Results 1 to 3 of 3

Thread: Viswanathan Anand: "Nu sînt un geniu"

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0

    Viswanathan Anand: "Nu sînt un geniu"

    VISHY ANAND, CAMPIONUL MONDIAL ABSOLUT AL ȘAHULUI, A FOST LA BUCUREȘTI.

    Indianul e supranumit "Tigrul din Madras" datorită jocului său exploziv. I-a învins pe legendarii Kasparov și Karpov, uriașul Bobby Fischer a ținut să-l cunoască


    Are 40 de ani și e singurul șahist din istorie care a cîștigat titlul suprem la toate modurile de desfășurare a unui Campionat Mondial: clasic, rapid, blitz. În '87, a devenit primul asiatic învingător la un CM de juniori! El este Viswanathan Anand, omul care a rupt toate barierele pe tabla cu pătrățele albe și negre.

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Interviul acordat cu ocazia vizitei la Bucuresti.

    - Mister Anand, ediția britanică a celebrei reviste "TIME" remarca la începutul anilor 2000 că aveți toate calitățile unui geniu: intuiție, inteligență sclipitoare, viziune, potențial, supertalent nativ. Vă simțiți un geniu?
    - (rîde) Mi-e dificil să răspund la o asemenea întrebare. Mă simt bine așa cum sînt! Știu doar că am ceva mai mult talent pentru șah, încerc să muncesc zi de zi, să progresez, să găsesc mereu motivație.

    "Karpov e un prădător"

    - I-ați avut adversari pe marii Karpov și Kasparov. Cum i-ați descrie?
    - Kasparov e cel mai nervos dintre toți. Și e o persoană care-și transmite ușor emoțiile. Dacă e bucuros pentru o mutare sau e dezamăgit, o vei vedea imediat pe chipul lui! Karpov joacă rapid, e ca un calculator. Un prădător! Calculează imediat poziția, iar dacă ai făcut o mică inexactitate, va ști s-o fructifice în favoarea lui.

    - E Kasparov cel mai mare șahist al tuturor timpurilor?
    - Greu de spus, fiindcă discutăm de perioade diferite. Pentru mine, Bobby Fischer a însemnat enorm. Cu el am crescut!

    "M-a marcat întîlnirea cu Bobby Fischer"

    - L-ați cunoscut personal în Islanda, în 2006, cu doi ani înainte de a muri în țara care-i oferise azil după ce SUA și Japonia l-au declarat persona non grata din cauza discursurilor sale antiamericane și antisemite.
    - Da. A fost o întîlnire specială. Eram la un turneu la Reykjavik și marele maestru Olafsson m-a întrebat dacă vreau să discut cu Bobby Fischer. Nu obișnuia să primească pe nimeni la el acasă, așa că l-am așteptat într-o mașină. M-am simțit ciudat! M-a invitat să intrăm prin restaurante, mi-a povestit cum a vizitat tot orașul cu autobuzul și m-a întrebat de ce mă mai pasionează un sport în care nu mai e nimic de descoperit.

    - Ați discutat mult despre șah?
    - Îl interesa doar șahul anilor '60-'70, cînd el ajunsese campion mondial. Îi plăcea să-l analizeze, spunînd că tot ceea ce se întîmplă azi în partidele de top e numai o copie a meciurilor sale de glorie. N-am fost de acord de el.

    Șahul și serviciile secrete

    - Anand, Kasparov, Kramnik, Topalov, Carlsen. Sînt cei cinci șahiști care au depășit bariera psihologică a coeficientului de 2800 de puncte ELO. Cu ce s-ar compara în fotbal această performanță?
    - Gîndiți-vă că un portar ar primi numai cinci goluri într-un an. Sau o echipă ar suferi o singură înfrîngere într-un sezon. E un criteriu de constanță în performanță.

    - E doar o legendă că marii jucători de șah, datorită inteligenței și logicii lor, sînt o tentație pentru serviciile secrete, care încearcă să-i coopteze în munca specifică?
    - (Se amuză) Nu știu cum stau lucrurile la alții, dar eu n-am fost abordat niciodată de serviciile secrete indiene. Și cred că e o poveste care a existat în perioada războiului rece. Se spune că KGB s-a implicat atunci în lumea șahului. Nu cred că azi mai e însă valabilă o asemenea teorie.

    Ascultă U2, vacanțe în Chile și Botswana

    - Ce hobbyuri are un campion mondial de șah?
    - Îmi place astronomia. Ascult multă muzică din anii '80. Prefer U2, Pet Shop Boys, Queen. Citesc, văd filme și călătoresc. Cînd am ocazia, ador să merg în vacanțe în Chile, Africa de Sud sau Botswana.

    - Aveți un scriitor și un film preferat?
    - O comedie foarte simpatică mi s-a părut "Hangover". E o poveste haioasă petrecută în Las Vegas. La "Terminator" mă mai uit uneori, pentru relaxare, înaintea unor meciuri importante. Iar la cărți v-aș recomanda o serie minunată, polițistă, a unui autor suedez, Stieg Larsson, din care am citit recent "Fata cu tatuaj".

    "Voi gusta vinul românesc"

    - Știu că aveți o reședință lîngă Madrid. Întrebarea vine logic: sînteți un fan Real?
    - L-am admirat pe Zidane. Iar Realul din urmă cu cîțiva ani era mai interesant decît cel de azi. Și la Messi mă uit acum și mă minunez! Chiar dacă joacă la Barcelona!

    - Înapoi la șah. În jurul dumneavoastră este creată o aură de invincibilitate. Cum vă împăcați cu această imagine?
    - Sînt un tip care are simțul pericolului și pot să anticipez problemele care ar putea să apară pe tabla de șah. Sigur, e plăcut să fii considerat invincibil, dar nu mă apreciați drept genul de om care să se bazeze pe o asemenea idee. Ar fi o paranoia! Pentru mine, să caut perfecțiunea e doar un mod de a mă distra.

    - Obișnuiți ca din fiecare loc pe care-l vizitați să luați ceva specific. Din România cu ce veți rămîne?
    - Am auzit că vinul românesc este excepțional. Am primit o sticlă mai veche, pe care o voi deschide în următoarele zile. Vreau să mă conving personal de savoarea acestui vin!


    1,5 milioane de euro a fost bursa pentru ultimul meci de titlu mondial: Anand - Kramnik, Bonn, 2008. Fiecare finalist a încasat jumătate din sumă


    "Eu am început șahul la șase ani. Însăși natura acestui sport s-a schimbat de atunci pînă azi. Asta fiindcă explozia computerelor a deschis noi căi în dezvoltarea jocului"
    Viswanathan Anand


    "Cînd joci împotriva unui om, e o competiție a ideilor: emoții, trăiri. E un spectacol să vezi cum un șahist încearcă să-l domine pe celălalt. În fața computerului lipsește legătura sufletească. E mai plictisitor"
    Viswanathan Anand


    "Po****ritatea șahului e în mare creștere în special datorită Internetului. Acum poți juca în mediul virtual turnee cu oricine dorești, oricînd și cu persoane aflate în orice colț de lume"
    Viswanathan Anand


    "Stilul de joc depinde mult de adversar. Trebuie să știi ce este inconfortabil pentru el, dar să te și pui la adăpost, intuind că, la rîndul lui, își face calcule asemănătoare"
    Viswanathan Anand


    "Dacă mi-ar fi spus cineva în urmă cu 15 ani că voi fi controlat la meciuri cu detectorul de metale, aș fi fost surprins. Acum însă, în era minicomputerelor, e un lucru normal"
    Viswanathan Anand


    "Ca spectator, la șah e esențial să știi toate regulile pentru a te capta. Nu e ca la fotbal, unde toată lumea așteaptă doar golul, chiar dacă nu înțelege prea bine legea ofsaidului"
    Viswanathan Anand


    Șah în 3000 de școli din India!
    Vishy Anand are în India o Academie de Șah: "Mă preocupă ideea de a oferi copiilor șansa de a juca acest sport. Sîntem implicați într-un program cu predarea șahului în 3000 de școli, iar în doi, trei ani mizăm că la turneele organizate de noi vor participa circa 200.000 de puști!".

    Cea mai dragă victorie
    Lui Anand îi e cel mai aproape de suflet o partidă disputată la un turneu în Elveția, în '97, împotriva unui mare maestru francez, Joel Lautier: "Atunci mi s-a acordat pentru prima dată premiul pentru cel mai frumos meci". În istoria șahului, întîlnirea respectivă, prin combinațiile propuse de indian, e considerată printre cele mai faimoase din toate timpurile!

    Și-a luat antrenor doar cînd a ajuns în topul mondial!
    Anand, ca și marii Capablanca sau Fischer, e unul dintre puținii șahiști care, în epoca modernă, a spart monopulul supremației mondiale a europenilor: în special a rușilor sau a celor din spațiul ex-sovietic. Explică: "M-am perfecționat singur, am acumulat cunoștințe jucînd multe turnee. Dacă rușii aveau în spate echipe întregi care lucrau pentru ei, eu n-am simțit nevoia unui antrenor decît atunci cînd ajunsesem al cincilea în topul mondial".

  3. #3
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Anand: curiozități
    - la 9 ani, în '78, mama l-a dus în Filipine pentru a asista la meciul Karpov - Korcinoi, pentru titlul mondial;
    - este licențiat în comerț;
    - are o reședință lîngă Madrid, în Collado Mediano;
    - și-a învins mulți adversari în mai puțin de jumătate de ceas: timpul obișnuit prevăzut pentru o partidă e de circa 3 ore;
    - își va pune titlul mondial în joc anul viitor, împotriva bulgarului Veselin Topalov;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •