Results 1 to 11 of 11

Thread: Grija mare la spate

  1. #1
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1

    Grija mare la spate

    Hai sa dau eu tonul ...
    Niciodata, dar absolut niciodata sa nu faceti biceps stand in picioare fara sa va lipiti spatele de ceva ( un perete etc )... Riscati sa patiti ceea ce am patit eu acum 5 ani: o frumusete de hernie de disc ... Daca nu te rezemi de ceva sa-ti stea spatele drept, fara sa-ti dai seama exista tentatia de a " trage " si cu spatele, nu doar cu bicepsii... Iar consecintele pot fi urate de tot...

  2. #2
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai mai bine nu faci deloc in picioare

    faci la scott sau pur si simplu stand jos
    mai sunt variante mai putin periculoase la crossover

  3. #3
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Sau mai bine nu faceti deloc
    .

  4. #4
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Iuli, eu nu mai fac deloc ... In afara de inot nu mai pot face vreun sport...

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    eu merg la sala de 2-3 ori pe saptamana..dar momentan sala e inchisa...adica a fost inchisa pana la 1 octombrie dar nici acum nu vad vreo miscare(trec zilnic pe langa sala) pentru ca stau vizavi de ea

  6. #6
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Nu cred ca de la asta ai facut hernie. Cred ca ai facut ceva dea lungul timpului care a agravat situatia, iar abea apoi s-a intamplat sa faci hernie in timp ce faceai bicepsi din picioare.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  7. #7
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    eu fac bicepsi in picioare in fiecare saptamana si nu simt nimik .......adica probleme la spate
    In orice caz tre sa fie o greutate pe care sa o poti controla....ca daca pui nu stiu cate kile...normal ca faci hernie de disc:ras-plans:
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  8. #8
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Rave, am auzit eu cand a trosnit, m-a durut vreo 2 saptamani si dupa 2 luni am facut RMN-ul de unde a reiesit clar ce e...
    Michai, e interesant faptul ca o hernie de disc ti se pare amuzanta ...
    Am deschis topicul asta pentru ca poate il citeste cineva care evita astfel o chestie nasoala...

  9. #9
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    E cam de ras-plans...asa ca nu stiu cu ce am gresit

    Daca folosesti o greutate corespunzatoare....nu vad ce probleme poti sa ai
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  10. #10
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    intradevar,exista riscul unei accidentari la executia exercitiului pt biceps din picioare,insa daca se realizeaza corect(doar din brate) si cu o greutate corespunzatoare nivelului de pregatire,riscul este redus.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  11. #11
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Hai sa dau eu tonul ...
    Niciodata, dar absolut niciodata sa nu faceti biceps stand in picioare fara sa va lipiti spatele de ceva
    E prima oara cand aud asa ceva, fara misto; nu mi s-ar parea naturala miscarea...e drept ca mai vezi specimene prin sala care fac un balans de zici ca-s Patzaichin; daca nu faci cu o greutate prea mare (care sa te oblige sa faci acel balans) nu vad ce ce ar trebuie sa faci rezemat...preventiv poti folosi si centura.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •