Page 4 of 24 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 497

Thread: Pe marginea codului de punctaj. Analize, opinii, dezbateri...

  1. #64
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Superb! Cine e gimnasta?

  2. #65
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Superb! Cine e gimnasta?
    Mi se pare a fi Semenova

  3. #66
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Se primste bonus pt B+G..chiar daca nu scrie "or more"..tot ce este peste primeste bonus..in cod sunt trecute de obicei variantele minime. De exemplu o combinatie acrobatica de 2 elemente in care unul este B iar celalalt cel putin F primeste bonus 0.2.

    In poza este "Emily Blackner at the 2009 Elite Canada Championships"
    Last edited by anna.09; 14th December 2009 at 10:58.

  4. #67
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Asa mai merge! Mersi, Oana Cam neclar codul asta...atunci nu inteleg de ce mai exista precizarea "and more".
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #68
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu stiu nici eu de ce nu apare precizarea de fiecare data..am observat ca apare in special cand sunt listate 2 elemente de aceeasi valoare gen C+C sau D+D....nu stiu de ce..dar eu asa am vazut in calculul exercitiilor, asa am calculat si eu mereu si s-a potrivit pana acum.

  6. #69
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Deci se primeste bonus pt B+G? ...nu stiu de ce traiam cu impresia ca nu se primeste. Sau confundam cu coborarea...acolo sigur nu se primeste la B+G.
    www.fangymnastics.com

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc. Ce treaba buna aici! Si cit am invatat! E prima data in viata cind se prinde ceva de mine doar citind...
    Am priceput ce inseamna ideea de a nu schimba directia - sper ca am priceput bine, nu are ca punct de referinta gimnasta, fata-spate ci cu directia (hai sa-i zicem nord-sud) a capetelor busolei, pardon birnei...

    Exercitiul Anei pus de Simona mi se pare mai usor de analizat (sau mi se pare ca am invatat adunarea si scaderea?)... Mai vrea cineva sa il desecam si sa enumeram elementele plus punctarea lor?

  8. #71
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post

    Exercitiul Anei pus de Simona mi se pare mai usor de analizat (sau mi se pare ca am invatat adunarea si scaderea?)... Mai vrea cineva sa il desecam si sa enumeram elementele plus punctarea lor?
    Eu vreau mereu
    http://www.youtube.com/watch?v=7kDN5J1Hjto

    urcare simpla prin lateralul barnei A
    Danilova inainte D+flic-flac B+salt cu deschidere C (bonus 0.2)
    Cloche cu piciorul la cap E
    Danilova laterala D
    cloche C+salt grupat inapoi C (serie mixta, bonus 0.1)
    cuib D
    pirueta inversa 360 A
    salt lateral D
    split jump (saritura in sfoara?) A + sissone A
    flic pe unu B+flic pe doua B+ dublu echer E (bonus 0.2)

    3 elemente artistice: C, D, E =1.2p
    5 elemente acrobatice: C, 3D, E =2p
    bonus de legare: 0.2, 0.1, 0.2 = 0.5p
    cerinte obligatorii = 2.5p
    total 6.2
    daca nu a primit cuibul atunci este 5.9 (iese D-ul de la elemente artistice si intra un A)
    Last edited by anna.09; 16th December 2009 at 12:33.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc Oana. O sa iau filmuletul si explicatiile tale si imi fac tema Daca mai am intrebari sau nelamuriri o sa intreb.

  10. #73
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    1. Zilele astea mi-a atras atentia o combinatie interesanta, mai putin inatalnita..sau poate nu am observat-o eu.
    Am gasit doar doua exemple si culmea nu sunt nici foarte recente..cel putin unul dintre ele.
    http://www.youtube.com/watch?v=1EENIl5AUS4
    http://www.youtube.com/watch?v=JRqVPPVRJYE
    Ma refer la combinatia: pirueta cu piciorul la 90 si Danilova inainte. Mi se pare f buna ideea de a lega aceasta pirueta de un element acrobatic...exemplele sunt cu Danilova inainte dar la fel de bine ar merge un salt lateral sau o Danilova laterala.
    E o combinatie indrazneata totusi..la care nu se pot incumeta decat cele care stapanesc f bine aceasta pirueta.
    Claudia Voicu? Gabriela Dragoi?

    Insist putin: Krasnyanska (care are un exercitiu superb la barna, ca si compozitie) a incercat de cateva ori sa lege pirueta+Danilova+cloche la cap..nu i-a prea reusit..dare este interesant de vazut ca exista multe posibilitati de legare a elementelor nu numai cele pe care le tot vedem iar si iar si iar...
    Ultimul exercitiu al Anei Porgras m-a facut sa ma intreb ce ar fi dc ar lega Danilova laterala+cloche+salt grupat+cuib...Ar fi ceva inedit si frumos, nu?

    2. Am niste mari nelamuriri cu niste elemente la barna! Unele dintre ele sunt salturile si Danilovele laterale. Codul recunoaste existenta a 2 tipuri de salturi laterale: grupat si echer si de asemenea mentioneaza o Danilova laterala aterizata pe lateralul barnei. Oare cum se deosebesc?
    De exemplu:
    http://www.youtube.com/watch?v=CfCuRxNOdQY
    la prima vedere pare sa aiba 2 salturi laterale. Care este diferenta dintre ele?
    Sau dintre ele:
    http://www.youtube.com/watch?v=ggZmmmCEl98 ?

  11. #74
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Stela Nistor incerca anul trecut combinatia de pirueta + danilova : http://www.youtube.com/watch?v=yCBInGITUN0
    Imi aduc aminte ca la Ploiesti la incalzire facea pirueta cu piciorul la 90 legata de Danilova trasa in cumpana...in competitie nu i-a iesit. Din aceasta cauza in ultima parte a carierei ei o patea la pirueta...in incercarea de a reusi sa o lege (dar ffff rar)


    Referitor la salturile laterale...tre sa mai analizez putin...revin

    EDIT:
    Oana..la Krasnyanska la barna..la secunda 34 e Yang Bo, nu?

    EDIT 2:
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Ultimul exercitiu al Anei Porgras m-a facut sa ma intreb ce ar fi dc ar lega Danilova laterala+cloche+salt grupat+cuib...Ar fi ceva inedit si frumos, nu?
    Ar fi inedit bineinteles...dar cred ca i-ar fi putin greu si asta deoarece la Danilova laterala de multe ori imi da impresia ca vine putin aplecata in fata. Intr-adevar la Brindisi i-a iesit bine atat danilova cat si saltul grupat. Ar fi excelent daca ar putea. ..i s-ar potrivi
    Last edited by mikeyy; 18th December 2009 at 18:16.
    www.fangymnastics.com

  12. #75
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Multumesc mult..habar nu aveam ca Steliana a incercat asa ceva...si daca mi-ar fi spus cineva fara sa imi arate nu as fi crezut..la cat de mult a patimit Stela cu pirueta aia (si nu numai in ultima parte a carierei..o balbaia si inainte)... ma bucur enorm ca s-a incercat si la noi..eu pana acum cateva zile nu mai vazusem aceasta legare (sau poate nu am remarcat-o)
    Da, Krasnyanska are Yang Bo!
    Ana a legat in doua randuri la Buzau Danilova laterala de cloche si i-a iesit f bine..e adevarat ca uneori vine aplecata...dar alteori ii iese perfect.

  13. #76
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Da, imi amintesc si eu de acea legare la Stela. Cred ca singura data cand i-a iesit a fost la unul din amicalele cu Marea Britanie, cand a si avut nota de plecare 7.0 la barna. Posibil sa ii mai fi iesit si in alte concursuri, dar nu-mi amintesc eu. Filmulet...nu stiu, parca nu de pe youtube am vazut atunci evolutii de la amical.

    Oana, Mihai, dar combinatia Danilova laterala+cloche+salt grupat+cuib ar fi rentabila? [na, ca am dat in termeni economici ] La bonusuri ma refer, fata de cum e in acest moment. Si inca ceva ce nu inteleg...cum s-ar putea lega un salt cu un cloche la cap [despre cel la cap era vorba, nu?]? Pentru ca are nevoie de elan = "pasi" pentru cloche.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #77
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    E rentabila , ar fi 0,3 bonus (cred )

  15. #78
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Wow...Cata incepi sa ai o pasiune pt economie? (scuze de off)

    Cred ca acea combinatie ar avea bonus 0.2...e D+C+C+D. Cred ca sunt luate ca 2 combinatii mixte.
    Zic bine?

    EDIT: Cata nu e vorba de cloche la cap.
    Last edited by mikeyy; 19th December 2009 at 00:16.
    www.fangymnastics.com

  16. #79
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    pai cred ca si C+C din mijloc e o alta combinatie mixta si ar veni 0,3-
    D+C-0,1
    C+C-0,1
    C+D-0,1

  17. #80
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Aoleu...eu vorbeam de filmulet care "nu" e pe youtube, si Mihai il pusese deja :ras-plans: Scuze, am citit in mare graba ce s-a scris azi
    @Ada: nu, in acest cod bonusul de legare e 0.1 sau 0.2...atat. Seriile atat de des intalnite pana acum cativa ani ar fi acum un risc practic inutil.

    Edit: Oh, nu m-am gandit ca exista si legari in legari...adica se "impart" elementele
    Mihai, in legatura cu economia: NUUUUU!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #81
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Hmmm.....da si asta cred ca ar fi o varinata..cu 3 bonusuri.
    Chiar interesant.,,,nu stiu ce sa zic.
    www.fangymnastics.com

  19. #82
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ponor avea la barna in 2007 o combinatie de 4 elemente: Onodi (D)+Danilova(D)+Flic(B)+Salt deschidere (C).
    Cat ar fi bonusul aici?

    Se poate imparti asa: D+D (0.1) si D+B+C (0.2) ???
    www.fangymnastics.com

  20. #83
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Cred ca da.

    In 2006 a fost si mai tare combinatia Onodi (D)+Danilova(D)+D (am uitat numele...K...ceva )+Flic(B)+Salt deschidere (C).
    (tot Ponor , la Europene)

    0,1+0,1+0,2=0,4 bonus
    Last edited by Ada24; 19th December 2009 at 00:36.

  21. #84
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Chestia asta chiar ca nu mi-a trecut vreodata prin minte...ca o legare de mai multe elemente se poate descompune asa cum dati voi exemple. Foarte interesant!
    Acum am vazut si eu barna Krasnyanskai postata de Oana. Mersi, Oana, eu nu-i stiam exercitiile, chiar ca e superba barna ei! Are o usurinta absolut incredibila, o lejeritate pe barna pe care parca n-am mai vazut-o, mai ales in prima jumatate. Nu stiu daca mi-a mai dat vreo gimnasta impresia ca e pe sol, nu pe barna.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •