Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 277

Thread: Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

  1. #22
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    promit sa o parcurg in totalitate, pe ea cartea, si dupa aia poate o sa reusesc sa am o parere mai pertinenta.
    unui autor bun ii poate (just maybe) scapa o carte proasta, la fel cum unui autor slab ii poate scapa una buna.
    presupunand prin absurd ca doar astea sunt optiunile, unde ar fi coelho?

    cu semnatura, doua chestii nu inteleg:
    1. mi se pare pleonastic sa spui "once again I reiterated". dar asta inteleg oarecum, presupunand ca ai vrut sa subliniezi gros reiterarea aia.
    2. ce vrei sa spui cu "intensions" ? as oposed to extension? sau intentiile? in cazul al doilea, cuvantul e intentions
    Last edited by notthespoon; 28th October 2004 at 19:48.
    Be cruel instantly!

  2. #23
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Cum vrei tu

  3. #24
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Si o noua lectie de engleza pentru prietenul Klaus. Tu nu te-ai plictisit inca sa ti-o tot iei pe forum? Learn baiete, learn.

  4. #25
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Sunt convins ca am multe de invatat dar tu trebuie sa te meditezi serios la romana. Poate observi subiectul discutiei (carti) si iesi din balarii.

    De curand mi-a atras atentia intr-o librarie o carte despre cei care nu cred in viata lui Iisus ! De obicei nu ma inghesui la astfel de carti , ceea ce m-a atras au fost cateva cuvinte scrise pe prima foaie a cartii. " Ce om si-ar da viata pentru o minciuna?" Autorul cartii este un american caruia nu i-am retinut numele. Mi-au ramas oarecum intiparite in memorie acele cuvinte ! probabil ca voi cumpara cartea si voi reveni cu amanunte !
    Last edited by DJ Klaus; 30th October 2004 at 07:36.

  5. #26
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    recomandare (poate putin hazardata, pentru ca nu am terminat -nici pe departe- cartea):
    Imre Kertesz - Drapelul Englez
    unii l-au considerat destul de bun si i-au dat premiul nobel pt. literatura (in 2002 parca).
    Be cruel instantly!

  6. 1st November 2004, 10:21
    Reason
    double insertion

  7. #27
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by notthespoon
    recomandari
    marquez (toamna patriarhului, generalul in labirintul sau, un veac de singuratate)
    Stiu ca Toamna patriarhului e una din cele mai apreciate carti ale lui Marquez, dar pe mine m-a plictisit de moarte.... Mi-au placut insa foarte mult povestirile sale(la editura RAO au aparut Douasprezece povestiri calatoare si inca un volum, Incredibila si trista poveste a Candidei Erendira si a bunicii sale fara suflet .... extrem de interesante amandoua), iar dintre romane, Dragostea in vremea holerei.

    Le-o recomand amatorilor de literatura sud-americana pe Isabel Allende. Scrie in stilul lui Marquez, dar nu se ridica totusi la nivelul lui, zic eu. Oricum, cartile sale constituie o lectura placuta....

    Si o lista scurta : Mihail Bulgakov-Maestrul si Margareta, Leonard Cohen-Joaca preferata, Salman Rushdie-Furie, L.N. Tolstoi-Invierea...

    Ca tot a venit vorba de Premiul Nobel... a citit cineva Elfriede Jelinek?
    Last edited by Delia; 1st November 2004 at 22:19.

  8. #28
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    cartea de capatii a lui marquez este "un vec de singuratate" (1967).

    "toamna patriarhului" (1975) face parte dintr-o lunga galerie de carti dedicate figurii dictatorului sudamerican. daca altele au ca sursa de inspiratie o figura reala, aici marquez incearca sa faca o sinteza. poate doza mult prea mare de fantastic face greoaie lectura acestui volum, dar este una din cele mai bune ale lui.

    My intention was always to make a synthesis of all the Latin American dictators, but especially those from the Caribbean. Nevertheless, the personality of Juan Vicente Gómez [of Venezuela] was strong, in addition to the fact that he exercised a special fascination over me, that undoubtedly the Patriarch has much more of him than anyone else. In any case, the mental image that I have of both is the same. Which doesn’t mean, of course, that he is the same character as the one in the book, but rather an idealization of his image.

    superioritatea lui "Cien ańos de solidad" este data in special de filosofia cartii.
    a se vedea:
    http://www.themodernword.com/gabo/
    Last edited by vasile314tzurka; 2nd November 2004 at 10:45.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  9. #29
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    tot referitor la toamna patriarhului (poate mai mult la generalul in labirintul sau), trebuie spus ca (sper sa-mi aduc aminte corect) la vremea la care a fost scrisa toamna.., mai multi autori au incercat sa faca portrete ale conducatorilor celebri sudamericani. marquez s-a preocupat si el de problema si a venit cu aceasta carte, care le-a surclasat (ca stil, nu neaparat ca si informatie istorica) pe ale celorlalti.
    Be cruel instantly!

  10. #30
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    "In 1967, doi tineri scriitori, mexicanul Carlos Fuentes si peruanul Mario Vargas Llosa, s-au intalnit la Londra. Cu acest prilej, au evocat in timpul discutiilor lor incredibila galerie de portrete, tragice si in acelasi timp burlesti, de dictatori latino-americani: Juan Vicente Gomez, de pilda, presedinte al Venezuelei timp de treizeci de ani, care si-a anuntat decesul desi era in viata, pentru a-i putea pedepsi pe cei ce s-ar fi bucurat; sau bolivianul Enrique Penarada, a carui mama a declarat: "Daca as fi stiut ca fiul meu va deveni presedinte, as fi avut grija sa stie sa scrie si sa citeasca...". Sau Maximiliano Hernandez Martinez, care a imbracat in hartie rosie tot iluminatul public din San Salvador pentru a apara orasul de scarlatina...

    De aici, pentru cei doi scriitori a aparut urmatoarea intrebare: cum ar putea concura literatura o asemenea realitate? Cum ar putea imaginatia sa nu se simta complexata de aceste personaje atat de originale, extravagante, delirante? Atunci le-a venit ideea sa ceara catorva scriitori prieteni (printre care Julio Cortazar, Jose Donoso, Garcia Marquez, Roa Bastos, Alejo Carpentier) sa compuna fiecare o nuvela despre tiranul lor preferat si sa stranga apoi textele intr-un volum unic. Din pacate, proiectul nu s-a realizat. Dar unii dintre romancierii solicitati au raspuns comenzii in felul lor, dandu-i alte dimensiuni si valente. Asa au aparut trei adevarate capodopere: "Recursul la metoda" de Carpentier, "Eu, Supremul" de Roa Bastos si "Toamna Patriarhului" de Garcia Marquez."

    http://www.lumeam.ro/nr6_2002/millenium.html

    Augusto Roabastos - Eu, Supremul 1972
    Alejo Carpentier - Recursul la metoda 1974
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  11. #31
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Daca tot a venit vorba de figuri de dictatori sud-americani, ar merita amintit romanul lui Llosa, Sarbatoarea tapului. Cred ca personajul principal nu e un simplu erou de fictiune, ci a existat in realitate....generalul Rafael Trujillo.

  12. #32
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    sigur. nu este fictiune pura. vezi articolul diin care am citat. despre cartea asta e vorba:

    "Sarbatoarea tapului" este una dintre cartile sale cele mai reusite. Intr-o constructie romanesca somptuoasa, autorul descrie momentele ultimei zile de viata a unui dictator care nu este unul imaginar. Supranumit de presa oficiala "Binefacatorul", Rafael Leonidas Trujillo (1891-1961), fost colonel de politie, a preluat in 1930 puterea in Republica Dominicana printr-o lovitura de stat. Timp de trei decenii, a impus o teroare deliranta de care dominicanii mai in varsta isi mai aduc aminte si a facut din tara sa o adevarata proprietate particulara. In cele din urma, a fost asasinat. In romanul sau, Mario Vargas Llosa se dovedeste inca o data sensibil fata de soarta obiditilor, a oamenilor napastuiti, discriminati, marginalizati sau umiliti din America Latina si fata de revoltele lor inversunate impotriva injustitiei, a inegalitatii, a tiraniei. (Ignacio Ramonet)
    Last edited by vasile314tzurka; 2nd November 2004 at 16:40.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  13. #33
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    deci nu chiar prost mi-am adus eu aminte... ceva, ceva...
    vasile, mersi pentru articol.
    Be cruel instantly!

  14. #34
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    cu placere. marquez e unul dintre favoritii mei chiar daca generalul in abirint e mai slaba, capitolul obsesii de care trebuie sa scapi ca scriitor.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  15. #35
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Toamna Patriarhului mi s-a parut greu de citit si destul de greoi compusa .
    O fi o mare capodopera dar pe mine nu m-a prea impresionat. De gustibus ...

  16. #36
    junior LordRhadoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    53
    Reputatie
    1
    Pt cei interesati de SF, sectiunea de SCIENCE-FICTION de pe www.cartionline.as.ro, are niste cartidestul de bune culminand cu Dune si Cilcul Ender de Orson Scott Card

  17. #37
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    citeste cineva in mod curent stephen king? daca nu please try it, ca e fascinant cum exploateaza cele mai comune temeri si frici umane( gen frica de vampiri, de intuneric, etc), e absolut incredibil ce mod de a scrie are
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  18. #38
    junior notthespoon's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    andrei makine - testamentul francez
    nu ştiu de ce, citind unele pasaje despre indicibilul care e esenţial, şi despre renunţarea la copilărie (a autorului), am făcut o comparaţie cu coelho. stilul nu prea e comparabil (în sensul că makine mi se pare considerabil mai bun decât coelho).
    merită citită, privirea asupra franţei e deosebită, şi contrastul permanent cu rusia (suprinzător de bine punctat, până în cele mai mici detalii) pune încă o dată în valoare (fără a fi vorba totuşi de o judecată de valoare), cred, Franţa, Atlantida, cum mai e numită în carte.
    Be cruel instantly!

  19. #39
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Ultima carte pe care am citit-o (si de altfel singura din acest an, din pacate) a fost Portretul lui Dorian Gray. Scrisa de Oscar Wilde.
    O poveste interesanta despre un om caruia i s-a facut in portret si realizand ca el va imbatrani, iar portretul sau va fi la fel intotdeauna...si-a dorit sa se schimbe putin lucrurile....
    Oscar Wilde...un magician al cuvintelor...un clasic al secolului XIX. Mi-a placut stilul sau.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #40
    alb-visiniu
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    A citit cineva "Dr Faustus" a lui Thomas Mann? Mie mi-a placut cartea asta.

  21. #41
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Carte faina

    Vara asta am citit Jonathan Coe - Casa Somnului , mi s-a parut f reusita o carte care iti mentine interesul..... o recomand cu placere :p

  22. #42
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1

    Exclamation

    Am auzit ca librariile Humanitas ofera o reducere de 20% pentru studenti(la cartile editurii Humanitas, doar). Trebuie sa te duci cu carnetul...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •