Results 1 to 18 of 18

Thread: Cele mai bune 10 carti pe care le-ati citit pana acum

  1. #1
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1

    Cele mai bune 10 carti pe care le-ati citit pana acum

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu ma apuc, spre sfarsitul fiecarui an, de tras linii, socotit si facut clasamente/topuri cu cele mai bune carti citite&filme vazute, faptele implinite, etc. Treaba asta cu socotitul si clasamentele mi-a ramas din perioada in care lecturam suplimentul Deci al Academiei Catavencu, aparut in perioada 2002-2004, daca nu ma inseala memoria. In fiecare numar al suplimentului, cate un om important publica lista celor mai bune zece carti pe care le-a parcurs in viata sa.
    Dragilor,
    cu ocazia lansarii primului thread, va invit sa va ganditi la cele mai bune 10 carti pe care le-ati citit, v-au marcat sau pe care le-ati lua cu voi pe o insula pustie.
    Lista mea este:
    1. Jurnal - Jules Renard
    2. Suflete moarte- Nikolai Gogol
    3. Cugetari si maxime morale - Ducele de La Rochefoucauld
    4. Ganduri& Scrisori provinciale- Blaise Pascal
    5. Biblia si "comentariile" sale: selectie din Talmud si Pateric&Pelerinul rus
    6. Razboi si pace- Lev Tolstoi
    7. Teatru (Hamlet, Cum va place, Furtuna)- Shakespeare
    8. O antologie a poeziei franceze ( cu multe poezii de Baudelaire, Rimbaud si Verlaine)
    9. Fratii Karamazov - Fiodor Dostoievski
    10. O antologie a poeziei romanesti ( cu multe versuri de Eminescu si Arghezi)
    Last edited by Urmuz; 28th December 2009 at 13:59.

  2. #2
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Daca as fi intocmit acest clasament acum 2-3 ani, cu siguranta ca ar fi colcait de nume grele, ca nu ar lipsit Dostoievski sau Shakespeare. Pe vremea aia eram locuit de nelinisti metafizice care ma predispuneau intalnirilor cu scriitorii ce tratau despre ’’marile probleme’’. Maintenant, cand am devenit un dilettante, nihilist si asumandu-mi o viziune despre viata complet revizuita- tres frivole din perspective trairista- clasamentul arata astfel*:


    1. Huysmans- In raspar (Vechiul Testament)
    2. Oscar Wilde- Portretul lui Dorian Gray
    3. Lautreamont- Canturile lui Maldoror
    4. Mathieu-J. Caragiale- Craii de Curtea-Veche (Noul Testament)
    5. Georges Rodenbach- Bruges, a doua moarte
    6. Michel Tournier- Meteorii
    7. Baudelaire- Florile raului
    8. E.A.Poe - Prăbușirea casei Usher
    9. E. Cioran- Tratat de descompunere
    10. U.Eco – Numele trandafirului

    * Este straveziu ca el este indatorat propensiunii mele pentru estetica decadent-simbolista (bine tușata de morbid) si ca nu am vreo pretentie axiologica.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  3. #3
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Banuiam ca asa va arata lista ta

  4. #4
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Olala, quelle horreur , am devenit previzibil!
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  5. #5
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    1. L F Celine- Calatorie la capatul noptii
    2. Oscar Wilde- Portretul lui Dorian Gray(initial am vrut sa o pun pe 3, ca sa nu fie ca la Tyler, dar am zis sa fiu sincer)
    3. Camus - Strainul
    4. Bulgakov-Maestrul si Margarita
    5. L F Celine- Moarte pe credit
    6. H Hesse - Lupul de stepa
    7. J K Toole- Conjuratia imbecililor
    8. M Kundera- Viata e in alta parte
    9. Jeni Acterian - Jurnalul unei fiinte greu de multumit
    10.11. H Sienkiewicz-Potopul/Vintila Horia-Dumnezeu s-a nascut in exil(mi-a placut f mult, nu puteam sa nu o includ in primele 10)
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  6. #6
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Urasc topurile si cu siguranta urasc chestia asta cu insula pustie.
    Dar daca vorbim de carti care au lasat o amprenta asupra noastra o sa incerc sa-mi amintesc.
    Sunt diverse carti ale diferitelor momente din viata mea.
    Copilaria si inceputul adolescentei –
    habar n-am “ de Nikolai Nosov; aventurile lui huckleberry finn - huck devenind unul din eroii mei preferati. Si ciresarii. Si aventurile lui peter pan – carte pe care am recitit-o si dupa 20 de ani si tot m-a facut sa ma bocesc teribil.
    Apoi am avut o perioada de netezire a circumvolutiunilor si am citit doar porcarii.
    O data cu liceul insa am inceput sa incretesc din nou sau cel putin asa imi place sa cred.
    Intre 16 si 19 ani m-au marcat – camus – strainul si ciuma si descoperirea ca si el are aceleasi sentimente ca si mine despre mare, simone de beauvoir – al 2lea sex si amintirile unei fete cuminti, sartre – greata, , cioran – pe culmile disperarii si amurgul gandurilor , andre gide – pivnitele vaticanului, oscar wilde – portretul lui dorian grey, shakespeare- hamlet, de veghe in lanul de secara – salinger, mircea eliade – romanul adolescentului miop, hesse – lupul de stepa si nuvela knulp, mandrie si prejudecata – jane austen, boris vian – spuma zilelor, ghepardul, de Giuseppe Tomasi di Lampedusa , pe aripile vantului de margaret mitchell, punct contra punct - huxley
    Nu am mai recitit nici una din cartile astea si am asa un fel de amintire amestecata cu amintirea amintirii in ceea ce le priveste. Dar stiu ca mi-am petrecut timpul cu ele si ca m-au facut sa ma gandesc la luctruri la care nu ma gandisem pana atunci. Printr-a 9a m-a macinat serios gandul ca poate intr-adevar pamantul e iadul altor planete.
    Si dupa 20 de ani – abatorul 5 – vonnegut, Povestasul= mario vargas lllosa, Minunatele oase – alice sebold, Familia lui pascal duarte – camilo jose cela, Mircurea cenusii – ethan hawke, harry potter - jk rowling., cum sa omori o pasare cantatoare - harper lee, matase - alessandro barrico
    clar ma lasa memoria, ca nu mai imi vine in minte altceva acum.
    stiu ca e o selectie dubioasa de carti dar fiecare la vremea lor m-au facut sa ma gandesc la ceva la care nu ma mai gandisem sau m-au facut sa ma simt intr-un fel in care nu ma mai simtisem, s-au m-au facut in cazul lui " habar n-am" sa vreau sa invat sa citesc.
    carti citesti multe intr-o viata dar unele mi-au ramas in minte fara sa-mi propun si cred ca ele sunt cele mai importante pt mine. exista insa si varianta foarte valabila in care memoria mea deja s-a dus pe apa sambetei si atunci cine stie ce oi mai fi uitat.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    Nu stiu altii cum sunt, dar eu ma apuc, spre sfarsitul fiecarui an, de tras linii, socotit si facut clasamente/topuri cu cele mai bune carti citite&filme vazute, faptele implinite, etc. Treaba asta cu socotitul si clasamentele mi-a ramas din perioada in care lecturam suplimentul Deci al Academiei Catavencu, aparut in perioada 2002-2004, daca nu ma inseala memoria. In fiecare numar al suplimentului, cate un om important publica lista celor mai bune zece carti pe care le-a parcurs in viata sa.
    Dragilor,
    cu ocazia lansarii primului thread, va invit sa va ganditi la cele mai bune 10 carti pe care le-ati citit, v-au marcat sau pe care le-ati lua cu voi pe o insula pustie.
    Vikingii la Helgeland - Ibsen
    Moartea unui comis voiajor - Miller
    Nouasprezece trandafiri - Eliade (curios ca o aveam in biblioteca inainte de 89..)
    Tai pan - Clavell
    Fratii Karamazov - Dostoievski
    Hannibal ante portas - Nastasijevic
    Ma numesc rosu - Pamuk
    De veghe in lanul de secara - Salinger
    Mizerabilii - Hugo
    Shantaram - Roberts (sa fie si ceva citit in 2009)
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  8. #8
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Nu mi-am propus sa vorbim despre topuri literare, ci despre cartile cele mai importante din vietile noastre de simplii cititori. In cazul meu, lista arata astfel de foarte mult timp, mai precis de pe la 16-17-18 ani, cand, cuprins de o febra a lecturii, am citit autori mari, canonici. Nu intelegeam si nici nu retineam mare lucru din cartile citite, insa ma urmareau imaginile, personajele si ideile cuprinse in acele carti. Imi sunau in creier.
    A fost, poate, un efect al vietuirii in preajma unor oameni in varsta (ma desparteau cam doua generatii si ceva de ei). Si asta s-a intamplat deoarece ma sfatuiau sa-i citesc pe marii rusi, pe Balzac, pe Hugo, pe Moliere, pe Shakespeare, pe tragicii greci, etc. Pentru mine, "intalnirea" cu opera lui Shakespeare a fost fericita: i-am citit si recitit operele in toamna-iarna 1993-1994. Mi se parea si mi se pare ca nimic mai frumos nu a mai fost scris vreodata, ca nimeni nu a vorbit/scris mai in cunostinta de cauza despre maruntaiele firii omenesti, despre moarte, bucurie, demnitate, dragoste, tradare si altele cate mai sunt.
    Last edited by Urmuz; 30th December 2009 at 13:37.

  9. #9
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    Nu mi-am propus sa vorbim despre topuri literare, ci despre cartile cele mai importante din vietile noastre de simplii cititori. In cazul meu, lista arata astfel de foarte mult timp, mai precis de pe la 16-17-18 ani, cand, cuprins de o febra a lecturii, am citit autori mari, canonici. Nu intelegeam si nici nu retineam mare lucru din cartile citite, insa ma urmareau imaginile, personajele si ideile cuprinse in acele carti. Imi sunau in creier.
    A fost, poate, un efect al vietuirii in preajma unor oameni in varsta (ma desparteau cam doua generatii si ceva de ei). Si asta s-a intamplat deoarece ma sfatuiau sa-i citesc pe marii rusi, pe Balzac, pe Hugo, pe Moliere, pe Shakespeare, pe tragicii greci, etc. Pentru mine, "intalnirea" cu opera lui Shakespeare a fost fericita: i-am citit si recitit operele in toamna-iarna 1993-1994. Mi se parea si mi se pare ca nimic mai frumos nu a mai fost scris vreodata, ca nimeni nu a vorbit/scris mai in cunostinta de cauza despre maruntaiele firii omenesti, despre moarte, bucurie, demnitate, dragoste, tradare si altele cate mai sunt.
    ok, atunci inseamna ca am inteles bine ce iti doreai. exact asa simt si eu despre unele carti citite mai demult, ca ma urmaresc imaginile, personajele, ideile.
    si pe mine m-a marcat shakespeare. am fost obligata sa-l citesc. si am inceput fara tragere de inima, chiar cu scarba. eram convinsa ca trebuie sa fie o prostie. ce sa-i faci cred ca eram a10a. si am ramas mirata sa vad cat de bine scrie. pe mine nu m-a miscat in mod deosbit intriga cartilor ci chiar felul de a scrie pt ca nu era plictisitor asa cum ma asteptasem. cred ca trebuie sa-i multumesc profesoarei mele de romana care ne-a obligat sa mai citim.
    Last edited by irinaidu; 30th December 2009 at 14:14.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #10
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    Nu sunt nici in ordine crescatoare saui descrescatoare

    1.Johann Wolfgang von Goethe,Faust I-II
    2.Franz Kafka - Procesul
    3.Ion Luca Caragiale - O scrisoare pierduta
    4.Agatha Christie - 16.50 Paddington
    5.Ion Creanga - Amintiri din Copilarie
    6.Eyvind Johnson (SWE)Hans Nådes Tid
    7.Stephen King - Hearts in Antlantis
    8.Stephen King( US) Different Seasons ( Rita Hayworth and Shawshank Redemption)
    9.Mihai Eminescu (RO)- Luceafarul
    10.Eliade (RO) - Maitreyi
    11.Agatha Christie (UK) - 10 negri mitittei
    12.Victor Hugo (FRA)- Mizerabilii
    13.Tolstoi (RUS)- Anna Karenina
    14.Salinger - De veche din lanul de secara
    15.Alexandre Dumas (FRA)- Monte Christo
    16.Selma Lagerlöf (Swe)
    Nils Holgersson
    Last edited by Q-Djyni; 30th December 2009 at 14:47.
    I hate Nazis.I kill Nazis.

    [B]Ho ho,Merry Christmas motherf..ers and a Happy New Year.[/B]

  11. #11
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    @JJ
    Orhan Pamuk este marea revelatie literara a ultimilor ani, pentru un cititor banal ca mine. Ma numesc Rosu este un roman fermecator, admirabil scris si drept, in sensul ca reda romanului ceea ce ultimele decenii literare i-au rapit: dreptul la poveste.
    Last edited by Urmuz; 30th December 2009 at 16:41.

  12. #12
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Shantaram - Roberts (sa fie si ceva citit in 2009)
    cum e? de vreo 2 luni ma bate gandul s-o cumpar.

    si mie mi-a placut Ma numesc rosu... si atunci cand am terminat-o parca imi parea rau ca nu mai sunt carti imbogatite cu miniaturi.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  13. #13
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Tie cred ca-ti parea rau mai degraba pentru ca nu s-a numit Ma numesc Ros-Albastru.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #14
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    cum e? de vreo 2 luni ma bate gandul s-o cumpar.
    Mie mi-a placut, altfel n-o bagam aici. Partial autobiografie, partial radiografia unui oras - Bombay- si a culturii indiene, partial o poveste de dragoste, partial o drama a unui om care incearca sa isi ajute prietenii si vede ca cele mai bune intentii ale lui sfarsesc rau... Un roman alert, cu multe pasaje de un umor savuros de limbaj, dar si cu pasaje dramatice.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  15. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu asteptam sa imi zica cineva ca sunt complet idioata pt ca am mentionat harry potter dar vad ca in noul an sunteti niste gentlemeni
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #16
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Parca e a patra carte vanduta din istorie dupa Scrierile lui Mao, Biblie si Coran. Asa ca trebuie sa fie ceva de capul ei.
    Oricum, ti-as recomanda un fantasy ceva mai complex, de exemplu seria "Cantec de gheata si foc" de George RR Martin sau seria "Pazitorii" a lui Serghei Lukianenko.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Parca e a patra carte vanduta din istorie dupa Scrierile lui Mao, Biblie si Coran. Asa ca trebuie sa fie ceva de capul ei.
    Oricum, ti-as recomanda un fantasy ceva mai complex, de exemplu seria "Cantec de gheata si foc" de George RR Martin sau seria "Pazitorii" a lui Serghei Lukianenko.
    m-am apucat sa citesc prima carte din harry potter pt ca eram acasa de craciun si nu aveam ce face. dar motivul pt care am perseverat pana la volumul 7 e tocmai faptul ca ma facea sa ma simt copil. nu imi doream ceva complex, imi doream un basm. timp de 7 volume mi-am dorit sa fiu copil din nou si ma simteam foarte fericita la fiecare reintalnire cu personajele cartii.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #18
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    1.-3. Doru Davidovici - Celula de alarma
    Doru Davidovici - Aripi e Argint
    Cornel Marandiuc - Inimi cat sa cuprinda cerul patriei
    4. Tarun Tejpal - Alchimia dorintei
    5. Ionel Teodoreanu - La Medeleni
    6. F. Jansky - Cavalerii cerului
    7. Ionel Teodoreanu - Lorelei
    8. Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •