Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 62 of 62

Thread: Anul 2009

  1. #43
    junior Serena2010's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bloomfield,USA
    Posts
    70
    Reputatie
    1
    Buna

    YES.. those are my favourites - to see Amelia Racea win vault title at that competition over Viktoria Komova who everyone is touting as the new CHAMPION of the World (BLAHHHH)... that is a great vault. I think she has the ability to do an Amanar (Racea) heh heh...

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Serena2010 View Post
    I think she has the ability to do an Amanar (Racea) heh heh...
    I agree, Amelia has the ability to do an Amanar, supposing she is taught to do it. I hope she will be trained to do it.

    Serena zice ca Ameila Racea are potential sa faca un Amanar. I-am zis ca-s de acord ca Amelia poate, dar trebuie sa fie invatata sa faca Amanar si trebuie sa fie antrenata, sa il repete, sa il faca bine.

  3. #45
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    I think that all the new kids on the block should be able to pull off a vault that has a high difficulty because they are healthy and also because Forminte trained Simona Amanar who in her time was a good vaultist! All the juniors are healthy and very "up" for it...IMO

    Eu cred ca toti copiii noi la lot ar putea sa faca o saritura care sa aiba o nota mare de plecare pentru ca aproape toti sunt sanatosi si totusi Forminte a antrenat-o pe Amanar, care in zilele ei a fost foarte buna la acest aparat. Toti juniorii cred ca au abilitatea sa faca sarituri grele!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  4. #46
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Toti juniorii cred ca au abilitatea sa faca sarituri grele!

    Asa crezi tu ? Oare ce cred ei ?

  5. #47
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Asa crezi tu ? Oare ce cred ei ?
    Nu stiu, dar daca as fi ei, as spune ca DA, HAI SA FAC O SARITURA GREA!!!!

    Eu chiar cred ca pot face sarituri grele (de fapt, orice saritura e grea) pentru ca gimnaste ca Larisa fac deja sarituri destul de grele pentru varsta lor.
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  6. #48
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Ma gandeam sa postez si eu ceva ce am vazut de la Jessolo 2009! Mi s-a parut ciudat cum ca Anamaria a facut niste elemente pe care eu niciodata nu am mai vazut-o facandule!

    http://www.youtube.com/watch?v=rnCxrAaVrfE

    La barna a facut elementul Onodi! Si ar fi putut si sa faca ceva salt intins daca putea! Poate acuma dupa ce se vindeca dupa accidentare!

    http://www.youtube.com/watch?v=o1MlZ...eature=related

    Aici la sol a facut duble grupat si eu chiar nu am inteles de ce la mondiale nu a putu sa faca acest element in loc de un surub si juma si un salt inainte! Ar fi putut sa ia note mai mari si un loc mai mare!

    Doar ma intrebam de curiozitate!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  7. #49
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    La mondiale trebuia sa faca 11/2 +1/1 ceea ce ar fi insemnat C+C adica 0.7 fata de 0.4 cat ar fi fost un dublu grupat. Nu i-a iesit...nu stiu de ce, pt ca la nationale i-a mers bine combinatia. Bineinteles dc facea dublu grupat atunci i-ar mai fi intrat un element artistic in nota si probabil tot la acelasi punctaj s-ar fi ajuns. DAR tot i-ar fi trebuit un salt spre inainte...ar fi putut face un salt grupat pe diagonala cu dublu grupat (legat indirect)...DAR cred ca i-ar fi fost tare greu sa aiba 4 diagonale, toate cu dublu salt.

  8. #50
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Acesta e exercitiul de la nationale http://www.youtube.com/watch?v=WbOnPW6eaX4 si asta de la mondiale http://www.youtube.com/watch?v=00nGm4wfTwU .

    Mai sunt alte diferente? Eu mai vad pirueta dinaintea celei de-a patra diagonale care la nationale a vrut sa fie tripla iar la mondiale a facut-o simpla :S. Ce nota a luat Ana la mondiale pt exercitiul acesta?

  9. #51
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    La mondiale trebuia sa faca 11/2 +1/1 ceea ce ar fi insemnat C+C adica 0.7 fata de 0.4 cat ar fi fost un dublu grupat. Nu i-a iesit...nu stiu de ce, pt ca la nationale i-a mers bine combinatia. Bineinteles dc facea dublu grupat atunci i-ar mai fi intrat un element artistic in nota si probabil tot la acelasi punctaj s-ar fi ajuns. DAR tot i-ar fi trebuit un salt spre inainte...ar fi putut face un salt grupat pe diagonala cu dublu grupat (legat indirect)...DAR cred ca i-ar fi fost tare greu sa aiba 4 diagonale, toate cu dublu salt.
    Interesant este! Dar mie mi s-a si parut nasol faptul ca nici nu a facut macar 720 cu salt inainte! E mai tipic romanesc! Si macar totusi daca facea dublu grupat iar fi fost mult mai usor! Obtinea un scor mare pentru ca facea 2 tsukahara plus dublu echer! Ar fi fost poate o nota mai mare decat a lui Ana P daca nu ma insel! Probabil si din cauza accidentarii tot din anul acela si faptul ca avea putine emotii la paralele!


    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Acesta e exercitiul de la nationale http://www.youtube.com/watch?v=WbOnPW6eaX4 si asta de la mondiale http://www.youtube.com/watch?v=00nGm4wfTwU .

    Mai sunt alte diferente? Eu mai vad pirueta dinaintea celei de-a patra diagonale care la nationale a vrut sa fie tripla iar la mondiale a facut-o simpla :S. Ce nota a luat Ana la mondiale pt exercitiul acesta?
    Pirueta, dar pur si simplu au fost exercitii mult mai nasoale decat la europenele din 2009! Nu stiu de ce a facut un exercitiu asa slab! Sper sa nu fiu gresit, dar nota ei la individual la Londra a fost 13 900 sau 13 850?!?! In orice caz, a fost sub 14.

    Sper ca atunci cand revine sa faca niste exercitii calumea la sol si barna! Faptul ca stie sa faca si elementul Onodi e bine pentru ca poate sa-l conecteze cu ceva si sa obtina punctaj mare! Ultima data cand cineva a mai facut elementul acela a fost Catalina Ponor, si dinainte de aia nu mai stiu cine!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  10. #52
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu am mai analizat acum..dar stiu ca la nationale am fost uimita de faptul ca aveam prea multe C-uri din elemente artistice..practic unul era in plus. Dc isi facea combinatia acrobatica C+C practic nu mai avea nevoie si de tripla pirueta in nota D...dar ratand combinatia ar fi fost bine sa faca pirueta tripla, mai recupera 0.1 din ce pierduse la acrobatica...

  11. #53
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Nu am mai analizat acum..dar stiu ca la nationale am fost uimita de faptul ca aveam prea multe C-uri din elemente artistice..practic unul era in plus. Dc isi facea combinatia acrobatica C+C practic nu mai avea nevoie si de tripla pirueta in nota D...dar ratand combinatia ar fi fost bine sa faca pirueta tripla, mai recupera 0.1 din ce pierduse la acrobatica...
    Sa stii ca ai dreptate! Prea multe C-uri si am fost si uimit la faptul ca Anamaria a facut doar un surub la pirueta in Londra! Putea sa faca chiar si 2 cu siguranta, dar cine stie ce era cu ea? era ametita?!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  12. #54
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu avea sens sa faca 2 suruburi, ori facea 3 ori unul..2 suruburi nu avea sens..o sa mai nalizez exercitiile ca acum vorbesc din amintiri..dar eu asa stiu ca dc isi facea combinatia acrobatica nu mai avea nevoie de pirueta tripla.

    Raman la parerea ca 4 salturi duble intr-un exercitiu ar fi fost prea solicitante!

  13. #55
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Nu avea sens sa faca 2 suruburi, ori facea 3 ori unul..2 suruburi nu avea sens..o sa mai nalizez exercitiile ca acum vorbesc din amintiri..dar eu asa stiu ca dc isi facea combinatia acrobatica nu mai avea nevoie de pirueta tripla.

    Raman la parerea ca 4 salturi duble intr-un exercitiu ar fi fost prea solicitante!
    OK cum zici tu, dar cred ca mai degraba as fi vrut sa faca 2 suruburi cu piciorul la 90 de grade! Poate asa era mai bine! Ana e o fata foarte artistica, cred ca in 2009 a uitat-o complet!

    E ok, dar eu credeam ca daca facea exercitiul ca la Europene putea sa ia o nota mai mare! Tu esti experta, astept sa vad la ce concluzii ajungi
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  14. #56
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu mai stiu ce a facut la Euro.
    Pirueta dubla cu piciorul la 90 ar fi fost ideala...doar ca e mai grea decat pirueta tripla..nu stiu dc Ana o poate face...

  15. #57
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Nu mai stiu ce a facut la Euro.
    Pirueta dubla cu piciorul la 90 ar fi fost ideala...doar ca e mai grea decat pirueta tripla..nu stiu dc Ana o poate face...
    La individual a facut asa: http://www.youtube.com/watch?v=GNSWvw_mQdk
    In finala a facut asa: http://www.youtube.com/watch?v=GgMtE...eature=related

    Dupa cum vezi, stie multe elemente, chiar si dublu intins si in 2007 facea si flic salt cu aterizare pe 2 picioare la barna!

    Totul se poate invata oricum, si sper ca anul acesta sa fie anul ei!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  16. #58
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Clau, la mondiale Ana ar fi trebuit sa faca exercitiul de la nationale...sau foarte aproape, oricum. Acea diagonala cu doar 1 surub si jumatate a fost o greseala de moment, poate din cauza emotiilor, poate din cauza durerilor, cine stie... La pirueta probabil la fel, s-a speriat de prima greseala. Nu avea ce dublu grupat sa faca, pentru ca ea n-a intrat pe covor cu gand sa faca 1 1/2 si atat.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  17. #59
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Clau, la mondiale Ana ar fi trebuit sa faca exercitiul de la nationale...sau foarte aproape, oricum. Acea diagonala cu doar 1 surub si jumatate a fost o greseala de moment, poate din cauza emotiilor, poate din cauza durerilor, cine stie... La pirueta probabil la fel, s-a speriat de prima greseala. Nu avea ce dublu grupat sa faca, pentru ca ea n-a intrat pe covor cu gand sa faca 1 1/2 si atat.
    Da, cred ca ai dreptate! Ii nasol intr-un fel pentru ca multi se asteptau ca ea sa se califice la sol si la barna! Asa zic si eu ca emotiile au fost cu ea! Dupa ce a executat la sarituri, parea sa fie foarte speriata si suparata! Asta e, sper ca anul acesta sa foloseasca toate elementele pe care le stie si sa obtina note mari! Pentru eu am si fost uimit ca poate sa faca asa multe elemente la sol si Onodi la barna!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Asa zic si eu ca emotiile au fost cu ea! Dupa ce a executat la sarituri, parea sa fie foarte speriata si suparata!
    A facut 4 aparate la JO, fara ratare. La CM 2009, avea in spate CE 2008, JO2008, CE 2009. De ce sa dai vina pe emotii?

    Ana T. a concurat cu durere fizica la CN2008, JO 2008 si la toate concursurile din 2009. Nu cred ca e usor sa te antrenezi cind piciorul doare, cind nu te poti baza pe articulatia genunchiului ca tzine la aterizare... si da... cind durerea ta fizica nu intereseaza pe nimeni... cred ca intervine si un pic de "emotional" (din engleza) - pe care l-as traduce cu a afecta. Nu te poate lasa rece, te afecteaza.

  19. #61
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    A facut 4 aparate la JO, fara ratare. La CM 2009, avea in spate CE 2008, JO2008, CE 2009. De ce sa dai vina pe emotii?

    Ana T. a concurat cu durere fizica la CN2008, JO 2008 si la toate concursurile din 2009. Nu cred ca e usor sa te antrenezi cind piciorul doare, cind nu te poti baza pe articulatia genunchiului ca tzine la aterizare... si da... cind durerea ta fizica nu intereseaza pe nimeni... cred ca intervine si un pic de "emotional" (din engleza) - pe care l-as traduce cu a afecta. Nu te poate lasa rece, te afecteaza.
    Dar aia a fost in 2008! Si s-a schimbat mult din 2008! Era mai matura si mai inalta in 2009! Ce sa mai zicem acum in 2010! Asa e, durerile au facut-o sa faca greseli! Sper ca pauza asta sa ii prinda bine!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  20. #62
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Imi aduc aminte ca fix la inceputul anului 2009, Madalina Gutsu a fost trimisa acasa la clubul ei. Poate cineva sa zica daca e adevarat sau nu? Si Alina Stanculescu si Aluisa Lacusteanu s-au retras? Asta iara a fost ceva foarte suparator in anul 2009. Foarte multe gimnaste accidentate intre 2005-2006
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •