Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 160 of 160

Thread: La...cos

  1. #148
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Pai tu stii mai bine ca tu esti cu "curatenia" . EDIT: fiecare dupa posibilitati PS: nu ma baga in seama sunt "anesteziata" in seara asta

  2. #149
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Pai tu stii mai bine ca tu esti cu "curatenia" . EDIT: fiecare dupa posibilitati PS: nu ma baga in seama sunt "anesteziata" in seara asta
    Cine stie, te cunoaste

  3. #150
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Cine stie, te cunoaste

  4. #151
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Daca salarul a fost mai important dintotdeauna, si-a gresit vocatia, nu are ce cauta intr-o meserie unde se lucreaza cu copii, unde se face educarea si formarea noilor generatii.
    Asta suna a exprimare comunista. Banul e expresia valorii, in general. Nu cred ca Ronaldo joaca pe un salar mic la Real Madrid. Dar nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani. E normal ca omul sa se gandeasca la bani. Mai mereu cei din sportul romanesc se plang ca lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor. Deci banii sint importanti, nu ? In general, in anumite limite, banii inseamna performanta.

    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    mi-a placut incurajarile Ramonei la persoana I singular. "stau", "tin" si celelalte.
    Mi-au placut. Subiectul trebuie acordat cu predicatul.

    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    @Cata: scuze, nu tie mi te adresez, cred ca ai inteles...ci lui Ricochet
    Normal ca mie. Corb la corb nu scoate ochii.

    Quote Originally Posted by Liukingym View Post
    Mai bine urmareai esenta decit sa bfaci pe profesorul de gramatica.Alaturi de Alina Alexoi a fost Ramona Micu antrenoarea gimnastelor:Amelia Racea,Ana Porgras,Raluca Haidu,Trenca Diana,Cerasela Patrascu,Savoaia Malina un antrenor cu o generatie de copiii de exceptie in fata careia a-r trebui sa-ti scoti palaria,nu sa vii cu povestile tale gramaticale.Comentariul a fost de nota 10+ dupa parerea mea.
    Am ramas groggy dupa postul tau. De trei ori (si pe segmente) a trebuit sa-l citesc. Dar am aflat de Ramona Micu. N-am auzit de ea. La voce seamana cu Cristina Timar Constantinescu.
    Last edited by ricochet4; 3rd May 2010 at 14:54.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  5. #152
    junior
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Asta suna a exprimare comunista. Banul e expresia valorii, in general. Nu cred ca Ronaldo joaca pe un salar mic la Real Madrid. Dar nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani. E normal ca omul sa se gandeasca la bani. Mai mereu cei din sportul romanesc se plang ca lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor. Deci banii sint importanti, nu ? In general, in anumite limite, banii inseamna performanta.



    Mi-au placut. Subiectul trebuie acordat cu predicatul.



    Normal ca mie. Corb la corb nu scoate ochii.



    Am ramas groggy dupa postul tau. De trei ori (si pe segmente) a trebuit sa-l citesc. Dar am aflat de Ramona Micu. N-am auzit de ea. La voce seamana cu Cristina Timar Constantinescu.
    Ramii asa daca ai ramas groggy.inseamna ca nu sti sa citesti bine daca ai reluat de trei ori.Daca nu ai auzit de Ramona Micu inseamna ca esti "mare fan al gimnasticii" din Romania. M-am lamurit.

  6. #153
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Asta suna a exprimare comunista. Banul e expresia valorii, in general. Nu cred ca Ronaldo joaca pe un salar mic la Real Madrid. Dar nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani. E normal ca omul sa se gandeasca la bani. Mai mereu cei din sportul romanesc se plang ca lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor. Deci banii sint importanti, nu ? In general, in anumite limite, banii inseamna performanta.



    Mi-au placut. Subiectul trebuie acordat cu predicatul.



    Normal ca mie. Corb la corb nu scoate ochii.



    Am ramas groggy dupa postul tau. De trei ori (si pe segmente) a trebuit sa-l citesc. Dar am aflat de Ramona Micu. N-am auzit de ea. La voce seamana cu Cristina Timar Constantinescu.
    Este un forum de gimnastica. Oamenii vorbesc despre gimnastica. Este adevarat ca subiectul se acorda cu predicatul si ca, uneori din dorinta de a transmite ideile cat mai repede, alteori din neatentie si poate chiar si din nestiinta, unii dintre noi putem gresi. Insa ne-am adunat aici sa vorbim despre gimnastica, asa ca putem sa manifestam ingaduinta unii fata de ceilalti si sa incercam macar sa ne corectam doar atunci cand gresim in legatura cu subiectul care ne aduna pe toti aici: gimnastica.

    Sunt destul de noua pe forum, insa sunt sigura ca exista si un off topic sau ceva unde poti sa scrii despre greseli, gramatica si orice altceva. Nu mi-o lua in nume de rau, insa eu urmaresc demult acest forum (e adevarat ca scriu rar) si imi place mult atmosfera placuta si cordiala in care se desfasoara, de cele mai multe ori, discutiile de aici.

  7. #154
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Asta suna a exprimare comunista. Banul e expresia valorii, in general. Nu cred ca Ronaldo joaca pe un salar mic la Real Madrid. Dar nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani. E normal ca omul sa se gandeasca la bani. Mai mereu cei din sportul romanesc se plang ca lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor. Deci banii sint importanti, nu ? In general, in anumite limite, banii inseamna performanta.



    Mi-au placut. Subiectul trebuie acordat cu predicatul.



    Normal ca mie. Corb la corb nu scoate ochii.



    Am ramas groggy dupa postul tau. De trei ori (si pe segmente) a trebuit sa-l citesc. Dar am aflat de Ramona Micu. N-am auzit de ea. La voce seamana cu Cristina Timar Constantinescu.
    Banul nu este principala motivatie in anumite meserii : medicina , profesorat , antrenorat ...dar de unde sa stii matale asta , crescut intr-o tara post decembrista plina de "VIP"uri ca modele ?
    Sunt meseri " apostolice" in care mercenarii nu fac purici multi . Tu crezi ca se fac averi in occident din antrenorat ? Ai idee cat de mult muncesti cu un copil pentru a-l ridica ? Cat de mult suflet(sti ce este acela?) pui in ceea ce cladesti ?
    NU stii ...Eu nu as fi facut niciodata meseria pe care am facut-o fara o mare pasiune . Fiica mea sufera mai mult pentru copii pe care ii antreneaza si niciodata nu a plans dupa bani dar am vazut-o plangand pentru copii . Greu de inteles ,nu ?
    Si ce ar fi sa ne scutesti de observatii gramaticale ...chiar nu isi au locul aici ...Si am invatat intr-o viata de om ca acela care se uita prea atent la forma ignora fondul ,daca intelegi ce zic...
    De exemplu eu sunt disgrafica .Sti ce este ? Sti cat efort imi ia sa fiu atenta sa nu incurc literele si sa fiu sigura ca e ok ?


    Aaaa si inca ceva lipsa banilor in cantitate dorita nu e scuza pentru badaranie si neprofesionalism ... Un OM ,bun profesionist isi face la fel munca si daca ii bagi milioane in buzunar si daca nu .Face exact ce stie !
    Last edited by niagara64; 3rd May 2010 at 16:30.

  8. #155
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    [QUOTE=ricochet4;3029927]Asta suna a exprimare comunista. Banul e expresia valorii, in general. Nu cred ca Ronaldo joaca pe un salar mic la Real Madrid. Dar nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani. E normal ca omul sa se gandeasca la bani. Mai mereu cei din sportul romanesc se plang ca lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor. Deci banii sint importanti, nu ? In general, in anumite limite, banii inseamna performanta.

    Regret că duc mai departe o discuție care nu prea are legătură cu finalele fetelor, dar când ciobul strigă "uite o oală spartă!" îmi ies puțin din pepeni. Da, subiectul se acordă cu predicatul. Mulțumim pentru lămurire, am băgat la cap. Dar "nu conteaza cat castiga Forminte, asta e treaba federatiei daca in opinia ei, face sau nu acesti bani" ce e oare? Îi spune anacolut. Mai direct spus, beție de cuvinte, exces care dă de gol neștiința. Ideea putea fi exprimată mult mai concis, mai direct și mai eficient. Anacolutul e o greșeală cel puțin la fel de gravă precum dezacordul. Poate chiar mai gravă, pentru că ascunde spoiala de cultură. Apoi, ai niște probleme cu proprietatea termenilor: "lipsa de performanta e datorata lipsei fondurilor"? Ești sigur că nu e cauzată de lipsa cu pricina? Să-ți mai spun că ai ratat o virgulă care ar fi marcat corect o construcție incidentală? Prefer doar să recunosc că ai dreptate când spui că banii contează. Așa e.

  9. #156
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Betie de cuvinte faci tu. O aiureala de cuvinte din care nu reiese nimic. Un rahat de exprimare de doi bani. Ai umplut doua randuri cu o exprimare pompoasa, aberand si batand campii. Si tu ai ratat o virgula (sa vad cat de priceput sau priceputa esti sa o gasesti). Iar a spune ca anacolutul e o greseala la fel de grava ca punerea anapoda a diacriticelor, denota idiotenie. Cultura nu are nici o legatura cu gramatica. Termenul "proprietare" de unde l-ai scos ? Un forum e un loc in care oamenii isi exprima ideile, pro sau contra, dar se pare ca, mai ales pe cele romanesti si in anumite domenii, forumul este luat in stapanire de cativa (mai bine zis cateva) pupatoare de dosuri, care nu admit a fi criticate. Asa ca ramaneti voi si lingusiti-va unii pe ceilalti, daca va face asa o mare placere si repetati mereu aceleasi si aceleasi aiureli.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  10. #157
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Betie de cuvinte faci tu. O aiureala de cuvinte din care nu reiese nimic. Un rahat de exprimare de doi bani. Ai umplut doua randuri cu o exprimare pompoasa, aberand si batand campii. Si tu ai ratat o virgula (sa vad cat de priceput sau priceputa esti sa o gasesti). Iar a spune ca anacolutul e o greseala la fel de grava ca punerea anapoda a diacriticelor, denota idiotenie. Cultura nu are nici o legatura cu gramatica. Termenul "proprietare" de unde l-ai scos ? Un forum e un loc in care oamenii isi exprima ideile, pro sau contra, dar se pare ca, mai ales pe cele romanesti si in anumite domenii, forumul este luat in stapanire de cativa (mai bine zis cateva) pupatoare de dosuri, care nu admit a fi criticate. Asa ca ramaneti voi si lingusiti-va unii pe ceilalti, daca va face asa o mare placere si repetati mereu aceleasi si aceleasi aiureli.
    Citește înainte să înjuri. Și, în general, citește. Nu spun nicăieri că anacolutul e o greșeală la fel de mare ca absența diacriticelor. Vorbeam despre dezacord. N-are a face, știam eu de ce am regretat de la bun început că insist. Dar dacă nu erai și fudul(ă)... Auzi colo: "cultura nu are nici o legătură cu gramatica" ! Poți să consideri discuția închisă. Iertare tuturor celorlalți.

    EDIT: Nu mă pot abține să adaug un post scriptum: "proprietarea" e un "typo" - dacă nu cumva ăsta ți se pare un barbarism - , toate virgulele mele sunt la locul lor, în schimb ție tocmai ce ți-a scăpat una între o subiectivă și regenta ei. Nu-mi mai răcesc gura cu tine, deși, dacă citești primul meu mesaj, constați că-ți dădeam dreptate.

    EDIT 2: cred că am putea să-i rugăm pe Ioana sau pe Mihai să trimită "conversația" asta direct la coș.
    Last edited by stere78; 3rd May 2010 at 17:20.

  11. #158
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    ricochet4, suntem pe un forum de gimnastica. Atunci cand vei dori sa discuti despre gimnastica, civilizat, te asteptam. Daca nu, te rog nu veni aici doar pentru a face scandal si pentru a jigni! Cu siguranta moderatorii nu vor vedea cu ochi buni cuvintele folosite de tine.
    Dupa cum spunea Iulia mai sus, in ultima vreme sunt tot mai multe scandaluri aici si vad ca cei care le provoaca sunt oameni care nu contribuie in vreun fel la dezvoltarea acestui forum. Si cred ca mai gandesc si altii ca mine.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. 3rd May 2010, 17:13

  13. #159
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Scuze, știam eu că n-ar fi trebuit să zgândăr pe nimeni. Cred că-i putem ruga pe Mihai ori pe Ioana să trimită "conversația" direct la coș.
    Nu trebuie sa-ti ceri scuze, cel putin din punctul meu de vedere. Nu vad de ce ar trebui sa ne lasam luati peste picior, jigniti sau contrazisi pana in panzele albe doar de dragul de a contrazice si sa nu ripostam. Stiu ca e complet off-topic discutia asta, imi pare rau ca le-am facut treaba Ioanei sau lui Mihai si imi cer scuze fata de ei, dar eu nu tac cand e vorba de lucuri de genul asta.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #160
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    EDIT 2: cred că am putea să-i rugăm pe Ioana sau pe Mihai să trimită "conversația" asta direct la coș.
    Imediat...placerea mea

    (si nu va scuzati, ca nu e nevoie; trebuie si cosul alimentat din cand in cand, ca altfel rugineste)

  15. 30th September 2011, 09:56

    Reason
    spam

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •