Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 38 of 38

Thread: Romanca Herta Muller a castigat Premiul Nobel pentru Literatura

  1. #22
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu cred ca e vorba cum te simti, ci cum esti asimilat.
    eu nu am de gand sa renunt vreodata la cetatenia romana sau sa cer cetatenia altei tari, asa ca intrebarea ta are un raspuns clar: mereu voi fi roman, cu sau fara premiul Nobel. Mai degraba fara, dar nu se stie niciodata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #23
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asta este ideea, nu ma vad decat roman. Chiar si cu un premiu Nobel in CV.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #24
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Pai si eu ma vad deocamdata roman. Dar daca mi-ar face Securitatea zile negre in asa hal incat sa plec din tara ca sa scap de ea, s-ar putea schimba datele problemei
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  4. #25
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Daca ti-ar face? Cine ce sa-ti faca? Securitatea?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #26
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Eu faceam o paralela situatia Hertei Muller. Desi a fost nascuta aici, nu ma mira sa spuna ca nu se simte romanca, avand in vedere prin ce a trecut in tara.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  6. #27
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #28
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Da, posibil, chiar nu stiam si am verificat acum un pic.
    Singurul loc in care e mentionat asta e pe siteul Antena 3.
    Sincer tot respectul pentru Ion Moraru, am vazut ca a fost un om deosebit care din pacate s-a stins din viata cu foarte putin inainte sa apuce sfarsitul comunismului.

    Pe de alta parte la premiul asta din '85 sunt mentionati doar fondatorii: Dr. Bernard Lown de la Harvard School of Public Health si Dr. Evgueni Chazov de la USSR Cardiological Institute. Si pe wikipedia mai spune:
    "It is unclear whether this single Nobel Prize generated 200,000 Nobel laureates."
    adica aceasta organizatie cuprindea mai mult sau mai putin 200.000 de membri, sau cel putin sunt vreo 200.000 de oameni de stiinta ce-si aroga acest premiu.
    Si din nefericire eu nu am gasit nicio referinta despre al nostru roman in mentiunile despre acest premiu. Daca ma insel arata-mi tu unde.

    ps: cam la fel e si cu premiul acordat in 2007 pentru Intergovernmental Panel on Climate Change. Sunt mii de contributori directi la acest raport, plus multi altii care au contribuit indirect. Bashca ceva organizatii.
    Sigur ca e un motiv de mandrie pentru toti, ideea e sa fi primit macar diploma acasa ca semn de recunoastere directa.
    Daca citesti articolul din Evenimentul Zilei, o sa ai multe raspunsuri la intrebarile tale. Inclusiv faptul ca Ioan Moraru, unul dintre cei trei fondatori ai
    organizatiei "Medicii lumii pentru prevenirea războiului nuclear", n-a putut fi prezent la decernarea premiului si de ce.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #29
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cum v-ati simti daca prin reducere la absurd ati emigra din Romania si peste ani ati castiga Premiul Nobel, romani sau straini?
    Nu simt nimic deoarece am imigrat intr-o tara de nesimtiti
    Last edited by delaparis; 10th October 2009 at 01:28.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #30
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Lasand la o parte discutiile cu "e romanca, nu e romanca..." si mandria de neam, a citit-o cineva pe Herta Müller? Despre ce scrie? Ce stil are?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  10. #31
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu stiu sa fi publicat ceva in romana, doar in germana.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #32
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Mda... vad ca si pe nemti i-a luat prin surprindere, amazon.de nu mai are nimic pe stoc...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  12. #33
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Pai wikipedia zice asta :

    Herta Müller (born 17 August 1953) is a Romanian-born German novelist, poet and essayist noted for her works depicting the harsh conditions of life in Communist Romania under the repressive Nicolae Ceaușescu regime, the history of the Germans in the Banat, and the persecution of Romanian ethnic Germans by Stalinist Soviet occupying forces in Romania.
    Referitor la controversa "e romanca / nu e romanca", as vota pentru a doua optiune. E penibil ca dupa ce a fost silita sa emigreze de persecutiile Securitatii romanesti, sa descoperim dupa ce a castigat premiul Nobel cat de mult o apreciem. A emigrat cu mai bine de 20 de ani in urma in Germania. Cred ca wikipedia exprima realitatea cel mai bine : e o scriitoare germana care intamplator s-a nascut in Romania.

  13. #34
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    E româncă asta e clar. Și tot ce a făcut ca scriitoare a fost să critice regimul dictatorial al lui Ceaușescu și implicit comunismul.
    Evident se pare că a făcut o treabă bună, dar dacă ar fi trăit în Germania pe vremea lui Ceaușescu și nu avea ce critica nici premiul nu-l lua.

    Și cred că până la urmă e mai mult o decizie politică și o metodă de a aminti de relele comunismului.

    Premiul nu e neapărat pe valoare artistică(nu zic că nu ar fi făcut o treabă foarte bună dar componenta politică a scrierilor ei e mult mai mare) ci a fost dat pentru că niște suedezi cred că lumea va fi mai bună dacă lumea îi citește opera lui Muller decât ale altora.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  14. #35
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    OK Sergiule, da' ai citit ceva scris de ea?
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  15. #36
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Nu, dar am auzit interviul ei în care ne explica de ce scrie despre comunism, am citit ce știri apar prin franța sau germania despre premiul ei, cum că e important pentru că le explică regimurile dictatoriale și am mai auzit tot acolo că Muller asta s-a implicat puternic politic pentru ca să nu se uite de comunism. Și cam toți ajungeau la concluzia că Muller trebuie citită pentru a nu se uita acea epocă.

    Și sincer nici n-am de gând să mai citesc propagandă anticomunistă, sunt sătul până peste cap de ea.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  16. #37
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Sergiu;2789193]E româncă asta e clar. Și tot ce a făcut ca scriitoare a fost să critice regimul dictatorial al lui Ceaușescu și implicit comunismul.
    QUOTE]

    1.Si un maghiar nascut in Romania, cu numele de Csaba Toth etc. sa zicem,emigreaza tot din cuza regimului,scrie memoriile si primeste premiul,mai este roman nu?

    2.Daca ai citit ce a scris,si ii sti stilul,care,numai romanesc nu este,pe viitor vei fi mai atent la ce scri.

  17. #38
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Felicitari!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •