Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 62

Thread: Anul 2009

  1. #1
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1

    Anul 2009

    Cu aproprierea sfarstilui an, as vrea sa discutam cum a fost acest an pentru Romania si sa vedem cum ar fi mai bine gimnastica pentru Romania anul viitor!

    Eu vreau sa spun ca acest an a fost un foarte bun! Am avut doar competitii la individual, dar fata de anul 2005, ne-am ales cu mai multe medalii!

    Vreau sa o felicit pe Ana Porgras care a castigat inimile lumii si medalia de bronz la parelele...o medalie care rar vine in Romania!

    Orice opinii sunt binevenite!

  2. #2
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Eu nu sunt asa de optimista .Nu vad gimnastica romaneasca pe o panta ascendenta ci pe una in regres . NU stiu de ce compari musai cu anul 2005(an post olimpic? dar si de scandaluri parca...) dar nu cred ca cineva poate fi multumit cu ce se intampla acum cu gimnastica in Romania .
    Da, Porgras ...parerea mea este ca a dat mai putin decat putea da si nu din vina ei . Pe celelalte le-au scos incetul cu incetul pe linie moarta ... Si nu vad schimbarai majore la nivel de conducere al loturilor astfel incat sa sper intr-un an mai bun .
    Nici la baieti eu nu vad prin ochelari roz viitorul ...

  3. #3
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Comparatia cu 2005 cred ca vine de la faptul ca si atunci au fost mondiale individuale, fara finale pe echipe.
    Fata de 2005 suntem intr-un oarecare regres (din punct de vedere al palmaresului) la gimnastica feminina, deoarece nu am reusit sa castigam nicio medalie de aur. In 2005 a fost aurul european a lui Ponor de la barna.
    Insa pe de alta parte...viitorul suna mai bine fata de momentul 2005: cand nu aveam echipa, antrenori..mai nimic. Acum avem macar un lot cat de cat ok, avem valori..deocamdata mai avem si veterane...e de bine, momentan. Nu stiu ce ne va aduce ziua de maine

    La baieti suntem in cadere..gimnastii se retrag pe banda rulanta, cei ramasi au probleme de sanatate, Dragulescu azi e maine nu, antrenorii se schimba...nu avem o stabilitate..si fara un echilibru pe toate planurile nu cred ca putem progresa. Sper sa ma insel.

    Subiectul acesta ar merge la "Diverse", deoarece e un topic de scurta durata...il mai las putin sa vad daca are priza la oameni...apoi mut la Diverse.
    www.fangymnastics.com

  4. #4
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Eu nu sunt asa de optimista .Nu vad gimnastica romaneasca pe o panta ascendenta ci pe una in regres . NU stiu de ce compari musai cu anul 2005(an post olimpic? dar si de scandaluri parca...) dar nu cred ca cineva poate fi multumit cu ce se intampla acum cu gimnastica in Romania .
    Da, Porgras ...parerea mea este ca a dat mai putin decat putea da si nu din vina ei . Pe celelalte le-au scos incetul cu incetul pe linie moarta ... Si nu vad schimbarai majore la nivel de conducere al loturilor astfel incat sa sper intr-un an mai bun .
    Nici la baieti eu nu vad prin ochelari roz viitorul ...


    MUSAI CU 2005! nu mai ti minte ce jaf de gimnastica aveam in 2005?? Eu cred (daca t uiti la juniori) ca o sa fie ceva in viitor...nu stiu ce...dar ceva...asta e daca Forminte o sa faca ceva! Si ce se intampla in gimnastica Romaniei?? E cumva mai rau decat in 2005?? Sau 2006??

    Porgras e inca tanara...mai trebe experienta...dar eu cred ca ea va face ceva...[sper]. da, ai dreptate cand vine vorba d celelate gimnaste, dar ce sa facem?? speram ca junioarele vor fi mai bune!

    la baieti tre sa asteptam...aia e tot ce pot spune...sa vedem c face Urzica!

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Gimnastica jaf? Nu imi place caracterizarea asta...si daca iesim pe ultimul loc..nu inseamna ca e jaf. In spatele oricarui rezultat (locul 1 sau ultimul loc) se afla ani de munca si sacrificii. Imi pare rau...
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    [I]
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Comparatia cu 2005 cred ca vine de la faptul ca si atunci au fost mondiale individuale, fara finale pe echipe. Fata de 2005 suntem intr-un oarecare regres (din punct de vedere al palmaresului) la gimnastica feminina, deoarece nu am reusit sa castigam nicio medalie de aur. In 2005 a fost aurul european a lui Ponor de la barna.
    Insa pe de alta parte...viitorul suna mai bine fata de momentul 2005: cand nu aveam echipa, antrenori..mai nimic. Acum avem macar un lot cat de cat ok, avem valori..deocamdata mai avem si veterane...e de bine, momentan. Nu stiu ce ne va aduce ziua de maine La baieti suntem in cadere..gimnastii se retrag pe banda rulanta, cei ramasi au probleme de sanatate, Dragulescu azi e maine nu, antrenorii se schimba...nu avem o stabilitate..si fara un echilibru pe toate planurile nu cred ca putem progresa. Sper sa ma insel.[/B]

    Exact!! [ms d intelegere] Asa este tot timpul dupa olimpiada comform noului cod! Si chiar asa...in 2005 Ponor si Leonida mai erau in lot, Eremia , Sofronie nu era pregatita si Rosu...ea unde era??! Anul acesta mai aveam gimnaste...fie ca erau lovite! Si dupa cate am vazut la junioare...avem sperante mai mari (sper).

    Si la baieti cam asta o fost problema de foarte mult timp! dar speram la mai bine pt ca acuma Urzica e antrenor! Dupa cate vad eu...el ar putea sa faca mai bine dupa medaliile de aur pe care le-a obtinut!

    *si eu sper sa t inseli*
    Last edited by mikeyy; 21st December 2009 at 01:41.

  7. #7
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Gimnastica jaf? Nu imi place caracterizarea asta...si daca iesim pe ultimul loc..nu inseamna ca e jaf. In spatele oricarui rezultat (locul 1 sau ultimul loc) se afla ani de munca si sacrificii. Imi pare rau...


    Ohh ai dreptate! Scuze ! Poate ar fi mai bine sa zicem SCANDALUL DIN 2005!

  8. #8
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Eu sunt optimista de felul meu si acum privesc cu incredere spre 2010, am asteptari mari...dar despre 2009 nu pot spune decat ca nu a fost suficient valorificat, atat la fete cat si la baieti. A fost un an accesibil, cu concurenta mai slaba...se putea mai mult si mai bine!

  9. #9
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    Cred ca 2009 a fost un an din pregatirea pentru Ana Porgras... Ea are niste experienta acum si ea va fi mai mult gata. Niste junioarele în 2009 vor fi senioarele în 2010 si ele vor ajut echipa României. Vom vedea mai mult în 2010 daca România e corect pentru Londra...
    Hai România pentru Londra 2012 !

  10. #10
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Eu sunt optimista de felul meu si acum privesc cu incredere spre 2010, am asteptari mari...dar despre 2009 nu pot spune decat ca nu a fost suficient valorificat, atat la fete cat si la baieti. A fost un an accesibil, cu concurenta mai slaba...se putea mai mult si mai bine!


    Si eu am foarte mari asteptari pentru 2010! Sper ca Romania sa nu se faca de rusine ca in 2006 cand nu am mers pe podium! Cred ca cel mai important lucru pentru Romania este sa fim pe podium in finalele pe echipe!

    Concurenta a fost slaba in 2009 fiind ca a fost un an numa pentru individual compus! Dupa cate stim...Romania de abia a avut 8 fete la lot! Si jumatate erau accidentate! Medaliile la europe nu au fost ceea ce ne asteptam si la mondiale au fost multe greseli (am fost suparat ca Diana Chelaru nu s-a calificat la sol)

    Dar speram la mai bine!!! Chestia ii ca si Forminte trebuia sa invete fetele sa faca exercitii mai tari la sarituri si paralele, unde stam cel mai rau!

  11. #11
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Auré_Gym View Post
    Cred ca 2009 a fost un an din pregatirea pentru Ana Porgras... Ea are niste experienta acum si ea va fi mai mult gata. Niste junioarele în 2009 vor fi senioarele în 2010 si ele vor ajut echipa României. Vom vedea mai mult în 2010 daca România e corect pentru Londra...


    Nu numai Ana, poate si Diana Chelaru??! Speram sa aibe un viitor mai bun acuma! Sper ca viitoarele senioare vor ajuta Romania pentru ca au aratat ca se poate! Speram ca se poate si in continuare!

    Dar dupa cum ai spus...TRE SA ASTEPTAM!

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    ... despre 2009 nu pot spune decat ca nu a fost suficient valorificat, atat la fete cat si la baieti. A fost un an accesibil, cu concurenta mai slaba...se putea mai mult si mai bine!
    Nu puteam sa o zic mai bine, mai scurt, atotcuprinzator si la obiect. Subscriu la parerea Oanei 100%.

    2009 a fost un an cu rezultate bune pentru Dragulescu si Koczi.
    A fost un an castigat la capitolul experienta pentru Amelia Racea, Ana Porgras si Diana Chelaru.
    Un an ghinionist pentru Sandra Izbasa si Robert Stanescu.
    Un an pierdut pentru ca nu s-au putut antrena pentru Gabi Dragoi si Ana Maria Tamirjan.
    A fost un an greu pentru Cerasela Patrascu.
    2009 a fost anul in care forumistii de aici au fost prezenti la multe competitii (interne si internationale).
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Eu sunt optimista de felul meu si acum privesc cu incredere spre 2010, am asteptari mari...
    Sper din tot sufletul sa dispara scuzele din declaratii. Sa se munceasca mai cu cap decit in 2009, sper ca fetele sa fie sanatoase si exercitiile fetelor sa fie la nivel competitiv mondial.

    Sper ca la baieti sa se reuseasca sa de faca un nou nucleu de echipa incluzind noii seniori.

    Sper ca la ambele loturi, gimnastii si gimnastele sa fie apreciati/e pe masura muncii si rezultatelor lor si sa li se ofere pregatirea/ingrijirea de care au nevoie si o merita pe masura muncii si talentului lor.
    Last edited by Tess_AN; 21st December 2009 at 09:44.

  13. #13
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tot ceea ce a spus Tess...
    Eu am o deviza intotdeauna...daca compari 5 cu 4, noral ca e mai bun, dar daca compari 5 cu 9 s-ar putea sa cam pleci capul...eu zic ca daca comparam cu 2002 (tot concurs individual, ba chiar fara individual compus, deci cu mai putine sanse la medalii atunci), tot lot nou (cu exceptia Andreei Raducan si Sabinei Cojocar, singurele ramase din echipa de la CM 2001)...2009 a fost mai prost, as zice eu, cel putin pe partea fetelor...atunci am avut gimnaste calificate pe toate cele patru aparate si locuri bune obtinute de toate fetele: sarituri - Ioana Petrovschi, locul 4 si Sabina Cojocar, locul 5; paralele - argint Petrovschi (deci mai bine decat bronz), inca un argint la barna prin Oana Ban si sol - locul 4 Oana Ban....
    anul acesta am avut DOAR O GIMNASTA in toate cele patru finale din cinci in care am avut reprezentante...deci eu, una, vad tot un regres, ca si Niagara...iar viitorul suna bine si atunci, totusi...Alexandra Eremia, Catalina Ponor, Andreea Munteanu, Monica Rosu si, mai ales, Floarea Leonida se remarcasera deja in competitiile amicale internationale...in timp ce Sabina Cojocar si Silvia Stroescu se aflau la inceput, in al doilea an de seniorat...
    deci parerea mea este ca 2005, asa cum a fost, cu lot destramat, tot a adus un bronz la Mondiale, deci aici cei doi ani sunt egali...doar ca atunci, strict din punct de vedere al rezultatelor, Floarea Leonida se clasa pe locul 6 la individual compus, in timp ce anul asta Ana s-a clasat pe 7....deci, ca si eficienta/ valorificare a potentialului, anul asta am fost chiar si sub 2005, cel putin din punctul de vedere al Mondialelor.
    La Europene, in 2005 au facut deplasarea 3 gimnaste, in 2009 4 gimnaste. in 2005 s-a obtinut un aur prin Ponor la barna, un loc 4 la sol (Ponor), un loc 8 la paralele (Sofronie) si un loc 7 la individual compus. Anul asta s-au obtinut un loc 5 la individual compus (Anamaria) siun loc 14 (Diana Chelaru), un argint si un bronz la barna si un loc 4 (Anamaria) si un 7 (Izbasa) la sol. Deci da, daca luam Europenele, e mai bine..totusi, eu raman la impresia ca un copil de nota 10 nu il compari cu copiii de nota 5, ci cu cei de 9.

  14. #14
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Sunt de acord cu tot ceea ce a spus Tess....... Deci da, daca luam Europenele, e mai bine..totusi, eu raman la impresia ca un copil de nota 10 nu il compari cu copiii de nota 5, ci cu cei de 9.

    Daca luam cu 2002...acolo a fost destul de bine pentru ca BELU era acolo!! Si aveam gimnaste cu mult mai multa experienta si medalii! Asa ca bine ai zis ca daca compari 2002 cu 2005 sau 2009...2002 a fost mai bun (BELU ERA ACOLO!!!)

    Sa fiu sincer...habar n-am c sa zic de anul 2005...am fost surprins ca Romania a adus macar un bronz acasa (la fete ma refer!). Cu individualul...a fost si alte punctaje si aproape ca toate gimnastele au facut greseli in 2005! Floarea era si ea cum era...accidentata si exercitiile nu erau cele mai bune! Deci eu cred ca totusi 2009 a fost mai bun! Prin faptul ca am si luat mai multe medalii de aur...chiar daca ii la baieti! [apropo care a fost ultima medalie DE AUR a romaniei la un campionat mondial??? ahaaaaa 2001!! LOL] Daca comparam europenele...in 2005 am luat un aur! ATATA! Dar in 2009 eu cred ca a fost mult mai bine (chiar daca a fost fara aur...si Izbasa merita sa fie acordata cu 3 suruburi...dar noh eu nu sunt FIG)

    Intr-adevar nu comparam copiii de nota 10 cu cei de note mai mici!

  15. #15
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Daca luam cu 2002...acolo a fost destul de bine pentru ca BELU era acolo!! Si aveam gimnaste cu mult mai multa experienta si medalii! Asa ca bine ai zis ca daca compari 2002 cu 2005 sau 2009...2002 a fost mai bun (BELU ERA ACOLO!!!)

    Sa fiu sincer...habar n-am c sa zic de anul 2005...am fost surprins ca Romania a adus macar un bronz acasa (la fete ma refer!). Cu individualul...a fost si alte punctaje si aproape ca toate gimnastele au facut greseli in 2005! Floarea era si ea cum era...accidentata si exercitiile nu erau cele mai bune! Deci eu cred ca totusi 2009 a fost mai bun! Prin faptul ca am si luat mai multe medalii de aur...chiar daca ii la baieti! [apropo care a fost ultima medalie DE AUR a romaniei la un campionat mondial??? ahaaaaa 2001!! LOL] Daca comparam europenele...in 2005 am luat un aur! ATATA! Dar in 2009 eu cred ca a fost mult mai bine (chiar daca a fost fara aur...si Izbasa merita sa fie acordata cu 3 suruburi...dar noh eu nu sunt FIG)

    Intr-adevar nu comparam copiii de nota 10 cu cei de note mai mici!
    Lasa baietii deoparte ca aia e alta poveste .
    Revenirea lui Dragulescu nu se pune iar daca ar fi sa ma iau dupa ce simt eu instinctual , Kotzi a fost tras de Marian , i s-a dat curajul de care avea nevoie pentru a nu rata .
    Nu poti spune ca medaliile de aur ale lui marian sunt rodul celor trei luni de antrenament la lot !!! Deci nu putem vorbi de un rezultata ca urmare a situatiei bune a gimnasticii din Romania .

  16. #16
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Lasa baietii deoparte ca aia e alta poveste .
    Revenirea lui Dragulescu nu se pune iar daca ar fi sa ma iau dupa ce simt eu instinctual , Kotzi a fost tras de Marian , i s-a dat curajul de care avea nevoie pentru a nu rata .
    Nu poti spune ca medaliile de aur ale lui marian sunt rodul celor trei luni de antrenament la lot !!! Deci nu putem vorbi de un rezultata ca urmare a situatiei bune a gimnasticii din Romania .


    Dar dc?? baietii nus si ei oameni care contribuie pentru RO???

  17. #17
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ceea ce cred ca voia sa spuna Niagara e faptul ca nu putem afirma ca gimnastica masculina din Romania merge bine, desi Marian a luat 2 medalii de aur. Marian azi e maine nu...nu avem multa baza in ceea ce face el..iar valoarea unei scoli de gimnastica se reflecta in rezultatele obtinute la nivel de echipa, nicidecum prin rezultatele individuale. Astfel tinand cont ca la baietii, gimnastii se retrag pe banda rulanta: Selariu, Popescu Cosmin, Dani Popescu..suntem oarecum intr-o situatie nu prea favorabila in perspectiva finalelor pe echipe ce ne asteapta in 2010. Vom vedea
    www.fangymnastics.com

  18. #18
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    apropo care a fost ultima medalie DE AUR a romaniei la un campionat mondial??? ahaaaaa 2001!! LOL
    Ba pardon! Marian a luat aur la sarituri in 2005 si a facut dubla in 2006.

    Si eu am avut impresia ca lui Flavius i-a fost data incredere. Se vedea si pe transmisie, Marian il sfatuia inainte de elan. Bine, nu cred ca Marian a fost singurul care a facut asta...cred ca a fost un efort colectiv. Esential e ca Flavius a fost mult mai tare psihic si sper sa o tina tot asa, indiferent cine va mai fi langa el sa-l incurajeze.
    Despre Marian eu nu as spune asa drastic ca azi e, maine nu e Dar intr-adevar, el e o situatie mai aparte, are foarte multa experienta in spate, talent, plus un "ceva" aparte pentru sarituri, mai ales. Medaliile lui vin din toate aceste aspecte.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #19
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Ba pardon! Marian a luat aur la sarituri in 2005 si a facut dubla in 2006.

    Si eu am avut impresia ca lui Flavius i-a fost data incredere. Se vedea si pe transmisie, Marian il sfatuia inainte de elan. Bine, nu cred ca Marian a fost singurul care a facut asta...cred ca a fost un efort colectiv. Esential e ca Flavius a fost mult mai tare psihic si sper sa o tina tot asa, indiferent cine va mai fi langa el sa-l incurajeze.
    Despre Marian eu nu as spune asa drastic ca azi e, maine nu e Dar intr-adevar, el e o situatie mai aparte, are foarte multa experienta in spate, talent, plus un "ceva" aparte pentru sarituri, mai ales. Medaliile lui vin din toate aceste aspecte.


    Aaaaa da corect!! Totusi ma refeream la fete!

  20. #20
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Cred ca anul 2009 [acum ca s-a terminat] a fost un an destul de bun! Romania a mentinut traditia de a castiga medalii la Europene si mondiale, si la fete si la baieti!
    Cred ca cel mai negativ lucru a fost ca am avut asa multe gimnaste cu probleme medicale! Faptul ca Sandra a lipsit de la mondiale si nu a luat nici o medalie la Europene a facut cazul mult mai rau! Dar totusi trebuie sa fim multumiti cu ce avem!
    Sper ca anul 2010 sa fie mai bun si sa invatam din greselile din 2009!

  21. #21
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Totusi nu inteleg ceva....Diana Chelaru a fost cea mai sanatoasa si talentata gimnasta in 2009! De ce nu a facut ea individualul la Londra si cum de nu a avut sarituri cu mare dificultate??
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •