Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 497

Thread: Pe marginea codului de punctaj. Analize, opinii, dezbateri...

  1. #43
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Pai in continuare poti sa ratezi si sa primesti totusi elementul...tot asa cum poti sa nu-l ratezi dar sa nu il primesti!

  2. #44
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu doar acum e asa..si inainte era la fel. Daca nu ma insel si pe vechiul cod (cu nota 10) se proceda la fel. Singura diferenta e ca acum totul e mult mai strict si exista penalizari pt orice mica eroare. Acum un 9 la executie e o nota extraordinara..mai ales la barna si paralele.

    De exemplu Vanessa Ferrari a ratat atunci in 2006 saltul cu 360, dar a reusit sa-l aterizeze pe barna si apoi a cazut...in cazul asta a primit elementul, deoarece ratarea s-a produs dupa aterizarea elementului.

    La fel si in cazul lui Li Shanshan la barna in 2007 (cand a fost la egalitate cu Stela, desi a ratat)...ea a reusit sa termine pirueta si apoi a cazut...si astfel a primit elementul, iar nota D nu i-a fost afectata.

    Cuibul (pe care l-am dat ieri ca exemplu) e poate unul dintre cele mai pretentioase elemente de la barna...e un caz mai aparte sa zic.
    www.fangymnastics.com

  3. #45
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ma tot gandesc la chestia asta cu lipsa de comunicare intre brigazi...mi se pare absurda aceasta organizare. Sunt o gramada de elemente unde pot sa apara probleme: sarituri artistice, piruete, elemente in echer, suruburi, intoarcerile la paralele...o gramada! La elementele artistice, cuibul, de exemplu, ca s-a tot vorbit de el: daca brigada D nu il acorda, nu are la ce sa fie devalorizat si ar fi logic sa fie considerat ca o miscare artistica [element de dans, cum e in engleza]. Nu-i normal sa fie penalizat la executie pentru picioare departate sau nu destul de aproape de cap, pentru ca nu este un element din cod!

    Tot uitandu-ma la analiza elementelor...mi-au atras atentia penalizarile de la impusca-cioara [wolf jump]:
    – Extended leg at horizontal [piciorul intins la orizontala] – 0.10
    – Extended leg below horizontal [piciorul intins sub orizontala] – 0.30

    Nu inteleg...se scade daca piciorul intins e la orizontala?! Nu asta e si ideea? Nu gasesc o descriere unde sa mentioneze pozitia corecta a picioarelor relativ la planul orizontal.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #46
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu stiu care este logica acolo..dar dc tot ai adus vorba...nu cred ca am vazut multe wolf jumps (am preferat engleza..ca pluralul in romana ar fi fost prea amuzant) executate ca in figura din cod..aproape intotdeauna gimnastele sunt aplecate in fata..aproape ca ating piciorul de la orizontala....

  5. #47
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    M-am gandit sa postez aici acest exercitiu. Imi place mult indrazneala de a incerca o combinatie Danilova+flick+ salt 360.Practic, cu sau fara Danilova bonusul este acelasi!
    http://www.youtube.com/watch?v=Y46MZgwKCZg

  6. #48
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Nu obtine nimic in plus?
    Vad ca in cod sunt doar 5 variante de 3 elemente unde se primeste bonus de 0.1 sau 0.2. Parca incep sa inteleg de ce nu mai vedem serii pe barna, ca inainte de 2004...
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #49
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Pai oricum ai lua-o mai mult de 0.2 nu ai cum sa ii dai. Ca daca consideram toata seria D+B+F este 0.2 ...dar daca nu leaga Danilova si ramane doar cu B+F tot 0.2 ia!

  8. #50
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Vai :ras-plans: Da...logic ca nu, iar vorbeste gura [sau scrie mana] fara mine
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  9. #51
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Stai ca eu nu inteleg? de fapt pentru D+B nu este deloc bonus? Numai pentru B+F? Pai si atunci oare de ce face combinatia asta? Numai de dragul artei?

  10. #52
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cris, se pare ca nu...sau cel putin nu in aceasta combinatie, de 3 elemente. Am atasat tabelul din cod cu legarile de elemente acrobatice la barna.
    Nu stiu cum era codul pana in 2004, dar inclin sa cred ca era un cu totul alt sistem de legari...de asta ziceam ca acum inteleg de ce nu mai vedem serii acrobatice pe barna, probabil pe codul din nota 10 seriile alea aduceau bonusuri importante.

    Mi-a venit acum o idee de ce are acea legarea [sau vrea sa o aiba, ca nu prea i-a iesit]. Cred ca e o gimnasta de club sau college sau cum se cheama la ei Si ele cred ca au un alt cod.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Cata_RB; 12th December 2009 at 17:58.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  11. #53
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Poate dorea sa o impresioneze pe Marta .
    Din cate am inteles in codurile vechi puteai sa repeti elemente, acum daca repeti de 2 ori nu se ia in calcul sau chiar primesti penalizare?
    (Parca spunea cineva pe aici ca Ana nu are voie sa foloseasca decat de 2 ori flick-flack)

  12. #54
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Gimnasta a participat anul asta la nationale, este elite..a iesit pe locul 12..s-ar putea chiar sa fie in echipa nationala.
    Nu stiu de ce a ales sa faca combinatia asta dar e de admirat.

    Da, unele elemente se pot repeta doar cu scopul de a obtine bonus de legare (de ex o serie flic+salt cu deschidere+salt cu deschidere primeste bonus de 0.1..dar saltul se ia in considerare o singura data in nota D; dc gimnasta mai face si al 3 lea salt nu mai primeste nimic..poate o penalizare dar nu stiu sigur, trebuie verificat) Alte elemente gen flic-uri, ronde se pot repeta in cadrul exercitiului..adica maxim 2 flicuri de acelasi fel, maxim 2 ronde..etc...

  13. #55
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    In legatura cu bonusurile
    1.Daca in descrierea conexiunii pt bonus nu apare "or more" nu se acorda bonus daca valoarea elemetelor e mai mare?
    Exemplu-la barna e C+A pt piruete -daca o gimnasta face pirueta dubla legata de simpla , deci D+A nu primeste bonus?
    2.In cazul conexiunilor pt bonus cu "or more" ambele elemente pot fi "more"
    Exemplu-la barna e conexiunea mixta C+C (or more)-o legare Danilova inainte+sheep jump(D+D) primeste bonus?

  14. #56
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Despre 1. nu stiu ce sa spun...probabil ca nu.
    La 2. da. E exact combinatia pe care a facut-o Ana Porgras la Stuttgart si Oana a adunat bonus.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  15. #57
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    1)Referitor la piruete...nu cred ca gimnasta ar primi bonus pt o combinatie de piruete D+A. Cred ca in cazul piruetelor pt a primi bonus..trebuie sa fie neaparat C+A (dar nu sunt 100% sigur)

    2) Da, o legare danilova+sheep jump (ceea ce face si Ana P) primeste bonus 0.1. Ambele elemente pot fi "more".
    www.fangymnastics.com

  16. #58
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Multumesc Cata& Mihai.

    1.Partea cu piruetele era doar exemplu-presupun insa ca atunci e peste tot la fel-pacat-eu vreau sa vad mai multe full layout , dar daca B+G nu primeste nimic..
    2.Ok.
    Apropos, cand Ana a pierdut sheep jump-ul a pierdut si legarea? (probabil ati distutat asta atunci, dar nu mai tin minte )

    Edit-nu mai stiu daca la stuttgart a pierdut sheep jump...parca la mondiale-dar oricum in cazul teoretic (daca nu a fost practic ) -danilova+sheep jump si nu se acorda sheep jump se mai da legarea? (logic zic ca nu ar trebui...)

  17. #59
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    - Da, B+G nu are bonus...dar asta nu cred ca ar fi o problema ...e totusi un G si ar cantari mult intr-un exercitiu (cu sau fara bonus)...cine poate sa-l faca e tare

    - In cazul in care gimnasta nu primeste sheep jump-ul, automat pierde si bonusul caci nu primeste legarea.
    www.fangymnastics.com

  18. #60
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Tare interesant sistemul asta de bonificatii...si nu in sensul bun Cred si eu ca barnele arata toate la fel...
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #61
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    - Da, B+G nu are bonus...dar asta nu cred ca ar fi o problema ...e totusi un G si ar cantari mult intr-un exercitiu (cu sau fara bonus)...cine poate sa-l faca e tare
    Pai daca o gimnasta are de ales intre full grupat si intins cred ca alege grupat
    Pt. B+F-primeste bonus 0,2+0,6 (pt F)=0,8
    Daca alege sa faca intins primeste doar 0,7 pt G - nu primeste bonus pentru legare.

  20. #62
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Pai daca o gimnasta are de ales intre full grupat si intins cred ca alege grupat
    Pt. B+F-primeste bonus 0,2+0,6 (pt F)=0,8
    Daca alege sa faca intins primeste doar 0,7 pt G - nu primeste bonus pentru legare.
    Asta asa este...si mai mult ca sigur din aceasta cauza 360-ul intins e atat de rar si ft putine gimnaste il mai executa.


    EDIT:
    Ca tot vorbim de sheep jump (cuib)...unul frumos:
    http://gymnasticscoaching.com/new/wp...9/12/Sheep.jpg
    de pe gymnasticscoaching.com
    Last edited by mikeyy; 14th December 2009 at 02:40.
    www.fangymnastics.com

  21. #63
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Chiar ca e frumos cuibul! Nu e cel mai bun unghi...dar cred ca are si acea arcuire din sold suficient de mare.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •