Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 277

Thread: Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Smile Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

    Am cam ramas in pana de scriitori si mi-ar placea sa imi indicati o carte sau autor care v-a placut mult.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Spune-ne ce gen de literatura preferi....

  3. #3
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    pai ti-as recomanda o carte clasica "Crima si Pedeapsa" Fyodor Dostoyevsky
    asta daca iti place un fel de analiza psihologica a unui criminal, foarte interesanta cartea.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  4. #4
    junior
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Reputatie
    1
    Cartile scrise de Ioan Dan sunt printre cele mai cautate carti de capa si spada care circula in Romania,bat de departe A.Dumas,M.Zevaco,P.Feval,etc.
    -Curierul Secret
    -Cavalerii
    -Taina Cavalerilor
    -Cavalerii ordinului Basarab
    Prin anticariate de regula costa 100.000-150.000 mii lei bucata,dar sunt care le vand si cu 250 000 mii lei bucata.

    Ioan Dan, decedat in seara zilei de joi, 30 octombrie 2003, intr-un spital din Los Angeles.
    Oportunitatile sunt peste tot.
    Suntem oare mereu pregatiti pentru succes?

  5. #5
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by acna1331
    Am cam ramas in pana de scriitori si mi-ar placea sa imi indicati o carte sau autor care v-a placut mult.
    Marin Preda...
    Dracula de Bram Stoker...
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  6. #6
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    "Veronica se hotaraste sa moara" de Cohelio. Un manual de ... viata pur si simplu

  7. #7
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    dj klaus: coelho. autorul imi provoaca repulsie

    recomandari (nu neaparat in ordinea asta):
    marquez (toamna patriarhului, generalul in labirintul sau, un veac de singuratate),
    cartarescu (nostalgia),
    ionescu (teatru, insinguratul, volumele de esee/publicistica),
    dostoievski clar (idiotul -incredibila carte-, fratii karamazov),
    poate cortazar (rayuela) (daca-ti plac sud-americanii, spaniards )

    depinde bineinteles de antecedentele tale...

  8. #8
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by notthespoon
    dj klaus: coelho. autorul imi provoaca repulsie

    ...
    Pai ? cum asa ? sa fiu sincer nu ma omor dupa Coelho dar "Veronica se hotaraste sa moara" mi se pare o carte excelenta iar pana la repulsie .... totusi !

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cred că e greu să-şi (mai) placă P. Coelho dac-ai citit Marquez, Llosa, Cortazar, Allende, Sepulveda etc. Coelho e considerat un autor "trendy" (chiar am auzit vehiculāndu-se expresia "Sandra Brown pentru intelectuali" ), foarte accesibil, care abordează o problematică filosofică, īnsă la modul simpluţ. Mă rog, sunt păreri şi păreri... Pentru unii e un scriitor previzibil, altii īnsă īl apreciază pentru că scrie pe īnţelesul multor oameni.

    Eu am citit doar Alchimistul şi Veronika..., am trecut mai departe, nu mi s-a parut cine ştie ce...

  10. #10
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    am pus smiley-ul ala ca sa atenuez din duritatea cuvantului
    nu mi-e scarba de el sau mai stiu eu ce... atat doar ca nu ma pot abtine sa nu ridic din sprancene (facand pe desteptu' ) cand cineva sustine ca e fan coelho sau ca e un autor grozav.
    de acord cu delia, e trendy, se vinde, se poate spune ca isi face jobul de "scriitor" (in masura in care asta inseamna un job).
    pe de alta parte, sincer sa fiu, am citit doar alchimistul in totalitate. care m-a impresionat negativ. aia nici macar carte pe noptiera nu e (era in colectia asta, parca).
    am citit cateva pagini din veronika, si nu mi s-a parut diferit (ma rog, doar cateva pagini)...
    foarte simplist, superficial, simboluri banale si un plot la fel de banal. sau daca nu banal, insuficient exploatat, si totul periat un pic ca sa "sune" bine. mi-l inchipui inainte de a scrie facand o strategie, un fel de plan de marketing...
    parerea mea...
    Be cruel instantly!

  11. #11
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Delia
    Pentru unii e un scriitor previzibil, altii īnsă īl apreciază pentru că scrie pe īnţelesul multor oameni.
    abereaza pe "intelesul" multora poate... e un scriitor pentru snobi nu pentru intelectuali, daca ai in vedere o definitie corecta, iar nu o aparenta sociabila...

    a pune colho linga marquez e similar cu a-l pune pe corut linga virginia woolf.
    scriitor nu e cel care scrie ci acela care creaza. aparent colho e un adinc prin legaturi culturale deseori nedigerate. are un stil de fata de pension cu gingasii demne de un pastorel teodoreanu lipsit de o epica solida.

    e folositor pe post de laxativ ideatic si face figura buna in metrou.
    Last edited by vasile314tzurka; 26th October 2004 at 16:15.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  12. #12
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Alchimistul este un balon umflat mai mult decat face. De Coehlo mi-a placut mai mult "Al cincilea munte".
    Daca iti plac ibericii/sudamericanii iti recomanda Jose Saramago "Pluta de piatra" si Varga Llosa "Razboiul sfarsitului lumii", altele nu-mi vin acum in cap.
    Totusi nu ne-ai zis ce genuri preferi sau vrei recomandari generale?

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ce e nebunia cu "Codul lui Da Vinci" ? A citit cineva ?
    ex-alpopa

  14. #14
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Totusi nu ne-ai zis ce genuri preferi sau vrei recomandari generale?
    cine? eu? pai iaca:

    woolf
    faulkner
    joyce

    astia sunt marii

    marquez
    llosa
    borges

    astia ar fi sud americanii

    ar mai fi si poezie si ceva proza dar pe alta data...
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  15. #15
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    O carte citita recent care mi-a placut mult a fost Philip Pullman - Northern Lights, prima parte a unei trilogii care reprezinta o combinatie foarte interesanta intre un basm si religie/filozofie/stiinta. A facut deja ceva valuri, primind in Anglia premiul pentru cea mai buna carte de tineret a anului si asta inca nu e nimic fata de ce va fi in viitor. Compania care a facut Lord of the Rings pregateste adaptarea cinematografica si daca americanii nu vor reusi sa distruga cartea (ceea ce din pacate nu e deloc exclus), atunci filmul va avea mare succes si probabil va starni si destule controverse. Crestinii fundamentalisti care considerau ca Harry Potter e lucrarea diavolului probabil ca o sa faca infarct cand o sa-l citeasca pe Pullman, dar forta trilogiei nu sta in razboiul lui cu religia ci in imaginatia de exceptie cu care e scrisa. Eu o recomand din plin copiilor de 9-99 ani, cu exceptia celor care s-ar putea simti jigniti de aspectele anti-religioase. N-a aparut inca in Romania, daca o vreti in format Word (in engleza), dati un PM si poate rezolvam ceva.

    Quote Originally Posted by alpopa
    Ce e nebunia cu "Codul lui Da Vinci" ? A citit cineva ?
    Da, e o carte buna de distractie, echivalentul livresc a unui film de actiune.

  16. #16
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    As fi eu interesat, daca nu te deranjeaza prea mult. Daca o ai in format word la indemana si poti sa mi-o trimiti si mie la ada@ucmr-ada.ro ti-as fi recunoscator.
    Multumesc oricum.

    PS Ti-ai depasit cota de PM

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ash vrea shi eu dak nu te superi !
    Potzi sa ne dai shi o adresa de web, in cazul in care putem gasi cartea p-acolo!
    ex-alpopa

  18. #18
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    S-a rezolvat, Darkslowstar & Alpopa. Celor care se pricep la IRC le recomand sa intre pe #bookz, pe Undernet, n-o sa va para rau

  19. #19
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Bai fratilor dar sarirati pe Coelho asta de parca a ucis-o pe Veronica
    N-am spus ca e cel mai grozav nu am citit decat "Alchimistul" (care m-a plictisit) si "Veronica se hotaraste sa moara" pe care am recomandat-o pt ca mi-a placut ! Putin imi pasa ca da bine daca zici ca citesti Coelho sau nu. Acuma ... ca trebuie simtit intre dinti si rumegat sau e deja digerat pt altii ... ramane o chestiune de ... stomac mde...

  20. #20
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    once again I reiterated suna cam ciudat
    nu prea am sarit pe coelho. am zis ca nu prea e scriitor. o fi trecut in contractul de munca cu meseria de scriitor , dar -pentru mine cel putin- asta nu e de ajuns ca sa il si consider un scriitor adevarat.
    Be cruel instantly!

  21. #21
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by notthespoon
    once again I reiterated suna cam ciudat
    Lumea e plina de ciudati desi ... acest lucru mi se pare cel mai putin ciudat! Te prinzi tu pana la urma , nu cred ca e cazul sa-ti explic o semnatura

    On Topic... era vorba de carti nu de autori iar un autor poate "scapa" una sau mai multe carti bune ! "Veronica se hotaraste sa moara" e una buna !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •