o impresie gresita
    Viata asta tin cu "U"!

  13. #244
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Tribuna de la Sibiu e chiar misto.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  14. #245
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    M-am uitat azi pe site-ul echipei Petrolul Ploiesti si pe camera video am vazut cum intrase un trailer lung ce cara niste grinzi lungi. Deci se pare ca baietii isi continua munca si frig. Poate vedem niste poze de la persoane din Ploiesti.

  15. #246
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Mda, sunt rare pozele aici, dar poate ca nici nu au ce poza daca nu s-a inaintat de la stadiul de fundatie.

  16. #247

  17. #248
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Frumos .Bine ca inca se lucreaza.

  18. #249

  19. #250
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Merge treaba si la Ploiesti.

  20. #251
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Da, de acum inainte o sa avem ce vedea
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  21. #252
    LupGalben N0_NaM3's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Rep. Ploiesti
    Posts
    1,579
    Reputatie
    1
    De azi dimineata, 23.12, tot de pe doarpetrolul.ro.
    Attached Images Attached Images
    [SIZE="4"]T'estimo, Barça !!![/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •