Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 235

Thread: FC Arges - O Istorie Mereu Prezenta

  1. #43
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    a fost cei drept in rezumat de vreo 20 min , dar au fost date toate cele 7 goluri
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  2. #44
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    tudose,te rog sa-mi raspunzi la o intrebare:
    una din primele mele amintiri din fotbal e meciul fc arges-real madrid
    din 1972. aveam 5 ani pe atunci,si de aceea nu sant sigur,dar i-l tin minte pe remus vlad,capitanul de atunci jucand cu un bandaj in jurul capului.
    e adevarat sau memoria i-mi joaca feste?

  3. #45
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sorinl, din pacate nu te pot ajuta acum, pe vremea cand F.C. Arges juca cu Real Madrid in Cupa Campionilor eu mai aveam un an pana la nastere Bineinteles ca stiu despre ce meci e vorba, sa vad daca gasesc undeva informatii despre ceea ce doresti tu. Am o statistica personala destul de bogata, nu stiu daca gasesc si astfel de amanunte. Sau pot sa intreb pe cineva in Pitesti. Apropo, tu unde locuiesti?
    Primele mele amintiri din fotbal sunt de la celebrul meci cu Dinamo, apoi de la cel cu Nottingham Forest.
    Am verificat in programul TV si am vazut ca lunea e o emisiune pe TVR2, SPORT PLUS. Nu am stiut ca dau meciuri vechi, si cu atat mai putin Dinamo - F.C. Arges. Mi-ar fi placut sa am un rezumat mai bun, sper sa il mai dea...

  4. #46
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    tudose,
    eu sant un ceahlauan "infiltrat" pe forumul vostru,pe care-l apreciez pentru vocabularul civilizat si respectul purtat partenerilor de dialog.
    eu locuiesc de 11 ani in israel,dar n-am pierdut legatura cu fotbalul din romania.
    tin minte si eu dubla cu nottingham,detinatorii cce cu o trupa in care jucau shilton,woodcock,viv anderson si birtles. au fost 2 infrangeri onorabile,presupun ca azi e un vis sa ceri campioanei romaniei-indiferent care-sa primeasca doar 2 goluri de la detinatoarea ligii campionilor.
    mai tin minte si debutul fulminant al lui moiceanu,din divizia c a marcat 2
    goluri lui panathinaikos in uefa,ca si golul incredibil al lui dobrin in poarta lui manzaneda de la valencia.

  5. #47
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Moiceanu era pe atunci "arma secreta" a lui Halagian. De obicei intra pe finalul meciurilor si marca goluri decisive.
    Am avut doua intalniri cu grecii, ambele soldate cu calificari: cu Panathinaikos, in Cupa UEFA 1978/1979, si cu AEK Atena, in Cupa Campionilor 1979/1980.

  6. #48
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    eu mai tin minte un jucator pe care argesul l-a "consacrat"
    portarul lui fc utrecht,anonimul pe atunci van breukelen-viitor campion european si castigator al cce cu eindhoven. ce meci a facut in toamna lui 80 in uefa la pitesti... fara el olandezii luau usor 4-5 goluri.
    l-a inhibat si pe radu II care in ultimul minut a ratat un penalty.
    moiceanu a inscris inca un gol decisiv ,cel al victoriei cu valencia,dar si golul victoriei in meciul tur in campionatul 78-79 cu dinamo,in ultima etapa a turului,la pitesti

  7. #49
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Meciul cu Utrecht s-a incheiat 0-0, dupa ce portarul van Breukelen a facut un meci extraordinar, iar pitestenii au ratat din toate pozitiile, inclusiv acel penalty al lui Radu II. In retur olandezii au castigat cu 2-0.
    Daca tin bine minte, golul lui Moiceanu din meciul cu Dinamo in turul campionatului 1978/79 a fost marcat dupa un corner, cand Dobrin i-a pus mingea pe gheata.

    Te vazusem pe forumul Ceahlaului, dar nu stiam ca esti in Israel.

  8. #50
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    nu stiu daca acel gol a fost asa,sigur a fost asa golul din retur al lui m.zamfir,cu care argesul a invins pe steaua(tot 1-0)

  9. #51
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Posibil sa ai dreptate si sa ma insel eu aici. Rezultatele cu Steaua si Dinamo din acel campionat mi le aduc aminte perfect:
    - etapa a 16-a: Steaua - F.C. Arges 1-2
    - etapa a 17-a: F.C. Arges - Dinamo 1-0
    - etapa a 33-a: F.C. Arges - Steaua 1-0
    - etapa a 34-a: Dinamo - F.C. Arges 3-4

    Constat ca meciurile Argesului erau urmarite cu interes pana la Piatra Neamt. Sau Pitestiul era pentru tine echipa favorita in acea vreme?

  10. #52
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    a fost un campionat pe care argesul l-a castigat cu un palmares de 33 din 34 de puncte acasa,doar un 2-2 cu craiova stricandu-i palmaresul.
    in plus jumate din echipa era in lotul olimpic antrenat de halagian,iar dobrin a fost suspendat de federatie pentru un asa zis scandal la poiana brasov,probabil la cererea celor ce credeau ca argeul fara dobrin va iesi din cursa pentru titlu.

  11. #53
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Stiu si de scandalul de la Poiana Brasov. Mai-marii federatiei au vrut la un moment dat sa il elimine din fotbal pe viata. I-a luat apararea in presa poetul Adrian Paunescu. S-a ales cu o suspendare de cateva etape.
    Eu cred ca Dobrin nu a fost un fotbalist atat de dificil, dar ceea ce facea el era umflat intentionat, deoarece juca la o echipa din provincie. Daca ma uit la alti jucatori, si straini, si romani, Dobrin nu a fost mai rau decat ei, ci dimpotriva! (George Best, Maradona, Gascoigne ori Lutu)

  12. #54
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    ca sa raspund concret,ceahlaul era pe atunci in b,deci imi ocupa doar dimineata de duminica,dupamasa era pentru divizia a.
    intr-adevar,am tinut la arges din doua motive:
    fronda,toti copii fiind sau stelisti sau dinamovisti (dar dupa ceahlaul,desigur)
    dobrin,care dupa parerea mea (obiectiva) a avut toate datele naturale sa fie peste hagi,dar conjunctura nu i-a permis.
    ca si hagi,dobrin a debutat in nationala "fara bacalaureat" adica inainte de 18 ani, si ar fi trebuit sa fie titular 15 ani fara intrerupere.

  13. #55
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Dobrin ar fi trebuit sa joace in Mexic, sa fie titular in echipa nationala cel putin 15 ani, sa mearga sa joace la Real Madrid.
    A gresit si el, dar si multi i-au pus intentionat piedici. Ar fi trebuit sa se lupte cu toti cei care i-au fost ostili.

  14. #56
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    presupun ca daca se transfera la steaua sau dinamo avea acum 80-90 de selectii,poate la final de cariera prindea chiar si un contract in cipru,dar
    n-ar mai fi fost dobrin...

  15. #57
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Dobrin spunea ca nu regreta faptul ca nu a plecat de la F.C. Arges. Motivul sau? "Nicaieri lumea nu m-ar fi iubit ca la Pitesti." Poate parea pueril intr-o lume dominata de goana dupa bani, dar el a spus-o cu sinceritate!
    Si totusi, daca ar fi mers la Real Madrid, ar fi cucerit Europa... Din cate stiu, acolo chiar a vrut sa mearga la vremea respectiva!

  16. #58
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    povestea transferului sau a inceput dupa dubla cu realul lui santillana,pirri si amancio si a continuat la meciul omagial in care gento s-a retras.
    marele santiago bernabeu-"arhitectul" realului s-a interesat personal de pretul sau,dar i s-a raspuns ca e netransferabil. ce-i drept nu numai lui dobrin i s-au pus piedici sa iasa ,auzisem ca-n epoca si dumitrache si lucescu aveau oferte din italia dar nu li s-a permis.pe atunci ieseau doar jucatori trecuti de 30 de ani,iar ei erau in plina tinerete.

  17. #59
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    E adevarat ce spui tu. Au mai plecat jucatori prin Grecia, Turcia, Cipru, la final de cariera. Voinea si Parcalab au ajuns in Franta (mai tarziu, Boloni si Piturca).
    Dobrin s-a retras la Targoviste, unde a facut tribune pline si a promovat echipa in prima divizie. A mai jucat si la Pitesti in 1982-1985, unde a mai continuat ca antrenor-jucator.

  18. #60
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    cel mai amuzant e ca doru nicolae a prins doua sezoane la panathinaikos atena (80-82) si pe atunci nu s-a facut atata caz cum s-a facut acum cu sanmartean.poate unde si panathinaikos era pe atunci considerata o echipa sub nivelul elitei romanesti.
    au mai fost afara utu-racing bruxelles,fratii nunweiller(nelu si lica)-parca in turcia,lupescu -tatal in austria,dar toti erau trecuti de varful de forma.

  19. #61
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Doru Nicolae a facut meciuri foarte bune in cupele europene cu grecii, si de atunci pusesera acestia ochii pe el. L-a dorit chiar patronul echipei, si nu i-a fost chiar greu sa plece.
    Ei, daca am avea si noi acum echipe de talia lui Panathinaikos, care pe vremea aceea era considerata sub nivelul formatiilor de club romanesti...

  20. #62
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    daca nu gresesc doru nicolae a ajuns la pitesti la schimb cu radu troi.
    a fost un schimb din care ambele echipe si argesul si steaua au castigat.
    era inca vremea cand steaua nu lua jucatorii pe baza ordinului de recrutare...

  21. #63
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In vremea aceea, titlul inca mai mergea si in provincie: UTA (1969, 1970), Argesul (1972, 1979), Craiova (1980, 1981). Apoi, a urmat seceta pana imediat dupa Revolutie, titlul luat de olteni in 1991 fiind ultimul care nu a mers in Bucuresti.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •