Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 104

Thread: Partiile de schi din Romania

  1. #64
    incepator Raggaeman's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Merci de sfat Darkslowstar, da' pe bune ca nu m-as duce...Nici macar nu stiu daca o sa-mi placa, mai ales ca o sa dau si un examen la chestia asta cu schiu. Vrea cineva sa mearga in locul meu??????Daca s-ar putea i-as ceda locul cu cea mai mare placere...Din pacate...nu se poate

  2. #65
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Raggae, cum mah sa fie un supliciu? Stai numai sa incerci sa vezi ca nu te mai di jos de pe ele! trust me!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  3. #66
    incepator Raggaeman's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Maximus, nu zic ca-i un supliciu..da e o experianta noua pe care nu mi-o doresc acum...asta e tot...oricum, e clar ca o sa fac tot posibilul sa ma simt bine si sa-mi placa...doar sunt student la sport

  4. #67
    incepator Raggaeman's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    chiar nu cumpara nimeni schiuri?
    Sorry pt off topic!

  5. #68
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Yoo,

    Quote Originally Posted by Raggaeman
    schiuri Elan (scrie pe ele "Lightspeed core technology MBS") de 185 cm (eu am 1.70).
    In primul rand...o sa fie un pic greu pe 185 daca tu ai 170...era mai bine daca aveai schiuri de 160, dar acum asta e...Apropos, unde mergi la schi?!

    Am avut si eu un Elan, bunicel schiul, dar si eu il aveam mai lung decat inaltimea mea cu 10 cm, si cand era zapada naspa era vai de *uru meu

    Faptul ca e sarit langa cant e nasol...mi-am bulit si eu schiul acolo iarna trecuta si din cate am aflat e cea mai nasoala busitura...Pot recomanda in Sinaia, la Snow, langa teleferic, acolo le-am reparat si baietii sunt profesionisti.

    Despre vanzarea aia de Ficher... pai surfeaza la www.alpinet.org si vezi ca acolo au si bursa , cred ca trebuie sa-ti faci username, etc. Poti posta acolo ce ai de vanzare, daca poti face si poza cu atat mai bine, sa vada lumea cum arata. Nu stiu si cat de rapid se vinde...dar poate ai noroc!

    Succese!
    M.

    P.S.: cine mai stie cum merge treaba la instalarea telescaunului in Predeal? Cand e gata? Ca astia de la Meteo zic ca la Predeal sunt 50 cm de zapada...dar numai cu teleschiul ala nu e viata...
    -----
    your starting point

  6. #69
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Montania, la sf lui ianuarie s-a anuntat darea in folosinta. Dar dupa ce am vazut eu acolo acum 1 saptamina, mira-m-as...
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  7. #70
    incepator Raggaeman's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Thx Montania ...Merg la Garbova...nu e alegerea mea...e a facultatii

  8. #71
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Maximus
    Dar dupa ce am vazut eu acolo acum 1 saptamina, mira-m-as...
    Pai si ce ai vazut??? Trambiteza pe lista ca sunt curios?

    Uite intrebari ajutatoare:

    Au facut statii noi la plecare si sosire?
    Au instalat stalpi noi sau folosesc cumva stalpii vechi?
    Au demontat unul din telescaune? Efectiv nu-mi dau seamna care e planul lor? Le inlocuiesc pe cele 2 cu unul expres, sau mai ramane unul vechi?
    Au montat cablu? (eu auzisem ca da...)
    In caz ca este cablu...ai vazut vre-un scaun atarnat? Nu de alta dar inainte de orice inaugurare se fac niste probe, se iau niste aprobari...deci daca vor sa deschida la sfarsitul lunii...pai ar trebui sa fie scaunele atarnate!!

    Hai ca astept cu nerabdare!
    M.
    -----
    your starting point

  9. #72
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    N-au schimbat statiile de plecare si sosire
    Au demontat ambele telescaune vechi.
    N-au montat cablele noi asa ca nu era nici un scaun nou atirnat.

    In plus, NU MUNCEA NIMENI!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  10. #73
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Pai atunci nu sunt mari sperante sa fie gata prea repede. Si probabil ar trebui sa modifice si statiile de plecare/sosire. Ca de fapt acum sunt 2 gemene si nu cred ca incape ce vor sa faca ei in una dintre ele.
    Hm, de ce am eu impresia ca nu vom schia anul asta acolo

  11. #74
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Nu-i nimic ca s-a deschis Kalinderu si am inteles de la schiori ca e "scula"...
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  12. #75
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Maximus
    N-au schimbat statiile de plecare si sosire
    Au demontat ambele telescaune vechi.
    N-au montat cablele noi asa ca nu era nici un scaun nou atirnat.

    In plus, NU MUNCEA NIMENI!
    Merci de raspunsuri Max!

    Inca o intrebare...spune-mi despre stalpi...au fost demontati cei vechi? ai vazut stalpi noi montati? Nu de alta dar montatul stalpilor e o operatiune grea, daca nu sunt montati, chiar ca nu vor da drumul anul asta.

    Culmea, am citit ca au oprit telescaunul din Sinaia ptr 10 zile (oricum nu e zapada) ca sa duca oamenii de la Teleferic Sinaia sa lucreze la Predeal...dar din cate zici tu...e nasol.

    M.
    -----
    your starting point

  13. #76
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    O bucata din interviul cu Copos de azi din Jurnalul National

    George Copos: "Vrem sa facem un triunghi al partiilor de schi"

    George Copos are in proiect realizarea unui triunghi al partiilor de schi pe Valea Prahovei, cu puncte in Poiana Brasov, Predeal si Sinaia. El vrea sa avem in tot arealul de schi zapada artificiala.
    Vicepremierul Partidului Umanist din Romania, George Copos, face eforturi sa se adapteze noii functii. Cu toate acestea, el si-a stabilit prioritatile in domeniul pe care il conduce.

    [...]
    Superschi in Carpati

    Care ar fi masura care ar trebui sa schimbe aceasta situatie?
    Sunt foarte multe lucruri de facut. In primul rand, partea de infrastructura unde avem mari probleme. In al doilea rand, cresterea calitatii serviciilor noastre, ceea ce inseamna investitii in industria hoteliera, in special in zonele de munte si de mare. Exista o lege pentru realizarea Programului "Superschi in Carpati", de altfel foarte buna, dar care nu a fost pusa in aplicare niciodata. Din pacate, s-a facut foarte putin in a atrage turisti la munte, unde principalul scop este de a-i invata sa schieze. Acest sport este unul extraordinar.

    Poate ii explicati si domnului Gigi Becali de ce va place schiul....
    Nu cred ca trebuie sa-i explic.

    Ati fost foarte atacat de el ca aveti aceasta pasiune.
    Gigi este un om special si nu vreau sa intru in contradictie cu el. Este un om care a facut eforturi foarte mari pentru a face din Steaua o echipa puternica. Si iata, astazi, Steaua este in primavara europeana si este o formatie respectata.

    Credeti ca intre dvs. intervine si rivalitatea Steaua-Rapid?
    Nu, nu. Se simte obosit si frustrat dupa o campanie electorala foarte grea. Dar haideti sa vorbim despre turism. Eu cred ca turismul trebuie sa aduca foarte multe Romaniei. Si aici ne gandim, pe de o parte, la munte, zona in care ar trebui sa avem peste tot in arealul de schi zapada artificiala si mijloace moderne de transport pe cablu. La Brasov, pentru prima data in istorie, am avut intalniri intre primul-ministru, presedintele Consiliului Judetean, prefectul si primarul orasului. Intentionam sa demaram un proiect foarte mare pentru tot ceea ce inseamna arealul de schi din Legea "Superschi in Carpati" in asa fel incat sa unim practic mai multe statiuni: Poiana Brasov, Predeal si Busteni, inclusiv Sinaia si Azuga. Aceasta unificare se va face etapizat. De asemenea, trebuie sa facem eforturi foarte mari si pentru litoralul romanesc, pentru ca, din pacate, sunt doar cateva hoteluri care corespund standardelor europene. Nu putem avea o combinatie a turismului social cu cel international. Trebuie sa le despartim, ele nu pot sa functioneze impreuna. Trebuie sa avem statiuni care sunt destinate turismului international si statiuni destinate turismului social, pentru ca este normal sa avem grija de toata lumea.

    "Nu folosesc girofarul"
    Cand ati fost ultima data la schi?
    De Anul Nou am schiat si a fost excelent.

    Erati deja ministru...
    Da, dar am schiat la fel! Pozitia de ministru este una trecatoare. Important este sa ramai acelasi om si sa nu te inunde puterea pe care o ai.

    Tot interviul la:
    http://www.jurnalul.ro/modules.php?o...46960&topic=34

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Duminica ma duc si eu la o tura de dat cu... punga
    Partia: Mogosa

  15. #78
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by montania
    Merci de raspunsuri Max!

    Inca o intrebare...spune-mi despre stalpi...au fost demontati cei vechi? ai vazut stalpi noi montati? Nu de alta dar montatul stalpilor e o operatiune grea, daca nu sunt montati, chiar ca nu vor da drumul anul asta.

    M.
    Eu am vazut stilpii vechi demontati dar nu i-am vazut si pe cei noi. Posibil sa fie mai rari si eu n-am vazut decit o bucatica de pirtie. Poate va spun mai multe duminica cind ma intorc. Apropos, duminica bag o tura de Azuga...

    @andreius: mai bine incerci cu schiul sau cu placa. E mult mai elegant si mai frumos!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Te cred Maximus. Dar n-am nici schiuri, nici placa, nici bani de inchiriat Si nici nu stiu sa ma dau

  17. #80
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Cind oi avea bani te rog eu sa incerci. Nu te mai dai jos de pe ele!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Daca tot zici ca e asa frumos...incerc eu cumva duminica sa-mi pun 2 schiuri in picioare Apoi vad io ce fac

  19. #82
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Azi am fost pe Kalinderu de la Busteni. O pirtie gen "Cocosul", usurica si destul de scurta. Merita insa, deoarece cablul este foarte rapid si nu astepti mai mult de 5 min.
    Zvon: vineri s-ar da in folosinta noul telescaun la Predeal.
    Miine pun si niste poze cu Kalinderu.
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Am fost si eu la schi dar n-am prins o pereche de schiuri deci am ramas la punga
    A fost super dar saptamana viitoare fac tot posibilul sa inchiriez o pereche de schiuri Mai trebuie sa gasesc pe cineva sa ma si invete
    Last edited by andreiush; 23rd January 2005 at 19:46.

  21. #84
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Abia astept sa se termine sesiunea ca sa plec si eu la munte! De schiat nu am mai schiat de vreo 4 ani,(oricum eram catastrofa) dar poate de data asta imi fac curaj si ma dau si eu cu schiurile! Oricum pana pe 18 feb. cand termin eu mai e zapada sigur!
    Deci partieeeeeeeeee ca vin!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •