View Poll Results: Ce parere aveti despre germani?

Voters
25. You may not vote on this poll
  • Un popor modern, puternic, fruntas in Europa

    6 24.00%
  • Un popor rece, introvertit, dar totusi eficient si productiv

    9 36.00%
  • Un popor puternic, rece si bataios

    5 20.00%
  • Un popor model in Europa

    4 16.00%
  • Nazisti

    0 0%
  • Nu am nici o parere despre acest popor

    0 0%
  • Am alta parere, o spun in thread

    1 4.00%
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 60 of 60

Thread: Ce parere aveti despre germani?

  1. #43
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Da un fapt umanitar iesit din comun.Felicitari televziunii germane pentru ceea ce a realizat aseara de la spectacolul TV la faptele bune petrecute in timpul emisiunii !

  2. #44
    hard-worker effect's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ICEland
    Posts
    1,992
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Benny View Post
    Inceteaza sa te mai iei ca etalon. Daca tu nu stii sa-ti faci prieteni nu inseamna ca toti sunt asa.
    Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca
    [b]"If you want it, dont just think you want it, go out and ****ing WANT IT! [/b] - Bruce "***ing" Boudreau

  3. #45
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eu am o parere foarte buna despre poporul german.

    Pacat ca ati inchis poll-ul. Cred ca ar trebui redeschis ca sa se poata vota in continuare, nu este un subiect vremelnic ci unul permanent.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #46
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    S-a rezolvat situatia amice Sorin !

  5. #47
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by effect View Post
    Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca
    Asta este adevarat. Mediul este foarte important , dar mediul si-l alege fiecare. Pentru aceasta trebuie depuse eforturi de integrare. Nu vorbesti limba, te inchizi in eul tau, cauti relatii (doar) in randurile fostilor concentateni atunci este foarte greu sa gasesti acceptanta si intelegere. Am fost cu cativa ani in urma la un revelion organizat intr-o asa-zisa casa a cetateanului, Bürgerhaus" (un fel de casa de cultura). La o masa erau cativa germani proveniti din Romania. Dupa miezul noptii au cantat cu altii aflati la petrecere cantece germane ca si alte melodii de circulatie. Apoi au cantat si in romaneste. Sala i-a urmat in unison petrecerea luand proportii neasteptate. Omul german al anului 2000 si urmatorii este altul, el este un european cum putini sunt in ...Europa !

  6. #48
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Daca trebuie sa definesc printr-un singur cuvant cetateanul german as spune : profesionist .
    In rest ,padure fara uscaturi nu exista . In sudul Germaniei oamenii sunt deschisi ,in nord lasa de dorit ...
    Admir infrastructura , viziunea lor pt. timp f. indelungat .
    Sunt de acord cu Iceman ,daca ar fi sa aleg o tara in care sa traiesc din UE ( in afara de Romania) as alege Germania dupa care Marea Britanie .
    Nu-mi plac "verii" italieni si nici cei francezi .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #49
    junior kst's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    127
    Reputatie
    1
    In situatia de fata nu stiu cine ar mai alege sa locuiasca in Italia...
    Immer FC Bayern

  8. #50
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    As spune din proprie experienta, in Franta daca esti german, nu prea esti bine primit, in Marea Britanie am primit chiar o intrebare care möa cam dus pe gandueri :

    Ia zici Hitler mai este in capul vostru? Raspunsul meu a fost destul de diplomat: Daca as avea 80 de ani , ar fi probabil in capul meu, dar fiind de generatia a-III-a m-as indoi sa-l fi cunoscut. Prejudecatile peste timp sunt desarte.

  9. #51
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Uni: Paradoxal, desi sunt mai in varsta decat tine si am colindat si eu prin unele tari nu am facut niciodata aceasta experienta. Am fost 7 ani la rand pe Coasta de Azur si am fost primit de francezi peste tot cu prietenie. In Italia, Danemarca, Spania la fel. Probabil ca sunt multe elemente la un loc care genereaza o atitudine ostila, si vor trece poate decenii inca pana sa fie uitate lucruri care...nu trebuie uitate niciodata !

  10. #52
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cineva spunea ca are o prietena care...are (doar) o prietena...

    Ehe ! Vere !
    Am auzit la foarte multi veniti din Romania, care nu stiau o boaba germana si se plangeau ca nemtii sunt...reci !
    Eu, pe unde am umblat si am colindat am fost intotdeauna apreciat pentru ceea ce sunt (adica "omul ricky" ) si nu pentru nationalitatea, cetatenia mea.
    Multi se plang ca in TRA (RO) au avut probleme cu rromii !
    Mie nu mi s-a intamplat sa am vrodata v'o problema cu niciunul dintre ei desi am avut, cat de cat, tangenta cu ei !

    Din contra, am fost apreciat, am fost respectat, pentru ca, in primul rand, i-am respectat eu pe EI !

    Am spus vecinei mele doctorite "sarut mana" asa cum am spus si vecinei rrome !
    In vizitele mele prin tara, in concediu, mi-am salutat fosti vecini LA FEL !
    N-am facut distinctie intre...GEORG, GYURI sau GHEORGHE !

    AICI, dupa un accident la "jenunchi" (m-a lovit, la "folbal" un coleg de...joaca), de peste un an de zile am pus bocancii in cui.
    Si acum am mai primit telefoane cu urari si cu intrebarea " cand te intorci (?)".

    Cred ca atunci cand vii intr-o tara straina (si ai probleme si cu limba), TU trebuie sa fii cel care face pasul spre ei !

    In rest...

    LA MULTI ANI !
    Last edited by ricky; 30th December 2007 at 15:00.

  11. #53
    fan Gica Chioru
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,990
    Reputatie
    1
    Oameni ai dreacu rau nemtii

  12. #54
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    1.nemtii sunt ZGARCITI , orice mi-ati zice nu-mi schimb parera despre ei
    2.nemtii nu stiu sa se distreze cu adevarat (am mers la unele petreceri la restaurante din germanii : toata lumea danseaza de pe scaun , tinandu-se de mana si leganandu-se )
    3.nemtii sunt cruzi , nemilosi , mereu seriosi etc.

    sa zic si cate ceva de bine : inteligenti , eficienti , performanti , CINSTITI

  13. #55
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andrei_23 View Post
    1.nemtii sunt ZGARCITI , orice mi-ati zice nu-mi schimb parera despre ei
    2.nemtii nu stiu sa se distreze cu adevarat (am mers la unele petreceri la restaurante din germanii : toata lumea danseaza de pe scaun , tinandu-se de mana si leganandu-se )
    3.nemtii sunt cruzi , nemilosi , mereu seriosi etc.

    sa zic si cate ceva de bine : inteligenti , eficienti , performanti , CINSTITI
    Adevarul este undeva la mijloc...asa cum scria cineva mai sus,daca traiesti aici trebuie sa te adaptezi,daca nu...
    Totusi multi nemti sunt constienti ca au un stil de viata mai complicat,cu alte cuvinte isi fac singuri viata grea!Nu degeaba multi dintre cei care emigreaza (si sunt destui!) spun ca dupa 2-3 ani petrecuti prin Canada,Spania,America,Suedia,etc.nu ar mai putea trai in Germania!
    PS.Cei cinstiti sunt din ce in ce mai putini,candva vor fi in minoritate!

  14. #56
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    ANDREI, cand spui ca "nemtii sunt zgarciti" ai putea sa definesti asta ?

    Eu iti voi da "n" exemple in care datorita banilor lor au fost ajutati si se ajuta oameni din Romania.

    P.S. Acum ma grabesc la cumoaraturi ca anul nou bate la usa !

    LA MULTI ANI !

  15. #57
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nu ca o concluzie dar conchid totusi: fiecare sa incerce sa traiasca acolo unde se simte bine, se simte ca acasa si isi poate implini dorintele.
    Sincer sa fiu dupa anii multi petrecuti aici nici nu-mi pot inchipui sa traiesc altundeva !
    Este dreptul fiecaruia sa gandeasca astfel.

  16. #58
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Si eu cred la fel, GEORG.

  17. #59
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by effect View Post
    Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca
    Hai sa mai dau niste si eu niste exemple. Cunosc destule persoane stabilite in Germania. Unele traiesc exclusiv printre cei plecati de aici sau printre alti imigranti. Nu au alti prieteni. Aici se incadreaza si prietena ta.

    Altii au relatii stranse cu nemti nascuti si crescuti acolo. Sunt primiti in casele lor, petrec impreuna, ies impreuna in oras, se ajuta reciproc etc. Adica tot ce faci cu prietenii.

    Nu am putut gasi o regula. In ambele categorii se regasesc romani, dar si maghiari, sarbi si germani (!) plecati din Romania. Concluzie: depinde de fiecare ca persoana. De aceea l-am contrazis pe Carlo, care a afirmat ca trebuie sa fii norocos ca sa-ti faci prieteni acolo. Se cer alte calitati, iar norocul nu este printre ele.

  18. #60
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Pot sa spun ca unul care nu am avut radacini germane si am inceput sa invat germana destul de tarziu , diferenta mare care creeaza o prapastie fata de germani este limba germana multi o compara cu chineza.
    Das ist nicht richtig!
    Este adevarat cei din nord nu sunt prea vorbareti dar nu inseamna ca sunt reci. In sud, zona Bayern au si influienta italiana sunt mai vorbareti.
    Am intalnit si cazuri cand tineri il imitau pe Hitler ,multi nici nu isi cunosc istoria nu stiu exact ce s-a intamplat,unii au fost si mintiti de bunici .
    Au un complex fata de americani, ,ce puternici sunt ...etc,,sau un dezgust ,cei mai batrani.
    Desi stau in Franta acum,Deutschland pentru mine este a doua casa
    si mi-a ramas la inima.

    Cand intru in Germania parca incep sa nu mai fiu stresat
    A nu se confunda germanii cu austriecii ,este o alta mancare de peste.
    ( Daca este sa ai o problema in Germania ,o sa ai probleme cu turci,bulgari
    sau chiar romani .)
    Bis bald .
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •