Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 235

Thread: FC Arges - O Istorie Mereu Prezenta

  1. #85
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sper sa iti placa ce ti-am inregistrat. Sunt secvente atat din meciurile lui F.C. Arges cat si ale Nationalei.
    Cand dai drumul la forumul Argesului?

  2. #86
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Ok,Radu! Cand o sa gasesc un tricou te anunt negresit.

  3. #87
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    tudose,sa stii ca inainte inca de dobrin a fost alt pitestean care a "facut cariera" la targoviste. e vorba de portarul narcis coman,care s-a lansat odata cu dobrin la jumatea anilor 60,a avut o ascensiune fulminanta,a aparat la nationala ,la dinamo,steaua si sc bacau dupa care a ajuns in b
    la cs targoviste. a reusit sa promoveze cu ei in 1977,si a avut evolutii
    excelente,daca nu gresesc a iesit fotbalistul anului in 1978,avand si un scurt come-back la nationala unde a reusit un meci excelent in spania,in preliminariile euro 80. din pacate s-a accidentat,a iesit din poarta si cs-ul a retrogradat. era in 80,si atunci dobrin a plecat la targoviste,iar kallo a
    ajuns la pitesti.
    cel care l-a inlocuit pe coman in poarta targovistei a fost ex-ceahlauanul miia...

  4. #88
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Bineinteles ca il stiu pe portarul Coman. In 1978 a fost fotbalistul anului in Romania, urmat chiar de Dobrin. Viata extrasportiva i-a afectat insa cariera.

  5. #89
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    coman a gresit cand a parasit pitestiul pentru luminile capitalei...
    sub biciul lui halagian coman ar fi fost la nationala 6-7 ani sau n-ar fi fost fotbalist,mai ales ca de la coman pana la cristian si speriatu argesul a cam dus lipsa de portari de clasa .
    dar nu era singurul,uita-te la tataruII,coechipierul sau de la steaua si targoviste,la 22 de ani juca la mondialul din mexic si la 26-27 era de
    acum in b la targoviste. dobrin i-l elogia undeva,spunand ca "la stofa lui tataru,alti croitori scoteau o haina de lux"

  6. #90
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Au mai fost si altii care au plecat de la Pitesti si au gresit. Micky Naghi e un exemplu mai vechi. Acum, Neaga...

  7. #91
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    asa-i,adauga-i pe nutu,turcu,ralea,eduard,chiar jean barbu.

  8. #92
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Jean Barbu a evoluat bine la Rapid, a cucerit si un titlu de campion. Apoi a plecat la Numancia.
    Am si acum convingerea ca ar fi trebuit chemat mai mult la echipa nationala in perioada cand evolua la F.C. Arges si ca ar fi trebuit sa mearga la Campionatul Mondial din Franta, in 1998.

  9. #93
    senior Bogdan's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Tripleta Mara-Codrea-Neaga a fost excepțională la Pitești.După ce a fost vândut la Steaua,nu știu ce s-a întâmplat cu Neaga,dar s-a pierdut de tot.Mara la fel.Ce jucător bun a avut Dinamo.Bine,el a jucat mai mult la Argeș.Dar a trebuit să-l vândă mercenarii de Borcea&Co.S-a pierdut și el acolo la Alaves.Doar Codrea și-a menținut forma.
    FORZA DINAMO!!!

  10. #94
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    daca mara nu pleaca rapid de la alaves va avea soarta altor sperante ingropate in liga a doua spaniola,ca denis serban,laurentiu rosu sau catalin munteanu.

  11. #95
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Mara ar trebui sa plece de la Alaves, dar il retine salariul pe care il are in momentul de fata. Daca ar fi sa pot alege o echipa unde cred ca s-ar incadra bine si ar putea reveni in forma, as spune Besiktas. Pentru ca Lucescu stie sa refaca jucatorii, atat din punct de vedere fizic, cat si moral.
    Neaga a fost mai mereu accidentat, iar viata sa extrasportiva a lasat de dorit. Daca devine serios si nu il mai urmareste ghinionul, poate trece peste perioada nefasta.
    Codrea e singurul din cei trei care o duce mai bine.
    Cam asta e situatia "tridentului" de acum cativa ani. Dintre ei, mie mi-a placut cel mai mult Mara, cu care am si avut prilejul sa stau putin de vorba.

  12. #96
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca Mara a fost un mare fotbalist insa a facut marea greseala sa plece si nu s-a mai auzit de el. Dar are timp sa isi revina. E inca tanar.
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  13. #97
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Greseala lui Mara a fost nu ca a plecat, pentru ca asta fac multi si e normal sa plece. El a plecat insa intr-un loc nepotrivit. Cel mai bine a evoluat la F.C. Arges, nici macar la Dinamo nu a avut randamentul de la Pitesti.

  14. #98
    la revedere ultravioletcanada's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    830
    Reputatie
    1
    tudose, am primit programul de la meciul aberdeen-fc arges din 81.
    mai caut pe e-bay, poate mai gasesc ceva interesant.
    ar fi super sa gasesc unul de la nottingham-fc arges.
    uite echipa de atunci:
    cristian, zamfir, toma, cirstea, stancu, moisescu, moiceanu, turcu, raduII, dobrin, barbulescu.

  15. #99
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Cat ai dat pe programul de la meciul cu Aberdeen?

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Tudose , acum , ca am mai mult timp ( pana rezolva Dinel problema cu antrenorul !!) sa-ti spun cate ceva despăre" relatia mea speciala" pe care am avut-o cu Dobrin , pe care il consider si acum cel mai bun fotbalist roman din toate timpurile...
    L-am vazut prima oara cand eram foarte copil ( a trecut atata vreme ca nu mai stiu anul ! ) .. eram cu tatal meu in trecere prin Pitesti cand a avut ideea sa ma duca la meci ...o partida in "Cupa oraselor tîrguri " daca imi amintesc bine ... cu F C Toulouse , iti spune ceva?!!

  17. #101
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Cum sa nu, stiu despre ce meci e vorba. In prima mansa, Argesul pierduse in Franta cu 3-0. Data meciului retur, de care urmeaza sa povestesti: 26 octombrie 1966.
    Acum, ai din nou cuvantul!

  18. #102
    la revedere ultravioletcanada's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    830
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Cat ai dat pe programul de la meciul cu Aberdeen?
    6USD.

  19. #103
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    6 USD, ieftin!
    Imi aduc aminte, acum 22 de ani, am ascultat la radio, in masina, meciul retur cu Aberdeen, 2-2 la Pitesti, dupa ce pierdusem in Scotia cu 3-0. Am vazut si niste ziare scotiene care relatau despre meci, mi le-a adus fiul portarului Ariciu, cu care eram coleg de clasa.
    Dupa confruntarea cu Aberdeen, a urmat o pauza de 17 ani, pana in 1998, cand am revenit in Europa.

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Asa este ! 3 - 0 pentru francezi ... apoi la Pitesti la pauza era 1-1 si nimeni nu mai credea in calificare ! Nimeni cu exceptia probabil a lui Dobrin! A fost o a doua repriza senzationala , cu un jucator , Dobrin , care a facut ce a vrut pe teren ! Scorul final a fost 5 - 1 si Pitestiul s-a calificat!... Atunci m-am indragostit de Dobrin!!

  21. #105
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    francezii l-au descoperit in acel an pe dobrin,in afara dublei cu tolouse a mai fost un patrulater cu marseille ,austria viena si inca o echipa.
    la primul meci marseille venea cu o achizitie de marca,sarbul skoblar,dar omul meciului a fost dobrin,care a inscris atunci un gol fantastic,anulat pe nedrept de arbitru.desi invinsi,pitestenii au cucerit simpatia francezilor,care au ales spre televizare finala mica,in care argesul a castigat cu 3-1 cu austriecii.
    dupa primul meci in ziarele franceze se puteau citi titluri de genul
    "oh la la ,qui est ce fou?",sau "am venit sa vedem o vedeta(skoblar) si am descoperit alta(dobrin)"
    si gascanul n-avea inca 20 de ani...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •