Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 52

Thread: Stadionul Municipal din Severin - Nou Renovat pt. Liga 1

  1. #1
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1

    Stadionul Municipal din Severin - Nou Renovat pt. Liga 1

    Din primavara 2010 acest stadion va fi printre primele 4 stadioane din tara urmand sa detina cea mai puternica instalatie de nocturna din tara.
    Last edited by Elphax; 17th November 2009 at 20:29.

  2. #2
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    http://www.adevarul.ro/articole/turn...-albastru.html

    In prezent se lucreaza la montarea turnichetilor si a sistemului de supraveghere video. In luna aprilie se va aprinde si cea mai puternica nocturna din tara. La sfarsitul anului 2010 se vor acoperi circa 2000 de locuri stadionul urmand sa fie omologat si pentru participarea in preliminariile Ligii Campionilor.
    Consiliul local a declansat licitatia pentru desemnarea firmei ce va realiza acoperirea tribunei 1 la sf anului 2010.

  3. #3
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Mai multe foto cu arena modernizata:
    http://craiovamaxima.gsp.ro/stiri/70...da-si-el-).htm

  4. #4
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Merita stadionul asta un thread special?

    Ca sa fie in primele 4 stadioane din tara trebuie sa eliminam 1-2 dintre urmatoarele stadioane: cele din Cluj (ambele, pentru ca in 2011 e gata si Moina), Lia Manoliu, Piatra Neamt sau Timisoara. Chiar si Steaua. Deci, o sa fie mai bun decat care? Probabil o sa zici Timisoara - si nu ar fi un raspuns bun deoarece, din cate stiu, dupa renovarile de anul asta, in Timisoara se pot juca meciuri din grupele UCL.
    Last edited by zebe; 17th November 2009 at 01:23.
    Am zis!

  5. #5
    sport legend emil_bv's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Wells, Somerset
    Posts
    578
    Reputatie
    1
    Zici de cea mai puternica nocturna din tara, dar eu nu am vazut nicaieri sa scrie asa ceva. Daca ai detalii spune-mi si mie ce putere are, sau ne laudam doar de dragul de a avea ce discuta?

  6. #6
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    zebe - omul vorbeste de ce exista acuma: 4 stadioane omologate pt CL: CFR, P.Neamt, Dan Paltinisanu si Ghencea - dar Ghencea va pierde statutul ca au multe probleme, au luat si amenda dupa ultimul meci (Unirea-rangers)

  7. #7
    senior
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    nici un stadion din romania nu se ridica la standardele cerute de uefa.......si al cfr-ului si ala din piatra neamt si ghencea au primit derogare de la uefa pentru a putea desfasura jocuri de UCl

  8. #8
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Stadionul din Severin merita un thread pt ca va fi printre primele patru din tara. Excludem stadionul national din calcul pentru ca este Stadionul National.
    Voi date si cateva date ca sa discutam concret.
    Stadionul are 24.000 de locuri deci se incadreaza din acest punct de vedere in afirmatia de mai sus.
    Nocturna va fi de 1800 de lucsi urmand sa fie adusa din Olanda in februarie, urmand ca in aprilie sa fie montata.
    In decursul anului 2010 ( din cate am inteles in vara) se vor acoperi 2000 de locuri.
    Tot in 2010 se va amenaja langa oficiala si o sala de conferinte care sa corespunda normelor UEFA.
    Cu toate acestea va fi cu siguranta la nivel cu stadioanele: Ghencea, Timisoara, P Neamt.
    Stadionul CFR arata cel mai bine intradevar dar cam neterminat.

  9. #9
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Am omis un lucru important: a fost instalata si tabela ecran de catre o firma din Ungaria.
    Tabela ecran nu este foarte mare ( ca cea din Ghencea ) dar este una dintre cele mai performante.
    Se poate observa in foto din linkurile de mai sus.

  10. #10
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rober7 View Post
    nici un stadion din romania nu se ridica la standardele cerute de uefa.......si al cfr-ului si ala din piatra neamt si ghencea au primit derogare de la uefa pentru a putea desfasura jocuri de UCl
    doar al nostru din TM e OK, fara derogare - pentru ca au adus toalete din alea ecologice


    later edit:

    Daca vor sa il faca intr-adevar klumea, sa puna o structura din asta de jur imprejur, ar costa max 1.000.000 de euro

    http://stadiony.net/pictures/pol/sta...mkowiaka02.jpg

    si asa ar fi cel mai stare stadion din tara
    Last edited by Elphax; 17th November 2009 at 16:20.

  11. #11
    sport legend emil_bv's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Wells, Somerset
    Posts
    578
    Reputatie
    1
    Deci o afirmatie a ta am demontat-o. Nu va avea cea mai puternica nocturna. Pandurii: 2500 lucsi, Brasov 2600 lucsi si daca mai cauti sigur mai gasesti. Ma intreb cat are la Cluj (mi-a fost lene sa mai caut)

  12. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    asa mult au la brasov si pandurii? cerintele uefa sunt 1500

  13. #13
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Nu cred ca au Pandurii si Brasovul nocturne asa tari ca se vede cam intunecos asa terenu.

  14. #14
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Prazilia
    Posts
    322
    Reputatie
    1
    Titlul threadului e gresit. Ar fi mai potrivit "renovatul stadion municipal din Severin".

  15. #15
    Registered User
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    566
    Reputatie
    0
    Ce discutie interesanta despre lucsi.
    Eu zic ca stadionul din Brasov are mai multa iarba (cred ca din cauza lipsei suporterilor timisoreni, care ard iarba stadionului din Timisoara cu tortele lor foarte puternice, capabile sa zboare peste orase).

  16. #16
    sport legend emil_bv's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Wells, Somerset
    Posts
    578
    Reputatie
    1
    Ca informatie, la Brasov niciodata nu am vazut nocturna la capacitate maxima (poate s-au ars din becuri ) Oricum ar fi, daca nu am dreptate imi cer scuze. Inseamna ca mi-am bazat afirmatiile pe informatii false.

    PS: acum ma scuzati, ma pregatesc sa plec la meci

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rober7 View Post
    nici un stadion din romania nu se ridica la standardele cerute de uefa.......si al cfr-ului si ala din piatra neamt si ghencea au primit derogare de la uefa pentru a putea desfasura jocuri de UCl
    Asta ai scoso direct din colon,mai ales cu CFR si Ceahlaul.Ceahlaul de ce avea nevoie de derogare?
    Quote Originally Posted by carstic2000 View Post
    Stadionul din Severin merita un thread pt ca va fi printre primele patru din tara. Excludem stadionul national din calcul pentru ca este Stadionul National.
    Voi date si cateva date ca sa discutam concret.
    Stadionul are 24.000 de locuri deci se incadreaza din acest punct de vedere in afirmatia de mai sus.
    Nu mai minti lumea.Are 22000 de locuri.
    Merita un stadion un thread pentru simplu motiv ca e al patrulea in tara? Timisoara,Ceahlaul si Ghencea au threadurile lor?

  18. #18
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Asta ai scoso direct din colon,mai ales cu CFR si Ceahlaul.Ceahlaul de ce avea nevoie de derogare?
    ca nu exista aeroport decat la bacau?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  19. #19
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Nu mint deloc lumea. Initial s-a scris in presa ca va avea 22.000 insa acum au fost montate scaunele si sunt 24.000. la numar
    Poate nu e cel mai modern stadion insa este ceva deosebit pentru o tara care are majoritatea stadioanelor la pamant.
    Mai ales pentru o echipa de divizia B.

  20. #20
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Craiova nu e echipa de divizia B, cel putin nu inca

    e foarte bine ca se investeste in infrastructura, dar nu-s niste costuri fenomenale sa schimbi scaunele, sa pui faianta si gresie la dusuri, sa dai un var sau chiar sa schimbi gazonul...

    imi amintesc acum cativa ani ce valva facuse oprisan ala cu gazonul lui prin div. C parca, toata lumea zicea ca e ozn. sper sa nu ma insel, dar aflasem in perioada aia de la cineva ca totul costase cam 100 si ceva de mii de euro, iar dupa ce si-a facut omul firma specializata in treaba asta a modernizat ghencea cu de trei ori mai multi bani.

    iar pentru municipalitatea unui oras chiar mic cum este drobeta, sa dai 300 sau maxim 400.000 de euro in doi ani pentru ati face super publicitate nu e mult deloc, mai ales daca ne gandim ca o parte, probabil insemnata, din aceasta suma a venit de la diversi sponsori.

    repet, initiativa e laudabila, insa atata lauda de sine si televiziuni si plm invitate sa vada minunea de la severin e gretoasa... in fond si la urma urmei, au spoit stadionul, n-au facut unul nou.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  21. #21
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Era bine sa faca unul nou insa nu cred ca e nevoie, intr-o tara ca a noastra unde pe stadion se duc 500 de oameni si fotbalul este de 2 lei nu se justifica unul nou, plus ca pe saracia cand aproape ca nu mai pot plati nici pensiile la oameni .....sa fim realisti.
    Toate stadioanele astea comuniste s-au facut cand economia tarii mergea si producea. Acum sa zicem mersi ca se fac astea care se fac.( National, Moina )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •