Results 1 to 12 of 12

Thread: E-uri, conservanti, coloranti

sportaholic Vadim's Avatar
    Reputatie
    1

E-uri, conservanti, coloranti

Ce E-uri simtiti ca va fac rau? Ce E-uri nu le consumati cand le vedeti pe produse?

Incep eu 3 E-uri cancerigene

O bautura racoritoare standard, fara zahar, contine urmatoarele ingrediente: dioxid de carbon, caramel, aspartam, acid citric, acid fosforic, benzoat de sodiu, cafeina si diverse arome. Dupa cum se poate observa, cel putin trei substante dintre cele enumerate sunt considerate a fi cancerigene. E 211, benzoatul de sodiu, poate ajunge si la o concentratie de 25 mg/250 ml in sucurile cu aroma de citrice. Mai este utilizat ca antiseptic, conservant si pentru a anihila gustul unor alimente de slaba calitate, astfel cumparatorul fiind inselat cu premeditare, fiind tentat de pretul redus al produsului. Prezent in multe medicamente, E 211 se mai adauga in lapte si preparate din carne. Provoaca urticarie si agraveaza astmul. Este permis in Romania, dar interzis in SUA, Germania, Suedia, Finlanda, Elvetia, Olanda si alte state.

E 330, acidul citric, produce afectiuni ale cavitatii bucale, avand actiune cancerigena. E 951, aspartamul, este folosit ca indulcitor sintetic, fiind sursa a peste 70 de tipuri de boli, inclusiv cancer. Interzis in SUA, pe langa sucuri este folosit fara discernamant in produsele zaharoase, unele gume de mestecat etc.

De asemenea, E 338, acidul fosforic - chiar si alimentar - provoaca tulburari digestive (indigestie, voma, colici abdominale), fiind utilizat pe scara industriala si in preparatele cu branza.

_!_ TeBat's Avatar
    Reputatie
    1
    din pacate in aproape toate alimentele pe care le gasim in comert se afla si "E-uri"
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

Reputatie
    1
    Asa e, aproape toate, dar sunt si unele care nu au. E clar ca toate mezelurile au E-uri si E-uri nasoale nu asa: glutamat monosodic, nitrit de sodiu si nitrat de sodiu - cancerigene. Sunt unele care nu au. Ce iau eu rar fara e-uri sau alti conservanti/coloranti: Prosciuto di Parma, nu are nimic rau. Apoi sunt mezelurile bio care nu au mizerii, dar sunt f scumpe. In general mananc branza luata de la munte, iar o data pe luna un mezel (sunca, cremvurti sau alte nenorociri de astea) . Astfel se evita mult toate mizeriile.

sport legend resita's Avatar
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    din pacate in aproape toate alimentele pe care le gasim in comert se afla si "E-uri"
    stim ca se afla dar le folosim in continuare ca si cand n-ar exista

Reputatie
    1
    Sunt in toate, dar depinde ce mananci si ce e-uri sunt. Sunt e-uri bune si e-uri rele. Cela mai nasoale sunt in mezeluri (nitrit de sodiu, nitrat de sodiu si monoglutamat monosodic). Eu nu mai mananc mezeluri de 3-4 ani. Branza nu are chestii nasoane in ea,se poate manca. In rest mai evit acidul citric, e 300-le.

Bauturile racoritoare iar sunt nasoale,au o gramana de porcarii in ele.

PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    stim ca se afla dar le folosim in continuare ca si cand n-ar exista
    Pai si ce putem face? Sa manacm bio nu ne permitem, sa crestem fiecare o vaca si un porc nici atat

Eu m-am resemnat din punctul asta de vedere, evit insa sucurile de orice fel, ceairuile nestea & litpon nu sunt nici ele mai presus etc. De la un timp sunt obsedat de citit etichetele DZR etc..

sport legend resita's Avatar
    Reputatie
    1
    pai am spus eu ceva?

la fel si eu, incerc pe cat posibil sa-l feresc pe al meu al mic de ele dar nici o sansa deoarece e copil si i se lasa la una alta si trebuie sa-i cumpar.

vorba lui vadim, mezelurile sunt adevarate bombe, stim dar tot le mancam

PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    la fel si eu, incerc pe cat posibil sa-l feresc pe al meu al mic de ele dar nici o sansa deoarece e copil si i se lasa la una alta si trebuie sa-i cumpar.
    Ai grija ca are Tedi la zahar cu nemiluita

Eu cand am pofta de ceva bun bag niste pufuleti, sau alune, sau covrigi de buzau...dar preferatele mi-s bananele.

ENGLAND Celso's Avatar
    Reputatie
    1
    Nu vreau sa traiesc cat Pamantul. Asa ca mai bag si cu E-uri

Moderator ducus's Avatar
    Reputatie
    0
    E-uri erau si inainte de '89, stati linistiti, doar ca nu se spunea! Astia mai rau te isterizeaza acum, ca n-ai voie aia sau ailalta, de parca a murit cineva de la E-uri si nu de la boli de inima, ficat, plamani etc. Deja daca stam sa ne uitam pe orice cumparam dupa E-uri, o dam in paranoia! Cu o moarte toti suntem datori, wtf?

sport legend White Shadow's Avatar
    Reputatie
    1
    la mine exista un mare semn de intrebare....

de unde stim cu adevarat ce mancam ?

cumparam tot felul de produse, ne uitam ca prostii pe etichete sa vedem ce contin acele produse, dar oare acele produse chiar contin ce scrie pe etichete ?...de unde stim ca nu contin niste chestii mult mai nasoale ?....pentru ca nu sunt scrise pe etichete ?

suntem atat de mintiti, avem impresia falsa ca noi stim multe dar de fapt stim atat de putine, extrem de putine....
    [B] "Behind this mask there is more than just flesh. Beneath this mask there is an idea... and ideas are bulletproof."[/B]

Reputatie
    1
    Teoretic, ce scrie cam aia e. Nu stii ca la noi de cativa ani e legea ca sa fie oblighatoriu sa scrie pe eticheta tot. Nu cred ca risca astia sa uite ceva, pot iesi scandaluri mari.