Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 277

Thread: Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

  1. #43
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Salutare!
    Pentru cei pasionati de povesti de razboi medievale, cu dragoste inclusa pe fundal, recomand Henrik Siencyewitz(cam asa ceva e numele ) "Prin Foc Si Sabie" si "Qvo Vadis"! Sunt super tari din punctul meu de vedere...
    Lectura placuta

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Delia
    Ca tot a venit vorba de Premiul Nobel... a citit cineva Elfriede Jelinek?
    La editura Polirom a aparut in sfarsit romanul "Pianista" al lui Elfriede Jelinek!
    In "Agenda" scrie asa: "Romanul Pianista (1983) o are in prim-plan pe Erika Kohut, o celibatara de 35 de ani, care a fost sacrificata de mama sa autoritara pe altarul muzicii. Din nefericire, Erika nu este atat de talentata incat sa devina o mare pianista, asa cum si-ar fi dorit mama ei, astfel ca se resemneaza cu statutul de profesoara la Conservatorul din Viena. Actiunea se petrece la mijlocul anilor '70. Ea locuieste cu mama sa si lumea o considera o fiica-model. Insa femeia isi dezvaluie si o latura violenta, perversa, care i-a facut pe multi critici sa vada aceasta poveste drept scandaloasa."

    Cartea costa 170 000 lei.
    Mai multe despre scriitoare gasiti aici .

  3. #45
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    haha eu m-am recreat cu "Saptamana nebunilor" ...de Eugen Barbu
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    @Cainele: si ti-a placut?

    Rectificare: am dat 179 000 pe cartea lui Jelinek...cu ocazia asta am vazut si libraria "Joc secund" (din Timisoara), ca nu apucasem sa merg....

  5. #47
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    mda . mi-a placut...dar vad ca pe voi va preocupa in special literatura straina...nu poti sa ...razi de gusturile omului...dar avem si noi...destul de citit...
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cine a ras? Te-am intrebat pentru ca e romanul meu preferat, dintre cele scrise de Eugen Barbu. Ce-i drept, nu le-am citit pe toate, ar mai fi vreo doua.

  7. #49
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    Din E Barbu aleg Groapa ca roman preferat...e drept si Princepele e dragutz , dar mai greoi
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  8. #50
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Robert Musil Ratacirile elevului Torless si, in special, Omul fara calitati.

    Mircea Cartarescu Levantul.

    PS: despre plagiatorul dovedit (in Incognito) Eugen Barbu, la fel ca despre morti, numai de bine .
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  9. #51
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    am citit cu erendira şi bunica fără suflet, a lui marquez... 3 povestiri relativ scurte, marquez cel pe care-l cunoaştem. foarte frumoasă carte, deşi ediţia care o am eu a fost puţin cam scumpă...
    acum am revenit şi insist cu drapelul englez, care sper să-l termin zilele astea.
    urmează horia ursu - anotimpurile lui zenovie
    Be cruel instantly!

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cred şi eu că e scumpă, dacă e vorba de editura Rao....

    Tot de Marquez, tot editura Rao: Aventura lui Miguel Littin, clandestin in Chile...
    face toţi banii, zic eu.

  11. #53
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am citit Codul Da Vinci, o carte promovata intens de ceva vreme;e misto la drum, foloseste teme sigure (templieri, oculta, actiune, Franta, arta...) dar din pacate nu e nici macar originala, pare o varianta comerciala a Pendulului lui Foucault a lui Eco.
    Am recitit Magicianul a lui Fowles si mi-a placut aproape ca si prima oara.
    Am frunzarit Patapievici si mi s-a parut destul de slab, text destul de incalcit, voit pretentios si referiri simpliste la actualitatea 'romaneasca'.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #54
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    am citit si eu erendira si bunica fara sufllet si mi-a placut.acum as mai vrea sa citesc dar nu stiu ce.avand in considerare ca sunt destul de tanara....nu vreti sa-mi recomandati cateva carti bune???
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

  13. #55
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Intrusul de Marin Preda

    chiar sint curios daca a mai citit cineva cartea ...si ce parere are
    Oierule, ramii la stana!

  14. #56
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vladi
    Intrusul de Marin Preda

    chiar sint curios daca a mai citit cineva cartea ...si ce parere are
    Marin Preda este scriitorul meu roman preferat. Asta poate si pentru ca sunt nascut la 10 km de Silistea Gumesti.
    Cel mai mult mi-a placut "Cel mai iubit dintre pamanteni", dar la 15 ani risti sa nu intelegi mare lucru din ea.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  15. #57
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Adrian ai dreptate, si eu ma bucur ca nu am apucat sa citesc prea multe dintre cartile lui cind eram pustan.....si oricum, sint mai "clare" acum, dupa 15 ani de la caderea comunismului
    Oierule, ramii la stana!

  16. #58
    trendy Corrado*'s Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bukresh
    Posts
    980
    Reputatie
    1
    john darnton / neanderthal => super carte, te tine in suspans pana la final, unul cu totul imprevizibil !!!

  17. #59
    junior Iris's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    in alte sfere...
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    Acum citesc Mircea Cartarescu "De ce iubim femeile" si mi se pare a fi o carte foarte interesanta. In esenta are tonul unei confesiuni; autorul isi evoca experientele cu diverse femei (nu toate cu o conotatie sexuala; vorbeste si despre mama sa la un moment dat). Are descrieri superbe si foarte catchy.Pe scurt as putea spune ca ma surprinde placut. Aveam oarece retineri in a mai citi ceva de Cartarescu dupa ce fusesem obligata (de la scoala) in clasa a IXa sa citesc din "Nostalgia" - "REM" (despre care autorul spune ca ar fi poate cea mai buna povestire a sa) si nu prea intelesesem mare lucru (doar eram numai in a IXa). Acum il redescopar si imi place. Tin minte ca am citit atunci si "Ruletistul" care mi-a placut - subtil psihologic.
    [COLOR=DarkRed][FONT=Comic Sans MS]The tender pragmatisms of flesh have poetries no enigma, human or divine, can diminish or demean- indeed, it can only cause them, and then walk out.[/FONT][/COLOR]

  18. #60
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Am citit Victor Ion Popa - "Velerim si Veler Doamne". Mi se pare mie, sau e cel mai bun roman romanesc?! As vrea sa gasesc si ecranizarea, "Osanda" cu Amza Pellea in rolul principal si in regia lui S.Nicolaescu.
    My inner child beats up your inner child

  19. #61
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    Uite, ca mi-ai trezit curiozitatea cu `Velerim si Veler Doamne`; miercuri sper sa-mi exprim si eu parerea in legatura cu aceasta carte.
    pana atunci, cateva preferinte:
    Thomas Mann--Muntele vrajit
    Camus-- La Choute/ Caderea
    Sartre-- Huis clos/titlul in romana ar putea fi Cu usile inchise(???)
    ***-- Tara ciresilor in floare (antologie de haiku, tanka, dodoitsu)
    Arghezi--Cimitirul Buna Vestire
    Rilke
    Esenin...
    ....cu aceasta ocazie propun sa si scriem un/niste citate preferate...
    ...de exemplu Arghezi are niste versuri pe care le consider fascinante
    `Pur trandafir batut in cuie de diamant
    pe crucea mea
    Si care in fiece miscare
    pierzi c-o petala cate-o stea` (din Psalm de taina)

  20. #62
    un visator bebe76's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1

    Parerea unui neavenit

    "am citit si eu erendira si bunica fara sufllet si mi-a placut.acum as mai vrea sa citesc dar nu stiu ce.avand in considerare ca sunt destul de tanara....nu vreti sa-mi recomandati cateva carti bune??? "
    __________________
    Si eu tineam cu Real , pentru ca acolo juca Zi Zou ( acum din pacate a imbatranit ) .
    Eu iti recomand sa citesti in primul rand carti de genul : Ghid de cultura generala si Istoria literaturii universale ( asta daca nu le-ai citit deja ). Te-ar ajuta sa ai un punct de reper pe viitor , pentru lecturile tale . Si poate fi un punct de plecare bibliografia de la marii autori . Gusturile nu se discuta , dar se formeaza .

    Imi place ideea cu citatele si , fara sa am pretentia ca le reproduc exact as prezenta si eu doua dintre citatele care mi-au placut cel mai mult :

    " Omul este forma prin care materia a devenit constienta de ea insasi " ( din pacate nu mai tin minte autorul , dar parca nu era scriitor ) si al doilea , din Eric Rutherford , laureat al Premiului Nobel pentru fizica :

    " cand orizontul unui om se restrange... si se restrange... si se restrange pana ajunge la un punct , in cele din urma persoana respectiva va ajunge sa spuna : Iata punctul meu de vedere ! "

    Cat despre carti mi-au placut mai multe, printre care
    "Nu" (pentru stil ) ;
    "Ciuma " (pentru constructie, care e aproape la fel de bun ca "Rascoala" , care totusi nu are acelasi parfum pe care il emana , cel putin pentru mine , literatura de limba franceza);
    "Foamea" lui Knut Hamsun [pentru consecventa , care fara a fi un model de urmat are meritul de a nu se da pe sine ca un exemplu pozitiv . Si , totusi este o alegorie intreaga lui opera si viata : in tinerete scrie trilogia "Foamea", "Pan", "Victoria" si la 60 de ani ia premiul Nobel cu "Rodul Pamantului" . Pare a fi propriul sau elev si totodata profesor . Iar lectia se poate intitula : (Nu) faceti ca mine ! pentru ca si-a urmat chemarea si si-a gasit implinirea, fara sa urmeze cel mai "drept" drum .]

    Iar dintre autori , mi-a placut Eugene O ' Neil ( fara sa citesc nici o lucrare de el ) .Mi-au placut in primul rand titlurile si stilul , pe care l-am surprins in cateva fragmente .

    PS Stiu ca parerile mele nu sunt cele mai bune si de aceea trebuie promovate .
    Last edited by bebe76; 29th March 2005 at 01:11. Reason: Pentru ca prostia chinuie, desi nu doare
    I don't like Reggae !

  21. #63
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    mersi.o sa caut cartile!!
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •