Results 1 to 9 of 9

Thread: Bute isi doreste unificarea centurilor

  1. #1
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1

    Bute isi doreste unificarea centurilor

    Pugilistul Lucian Bute, care si-a pastrat titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, la sfarsitul lunii noiembrie, invingandu-l pe Librado Andrade, a declarat, luni, la revenirea in Romania, ca a ajuns la un nivel la care isi doreste meciuri foarte mari si sa unifice centurile.

    detalii: http://www.onlinesport.ro/stiri/spor...centurilor.htm
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #2
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Sa speram. Celelalte centuri sunt detinute de Ward (invingator surpriza cu Kessler) si Froch per care personal cred ca Bute il poate bate fara probleme.
    Potential Lucian poate invinge orice pugilist de la categoria super-mijlocie.

    Din pacate Supersix-ul, la care in mod rusinos nu a fost invitat, il va impiedica pentru 2 ani de zile sa dispute vreun meci cu adevarat de valoare

  3. #3
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    ols scrie ca pe 17 aprilie Bute urca din nou in ring, totusi nu am idee de unde sunt informatiile din articol, dar nu prea poate fi asa:

    "Bute i-ar putea intalni in ring pe americanii Kelly Pavlik si Bernard Hopkins, dar si pe columianul Edison Miranda."

    Pavlik, 27 de ani, e campion WBC si WBO la categoria mijlocie - nu cred ca urca la super-mijlocie si pierde centurile
    Hopkins, 44 de ani, e la semigrea si nu cred ca mai poate sa coboare o categorie si sa fie si competitiv.
    Miranda ar fi o varianta, dar e mai slab cotat decat Andrade - deci iar nu cred ca el va fi.

    Sper sa fie totusi o lupta de unificare cu Ward sau Froch. Alti adversari seriosi ar fi Abraham sau Kessler

  4. #4
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    ols scrie ca pe 17 aprilie Bute urca din nou in ring, totusi nu am idee de unde sunt informatiile din articol, dar nu prea poate fi asa:

    "Bute i-ar putea intalni in ring pe americanii Kelly Pavlik si Bernard Hopkins, dar si pe columianul Edison Miranda."

    Pavlik, 27 de ani, e campion WBC si WBO la categoria mijlocie - nu cred ca urca la super-mijlocie si pierde centurile
    Hopkins, 44 de ani, e la semigrea si nu cred ca mai poate sa coboare o categorie si sa fie si competitiv.
    Miranda ar fi o varianta, dar e mai slab cotat decat Andrade - deci iar nu cred ca el va fi.

    Sper sa fie totusi o lupta de unificare cu Ward sau Froch. Alti adversari seriosi ar fi Abraham sau Kessler
    Nu-i poate infrunta pe ultimii 4 pentru ca sunt implicati in Supersix, turneul organizat de Showtime si in care Bute nu a fost invitat desi la acea ora era cotat ca fiind printre primii 3 super-mijlocii (astazi este primul in clasamentele neoficiale)

    Hopkins e prea greu pentru Bute zic eu si risca sa piarda impotriva acestuia.
    Miranda este intradevar mai slab cotat in timp ce cu Pavlik cred ca poate fi un meci realizabil. Pavlik e mijlociu dar nu ar avea nicio problema sa treaca la o categorie mai inalta (este si inalt pe langa asta). Americanul este regele cateogoriei mijlocie, un pugilist cu renume care poate aduce o bursa frumusica romanului

  5. #5
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    eu nu ma pricep prea mult, dar ma gandesc ca Pavlik, daca urca in categorie, automat pierde cele 2 centuri, nu?

    pacat de faza aia cu supersix, dar pana la urma IBF nu e cea mai cotata federatie ...

  6. #6
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    eu nu ma pricep prea mult, dar ma gandesc ca Pavlik, daca urca in categorie, automat pierde cele 2 centuri, nu?
    Nu, pierzi centura categoriei la care lupti. Pavlik e campion mondial la categoria mijlocie. Daca se bate cu Bute la super-mijlocie doar romanul isi va pune centura in joc. La super mijlocie Pavlik nu are nicio centura

  7. #7
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    presa spune ca Froch (centurile WBC si WBO) vrea o lupta cu Bute - ar fi senzational, o lupta cu 3 centuri pe masa !

  8. #8
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    presa spune ca Froch (centurile WBC si WBO) vrea o lupta cu Bute - ar fi senzational, o lupta cu 3 centuri pe masa !
    Am mai spus. Nu se poate lupta cu Froch incat britanicul disputa turneul SuperSix organizat de Showtime. In urmatorii 2-3 ani ii va putea infrunta doar pe cei care participa la turneu

  9. #9
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    stiu ca ai spus dar speram sa se faca o exceptie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •