View Poll Results: Ce parere aveti despre germani?

Voters
25. You may not vote on this poll
  • Un popor modern, puternic, fruntas in Europa

    6 24.00%
  • Un popor rece, introvertit, dar totusi eficient si productiv

    9 36.00%
  • Un popor puternic, rece si bataios

    5 20.00%
  • Un popor model in Europa

    4 16.00%
  • Nazisti

    0 0%
  • Nu am nici o parere despre acest popor

    0 0%
  • Am alta parere, o spun in thread

    1 4.00%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 60

Thread: Ce parere aveti despre germani?

  1. #1
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1

    Ce parere aveti despre germani?

    Studiu de caz:

    Ce parere aveti despre poporul german ?

    Am inclus si un poll.

    Va salut cu drag,

    Uni

  2. #2
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    nu prea stiu ei sa-si traiasca viata dar ce-i facut de ei e de calitate!

  3. #3
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DiabLo View Post
    nu prea stiu ei sa-si traiasca viata
    Adica? detaliaza un pic, te rog.

    Universal, vezi ca primele patru variante inseamna cam acelasi lucru...in fine...
    Spre deosebire de romani, daca n-ar fi germanii, Europa le-ar simti lipsa si n-ar fi o Europa in adevaratul sens al cuvantului.
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  4. #4
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Noi suntem un popor puternic, dar avem complexe fatä de trecut,de care nu ne place sä ne amintim ce au fäcut bunicii sau sträbunicii...ne este rusine de acei 12 ani uräti,extremi.Nu stiu sincer dacä actuala generatie va trece cu bine..eu sper sä nu mai fim condamnati pentru ce au fäcut bunicii nostri.
    Nu are voie sä se repete niciodatä acest lucru, si cred cä actuala politicä este ok, nu facem räzboiae,nu ne implicäm ( ne-au cerut-o americanii in räzboiul din Irak si am spus clar nu, este un semn)
    Träim intr-o altä societate,dar mereu ni se va aminti de räul fäcut.Imi cer scuze public pentru tot räul comis.

  5. #5
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Träim intr-o altä societate,dar mereu ni se va aminti de räul fäcut.Imi cer scuze public pentru tot räul comis.
    Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... si mai nou cu Bayer Leverkusen.
    Last edited by noir_desir; 14th October 2006 at 19:42.
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  6. #6
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... si mai nou cu Bayer Leverkusen.
    Eu care traiesc aici de un sfert de secol pot aprecia adevarul aprecierilor tale.
    Cu prilejul mondialelor de fotbal toata lumea a putut cunoaste fata noua Germaniei si germanilor, bucuria de a trai intr-o adevarata democratie si de arata lumii intregi valorile create de un popor harnic si muncitor.
    Ar fi prea frumos sa fie totul numai pozitiv.
    Germania este o societate de consum unde exista paradoxul economiilor exagerate vizavi de o risipa fara margini.
    Germania este o tara unde coatele joaca un rol foarte mare (inca), unde distanta dintre cei bogati si cei saraci creste pe zi ce trece. Un Ackermann seful de la Deutsche Bank castiga intr-un an 10 milioane de euro, desi nu este un supraom, iar 4 milioane de someri traiesc de pe o zi pe alta.
    In Germania exista circa 8 milioane de straini, fara cetatenia statului german, si care se bucura de drepturi infinit mai mari decat in tara lor de origina.
    In Germania exista un milion de copii, care potrivit datelor oficiale traiesc in saracie.
    Cu toate acestea Germania este si ramane pentru multi oameni din lumea larga tinta viselor (inca) neimplinite...

  7. #7
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... si mai nou cu Bayer Leverkusen.
    Heineken trebuie asociat cu Olanda...

  8. #8
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by carlo View Post
    Heineken trebuie asociat cu Olanda...
    Scuze Atunci cu Beck's...asta sigur e!
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  9. #9
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    Scuze Atunci cu Beck's...asta sigur e!


    In Germania sunt circa 1000 de marci diferite de bere, fabrici sunt peste 500, multe dintre ele produc, numai pentru un singur local, berea casei.

    Marci agreate la ora actuala: Jever, Beck´s, Warnsteiner, Bitburger, Radeberger, Hasselröder, Henninger, Binding,Licher, lista este foarte lunga. Asa numai , ca remarca, eu nu am baut inca aici bere proasta...

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,938
    Reputatie
    1
    MMmmmmm mi-ati facut pofta ... ma duc sa trag o bere cu prietenii la curse de cai

    Ah on-topic: popor model in Europa
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #11
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Si ce se poate bea acolo ? Berea Rahova era candva foarte buna, se putea bea in tren , la vagonul de dormit. Alte beri bune: Azuga si Solca ! Mai exista ?

  12. #12
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Ursus parcä este bere buna in Romania. Dar Binding Lager este cred una din cela mai bune beri baute vreodata de mine

  13. #13
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes.
    Heineken este marca olandeza 100% poate vrei sa zici DAB, Becks, Warsteiner, Bittburger, Paulaner si toate cele care au pe eticheta un stegulet cadrilat alb-albastru ca si emblema Bayer Motoren Werke

    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Marci agreate la ora actuala: Jever, Beck´s, Warnsteiner, Bitburger, Radeberger, Hasselröder, Henninger, Binding,Licher, lista este foarte lunga. Asa numai , ca remarca, eu nu am baut inca aici bere proasta...
    Radeberger asta din cate imi amintesc este originala de pe langa Dresden mare marca in fostul DDR? O bere bruna foarte buna acolo mi s-a parut una locala Köstritzer (uite si saitul: http://www.koestritzer.de ) dar care nu se importa aici.

    Licher mi s-a parut proasta, mai ales ca am locuit langa Lich la 'mama lui' la Giessen o perioada, si peste tot majoritar berea asta locala era, in mai multe sortimente, cea de tip pilsner clar era ok, dar celelate 'tulburi' nu mi-au placut deloc-deloc.
    Last edited by TheIceMan; 18th October 2006 at 21:38.
    beleafer

  14. #14
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Na ja... cert este cä avem cea mai buna bere din lume, femei frumoase dar foarte emancipate, si o gramada de someri
    oameni foarte muncitori dar si petrecareti.Si multi protestanti Din ambele puncte de vedere

  15. #15
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Na ja... cert este cä avem cea mai buna bere din lume, femei frumoase dar foarte emancipate, si o gramada de someri
    oameni foarte muncitori dar si petrecareti.Si multi protestanti Din ambele puncte de vedere
    Well, yes, la berea de tip pilsner... dar vei fii surprins de calitatea berii canadiene, in special Sleeman daca ai ocazia + ca acolo in U.E. aveti concurenta serioasa de la cehi, eu personal le gasesc un pic prea amare pe astea cehesti in special Pilsner Urquell + concurenta daneza (Faxe este preferata mea) + concurenta engleza, dar astia sunt mai mult pe bere de tip 'ale' nu 'lager' (pilsner) unde sunt primii in lume, e mai ciudata berea asta, ca si berea neagra irlandeza este alt sortiment unde sunt primii in lume cu guiness.
    Berea mea preferata, lager, nu e nici germana nici olandeza ci mexicana: Corona. Super cu o felie de lime!!

    Revenind on topic: personal am o parere pozitiva despre Germania si germani, formata in contact direct cu ei atat ca turist cat si ca angajat acolo.
    Daca ar fi sa aleg o tara din UE unde sa traiesc in afara de Romania as oscila puternic intre UK (din cauza limbii +) si Deutschland (tot din cauza limbii dar - ), tarile latine nu ma tenteaza deloc.
    Last edited by TheIceMan; 18th October 2006 at 22:00.
    beleafer

  16. #16
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Hai sa deschidem un Thread ...despre bere !
    A fost numai o gluma !

  17. #17
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Idee nu este chiar asa slaba.. dar o deschid eu in thread-ul diverse

  18. #18
    Banned
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    1,243
    Reputatie
    0
    Despre germani ce pot zice, sunt niste oameni foarte respectati peste tot, sunt foarte civilizati, sunt cinstiti, cand isi propun ceva termina foarte repede si nu se lasa pana cand totul nu este pus la punct. Un exemplu : Stadionul lui Bayern Muchen, Allianz Arena sau organizarea Campionatului Mondial. Ei erau gata cu aproape un an, etc.

    P.S : Macar si noi, romanii sa fim altfel !

  19. 12th February 2007, 22:22
    Reason
    Aici scriem in limba romana.

  20. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,938
    Reputatie
    1
    sunt cum ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #20
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @delaparis: vrea sa spuna ca sunt zgarciti, dar nu este adevarat.Aceasta este o veche impresie despre nemti care in zilele noastre nu mai are nici cea mai mica urma. Dana junele nu scrie in limba romana are...ghinion !

  22. #21
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    in primul rand ca sa-ti faci o parere despre un anumit popor trebuie sa locuiesti cu ei, sa le cunosti obiceiurile si dupa aceea sa-ti formezi o parere

    pana nu vin la voi in germania nu ma pronunt
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •