View Poll Results: Cine castiga Marea Finala?

Voters
106. You may not vote on this poll
  • Traian Basescu

    63 59.43%
  • Mircea Geoana

    43 40.57%
Page 4 of 130 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 64 to 84 of 2717

Thread: MAREA FINALA: Basescu vs. Geoana

  1. #64
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    mai bine am spera sa avem alternative
    eu cred ca noua ne trebuie un presedinte diplomat si nu unul care este mai mult la rubrica monden.in diplomatie geoana e cu 2 clase mai sus si poate il aduc pe johanis prim ministru
    eu cred ca e momentul sa terminam cu acest....marinar

  2. #65
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    si daca maine pun baietii de o noua alianta "Pentru ROmania", si vi-o trag la mumu?

    Pana ieri ati fost o comoara,de maine veti fi statistica bei politrucilor,dupa 20 de ani credeam ca v-ati invatat lectia!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  3. #66
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Nu ma mai duc la vot, ma doare la scrot.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #67
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    cu crema de galbenele ai incercat?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  5. #68
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by J.Bond View Post
    Curiozitatea iti este inlaturata. Liberalii vor vota majoritar cu democrat-liberalii si pentru Traian Basescu. Niciodata pentru Geoana.
    Vai de mine, trebuia sa vina unul dintre politrucii portocalii ai forumurilor romanesti sa-mi spuna cu cine sa votez in turul 2.. Votez din 90 incoace tot cu liberalii iar in turul 2 te anunt ca voi vota cu Geoana... Nu ca mi-ar fi simpatic, insa nu vad vreun motiv sa-l votez pe nesimtitul care tine de 2 luni de zile Romania in criza, fara un guvern legitim, desi exista suport majoritar in parlament pentru un prim ministru care nu face parte din gasca portocalie...

    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    Le Monde: In plina criza, Basescu il va infrunta in turul doi pe Geoana, sustinut de fostul partid comunist PSD
    uite cum ne vad occidentalii.
    tot cu prostanacu` votati?
    Da, votez cu prostanacu... E prostanac, nu are cum sa faca la fel de mult rau ca ********ul ciocus...Uita-te in ce hal e tara asta, cu Udrea ministru la 2 ministere, cu un guvern al carui interimat nu se mai termina, pentru ca marinelu nu vrea sa scape guvernul din mana... Ce conteaza ca economia noastra e in buda, ca ne ducem cu toti dracului... Totdeauna am considerat ca functia de presedinte este ceva decorativ, insa dupa show-ul marinelului din ultimele luni, realizez ca m-am inselat... Acolo trebuie un prostanac, nu un ******** pervers... ca ********ul face prea mult rau...

  6. #69
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    ai dreptate, e bun un iliescu acum sa rezolve problemele.
    bafta la vot!
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  7. #70
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    In politica, prostia nu e un handicap.

    Uitandu-ma la voi incep sa cred ca Napoleon avea dreptate!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  8. #71
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Ce conteaza ca economia noastra e in buda, ca ne ducem cu toti dracului... ...
    Nu e de buda si nici nu ne ducem toti dracului iar asta indiferent de cine va castiga. Sa nu exageram. Situatia economica mondiala este extrem de dificila iar perspectivele sunt preocupante. Dar asta nu inseamna sfarsitul lumii si nici ca in Romania trebuie sa ne uitam la buric si sa strigam "ajutor" ...

    Alegerea presedintelui tarii reprezinta un moment important in istorie si trebuie tratat ca atare. Serios.
    Ne gandim bine la consecinte, ne gandim calm si pragmatic, obiectiv si cinstit. Analizam in ansamblu si incercam sa gasim reper in istorie in caz ca suntem un pic dezorientati. Ne uitam si la tendinta mondiala si nu uitam ca trebuie sa traim impreuna cu ceilalti ... adica UE si restul lumii.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #72
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Delaparis, celelalte natiuni au un guvern... Noi de 2 luni suntem fiii ploii, pe langa criza economica este una politica iar Basescu nu vrea sa-i puna capat decat in conditiile in care are ceva de castigat din asta... Daca ii pasa cat de cat de tara asta, il propunea pe Johannes prim ministru pentru ca avea sustinerea parlamentului si ar fi trecut... In schimb, a preferat 2 lingai de-ai lui despre care stia precis ca nu vor trece de parlament... Concluzia este ceea ce am scris mai sus, momentan il avantaja un guvern Boc interimar, astfel incat a zis " Da-i dracului de romani, popor de gaozari " ...

  10. #73
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Mai baiatule, calmeaza-te! Cehia a stat cu un guvern interimar 3 ani, intre 2005-2008, si nu a murit. Unii romani cugeta cu fundul, nu cu creierul. Simti enorm si vezi monstruos, parerea mea.

  11. #74
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    Este clar ca Nightwish are dreptate. Cu mentiunea ca aceasta criza a fost declansata tot de basescu(sa fim seriosi, boc e o marioneta) destituindu-l cu buna stiinta pe nica de la interne si impingand astfel partenerii de coalitie afara din guvern.Acum are ce si-a dorit, propriul guvern care organizeaza alegerile. sper insa ca acelasi scenariu de prost gust al papusarului nu va mai fi inghitit iarasi de romani. as fi votat cu Antonescu, cu oprescu, cu aproape oricine ar fi ajuns in turul II cu bocciul asta. daca s-a intamplat sa fie geoana, asta e

  12. #75
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Si daca ar fi fost Mama Omida?

  13. #76
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O finala previzibila. Cel care se va mobiliza mai bine va iesi primul. Nu spun la ce. De mobilizare-i vorba. Cat despre Romanika...Nu va trai mai bine, eufemistic vorbind.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #77
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    As vrea sa stiu, daca se poate, ce vor face cei care au votat cu Crin Antonescu in primul tur, sunt multi aici pe forum si e aceea sunt curios.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  15. #78
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Liberalii ar trebui sa voteze cum cred ei mai bine, fara recomandari. Daca ma intrebi, il votez pe Geoana ca sa piarda Basescu ca apoi PNL-ul sa-si aleaga partenerul de guvernare care i se potriveste, pe hartie, ideologic. Eu cred ca un PD-L fara Basescu este un partid in adevaratul sens al cuvantului, cu multi politiceni competenti, nu jucarie anexa pa mana unei singure persoane. Sper sa se inteleaga.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #79
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Ce se vor face micii politruci de pe aici? Cum vor "masca" votul dat lui Geoana in bune intentii nationale, politice? Vi se umple gura, ba pentru fiscalitate, ba pentru democratie... pai, potrivit Constitutiei, Presedintele numeste Prim ministrul, ma! Parlamentul este cel care, din motive politice, se opune. Basescu este cel care sustine fiscalitatea redusa, Geoana a spus ca toate se vor schimba din 2011. samd Ce va faceti acum, hai, dati drumul la spume!
    De fapt votul vostru este unul fanatic, sentimental, sunteti impotriva lui Basescu si gata! Spuneti asta! Spuneti ca alegeti PSD-ul lui Iliescu si al lui Hrebenciuc si ca va doare-n cot, doar sa piarda Basescu alegerile. fatarnici sunteti, ma!
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  17. #80
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Un presedinte normal alege un prim minsitru al majoritatii, majoritate care se stabileste dupa convorbiri intre partide, ea putand fi oricare. Asta se cheama democratie in spiritul Constitutiei nu in spirtul pohtei unei persoane care vrea garbirea spre unicameral si uninominal unde castigatorul ia totul, a se citi o Romanie impartita intre cele doua partide nascute din FSN, PSD si PD(-L). Baroni si moguli, cu alte cuvinte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #81
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    As vrea sa stiu, daca se poate, ce vor face cei care au votat cu Crin Antonescu in primul tur, sunt multi aici pe forum si e aceea sunt curios.
    Eu cred ca nu o sa merg la vot, daca totusi o sa merg nu pot vota inca 5 ani Basescu, nu pot uita ca a futut 3 guverne(Ciorbea, Tariceanu, Boc), nu pot uita ca in ultimii 5 ani au fost doar scandaluri, nu pot uita cand Tariceanu a zis ca nu is bani pt marirea cu 50% a salarilor profesorilor , marinarul a zis ca e o minciuna, nu pot uita ca a bagat in viata politica pe Udrea,Videanu, Eba. Oricat de bun orator ar fi nu pot uita ca a incercat sa politizeze totul, ca a purtat un razboi de 4 ani cu fostul guvern, un razboi de 5 ani cu parlamentul , totul in numele poporului, nu pot uita ca el se crede poporul iar acum vine sa spuna ca dreapta a invins, cand el cu gura lui a declarat ca isi cere scuze poporului roman ca l-a nominalizat pe Tariceanu prim ministru.

  19. #82
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Liberalii ar trebui sa voteze cum cred ei mai bine, fara recomandari. Daca ma intrebi, il votez pe Geoana ca sa piarda Basescu ca apoi PNL-ul sa-si aleaga partenerul de guvernare care i se potriveste, pe hartie, ideologic. Eu cred ca un PD-L fara Basescu este un partid in adevaratul sens al cuvantului, cu multi politiceni competenti, nu jucarie anexa pa mana unei singure persoane. Sper sa se inteleaga.
    Ar trebui sa-ti fie jena.....

    Vad ca isteria antibasescu continua, motivele fiind ca si pana acum inexistente sau fantasmagorice: e dictator(asa il "simt" diversi guru precum miril), e mitocan(de parca am trai intr-o tara de nobili), e betiv(ingrozitor, intr-o tara cu un numar apreciabil de alcoolisti), e conflictual(in sensul ca deranjeaza diverse categorii privilegiate, ce dupa mintea celor ce sunt impotriva sa ar trebui lasate sa-si duca mai departe traiul de huzur).
    Suntem o tara minunata, precum Suedia lui Miril, avem nevoie de liniste, intr-adevar. Linistea e tot ce ne lipseste.
    Nu vrem reforma, nu avem nevoie, noi vrem doar liniste.....

    Sper ca basescu sa iasa in turul doi, cei ce l-au votat pe crin in turul 1(sau majoritatea celor ce l-au votat pe crin) nu asculta de ordine de partid.
    Ura impotriva psd-ului si a ceea ce inseamna acest partid ticalos in istoria noastra este prea puternica pt ca geoana sa fie votat.
    In mod normal, cel putin jumatate din voturile celor ce l-au votat pe Crin se vor duce la Basescu, cealalta jumatate impartindu-se intre cei ce nu vor mai vota(cei mai multi) si cativa ce vor vota cu prostanacul.
    Last edited by Bumbescu; 23rd November 2009 at 10:07.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  20. #83
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mblue View Post
    Eu cred ca nu o sa merg la vot, daca totusi o sa merg nu pot vota inca 5 ani Basescu, nu pot uita ca a futut 3 guverne(Ciorbea, Tariceanu, Boc), nu pot uita ca in ultimii 5 ani au fost doar scandaluri, nu pot uita cand Tariceanu a zis ca nu is bani pt marirea cu 50% a salarilor profesorilor , marinarul a zis ca e o minciuna, nu pot uita ca a bagat in viata politica pe Udrea,Videanu, Eba. Oricat de bun orator ar fi nu pot uita ca a incercat sa politizeze totul, ca a purtat un razboi de 4 ani cu fostul guvern, un razboi de 5 ani cu parlamentul , totul in numele poporului, nu pot uita ca el se crede poporul iar acum vine sa spuna ca dreapta a invins, cand el cu gura lui a declarat ca isi cere scuze poporului roman ca l-a nominalizat pe Tariceanu prim ministru.
    degeaba incerci sa le explici ca ei au lectia invatata, comunism, iliescu etc etc.

    apropo, dar PDL de unde se trage, voi stiti istoria lui?

    sincer, as fi preferat oricare finala mai putin asta, dar se pare ca ne meritam soarta, avem de ales intre doi ..................
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #84
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Un presedinte normal alege un prim minsitru al majoritatii, majoritate care se stabileste dupa convorbiri intre partide, ea putand fi oricare. Asta se cheama democratie in spiritul Constitutiei nu in spirtul pohtei unei persoane care vrea garbirea spre unicameral si uninominal unde castigatorul ia totul, a se citi o Romanie impartita intre cele doua partide nascute din FSN, PSD si PD(-L). Baroni si moguli, cu alte cuvinte.

    Zau? Poate nu vrei sa-ti "amintesti" declaratiile celor doi, Geoana&Antonescu, care au anuntat electoratul despre guvernele pe care le vor face ei. Nu, bey, Prim ministrul este desemnat de catre Presedinte. Punct. Rolul Parlamentului este consultativ in ceea ce priveste desemnarea. Va vaitati ca nu este democratie? Taman voi, "liberalii"? cand a fost intrunirea NATO cateva zeci de oameni au fost saltati doar pentru ca Guvernul "credea" ca au ganduri necurate. Stii ce a spus atunci Tariceanu? Cica, "pentru binele public si pentru linistea po****tiei poti sa incalci din drepturile cetateanului"... D'aia suntem la curul Europei civilizate, pentru ca "intelegem" si suntem de acord cu guvernantii cand iau decizii abuzive, cand incalca nonsalant drepturile omului. Si ne mai miram de ce aia ne cred ciori pe toti sau ca Organizatii Europene, vezi-i pe aia de la Berlin, declara ca "nu ne-am dus sa protestam in Romania pentru ca acolo nu este democratie". Asta conteaza, respectarea drepturilor cetateanului, inainte de orice. Dar pe voi va doare-n cur, de fapt. Sunteti exact ca feseneii din 90, orice facea javra de Iliescu tot dupa curul lui mureau. orice s-ar intampla in tara asta, voi tot pe Basescu il veti considera vinovat.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •