View Poll Results: Traim acum mai bine ca in urma cu 20 de ani?

Voters
53. You may not vote on this poll
  • DA

    29 54.72%
  • NU

    13 24.53%
  • Nu stiu

    11 20.75%
Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 269

Thread: Traim acum mai bine ca in urma cu 20 de ani?

  1. #85
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    L-am auzit aseara pe Mircea Badea inversunta fiind pe "capitalistii" din ziua de azi care ne conduc, ca n-au facut nimic de 20 de ani incoace, ca toate s-au facut de catre popor pe vremea lui Ceausescu si ca astia n-au fost in stare de nimic! Si are dreptate! Ma bucur ca cineva are curajul sa recunoasca treaba asta, chiar si acum, tardiv! Acum degeaba ne muscam degetele, trebuia s-o facem la inceputul anilor '90 cand am privatizat si am distrus totul la rand, sub pretextul ca erau "mamuti energofagi" si alte tampenii!
    Pai sa nu te-apuce pandaliile cand vezi cum au distrus tot nenorocitii, pana si mina de la Altan-Tepe, de aici din Dobrogea, considerata a treia din Europa in privinta calitatii zacamantului de cupru! Cand stii ca pe vremuri se extrageau zilnic 2500 de tone de cupru, iar in 2003 cand au pus-o pe butuci extrageau de 10 ori mai putin?
    Si nimanui nu i-a pasat, nimeni n-a luat atitudine nici cu privire la inchiderea minelor din Maramures, nici cea de la Altin Tepe sau singura mina de bauxita din tara!
    Bine zicea Badea "ma, cum dracu' ne minteau astia mereu ca sidex e gaura neagra a economiei iar in primul an cand a luat-o indianul a produs exact atat cu cat a cumparat-o?:. De ce nu si-au dat interesul sa vanda si restul industriei unor afaceristi bine intentionati, ci numai profitorilor? Simplu: pentru ca asa le iesea si lor ceva, in schimb la nemti sau americani nu merge cu spaga, investitorii straini n-ar fi dat spagile de rigoare, pentru ca la ei nu exista asa ceva!
    Mai bine lasau fabricile alea sa mearga, asa prost cum ziceau ei, dar avea lumea de munca, n-am fi avut 800000 de someri, si pana la urma ne redresam noi, puneam pe picioare toate astea!
    Acum degeaba, cine dracu' o sa mai vrea sa investeasca pe timp de criza in refacerea sistemelor de irigatii sau a vechilor fabrici distruse? E mai bine sa lasi locul parloaga sau sa trantesti un mall intr-o intersectie si pe urma sa te lauzi ca ai atras investitii straine!

  2. #86
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ducus. Doar o intrebare. Tu nu ai capacitatea sa faci o evaluare simpla? Mai citeste o data ce ai scris si poate te prinzi. Nu de alta, dar unii poate o sa ia de bun ce scrii.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #87
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Question

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Ducus. Doar o intrebare. Tu nu ai capacitatea sa faci o evaluare simpla? Mai citeste o data ce ai scris si poate te prinzi. Nu de alta, dar unii poate o sa ia de bun ce scrii.
    La ce evaluare te referi Sorine? Pai fa tu una mai buna daca consideri ca gresesc eu in ce spun, si adu-mi argumente ca gresesc. In ce n-am avut dreptate la ce-am zis mai sus?

  4. #88
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    L-am auzit aseara pe Mircea Badea inversunta fiind pe "capitalistii" din ziua de azi care ne conduc, ca n-au facut nimic de 20 de ani incoace, ca toate s-au facut de catre popor pe vremea lui Ceausescu si ca astia n-au fost in stare de nimic! Si are dreptate! Ma bucur ca cineva are curajul sa recunoasca treaba asta, chiar si acum, tardiv! Acum degeaba ne muscam degetele, trebuia s-o facem la inceputul anilor '90 cand am privatizat si am distrus totul la rand, sub pretextul ca erau "mamuti energofagi" si alte tampenii!
    Pai sa nu te-apuce pandaliile cand vezi cum au distrus tot nenorocitii, pana si mina de la Altan-Tepe, de aici din Dobrogea, considerata a treia din Europa in privinta calitatii zacamantului de cupru! Cand stii ca pe vremuri se extrageau zilnic 2500 de tone de cupru, iar in 2003 cand au pus-o pe butuci extrageau de 10 ori mai putin?
    Si nimanui nu i-a pasat, nimeni n-a luat atitudine nici cu privire la inchiderea minelor din Maramures, nici cea de la Altin Tepe sau singura mina de bauxita din tara!
    Bine zicea Badea "ma, cum dracu' ne minteau astia mereu ca sidex e gaura neagra a economiei iar in primul an cand a luat-o indianul a produs exact atat cu cat a cumparat-o?:. De ce nu si-au dat interesul sa vanda si restul industriei unor afaceristi bine intentionati, ci numai profitorilor? Simplu: pentru ca asa le iesea si lor ceva, in schimb la nemti sau americani nu merge cu spaga, investitorii straini n-ar fi dat spagile de rigoare, pentru ca la ei nu exista asa ceva!
    Mai bine lasau fabricile alea sa mearga, asa prost cum ziceau ei, dar avea lumea de munca, n-am fi avut 800000 de someri, si pana la urma ne redresam noi, puneam pe picioare toate astea!
    Acum degeaba, cine dracu' o sa mai vrea sa investeasca pe timp de criza in refacerea sistemelor de irigatii sau a vechilor fabrici distruse? E mai bine sa lasi locul parloaga sau sa trantesti un mall intr-o intersectie si pe urma sa te lauzi ca ai atras investitii straine!
    Renunta la sursele pe care le ai, ca sunt la ani lumina de realitate.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #89
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Romeo View Post


    sigur, cu management stralucit vom ajunge mai tare ca americanii, dar cum elimini presiunile politice, jaful, unde gasesti manageri cinstiti si priceputi ? Nu trebuie sa fii cel mai mare producator (de orice), trebuie sa fii competitiv pe piata. De ce nu se mai fac tractoarele alea babane la Basov ? Ca au aparut astea micute facute de altii, d ece nu mai facem Telecolor ? Pentru ca au aparut multe altele mai ieftine, cu telecomanda si daca continui, scriu o carte. De ce a mers pana in 1989 ? Pentru ca eram o economie inchisa, se importa foarte putin, deci fabricile noastre puteau produce. Greu de stabilit la preturi mondiale daca produceam mai ieftin sau mai bun.




    Nu am spus si nu voi spune niciodata ca Stolo a fost un nenorocit. Stolo a trebuit sa rezolve incetarea de plati catre extern, ceea ce s-a intamplat in Bularia peste cativa ani. Daca nu rezolva, mfiotii romani nu mai furau nimic ca ar fi luat altii economia noastra, ar fi inchis rapid majoritatea capacitatilor, ar fi rezultat milioane de someri dintr-o data, astia ar fi fost disperati, dar datoriile tarii nu ar mai fi crescut, inflatia s-ar fi oprit, deci ce preferi: milioane de someri sau ce a fost pana acum ?
    Nu ai de unde sa stii ca se intampla asa cum zici tu. Daca dadeam totul pe mana nemtilor aia aveau oricum nevoie de forta de munca, deci n-aveau niciun interes sa disponibilizeze pe nimeni, nu? Iar inflatia de ce nu s-a oprit? De ce nu a dat nimeni nicio explicatie pentru cresterea inflatiei in astia 20 de ani?(mai ales in perioada Constantinescu). Nu pot pricepe cum si alimentele de baza, ca painea, au ajuns de la 4 lei in 1989, la 25-30000 de lei (vechi), adica o crestere a pretului de 7500 de ori! In care alta tara s-a intamplat asa (ca in Italia, Germania sau Franta in niciun caz)?
    De ce nu au fost capabili domnii de la BNR sa tina preturile/inflatia sub control? Daca atrageam inca de atunci investitii straine serioase in loc sa vindem totul pe 1 leu, nu s-ar fi intamplat asa ceva.
    S-a ajuns sa se fure fier vechi din vechile combinate, uitati-va pe google maps sa vedeti in ca stadiu sunt cele de la Calan sau Resita. Statul n-a fost capabil nici macar sa vanda terenul unor investitori straini in perioada in care pretul terenurilor era in floare! Sistemul de irigatii la fel, e la pamant, s-a furat tot, dar pe nimeni n-a mai interesat sa refaca acele sisteme. Bani au fost si sunt, problema e ca statul n-are niciun interes sa faca deoarece nu-i iese spaga de rigoare, ca asa au fost invatati toti de pe timpuri.
    Acum se intoarce roata si asistam din nou la acelasi jaf si disponibilizari ca in 1990-1994, cu diferenta ca atunci au facut-o alde Stolo si Roman de buna voie, iar astazi ne ordona FMI-ul care ne are la mana cu imprumutul.

  6. #90
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0
    Mai, treaba cu inflatia e clara: puhoiul de angajati la stat trebuiau platiti intr-un fel, nu produceau cat trebuia, si au trebuit tipariti bani fara acoperire.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu ai de unde sa stii ca se intampla asa cum zici tu. Daca dadeam totul pe mana nemtilor aia aveau oricum nevoie de forta de munca, deci n-aveau niciun interes sa disponibilizeze pe nimeni, nu? Iar inflatia de ce nu s-a oprit? De ce nu a dat nimeni nicio explicatie pentru cresterea inflatiei in astia 20 de ani?(mai ales in perioada Constantinescu). Nu pot pricepe cum si alimentele de baza, ca painea, au ajuns de la 4 lei in 1989, la 25-30000 de lei (vechi), adica o crestere a pretului de 7500 de ori! In care alta tara s-a intamplat asa (ca in Italia, Germania sau Franta in niciun caz)?
    De ce nu au fost capabili domnii de la BNR sa tina preturile/inflatia sub control? Daca atrageam inca de atunci investitii straine serioase in loc sa vindem totul pe 1 leu, nu s-ar fi intamplat asa ceva.
    .
    sunt foarte multe de explicat. Cand Ciorbea a inceput adevarata reforma, concediatii au aruncat cu acid sulfuric in jandarmi. Nu poti tine in functiune combinate cu tehnologie din 1930 sau 1970, sau le poti tine daca ai unde sa vinzi (Galatiul inca lucreaza, este printre principalii exportatori ai tarii).
    De ce nu am vandut (sau dat) totul ? Din invidie romaneasca, adica noi nu suntem capabili ? NU !!!!
    Apoi, realizand ca nu vom mai putea tine foarte multe capacitati, s-a preferat imbogatirea unora si lungirea la maxim a timpului pana la concedieri colective, de aceea s-au tiparit bani care li s-au dat, dar s-au dus repede in inflatie. Abia guvernarea liberala impreuna cu efectele aderarii au schimbat trendul de devalorizare a leului (de la 4,2 la 3,11, dar si asta insemna scumpirea exporturilor noastre si ieftinirea importurilor).
    Painea este, inca, mai ieftina decat in 1989 (4 lei fata de 0,80 acum), benzina se apropie de pretul din 1976 (4,50 parca).
    tu preiei o 'intoxicare' lansata in popor: 'am distrus totul'. In realitate, multe trebuiau inchise, dar ceea ce s-a deschis nu aduce nivelul de trai dorit, daca stim la ce nivel am vrea sa traim, pentru ca totul se bazeaza pe inchipuire. Nu putem trai ca in vest, tinand o groaza de angajati in birouri, nu putem proiecta la nivel de 1970, nici sa facem cercetare care nu descopera nimic, nu putem face avioane de capul nostru (si nu am facut niciodata), iar Lastunul, creatie autohtona, a fost distrus tot de jocul de interese, ca si Comtim.

  8. #92
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Da, ce sa-ti spun, nu putem...Pai noi niciodata n-am putut in astia 20 de ani: autostrazi ioc, agricultura ioc, industrie asemenea. Aaa, dar am putut sa luam plasme, lcd-uri si sa ne uitam la manele si sute de canale tv nu?Asta da, la privitul la televizor nu ne intrece nimeni! In loc sa fi pus mainile sa facem ceva constructiv, tot timpul am asteptat de la altii: sa vina americanii, apoi nemtii samd. In afara de sute de hypermarketuri ce dracu s-a mai construit in tara asta? Santierele navale le-am distrus si pe alea, flota nu mai avem de mult, invatamantul e la pamant cu profesori prost platiti si mii de absolventi care ingroasa randurile somerilor, medicii emigreaza in masa de am ajuns in stare de alerta etc.
    Cine are impresia ca disponibilizarile de la cfr sau ale bugetarilor vor avea ca efect cresterea economica se inseala amarnic. Si chiar daca va fi asa, romanului de rand nu-i va creste leafa, asa cum nu s-a intamplat nici in 2007/2008. Deci, cu ce ne incalzeste concret cresterea economica daca avem cele mai mari taxe din UE? Cine va mai veni sa investeasca la noi cu asemenea impozite?
    Mai avem 2 ani si un pic pana vom mai avea dreptul sa accesam fondurile europene, pe urma adio pomana si va trebui sa ne descurcam din nou pe cont propriu. Se doreste acum trecerea la euro in 2016, cu 1 an intarziere decat era planificat. Nici de treaba asta nu am fost in stare sa ne tinem ca lumea, de 20 de ani tot lungim pisica!

  9. #93
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Mai baieti, explicati voi, astia care sunteti statisticieni, de ce acum desi avem de toate la dispozitie nu ne mai ajungem cu banii? De ce nu putem pune si acum deoparte la cec ca inainte de '89? Paradoxal, cu cat am avut mai multe la dispozitie, cu cat s-a deschis piata bunurilor de consum, cu atat ele s-au scumpit, de la pretul painii, al energiei electrice, pana la cel al benzinei si masinii, si desigur al locuintelor, care le intrece pe toate!
    Inainte, dintr-o pensie de 2500-3000 de lei te ajungeai, erau atat de ieftine toate, iar acum la o pensie de 500-600 de lei sunt scumpe ca dracu!
    Stiti foarte bine cat costa painea atunci si cat costa azi, ouale la fel, butelia etc.! A ajuns butelia neagra 60 de lei, e bataie de joc oameni buni! Intr-adevar, azi nu mai stai la coada la rand la butelie, dar sunt niste preturi de te apuca groaza!
    Sau cand auzi ce preturi de cazare ti se ofera de sarbatori chiar si la pensiuni -400-500 lei/zi/persoana! WFT, ce dracu', intr-o tara in care majoritatea castiga salariu minim pe economie sau putin peste, tu vii cu asemenea preturi? Pai nici daca strangi tot anul nu-ti poti permite sa mergi impreuna cu familia! Poate doar aia care lucreaza la televiziune pe mii de euro sau in marile corporatii, dar omul de rand NU!
    Lumea n-are ce manca si ei vorbesc de milioane de euro, de vacante in Austria etc. OK, dar macar in Romania sa ai preturi pe masura salariilor!
    Cum ceri tu, chiar si in Bucuresti de la 400-500 de euro in sus pe chirie cand stii ca omul e platit cu 700-800 de lei/luna, sau ca e student si de-abia reusesc parintii sa-l ajute? Nu mai exista respect, intelegere fata de nimeni si nimic? Chiar asa trebuie sa jupuiesti omul?

  10. #94
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Economia bubuie acolo, Doar deunazi pe alt thread un moderator aici se plangea ca boc cel mic nu-i in stare sa atraga investitii chineze in RO.
    Pai e si normal sa te plangi, orice chior vede acum in ce directie merg lucrurile. Mi se pare un act de iresponsabilitate sa nu incerci sa dezvolti relatiile economice cu China, macar acum. Un baiat american, ce-i drept mult sub nivelul lui Basescu si Boc, prevazuse ascensiunea asta a Chinei acum foarte multi ani. Henry Kissinger il chema.

    Si daca tot vorbiti despre momentul cand lucrurile au inceput sa mearga rau intradevar in Romania inainte de 89, studiati fuga lui Pacepa.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #95
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Romania a acceptat cu satisfactie deschiderea granitelor si pentru ca nu vrea sa-si bata capul sa ofere cat vor oamenii. Este mult mai simplu si eficient sa-i spui: nu-ti convine, cara-te. Daca pleaca cei care vor sa munceasca, ce mai ramane pe aici ? O po****tie blazata, care asteapta pensia, putin interesata sa creeze (fiind prost platita), in goana dupa avere care sa-i fie suficienta la batranete.
    nu-i adevarat, comunismul nu a promovat sistemul de valori.
    ca sa fii promovat trebuia sa fii membru de partid. secretarii de partid de regula erau alesi dintre cei cu origine sociala sanatoasa. la mine in facultate, pe timpul lui ceasca secretar era unul care era nepotul lui iulian vlad ********ul. A venit la mine si mi-a zis...cica vreau sa te fac membru de partid sa vedem ce rezultate ai pe primul semestru. I-am zis sa ma lase in pace ca n-am cerut eu sa fiu. ma enerva ca toti lingaii de colegi trageau tare sa fie membri de partid...ca sa fie promovati. ei vedeau prin asta o calitate eu o vedeam altfel. O ruda de-a mea era persecutata de comunisti.
    cand te promovau bagau pe teava lozica asta...baiat bun, membru de partid...

    1. e nasol in societatea romaneasca ca promovarea se face pe criterii politice. directorii institutiilor bugetare se aleg pe criterii politice....n-am inteles niciodata de ce.
    2. stateam odata de vorba ca un magistrat...zicea ca el nu ancheteaza politicienii ca aia trebuie sa ii faca lui legi si sunt intangibili. cu o asemenea mentalitate...e clara de ce nu merg bine lucrurile acolo
    3. auzeam destui in Romania ca sunt pensionati pe caz de boala...dadeau spaga doctorului si ieseau la pensie pe la 40-50 de ani unii. Nu e posibil asa ceva. In continuare mai facea afaceri sau ce facea.
    unii cu firme faceau tot posibilul sa faca evaziune fiscala. Isi angajau familia, ah erau si pensionati medical...deci fura statul pe toate caile dar si statul vrea sa ii fure pe ei.
    e normal sa nu fie bani la buget daca putini contrbuie si multi doresc sa il jupoaie.
    de ex in USA cu IRS, institutia de raspunde de taxe nu te joci! nu poti pacali IRS decat ffff greu
    4. politica lui boc e gresita. a sufocat destule intreprinderi mici si mijlocii care sunt motorul unei economii. migreaza si destule firme mari in bulgaria unde li se ofera mai multe facilitati. asta va duce la faliment statul roman.
    5. forta de munca nu se poate angaja in romania, nu merg companiile fie de stat fie private. atunci omul pleaca in strainatate daca e bun de munca si evident ca nu mai plateste nimic statulu roman. statul are mai putini bani la buget si asa ramane pe cap cu o armata de pensionari nemultumiti de pensiile mici. Pensii care oricum statul le asigura cu mare greutate.
    in toata ecuatia asta primul vinovat e guvernul roman.

  12. #96
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    nea nicu a fost un meneger comunist de calitate. in 89 eram pe plus la balanta de plati. aveam si de primit niste dolari din iran si libia. in acest moment avem 100 mld de euro gaura. lucrurile nu pot fi comparate pt ca sistemele economice economice sunt diferite, economia romaneasca lucra mult pe stoc, costurile erau ascunse. si totusi eram pe plus.

  13. #97
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    cam ca si China azi, nu?
    beleafer

  14. #98
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    china are alt atu: utilizeaza copii ca mana de lucru. manopera platita pruncilor se apropie de zero. o pereche de ciorapi, de ex., intra in Ro cu 0.10 euro/buc.

  15. #99
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    @ducus ti-ai inchiria apartamentul de 3 camere pe 100 de euro?

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    1. e nasol in societatea romaneasca ca promovarea se face pe criterii politice. directorii institutiilor bugetare se aleg pe criterii politice....n-am inteles niciodata de ce.
    2. stateam odata de vorba ca un magistrat...zicea ca el nu ancheteaza politicienii ca aia trebuie sa ii faca lui legi si sunt intangibili. cu o asemenea mentalitate...e clara de ce nu merg bine lucrurile acolo
    3. auzeam destui in Romania ca sunt pensionati pe caz de boala...dadeau spaga doctorului si ieseau la pensie pe la 40-50 de ani unii. Nu e posibil asa ceva. In continuare mai facea afaceri sau ce facea.
    unii cu firme faceau tot posibilul sa faca evaziune fiscala. Isi angajau familia, ah erau si pensionati medical...deci fura statul pe toate caile dar si statul vrea sa ii fure pe ei.
    4. politica lui boc e gresita. a sufocat destule intreprinderi mici si mijlocii care sunt motorul unei economii. migreaza si destule firme mari in bulgaria unde li se ofera mai multe facilitati. asta va duce la faliment statul roman.
    5. forta de munca nu se poate angaja in romania, nu merg companiile fie de stat fie private. atunci omul pleaca in strainatate daca e bun de munca si evident ca nu mai plateste nimic statulu roman. statul are mai putini bani la buget si asa ramane pe cap cu o armata de pensionari nemultumiti de pensiile mici. Pensii care oricum statul le asigura cu mare greutate.
    in toata ecuatia asta primul vinovat e guvernul roman.
    e un obicei balcanic sa depinzi de partidul de la putere, fie PCR fie actualele. Si eu am avut repulsie fata de PCR, desi nu am avut persecutii in familie, aveam chiar un membru de partid, dar nu era prea stresat de politichia lor si ii barfea ca orice om.
    1. simplu, odata ajunsi la putere se apuca sa se imbogateasca. Cand vin ceilalti, recupereaza. Angajarea la stat este ultima salvare a celor cu facultate, dar care nu stiu sa faca ceva util. Isi baga nasul in calcule si spera sa ajunga la pensie.
    2. ori ti-a dat o replica aiurea, ori ai inteles altceva. Cel care cerceteaza este procurorul si o face pe baza unei plangeri, fie de la o institutie a statului, fie de la un 'amic'. Daca este presat, trebuie sa scoata ceva incriminator, daca nu ce rost are sa se omoare ? Un proces poate dura ani in sir, lipseste avocatul apararii, se cer alte probe, martori, apoi se face apel, recurs, se programeaza la o luna, vara sunt vreo 40 zile concediu, de la o faza la alta dureaza 6 luni programarea. Tot ceea ce vedem la TV este un circ, probele sunt subtiri, sau nu s eincalca nicio lege. Ei se santajeaza cu dosarele, dar nu sunt interesati sa se bage unul pe altul ci sa-si fure puterea. In 2004 Base a castigat alegerile (ceea ce Stolo nu ar fi putut) numai pe joc psihic, l-a tocat pe Nasty, un diplomat care vorbeste mult si nu spune nimic. Base era implicat in dosarul flota, fireste nu o putea vinde singur, dar 50 % din noi nu am fost interesati de acel dosar.
    3. a fost chiar o moda ca doctorii sufereau de nush ce afectiuni, stiau ei, si scapau de impozite. Sunt multi amarati care iau salariul si stau 3 zile in carciuma, apoi se cer la pensie, unii abia se tin pe picioare. Ce s afaci cu astia ? Ce afaceri fac astia ? Dar cum statul isi bate joc de banii care-i colecteaza, facem si noi tot posibilul sa evitam sa le dam bani. USA este po****ta in primul rand cu urmasii vest-europenilor care nu stiu ce-i aia spaga, sau au impus un sistem eficient de combatere a evaziunii. Acum eu nush ce inseamna la voi evaziune: 100 USD, 1000, 10.000 ? Pentru o evaziune de 100 iti pierzi timpul degeaba. Lupta electorala a facut sa se acuze unii pe altii si s anu probeze nimic. Acum se lauda ca impoziteaza averile nedeclarate si au gasit vreo 200 persoane. Ridicol sa crezi ca doar 200 evazionisti sunt la noi. Dar cand faci contracte cu statul de zeci de mii si la licitatie participa 3 firme ale tale cum este ? Altii au facut acesti bani din proxenetism sau cersit afara, cum demonstrezi ca ala a facut evaziune aici ?
    4. logica a fost: decat sa-mi declarati profit 0, mai bine va iau 100-500 USD pe an si replica a fost ca atare: va f.., nu va dau nimic, inchid firma. Dar la noi majoriatea firmelor MM au activitate neinregistrata si nu ai cum sa le verifici pe toate (vorbim de 100.000+ firme).
    Exclude-l pe Boc din discutie, omu asta nu stie nici in domeniul lui nimic. Politica macro a fost sa se bage bani sub forma de imprumuturi, a venit FMI si a zis: va indatorati prea mult, uite ce ne-a facut Grecia. A venit Base si a zis: vreti economii, iata ca tai eu.
    5. odata cu reducerea la 10 % la constructiilor, cine sa mai angajeze ? In constr furau toti: patronul, angajatul, toata lumea multumita. Acum sunt tot mai multe spatii goale, cine-si asuma chiria ? Cine stie sa produca ceva, o face, se va extinde cand va avea cui sa mai vanda, cand veniturile se reduc, cum sa-ti mai deschizi alta activitate ? Si atunci ajungi la mana investitorilor straini care sunt spaguiti de autoritati.
    Astia de la putere au ajuns acolo pe smecherii, nu pe creat activitati, deci cum pot stie ei ce sa faca de acum incolo ? Bancile nu mai dau banii pentru tot felul de 'avioane', spunea unul ca a facut investitii de 1,5 mln si ca banca nu mai vrea sa-i dea, iar replica acestora era: la aceasta investitie trebuie sa aveti atatea animale, voi sunteti departe. Deci peste tot exista intentia de a pacali pe altul si sa-ti bati joc de bani, de a fura bancile, asa cum s-a facut in anii 90. Sa dai facilitati, risti sa-i ajuti pe adversarii politici, cum programul rabla in Germania a propulsat masinile ieftine si noi, dar nu produse in GER.

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Mai baieti, explicati voi, astia care sunteti statisticieni, de ce acum desi avem de toate la dispozitie nu ne mai ajungem cu banii? De ce nu putem pune si acum deoparte la cec ca inainte de '89? Paradoxal, cu cat am avut mai multe la dispozitie, cu cat s-a deschis piata bunurilor de consum, cu atat ele s-au scumpit, de la pretul painii, al energiei electrice, pana la cel al benzinei si masinii, si desigur al locuintelor, care le intrece pe toate!
    Inainte, dintr-o pensie de 2500-3000 de lei te ajungeai, erau atat de ieftine toate, iar acum la o pensie de 500-600 de lei sunt scumpe ca dracu!
    Stiti foarte bine cat costa painea atunci si cat costa azi, ouale la fel, butelia etc.! A ajuns butelia neagra 60 de lei, e bataie de joc oameni buni! Intr-adevar, azi nu mai stai la coada la rand la butelie, dar sunt niste preturi de te apuca groaza!
    Sau cand auzi ce preturi de cazare ti se ofera de sarbatori chiar si la pensiuni -400-500 lei/zi/persoana! WFT, ce dracu', intr-o tara in care majoritatea castiga salariu minim pe economie sau putin peste, tu vii cu asemenea preturi? Pai nici daca strangi tot anul nu-ti poti permite sa mergi impreuna cu familia! Poate doar aia care lucreaza la televiziune pe mii de euro sau in marile corporatii, dar omul de rand NU!
    Cum ceri tu, chiar si in Bucuresti de la 400-500 de euro in sus pe chirie cand stii ca omul e platit cu 700-800 de lei/luna, sau ca e student si de-abia reusesc parintii sa-l ajute? Nu mai exista respect, intelegere fata de nimeni si nimic? Chiar asa trebuie sa jupuiesti omul?
    tocmai pentru ca ai ce cumpara, nu-ti ajung banii. Daca castigi 500 lei te multumesi cu cablu TV, daca iei 1000 iti pui internet, daca iei 1500 iti iei masina SH, daca castigi 3000 iti iei masina sau casa in rate. In anii 80 aveai bani s apui la CEC tocmai ca nu aveai ce cumpara cu ei. Acoperirea acestor bani in produse era: la 10 lei produse, 40 lei in buzunare, se dadusera salarii, fara acoperire.
    Ce diferenta este intr un apartament la Madrid care nu-l iei sub 150.000 si unul la Buc de 50.000 ? Doar faptul ca acolo castigi de 4 ori mai bine decat aici. E normal ca daca ai mai multi bani ii dai mai usor, iei produsele la pret mai mare. Gazele si energia sunt la preturi stabilite de stat, daca nu gresesc si tot trebuie sa compensezi intretinerea la multi amarati.
    Pensia de 2500 era una mare, mama a iesit cu 1500 dupa 35 ani de munca. Preturile erau fixate de stat, se schimbau la 15 ani odata, paradoxul era ca nu aveai ce cumpara daca aveai destui bani, puteai doar sa stai prin restaurante, sau sa faci o excursie prin China/N. Coreea sau URSS. Sau iti luai radio-casetofon japonez la 10.000-13.000, deci pensia pe 8 luni. Acum o excursie la Moskva te costa mai mult decat sa vizitezi Scandinavia, adica un tur de vreo 8 tari.
    Te-ai intrebat vreodata cat costa sa ridici o vila in Carpati, un restaurant in care-ti vin turisti la revelion si o luna vara, eventual iti ia foc al 3 ani dupa ce o termini ? Ofertele de revelion nu sunt (la noi) pentru salariul mediu, dar cum si alea sunt pline, inseamna ca s-a cerut putin. In Istanbul din 3 spatii unul este restaurant, obiceiurile sunt altele, po****tia este alta. Aici sub salariul mediu mananci acasa paine si salam de 2 E/Kg, dracu stie din ce este facut.
    Tu daca stii ca poti vinde o casa cu 100.000 o dai cu 20.000 ? Asa toate preturile. Este o mare demagogie sa ceri scaderea preturilor, ele vor scadea numai pe baza concurentei, daca ai cui sa oferi. Daca nu, inchizi si altul va mari pretul. Daca-ti mai intra si inspectorul care nu a dat nicio amenda pana atunci, poti inchide de a doua zi, sigur iti va gasi ceva in neregula.
    Studentul cu parinti platiti modest nu-si inchiriaza garsoniera in care sa stea singur. Pentru ei sunt caminele si este mai bine decat sa stai singur-cuc si sa platesti 200 E (in Brasov). Asa invata omul sa se descurce, vezi si filmele americane in care stau mai multi in camera.

  18. #102
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Asta cu preturile pe baza concurentei, in Romania, e o gogorita. In Romania politica de preturi se poate numi foarte simplu "japca" in extrem de multe domenii. Cand iti pui adaos 1000% ori esti incapabil si pierzi bani prin alta parte, ori esti hot.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #103
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Angry

    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Tu daca stii ca poti vinde o casa cu 100.000 o dai cu 20.000 ? Asa toate preturile. Este o mare demagogie sa ceri scaderea preturilor, ele vor scadea numai pe baza concurentei, daca ai cui sa oferi. Daca nu, inchizi si altul va mari pretul. Daca-ti mai intra si inspectorul care nu a dat nicio amenda pana atunci, poti inchide de a doua zi, sigur iti va gasi ceva in neregula.
    Studentul cu parinti platiti modest nu-si inchiriaza garsoniera in care sa stea singur. Pentru ei sunt caminele si este mai bine decat sa stai singur-cuc si sa platesti 200 E (in Brasov). Asa invata omul sa se descurce, vezi si filmele americane in care stau mai multi in camera.
    Hai ma Romeo, las-o dracu' de treaba, pai la noi cand au scazut preturile locuintelor? Cat era un apartament in Bucuresti inainte de 2000 si cat e acuma? Pe ce baza s-au marit preturile exorbitant? Ca s-au si construit sute de ansambluri rezidentiale, ori tu ai zis ca pretul scade pe masura ce se construieste si ai cui sa oferi! Nu a fost asa! Ai vazut sa scada vreodata ceva la noi? Tinem ca prostii la preturi si de-aia fug toti in Bulgaria de revelion, vezi isteria pe la televizor.
    Sa ajunga un apartament de la 11000$ la 120000 de euro, scuza-ma, e cale lunga! Iar cand vorbeam de chirii nu ma refeream neaparat la studenti, ci si la cei care termina o facultate si doresc sa se angajeze in Bucuresti! Pai inseamna ca fara 30 de milioane cel putin nici nu am ce cauta, ca multi cer si plata in avans pe 3 luni, nu? De unde sa-i dau nenica, cand eu nici nu mi-am gasit de munca, ci vin acolo in cautarea unui loc de munca?
    Noi niciodata n-am stiut cum sa ne vindem bunurile si serviciile, si asta de imediat dupa '89! Daca a marit unul pretul apartamentului vandut la ziar prin mica publicitate, gata, s-au luat si altii dupa el si tot asa, si de-aia s-a ajuns ca bulgarele de zapada la preturile astea!
    Uite, deunazi arata la tv ca prin nu stiu ce oras unde s-au construit ansambluri ANL nu au reusit sa vanda decat 4-5 locuinte! Asa sa stea cu ele pana-i vad lati, si aia care vand apartamente vechi de 40-50 de ani la preturi de Los Angeles la fel!

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Hai ma Romeo, las-o dracu' de treaba, pai la noi cand au scazut preturile locuintelor? Cat era un apartament in Bucuresti inainte de 2000 si cat e acuma? Pe ce baza s-au marit preturile exorbitant? Ca s-au si construit sute de ansambluri rezidentiale, ori tu ai zis ca pretul scade pe masura ce se construieste si ai cui sa oferi! Nu a fost asa! Ai vazut sa scada vreodata ceva la noi? Tinem ca prostii la preturi si de-aia fug toti in Bulgaria de revelion, vezi isteria pe la televizor.
    Noi niciodata n-am stiut cum sa ne vindem bunurile si serviciile, si asta de imediat dupa '89! Daca a marit unul pretul apartamentului vandut la ziar prin mica publicitate, gata, s-au luat si altii dupa el si tot asa, si de-aia s-a ajuns ca bulgarele de zapada la preturile astea!
    in 1999 aveam 1800 lei salariu. Cat este acum ? De aia au crescut preturile, ca si salariile au crescut. Dupa 2008 au mai scazut preturile la locuinte, dar nici nu le poti da degeaba ca poate vine maine Bill Gates si-si muta toata firma la Bucuresti, iar tu ai dat apartamentul pe nimica. Glumesc! Preturile au crescut pe baza ofertei, asa cum petrolul era 147 USD barilul in august 2008, 33 USD/b in decembrie 2008, 91 acum. Asta e capitalismul, cel al speculei permanente, de aia exista bursa, unde poti face avere sau poti sa pierzi.
    TV urile asta prezinta, isterie, pentru ca noi la asta ne uitam. Sa nu-mi zici ca toti bucurestenii stau la coada sa cumpere de la Ruse. Brasovenii, cei din P. Neamt sau Cluj nu pleaca pe la vecini sa cumpere pentru ca i-ar costa benzina mai mult decat ar economisi. Dar si in Londra, Paris, etc preturile sunt mai mari decat pe vapor, de ce nu se duc toti pe vapor sa-si ia parfum ? Comertul nu este la cheremul TV si e treaba privatului daca inchide sau nu, se va gasi altul sa deschida, la limita va trebui statul s agaseasca o solutie (sa scada o taxa, ceva, dar astia nu ajung acolo decat daca facem o revolutie, nici atunci).
    Daca toti care fac facultate in Bucuresti ar ramane acolo, inseamna ca nu am mai avea medicina la Buzau (sau Ploiesti). Daca vrei neaparat sa ramai la Buc cu 300 E chirie, ori iti gasestiu o matusa, ceva, pe la care sa stai, ori iti cumpara babacu o locuinta, ori inchiriezi cu altcineva in casa. Trebuiesc gasite solutii, nu trebuie sa angajezi la stat sa-ti rezolve ei. Nu vor mai sta nici bancile la infinit sa astepte recuperarea imprumuturilor, vor trece la executari fortate si vor vinde ei locuintele. Nici nu poti obliga constructorul sa vanda cu cat vrei tu, lasa-l sa-si sparga creierul, ca a crezut ca se imbogateste imediat.
    Cei de la TV preseaza ca-si fac rating, iau reclama si tot tu platesti aceasta reclama, dar uita-te prin supermarketuri ca au aparut produse vizibil mai ieftine decat alea pe care le vedem zilnic la TV, chiar si retele de mobile mai ieftine decat Voda si Oran, bere mai ieftina, nu mai vorbesc de vin. Aici intervine capacitatea de programare, evaluare, facultatile doar au insiruit tehnici de planificare, acum fiecare le rezolva cum poate, nu suntem in comunism sa impuna statul cat vrea el si sa te lipsesti de mii de produse ca asa vrea el (pana prin 1980 cred ca nu s-a importat nici un radiocasetofon, dar astea se tranzactionau de cel putin 6 ani). In 1972 benzina era ieftina, dar o masina foarte scumpa. Pana in 1988 au crescut salariile, productia auto, dar nu s emai gasea benzina la liber. Totul este un circuit.

  21. #105
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Circuit pe dracu'! Acum toate sunt scumpe, de la lumina pan' la benzina! Cat plateai inainte factura la electricitate si cat platesti acuma? Mie imi vine o data la doua luni factura de la Enel (au privatizat-o si pe asta, au dat-o italienilor), si fara 130 de lei cel putin nu scap! Adica peste 205 din salariul minim pe economie! Ba mi-au si inlocuit de 2 ani contorul, mi-au pus din ala electronic, pe cel vechi consumam maxim 120kw/h/luna, iar la asta consum in 2 luni ~380 kw/h, adica cel putin 6kw/h pe zi1 Fac ce fac ei si tot ne trag in cur, s ale ias alor cat mai mult, nu conteaza ca ii jecmanesc pe prosti! La apa la fel, iti pune si ce n-ai consumat, pe langa canalizare adauga si meteo, desi sunt luni in care nu ploua deloc! Nici gradina nu mai pot s-o ud ca ma incarca imediat cu milionul sau peste! Degeaba mi-am pus apometru sa platesc doar ceea ce consum, trebuie sa te mai incarce ei pe langa!
    Unde dracu' s-a mai pomenit asa ceva in tarile civilizate? Comunismul, asa cum era el, nu lua pielea de pe om cu magarii de-astea!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •