Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 235

Thread: FC Arges - O Istorie Mereu Prezenta

  1. #22
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Re: Dobrin

    Dobrin are o scoala particulara de fotbal. Dintre cei care au trecut pe acolo in ultima vreme, sa il amintesc doar pe Razvan Rat. In plus, mai are o multime de chinezi, pe care de multe ori ii vedeam asistand la meciurile lui F.C. Arges si luand notite.
    Cu siguranta, Dobrin mai are si o functie in cadrul clubului, insa nu in prima linie. Orice s-ar intampla, el va fi INTOTDEAUNA CU F.C. ARGES!

  2. #23
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    ok

    Merci pt raspuns shi sa revina antrenor la arges din nou
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #24
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Dobrin a fost un jucator exceptional. Ca antrenor, a avut o perioada foarte buna la F.C. Arges intre 1982-1985 (un timp, a fost antrenor-jucator), apoi s-a mai incercat in 1998-1999 si in 2001, dar fara rezultate deosebite.
    Eu cred ca se descurca cel mai bine cu copiii si juniorii. Unii antrenori au fler pentru asta (vezi si cazul Ianovschi), altii construiesc echipe (Lucescu), altii biciuiesc jucatorii si ii tin din scurt (Halagian), altii stiu sa valorifice si sa aseze in teren pe cei deja formati (Jenei, Iordanescu). Fiecare are propriul stil si se potriveste intr-un anumit loc.

  4. #25
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Dobri

    Se pare ca acolo se descurca cel mai bine
    Ai mare dreptate cu ceilalti antrenori
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dobrin a fost probabil cel mai mare fotbalist pe care l-am vazut vreodata ! Daca echipa mea de suflet este Universitatea Craiova , jucatorul meu preferat afost si probabil va fi mereu Dobrin! Cred ca as putea scrie o carte despre el ! L-am vazut prima oara intr-un meci cu FC Toulouse , in Cupa oraselor targuri 5-1 ( dupa 1-1 la pauza ) ..ce repriza fantastica a facut atunci... l-am iubit mai mult decat mi-am iubit prietenele...

  6. #27
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Stiu despre ce meci vorbesti. In 1966, dupa 0-3 la Toulouse, Argesul a invins acasa cu 5-1, dupa 1-1 la pauza, cu un gol Dobrin si golul calificarii marcat de Turcan in ultimul minut de joc.
    Carti despre Dobrin s-au mai scris: Marius Popescu, George Ivascu - Eftimie Ionescu, Sebastian Tudor, Ilie Dobre. Dar nu ar mai strica inca una

  7. #28
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Tusose, stiiai ca inainte de a ajunge la scoala lui Dobrin ,Razvan Rat a fost la juniorii Universitatii Craiova? :naughty:

    In legatura cu Dobrin , eu zic ca mergea foarte bine antrenor la prima echipa si ca e mai bun decat I.Moldovan.Desigur, e o parere personala.

    Cit de mult mi-a placut mie Dobrin?Pai m-am cam ferit sa recunosc asta in fatza suporterilor Stiintei dar acum o spun,poate nu vad multzi olteni mesajul asta si oricum ma intzeleg
    Eu M-AM IMBOLNAVIT BRUSC SI IREMEDIABIL DE FOTBAL la un meci jucat de .........Dobrin acel meci din 79 cand a luat titlul Argesul invingand pe dinamo in groapa.,eram f.copil atunci (nici nu vreau sa spun cat de copil dar pentru mine a fost un soc f puternic ,tin minte si acum faze din meciul ala, oricat ar parea de ciudat la varsta aia, tin minte faze din meciul ala,pe bune. A FOST UN SOC INCREDIBIL ACEL MECI PENTRU MINE, ATUNCI AM DESCOPERIT FOTBALUL

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Asa este , dar toata repriza doua a facut-o Dobrin.... Cine stie ,poate am sa o scriu , candva , mai tarziu...

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Meciul cu Dinamo, castigat de Arges cu 4-3, l-am vazut in rezumat si il am pe o caseta. A fost unul din cele mai bune meciuri ale lui Dobrin. Coautor la trei goluri, si autor al celui de al patrulea, cel al victoriei, Dobrin a entuziasmat milioane de telespectatori. El a dat lovitura de gratie in ultimul minut, biruind si arbitrajul partinitor al lui Otto Anderco care, printre altele, acordase dinamovistilor un gol marcat cu mana si un penalty inexistent.
    Il voi cita pe maestrul Ioan Chirila, autorul cronicii meciului:
    "Finala campionatului, asteptata cu un interes extraordinar, care a imputinat masiv numarul spectatorilor pe toate celelalte terenuri, s-a incheiat cu victoria meritata a pitestenilor, dupa un joc de mare tensiune, in care setea de victorie a dinamovistilor a primit un veto din partea lui Dobrin, care a oferit tribunelor si telespectatorilor al nu stiu catelea meci al vietii sale, el fiind jucatorul care a dominat din toate punctele de vedere terenul".

    Si Marius Popescu:
    "Ei bine, Argesul nostru a evoluat cel putin la fel de bine ca Barcelona, iar Dobrin nu a fost cu nimic mai prejoc lui Asensi, opinia noastra fiind ca pitesteanul a facut un joc care va ramane inscris cu litere mari in istoria fotbalului nostru."

  10. #31
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Am auzit ca marele Dobrin "ii datoreaza" si el lui Dinamo lipsa din Nationala Romaniei... Ca sa vezi cat de benefica a fost infiintarea lui Dinamo Bucuresti de rusi...
    (A)

  11. #32
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Dobrin a incercat in general sa evite cu eleganta subiectul absentei sale in Nationala in Mexic '70. Afirmatiile sale erau: "Am simtit ca nu sunt dorit, ca mi se face o nedreptate, si vazand asta i-am ajutat si eu sa o faca."
    Anul acesta a vorbit ceva mai mult, spunand ca cei care l-au "lucrat" atunci ii sunt acum prieteni, si nu vrea sa zica de ei ceva rau. In principiu, era vorba de Dinu, iar despre Angelo Niculescu a zis ca era cam depasit de situatie si a cedat presiunilor.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu am vazut meciul cu Dinamo ca spectator , pe stadion... Arbitrul a facut totul pentru a ajuta pe Dinamo , dar Dobrin a fost de neoprit... si era spre sfarsitul carierei... Am vazut multe meciuri , dar acum imi aduc aminte de meciul Romania - Portugalia 1-0 , in care Dobrin a avut o evolutie magistrala ... a facut ce a vrut cu mingea , a driblat cate 3-4 adversari pe mp de nenumarate ori..laun moment dat chiar coechipierii se oprisera si-l priveau pe Dobrin ...Spectatorii l-au iubit ca pe nimeni altul
    " Ce ne facem cu Dobrin / Ca ascunde mingea / Si n-o mai gasim../
    Cam asa scriau ziarele dupa meci....
    Am sa povestesc odata cum a venit Dobrin la Craiova ( a fost singura echipa in afara Argesului la care a dorit sa joace!) si despre antrenamentele si jocurile amicale pe care le-am vazut ... si acest transfer a cazut din cauza lui Dinamo!...

  13. #34
    la revedere ultravioletcanada's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    830
    Reputatie
    1
    tudose, am inteles ca ai meciul de pe dinamo din '79. vreau si eu o copie! am un amic care e in bucuresti si vine joia cealalta in montreal. e posibil sa imi faci si mie o copie si sa i-o dai lui sa mi-o aduca? platesc bine

  14. #35
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Bine ai revenit pe forum, nu te-am mai vazut de mult pe aici!
    Meciul cu Dinamo il am in rezumat, in cadrul unei retrospective cu Dobrin, inregistrata de la TV. Mai am si niste secvente de la meciul lui de retragere din activitate. Caseta (VHS) este la mine, in Bucuresti, dar nu am nici un aparat video. Amicul tau poate sa imi dea mail pe adresa de la fcarges.net si stabilesc cu el cum facem.

  15. #36
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    As fi si eu interesat de caseta aia!!!

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Si pe mine m-ar interesa ,dar as vrea sa vorbesc intai pe la televiziunea romana ,poate reusesc sa iau meciul intreg ,eventual si cel cu Portugalia ,
    sa vedem...

  17. #38
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Apelezi la TVR?M-as mira sa ai succes!

  18. #39
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    am revazut meciul vostru cu dinamo azi dimineata la 5 pe Tvr2, ce gol le-a dat Gascanu in ultimul minut......... , o capodopera
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #40
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    de fapt cu acel titlu din 79 argesul razbuna pierderea la golaveraj a titlului,cu un an inainte in fata stelei. in acel campionat steaua n-a invins argesul(egal la bucuresti-1-1 gol dobrin) si a pierdut la pitesti,dar a castigat suspect de usor in alte parti-arad de exemplu,lucru remarcat in flacara de atunci,singurul ziar care a avut curajul sa spuna ca regele e gol.
    nu stiu daca e anecdota sau e adevarat,dar la acel meci cu dinamo,la 3-3
    dobrin i-ar fi spus in minutul 89 lui otto anderco "daca nu fluieri acum,dau un gol" si fiindca fluierasul satmarean n-a fluierat,dobrin s-a tinut de cuvant.

  20. #41
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    EDMOND_, de la TVR e cam greu sa obtii ceva, dar sper totusi sa ai succes.
    Ceea ce am inregistrat eu este de pe TVR, calitatea nu e grozava, lipseste si golul al treilea al Argesului din meciul cu Dinamo (ei au zis ca din motive tehnice, probabil nu se mai vedea nimic). Sunt si cateva secvente de la meciul cu Portugalia din 1969, dar cu greu se vede ceva. L-am intrebat chiar pe Dobrin, si spunea ca la televiziune le-au mai ars niste casete la Revolutie, s-au mai pierdut inregistrari mai vechi...
    Inter, nici nu am stiut ca s-a dat meciul la televizor din nou. Banuiesc ca a fost tot un rezumat, nu? La fel, fara golul al treilea al Pitestiului?
    Cine e interesat de caseta sa ma contacteze si se aranjeaza! Pe tine, Razvan, te caut cand vin in Pitesti.

    Povestea cu "daca nu fluieri, mai dau un gol" e adevarata si am auzit-o relatata chiar de Dobrin.

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Stiu ca e greu , dar cred ca am ceva sanse! De fapt , ar trebui chiar ei sa scoata diverse casete pe piata , ar mai scoate niste bani , nu se pricep probabil, sau nu vor!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •