Page 7 of 24 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 127 to 147 of 497

Thread: Pe marginea codului de punctaj. Analize, opinii, dezbateri...

  1. #127
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cris, asta era varianta usurata :

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Un exemplu imaginar:
    - urcare de tip A (macar urcarea sa fie mai simpla )
    - D+D+D+B+C+D
    - cloche la cap (E)
    - pirueta dubla (D)
    - Yang Bo(D)+ split leap (A)
    - coborare: flic + tsukahara grupat (G)

    Ar veni asa:
    1G= 0.7
    1E=0.5
    5D= 2
    1C=0.3

    Total = 3.5 pct
    Cerinte = 2.5 pct
    Bonus = 0.6 pct
    =======================
    Final 6.6

    Asta ar fi varianta usurata :ras-plans:
    Seria aceea acrobatica e seria Catalinei Ponor din 2006 + inca un D imaginat la final...cam asta am retinut eu, sper ca nu m-am ratacit in mesaje

    Si da, Catalina avea pe barna o siguranta si o incredere fantastice, dar modul in care se misca pe barna rusoaica mi se pare ireal, cum topaie, cum isi ia elanul in elemente, parca nici nu-si fixeaza repere.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  2. #128
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Si Yang Bo mergea pe barna ca pe sol-de fapt pe barna se descurca mai bine-cand ajungea pe sol la coborare mereu gresea


  3. #129
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Cris, asta era varianta usurata :



    Seria aceea acrobatica e seria Catalinei Ponor din 2006 + inca un D imaginat la final...cam asta am retinut eu, sper ca nu m-am ratacit in mesaje

    Si da, Catalina avea pe barna o siguranta si o incredere fantastice, dar modul in care se misca pe barna rusoaica mi se pare ireal, cum topaie, cum isi ia elanul in elemente, parca nici nu-si fixeaza repere.
    deci D+D+D+B+C+D este, de fapt:
    Mostepanova + Danilova inainte + Kochetkova + flick + cloche + Rulfova?
    Am retinut eu bine?

  4. #130
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In combinatia aia, C-ul e un salt inapoi echer. In rest ai zis bine...asta e combinatia pt un bonus de 0.6.
    www.fangymnastics.com

  5. #131
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    WOW...sincer, mi se pare mult prea greu sa ai atentia distribuita pe atat de multe elemene...
    pe mine m-ar multumi Mostepanova legata cu Danilova si Kochetkova...ar fi D+D+D, adica 0.2 bonus, nu?

  6. #132
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Dap, pt primele 3 elemente e bonus 0.2. Insa sa termini seria cu Kotchetkova?..parca nu e terminata
    Si in acelasi timp si riscul e prea mare pt doar 0.2 bonus..pe care l-ai putea obtine si pt "banala" Danilova+flick+salt cu deschidere.
    www.fangymnastics.com

  7. #133
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Oricum, noi nu am adaugat decat ultimul D..restul facuse deja Catalina...deci se poate!
    Nu stiu dc e neaparat riscant sa legi acele D-uri...e greu de realizat..in sensul ca in orice moment poti sa rupi legarea..dar pt o cadere, mai pericuoasa mi se parea a doua parte a combinatiei...

  8. #134
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pai Catalina nu a facut nici cloche-ul, daca tin eu bine minte...deci, de fapt, ar fi in plus cloche si Rulfova, nu? Oricum, a fost fabuloasa seria aceea a Catalinei!!!! au mai executat si alte gimnaste serii care sa le intoarca in capatul barnei din care au plect?

  9. #135
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Dar nu i-am bagat cloche in combinatie...C-ul este un salt cu deschidere. Catalina facea echer...sau poate intins, dar eu il vad echer.
    Si D-ul poate fi Omelianchik nu neaparat Rulfova.
    Last edited by anna.09; 19th December 2009 at 23:04.

  10. #136
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Nu, este echer sigur...intins este la Ana, Shwan...din cate ma pricep eu...acuma am inteles in sfarsit...nu am fost eu atenta...a, pai asa ar fi posibil...numai sa mai aiba loc pe barna, ca la Catalina cam ajungea la capat, nu ar fi avut unde sa faca si altceva...tot stau si ma gandesc la Catalina, cat curaj a avut sa faca doua serii legate,,,ma gandesc daca a fost ideea ei sau a lui MAtei Stanei...am senzatia ca a fost ideea ei sa le lege in felul ala...nu stiu de ce...

  11. #137
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu stiu cat e mana lui Stanei sau a Catalinei la ideea acestei combinatii..deoarece ea a cam inceput sa o pregateasca inca din 2004 (serie de 4 elemente - Onodi+flick+flick+salt [parca])..apoi in 2005 a avansat adaugand usor usor si celelalte elemente..ajungand in 2006 la incredibila combinatie Planul cred ca era a lui Bitang...doar s-au tinut de el (Catalina si Stanei)
    www.fangymnastics.com

  12. #138
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa zic su saltul ala al Catalinei...si eu am zis ca este echer...dar cred ca se vrea a fi intins totusi..un intins nu foarte reusit neavand f mult elan.
    Si la Atena a avut Danilova+flic+salt intins/echer...la Atena a fost mai aproape de intins totusi...

    Edit: Am incercat acum sa calculez nota D a Catalinei din 2006...dupa codul vechi..doar ca nu am avut un cod suficient de vechi ci unul din 2007. Mi-a iesit 6.5 (calculand cu echer). Ea a primit 6.3. Poate era altfel codul din 2006 sau ...nu stiu de unde vine diferenta...dar cred ca oricum ar fi elementul acela a fost considerat echer...
    Last edited by anna.09; 19th December 2009 at 23:30.

  13. #139
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Codul nu a fost pe 2006-2008?A fost diferit in 2006 fata de 2007?

  14. #140
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Cred ca au fost modificari..cum au fost deja o gramada de modificari numai anul asta. Varianta pe care o aveam eu era din 2007.

  15. #141
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    M-am uitat si eu la barna din 2006 a Catalinei si am calculat. Atunci se luau in calcul 10 elemente, nu?
    6.5 mi-a dat si mie:

    - urcare (A)
    - Onodi (D) + Danilova (D) + Kotchetkova (D) + Flic (B) + Salt (C) + bonus 0.4
    - Wolf Jump (A) + split leap (A)
    - pirueta 720 (D)
    - cloche (C) + Omelianchiuk (D) + bonus 0.1
    - coborare: flick (B) + dublu echer (E)

    1E, 5D, 2C si 2B = 3.5 pct
    Cerinte = 2.5 pct
    Bonus = 0.5 pct
    =====================
    Total: 6.5
    =====================
    Oare unde sa fie problema?..diferenta de 0.2?
    www.fangymnastics.com

  16. #142
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Erau aceleasi reguli pt bonus?

  17. #143
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu stiu
    Nu am varianta de cod de atunci....
    www.fangymnastics.com

  18. #144
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Regulile de bonus nu erau la fel, pt D+D se dadea 0.2 de fiecare data...acum nu inteleg cum ne-a dat 6.5 la amandoi...ca eu i-am dat 0.6 bonus la seria aceea...

    Edit: cred ca am gresit eu..mie trebuia sa imi dea 6.7...
    Oare e posibil ca la momentul acela sa fi contat 8 elemente? Asa ar iesi 6.3. Plus ca la potentialul Catalinei ma cam indoiesc ca ar fi lasat 2 B-uri in nota D.
    Last edited by anna.09; 20th December 2009 at 17:53.

  19. #145
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu am considerat D+D si D+B+C..0.2 si 0.2.
    Acu nu sunt acasa, dar putin mai tarziu o sa fiu..si o sa revad exercitiu. Ca azi-noapte era cam tarziu si poate am scapat/gresit ceva
    www.fangymnastics.com

  20. #146
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu nu ma pricep la calculat...dar sunteti siguri ca 6.3 a avut? N-am gasit rezultatele cu note de plecare, iar in filmulet e neclara imaginea, eu cel putin nu disting ce cifra e dupa 6.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #147
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Mihai, un element poate fi introdus de 2 ori in formula de calcul a bonusului..asta o stiu sigur. Adica dc avem D+D+D avem 2 bonusuri (D+D).
    Cata, eu pe filmulet m-am uitat si am vazut 6.3...si se potrivea si cu nota de la executie, adica adunate mi-au dat nota finala.

    Eu inclin sa cred ca in 2006 se numarau doar 8 elemente...dar nu stiu unde sa caut sa ma conving

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •