Page 4 of 14 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 277

Thread: Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

  1. #64
    un visator bebe76's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    A si ar mai fi un lucru . In general te cauta si cartile pe tine . Asa ca nu trebuie sa iei de bun tot ce ti se da , in general e bine sa mai si "furi" de la alti , mai ales in ce priveste cartile . Cred ca daca citesti tot thread-ul ai de unde sa alegi si e bine sa mai intri si prin librarii ( v in primul rand Humanitas ) si anticariate : gen Ex libris , unde in general sunt scumpe cele bune, dar mai gasesti si la preturi mici . Oricum sper ca ai cu ce sa incepi si : Lectura placuta !
    Si vezi ca ar mai fi si poezii : Sonete de V. Voiculescu & altele din "Cele mai frumoase poezii" ( o colectie care merita sa o ai in vedere ) .
    I don't like Reggae !

  2. #65
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by CoolRain
    Am citit Victor Ion Popa - "Velerim si Veler Doamne". Mi se pare mie, sau e cel mai bun roman romanesc?! As vrea sa gasesc si ecranizarea, "Osanda" cu Amza Pellea in rolul principal si in regia lui S.Nicolaescu.

    caut-o ca merita, e absolut excelenta ecranizarea
    Amza carandu-si crucea e o secventa absolut memorabila si muzica exact de acolo.


    Am terminat de recitit (a n-a oara) Pendulul lui Foucault de Umberto Eco, o carte care spun eu merita incercata. e plina de detalii si poate parea un pic plictisitoare la inceput, dar garantez ca e absolut fascinanta pana la final. Mi se pare mai buna decat mai celebra Numele Trandafirului.

    Apropo de Vasile Voiculescu, proza e absolut superba. Zahei Orbul excelenta, iar nuvelele ma fac sa-l consider un fel de E. A. Poe al nostru.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #66
    un visator bebe76's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Am si eu o intrebare : exista vreo legatura intre "Osanda" si "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte" ?
    Daca da cred ca pot sa iti spun pe ce hub o gasesti .
    Sunt de acord cu tine dar parca poezia lui Voiculescu e mai buna decat proza si drept sa spun cred ca o sa incerc si eu Pendulul lui Foucault . Sper sa nu imi para rau .
    I don't like Reggae !

  4. #67
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    din cate mi-aduc eu aminte sunt filme diferite...si nu gresesc.

    Bebe de acord ca poezia lui Voiculescu e foarte frumoasa, dar eu sunt atras mai mult de proza.

    Despre Pendul si eu sper sa nu-ti para rau, as fi curios sa-ti aflu parerea
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #68
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bebe76
    Am si eu o intrebare : exista vreo legatura intre "Osanda" si "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte" ?
    Singura legatura e ca sunt ambele filme romanesti. Dar poti sa-mi spui care-i hub-ul ala, ma intereseaza si "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte" .
    10x
    My inner child beats up your inner child

  6. #69
    va spune: radcom's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    IASI
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    "Veronica se hotarashte sa moara" (P. Choello).E o carte super!...despre dorintza de a trai viatza cat mai intens. INCERCATZI-O !
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][FONT="Arial Black"]Daca viata iti intoarce spatele, nu ezita, arde-i un shut in fund !!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #70
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Nu-mi aduce aminte de cartea aia! Nu am apucat sa o citesc, dar in clasa a 12-a toate fetele de la mine din clasa ai citit-o! Parca era ... ciocolata
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  8. #71
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Nici mie nu-mi aduce aminte de cartea aia!!! Efectiv m-a disperat cineva recomandandu-mi-o O sa-mi dau cu parerea dupa ce o citesc, deocamdata am alte prioritati in acest domeniu

  9. #72
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu e cea mai rea carte, dar asa cum a fost intr-o anumita perioada furia de al citi pe Coelho asa a parut si celalta nebunie de a-l nega vehement. Putem spune fara a gresi ca nu e o capodopera, dar o lectura agreabila si cu oareshce invataminte poate oferi. De altfel se si citeshte intr-o zi
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #73
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Bun, o sa-mi fac timp intr-o sambata .. sau poate in zilele libere de Paste

  11. #74
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Subscriu pentru Muntele vrajit (Thomas Mann) si Magicianul (as vrea sa o recitesc, sunt convinsa ca voi da mai multa atentie detaliilor)
    Sunt "caramizi" dar propun o lume absolut deosebita...

    Plus orice creatie a lui Dostoivstki.

  12. #75
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Magicianul este si una din cartile mele preferate. Majoritatea criticilor o considera mai slaba decat restul cartilor lui Fowles, mie mi se pare mult mai frumoasa si fascinanta decat altele.
    Dostoievski
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #76
    un visator bebe76's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Va supun atentiei doua noi titluri :"Un Idiot minunat" de Shusaku Endo si " M-am hootarat sa devin prost" de Martin Page .
    Abia acum am aflat si eu de ele si desi nu cunosc despre ce este vorba mi se par interesante cel putin dupa titluri .
    Cel putin la prima vedere par o "continuare" a romanului "Idiotul" de Dostoievski .
    I don't like Reggae !

  14. #77
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    marin sorescu:

    AM ZĂRIT LUMINĂ...
    Am zărit lumină pe pămīnt,
    Si m-am născut si eu
    Să văd ce mai faceti.
    Sănătosi? Voinici?
    Cum o mai duceti cu fericirea?
    Multumesc, nu-mi răspundeti.
    Nu am timp de răspunsuri,
    Abia dacă am timp să pun īntrebări.
    Dar īmi place aici.
    E cald, e frumos,
    Si atīta lumină īncīt
    Creste iarba.
    Iar fata aceea, iată,
    Se uită la mine cu sufletul...
    Nu,dragă, nu te deranja să mă iubesti.
    O cafea neagră voi servi, totusi.
    Din mīna ta.
    Īmi place că tu stii s-o faci
    Amară.

    PRICINA
    Mie mi s-a omorīt timpul,
    Onorată instantă.
    Cīnd mă īntorceam eu voluntar
    Din război,
    Am băgat de seamă
    Că timpului meu īi fuseseră amputate
    Inima, gura si fruntea.
    Dar nici asa nu mi l-au lăsat īn pace,
    L-au pus să facă zile-chin, zile-lacrimi, zile-masină,
    zile-bou,
    O multime de lucruri
    Care nu-l interesau.
    Apoi au īnceput să experimenteze pe el
    Fel de fel de otrăvuri -
    Tristete, necazuri -
    Parcă asa le zicea.
    Lovitura de gratie i-a fost dată īn cap
    Cu o bucată de destin
    De esentă tare.
    Iertati-mi expresia,
    Dar asta n-a fost viată !
    De atunci, iată, am pierdut si jumătate din moarte
    Asteptīndu-mi rīndul la coadă,
    Ca să v-aduc la cunostintă pricina mea,
    Aici,
    La judecata de apoi.

    BOALA
    Doctore, simt ceva mortal
    Aici īn regiunea fiintei mele,
    Mă dor toate organele,
    Ziua mă doare soarele,
    Iar noaptea luna si stelele.
    Mi s-a pus un junghi īn norul de pe cer
    Pe care pīnă atunci nici nu-l observasem
    Si mă trezesc īn fiecare dimineată
    Cu o senzatie de iarnă.
    Degeaba am luat tot felul de medicamente,
    Am urīt si am iubit, am īnvătat să citesc
    Si chiar am citit niste cărti,
    Am vorbit cu oamenii si m-am gīndit,
    Am fost bun si-am fost frumos...
    Toate acestea n-au avut nici un efect, doctore
    Si-am cheltuit pe ele o groaza de ani.
    Cred ca m-am īmbolnăvit de moarte
    Īntr-o zi
    Cīnd m-am născut.
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  15. #78
    un visator bebe76's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru lectura si indraznesc sa iti recomand, desi stiu ca ai citit, Microeseuri de Marin Sorescu .
    I don't like Reggae !

  16. #79
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    am citit "m-am hotarat sa devin prost" si mi-a placut, dar nu a fost cine stie ce....parerea mea!!
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

  17. #80
    incepator
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    vrancea
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Buna!
    Ma alatur si eu voua cu cateva opinii.Tocmai am terminat Risipitorii, si acum citesc Intrusul de Marin Preda.Sunt de acord ca exprima mai "clar" in cartile sale ceea ce a insemnat perioada comunista.Am citit cam tot ce a scris Marin Preda fiindca incerc prin cartile sale sa cunosc si ceea ce nu am inteles in copilarie, fiindca revolutia m-a "prins" in scoala primara.

    O alta intrebare: ce parere aveti despre cartile lui Radu Tudoran?
    Am citit :Casa domnului Alcibiade, Iesirea la mare, Frumoasa adormita,Un port la rasarit, Acea fata frumoasa, Fiul risipitor.
    Il consider pe Radu Tudoran un fin observator al urmelor pe care le-a lasat trecerea secolulului XX , prin constiinta si viata unor oameni obisnuiti.Si adaug ca o parte din carti sunt niste frumoase si interesante jurnale de calatorie prin Europa si America si se merita citite.

  18. #81
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    [QUOTE=julieta]Buna!
    Ma alatur si eu voua cu cateva opinii.Tocmai am terminat Risipitorii, si acum citesc Intrusul de Marin Preda.Sunt de acord ca exprima mai "clar" in cartile sale ceea ce a insemnat perioada comunista.Am citit cam tot ce a scris Marin Preda fiindca incerc prin cartile sale sa cunosc si ceea ce nu am inteles in copilarie, fiindca revolutia m-a "prins" in scoala primara.

    Marin Preda n-a prea reflectat in scrierile sale ceea ce-a insemnat cu adevarat perioada comunista...cu toate ca se speculeaza ca moartea lui a fost legata de aparitia romanului `Cel mai iubit..`-al carui titlu sa spune ca ar fi fost o referire la `tovarasu` presedinte al tarii`(ceea ce e o absurditate daca-l raportezi la continutul romanului...) si care nu ar fi fost pe placul acestuia...un scriitor care a avut o idee geniala prin care s-a putut sustrage cenzurii comuniste este Alex. Monciu-Sudinski in `Biografii comune` si `Caractere`(unde sub pretextul unui reportaj alterneaza laudele cu infatisarea realitatiilor sociale din per. respectiva).
    In per. comunista au existat in principiu 3 tipuri de scriitori: cei obedienti- cu scrieri ideologiznte, rezistentii-care nu s-au implicat politic, ci si-au vazut pur si simplu de scrisul lor si disidentii-cei care s-au opus concret sistemului...
    Am citit cateva carti despre per. comunista pe care ti le recomand :
    *Virgil Ierunca-Fenomenul Pitesti
    *Paul Goma-Gherla (sunt carti cutremuratoare;prima cuprinde marturii, a doua este autobiografica- despre procesul de reeducare a intelectualilor)
    *Ion Manolescu,P.Cernat-In cautarea comunismului pierdut(o carte care descrie absurdismul politic din ep. com.)
    *Mircea Nedelciu-Amendament la instinctul proprietatii (cred ca titlul este destul de elocvent...)

  19. #82
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    eu tocmai am terminat de citit "O viata" de Guy de Maupassant.mi-a recomandat-o cineva si chiar mi-a placut!!
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

  20. #83
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    eu tocmai am citit the silver pigs de linsey davis, tre sa spun ca a fost o carte excelenta, abia astep sa citisc si celelalte 14 carti
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  21. #84
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    Ieri am citit aproape toata ziua(bine...de la 16 la 23 cred ) "Ingeri si Demoni" de Dan Brown!nu cred ca am mai citit vreodata o carte asa(sunt mica...poate sunt altele mai interesante): la inceput foarte multa fizica, dupa aia zici ca era un roman politist...cu multe indicii etc iar sfarsitul.....cred ca am ramas cu gura deschisa si uimita de multe ori!!
    poate voua nu vi se pare cine stie ce....dar mie mi-a placut la nebunie!!
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •