View Poll Results: Romania, incotro, sub al doilea mandat al lui Traian Basescu?

Voters
74. You may not vote on this poll
  • Romania va cunoaste reforme profunde, pozitive, asa cum a promis Traian Basescu

    10 13.51%
  • Romania va bate pasul pe loc, fara mari schimbari pentru po****tie

    28 37.84%
  • Romania va face pasul inapoi dar presedintele isi va indeplini mandatul pana la capat

    23 31.08%
  • Romania va face pasul inapoi iar presedintele nu isi va incheia mandatul, fiind demis

    13 17.57%
Page 472 of 472 FirstFirst ... 372422462470471472
Results 9,892 to 9,906 of 9906

Thread: Traian Basescu, reales presedinte al Romaniei. Romania incotro? 2009-2014

  1. #9892
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Omul nu are mobila si voi il tocati...
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  2. #9893
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Poate voia sa spuna ca nu mai are mobila la mansardă

    Acum, daca e sa fim meticulosi, Romania a facut mici acumulari in politica de siguranta si securitate a tarii, a carei importanta se vede cel mai bine azi. Iar Basescu a condus vaporul tot timpul spre Vest, spre alte cateva reforme bune (la justitie, servicii, de ex ). Una dintre acumularile importante, daca nu cea mai, e acordarea de spatiu aerian, in 1997, aviatiei nato pt bombardarea... ă, operatiunea speciala in Kosovo. Pe timpul domniei țapului Emil, cu ministru de externe, daca nu ma insel, A Pleșu. Care a spus, atunci, o chestie interesanta: romanii sa aleaga daca vor sa fie patrioti sârbi sau români.

    Uti, sa nu uitam ca in timpul mandatului Basescu, Romania a gazduit al doilea cel mai important eveniment de dupa 89, Summit-ul Nato, cu Putin si Bush giunior printre participanti. Nu mai plictisesc acum cu date, ma bazez tot timpul pe memorie Am spus al 2lea, pt ca primul a avut loc in mandatul presedintelui Iliescu. Despre concertul Michael Jackson, in 1992, pe stadionul 23 august. Ceva absolut fantastic si irepetabil

  3. #9894
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    A mai fost si vizita lui Clinton in '97 care a pus bazele parteneriatului strategic bilateral si ne-a mai dat un sut in fund spre intrarea in NATO.
    Succesele politice au fost create in timp iar adearea la UE si la NATO nu pot fi in niciun caz atribuie lui nea Traian.
    Nu vreau sa anulez meritele basesciene insa nici sa le exageram prea tare.
    A fost un presedinte cu multe parti bune insa si cu multe altele cel putin discutabile.
    Iar la partile bune da, putem adauga nenumarate concerte ale unor trupe fabuloase gazduite de Romania in mandatul lui: Ac/DC, Metallica, Iron Maiden...numai Waters cu zidul lui a venit imediat dupa iar Untoldul a inceput la Cluj dupa ce ex-premierul Boc s-a reintors la carma urbei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #9895
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Ai vazut The Wall ? magnific !
    Au mai fost Queen, Deep Purple, sa nu-i uitam. Ce vis, sa-i vad, in sfarsit, pe Brian May, Roger Taylor, Ian Paice, Ian Gillan, Roger Glover.
    Ce pacat ca atunci cand eram tineri exista...the wall !?!
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  5. #9896
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Hehe, am vazut Zidul dar varianta indoor prin 2010 in alta tara.
    Am uitat de Deep Purple
    Am mai vazut si fantasticul no quarter al lui Plant si Page dar asta cred ca era pe vremea lui Constantinescu.

    Da, zidul din tinerete ne-a tinut departe de spectacolele presedintilor si regilor rock si imi pare rau in special ca nu am avut sansa sa vad live trupe precum Pink Floyd sau Led Zep in formatie completa. Ma rog, in felul asta am tinut sus Iris, Voltaj si altii ca ei care atunci au avut marele merit ca ne-au dat si noua niste liveuri frecventabile in context.

    Ma rog, ca sa revin ontopic, altii se pare ca aveau alte bucurii pe vremea Zidului.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #9897
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    in sfarsit nenorocita aceasta ajunge la locul meritat:

    https://www.hotnews.ro/stiri-esentia...a-bulgaria.htm


    Ceva stiri despre timache? ca incep sa ma ingrijorez ...

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  7. #9898
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E vorba-n targ ca Timache e la vantoare de udre in Bulgaria.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #9899
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    A iesit tov Vucici in Srbija, tov Orban in Hungaria, tov Putin anexeaza si denazifica, tov Ciolacu epateaza cu politici po****re. Ce sa mai vorbim, cred ca oriunde ar fi, se afla intr-o calda atmosfera tovaraseasca
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  9. #9900
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Mda ... tot ezit...

    Despre Udrea, nu o cunosc, nu stiu exact ce a facut dar stiu de ce a fost condamnata. Vad ca unii se felicita discret "felicitand" persoana.
    Atunci sa intreb si eu ceva. Cine a facut avere dupa Revolutie fiind cinstit in Romania? Udrea si Obreja sunt probabil singurii "nenorociti" care au facut bani pe o afacere stil eveniment sportiv. Toti ceilalti sunt lacrima ...

    ... nu rad.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #9901
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uman vorbind imi pare rau de orice om merge la mititica.
    Altfel cum au facut unii parnaie pentru termopane si altii ca au platit oameni de la partid din bugetul local, asa si madam Udrea plateste pentru gala Bute. Si este foarte probabil ca toti astia si-au tras €œfoloase necuvenite de la bugetul public si au sifonat aceeasi sursa pentru bani la partid.
    Se bucura madam cand intrau ailalti la parnaie si ii facea penali cu manie proletara.

    Astia nu au facut avere in calitate de oameni de afaceri ci luand cu bascula din banii publici.
    Ca altfel era de inteles, vorba lui Rockefeller: va pot justifica fiecare cent mai putin primul milion de dolari. Asa e datul, e acceptabil daca mai apoi creezi un business, joburi, fundatii prin care dai si in scopuri nobile.
    Animalele astea din politica, fosti turnatori, plagiatori nesimtiti, boarfe ce odats ajunse se dau virgine, astia nu merita mila. Sunt capuse de meserie ce se imbogatesc pe spinarea amaratilor iar pe deasupra distrug si orice perspectiva de mai bine.

    Suntem departe de a avea o justitie dreapta dar astia o merita asa stramba cum au cultivat-o chiar ei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #9902
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Suntem departe de a avea o justitie dreapta dar astia o merita asa stramba cum au cultivat-o chiar ei.
    Deci, razbunare de soarta?
    Alegem pe cei mai cunoscuti sa plateasca ceea ce noi nu suntem in stare sa admitem.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #9903
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    A iesit tov Vucici in Srbija, tov Orban in Hungaria, tov Putin anexeaza si denazifica, tov Ciolacu epateaza cu politici po****re. Ce sa mai vorbim, cred ca oriunde ar fi, se afla intr-o calda atmosfera tovaraseasca
    Vis-a-vis de norii negri ce se tot aduna desupra noastra avem astazi link la

    tovarasi, orci sau chiar timache pe persoana fizica:

    https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_...tii-nostri.htm

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  13. #9904
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Deci, razbunare de soarta?
    Alegem pe cei mai cunoscuti sa plateasca ceea ce noi nu suntem in stare sa admitem.
    Cum vrei sa o iei.
    Dar sa nu uitam ca madam Udrea este simbolul coruptiei nesimtite basesciene, portdrapelul tupeului politic romanesc, liderul grupului de miss fete de la tara aruncate la varful politicii romanesti, alea de ne dadeau cu posetutzele Gucci in cap in timp ce pe la spate carau sacii cu malai din visteria publica spre gurile flamande din partid si in buzunarele proprii. Deci e mai mult decat razbunare de soarta.
    Imi pare rau doar ca plateste singura si nu in solidar cu gashca aia de shulfe batrane, care au stiut foarte bine cand sa faca pasul in spate ca sa aiba batraneti linistite. Ma refer la aia mai smecheri gen Videanu si Berceanu de au apucat sa faca scoala in vechiul sistem iar nu pe la fabrici de diplome, universitati de aparare si altele asemenea.
    Daca vrei sa ii plangem de mila, atunci o fac cand ma gandesc ce-o fi in sufletul ei cand dupa ce amar de ani si-a deselat spinarea si si-a rupt genunchii pentru sefu' si prosperitate personala, a ajuns acum la inchisoare iar sefu' un Petrov oarecare. Sic transit gloria mundi in cotlonul politic romanesc.

    Cat despre justitie, e bine ca a inceput sa atace in toate zonele spectrului politic chiar daca selectiv, cu viteza CFRului si cu accente de show media.

    E insa trist ca nu vezi mai multa vigoare la celelalte doua straturi formate din crima organizata si respectarea legii la nivel de masa.
    Clanurile interlope sunt la fel de solide precum institutiile statului iar legile sunt respectate doar de aia putini care pot inca sa inteleaga ca democratia nu este sinonima cu anarhia.
    Or daca nu se intampla nimic deosebit pe palierele astea, clasa politica nu se va schimba ci doar se va adapta noii realitati si vom continua sa avem un sistem bolnav.

    Ca o paranteza legata de cum se face la noi verificarea respectarii legilor banale precum cea a circulatiei, vedeam aseara la teveu ca politia rutiera romana si-a luat drone ca supravegheze traficul prin tara.
    Pe la Oradea si Cluj au luat d'alea mai ieftioare de 8000 euro bucata, in Bucuresti unde circulatia e mai densa, au luat d'alea cu zoom de x25 care costa vreo 15000 bucata (niste sute de mii de euro in total).
    Bineinteles ca acum politia romana va trebui sa creeze o noua specializare de manuitori de drone.
    E clar ca se pregatesc de Star Wars pe o infrastructura rutiera ce aduce aminte de aia din timpurile lui Mihai Viteazu. Daca prin absurd ne vor invada rusii, campiile sunt gata parjolite, supermarketurile sunt deja otravite, si ne vom retrage traditional in munti, de data asta in muntii Alpi, Apenini sau Pirinei, de unde vom privi la televizor cum isi lasa invadatorii pe drum trei sferturi din mecanizate pe drumurile patriei in tentativa lor de trecere de la est la vest. Dar probabil ca pana si rusii cunosc primejdia si ne vor ocoli ca mai toata lumea. Multumita politicienilor mai sus mentionati, suntem pregatiti exemplar impotriva agresiunilor externe.
    Asa ca politia romana a ales dronele in timp ce in tari din vestul Europei au adoptat solutii mult mai pamantesti, mai ieftine si mai eficiente precum camere video la fiecare stalp de semafor sau din loc in loc pe autostrazi.
    Drept urmare la ei nu mai vezi filtre de militieni si negocieri de amenzi si pedepse pentru exces de viteza sau trecut pe rosu. Te trezesti ca iti vine amenda acasa iar daca nu crezi iti trimit contra cost si poza. Daca nu platesti la doua trei apeluri te cheama in instanta iar justitia decide cam pe loc. Asta daca vrei musai sa testezi calea mai nasoala si sa platesti mai mult. De aia la altii se respecta legea si mor mult mai putini oameni pe sosele.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #9905
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu uita ca seful (penelist) al politiei romane, procurorul (?) Vela, a facut selfie cu sapasii care au preluat Dinamo, practic garantandu-le probitatile. Inainte de a-i banui de ticalosie, cred ca sunt in primul rand imbecili. Ma sterg la cur cu toate miturile de vitejie ale politiei si armatelor romane.

    Ce sa faca astia cu dronele? Nici sa lipeasca abtibilduri pe aripi nu sunt buni. Pai, min apararii, Dancu, a spus ca drona ruseasca care a survolat tara noastra si a cazut la Bistrita e o jucarie facuta la palatul copiilor, cand aia putea sa cartografieze, sa trimita harti 3D in timp real si chiar sa transporte incarcaturi de pana la 6 kg.

    Dronele alea sunt bune la ce? O sa intre latraii lui Ciuca cu drona in fofoloanca Emiliei Sercan, o sa faca 25xzoom la foliculina doamnei, in vreme ce Udrea le scapa printre degete, a 2a oara. Plagiatorul gen erou Nicolae Ciuca, distins in batalia inexistenta de la Nasiryah. Cinste noua, popor de *****!

    PS. Fara a avea pretentia ca aduc un aport discutiei preopinentilor miei m-am racorit si eu umpic.

    Stim camarila lui Basescu. Problema e ca am avut de ales intre Nastase si Basescu. Inmulteste cu 25 rapacitatea oligarhilor basisti si-o sa vezi ca am fost intre ciocan si nicovala. N-aveai cum sa pui acolo Nastase, transformai tara in sol lunar. Tara a pierdut un miliard numai pe contractul cu Bechtel, semnat de Nastase. In fine, ma pis pe ei.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  15. #9906
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Clar ca romanii erau intre ciocan si nicovala si am iesit turtiti rau de tot dupa cum cam tot asa eram daca ciocanul era baza si nicovala lovea in el.
    Pe mine asta ma enerveaza si ma face sa am respect la fel de scazut sau de ridicat pentru toate personajele politice.

    In politica prefer sa sa judec si sa votez din pur interes personal si pe baza propriei evaluari.
    Nu am fost niciodata un sustinator entuziast al vreunuia, nu le-am dat un inel "mare cat inima mea".
    Nu-mi sunt neamuri, nu am tras foloase dupa unul sau altul, nu sunt si nici nu am fost membru de partid sau turnator la organe asa ca la naiba cu toti si eventual recunoastere strict punctuala a meritelor de etapa ale fiecaruia.

    Daca Nastase e antipatic prin definitie, Basescu e un escroc sentimental.
    Primul prefera sa detina contrul explicit si dur, al doilea prin mani****ri si sapaturi pe la spate.
    Primul a ajuns in varf prin partid si a fost dat jos de partid, al doilea a ridicat si a coborat partide dupa cum i-a venit mai bine.
    Amandoi cinici, ambii cu experienta vietii si cu studii cinstite, amandoi cu simt politic cu mult peste amaratii de-i avem acum.
    Amandoi hoti, chiar daca stilurile de abordare au fost diferite.
    Fiecare dintre ei are merite dupa cum amandoi ne-au lasat cu niste probleme care daca nu ne tin pe loc atunci cu siguranta ca ne trag inapoi.

    Referitor la pulitia romana ce sa mai zici?
    Nu ma va surprinde cand vom afla ca dronele astea merg si in weekend la gratarele organelor ca sa aiba si copiii lor ceva de joaca cat aia batranii beau un kil de whisky inainte sa se urce la volan pe drumul spre casa.

    Politica romaneasca nu mai are de mult culoare sau afiliatie la dreapta sau la stanga.
    Acum toti sunt ultraliberali si populisti in egala masura.
    Azi Tariceanu motocicleanu e popul liberalismului, maine e aruncat si trage pe stanga, vine Orban ia toji baladist care da cu chitara-n "penali" si ii duce olitza de noapte lu' KWJ, dupa care e dat afara din partid ca sa i se faca loc lui Catu infractoru' american care pierde imediat dupa puterea si la 6 luni cade in dizgratie ca sa-i faca loc lui nea Ciuca maciuca. Pe partea ailalta, Geoana prostanacu' si dragostea mea e aruncat in luta de nea Nelu ca sa i-o traga lui Nastase, dupa care vine carlanu' sau curcanu' plagiator Ponta, urmat de mafiotul Dragnea, tanti veorica si intr-un final apoteotic catelul Labush Ciolacu sa devina polul social-democratiei romanesti. Ar fi de ras daca nu ar fi tragic pentru noi toti.

    Vela e un pion caruia partidul i-a suflat in vela, Dincu e o shufla politica care in acte e pesedist dar in comportament jucator la doua capete.
    Daca le dai astora drona pe mana sunt sanse foarte mari ca atunci cand ti-o dau inapoi sa aiba ledurile lipsa si camera crapata.
    Ce sa garanteze nea Vela la sapasi? Foarte probabil ca s-a lasat invitat de ei la cina si s-a bucurat ca a mancat gratis la egal cu "intreprinzatorii". Asta e nivelul, n-ai de unde.
    Last edited by Utilizator; 8th April 2022 at 19:26.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •