View Poll Results: Traim acum mai bine ca in urma cu 20 de ani?

Voters
53. You may not vote on this poll
  • DA

    29 54.72%
  • NU

    13 24.53%
  • Nu stiu

    11 20.75%
Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 269

Thread: Traim acum mai bine ca in urma cu 20 de ani?

  1. #22
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lexus. View Post
    De regula ratatii se plang ca e greu...
    cum ar fi profesori,doctori...niste frustrati(cum ar zice o mare doamna a politicii romanesti)
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  2. #23
    senior narak's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    233
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lexus. View Post
    O intrebare simpla: ce e mai rau? sa ai bani si sa nu ai ce cumpara cu ei sau sa existe la magazine tot ce visezi si ce nu visezi...si sa nu ai bani cu ce sa cumperi???

    Pentru majoritatea romanilor asta e una din intrebarile de baza care fac diferenta dintre "atunci" si "acum".
    Ca acum ,pentru a-mi cumpara ce vreau fac eforturi mari,asta este,m-am obisnuit
    Dar ca,pentru primul meu disc original cu Helloween,tremuram sa nu ma ia la trei pazeste vreun nenorocit si sa ma-ntrebe de unde l-am procurat,asta n-o prea pot uita!

  3. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Se traieste de o 1000 de ori mai prost...cat despre mancare,sa fim seriosi...toti aveam cate o cunostiinta pe la alimentara,pe la un abator...retineti,daca ai bani nu mori de foame sub niciun regim...

  4. #25
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    Am mai avut o disputa pe tema asta pe un alt thread...nu pot sti exact ce si cum a fost atunci,insa pot spune doar atat:pe atunci eram singur la parinti.. maica-mea casnica,taica-miu mecanic auto la societatea de transport in comun.In fiecare an mergeam cate 3 saptamani in concediu.Intrebarea e cam cati mecanici auto si-ar permite asta acum? Unele rele de atunci sunt bune acum si invers...insa per total eu raman la parerea ca atunci era mai bine.
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  5. #26
    senior narak's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    233
    Reputatie
    1
    Daca vorbim doar din punct de vedere al umplerii matului.....!
    Eu am crescut intr-un cerc de prieteni ce nu suportam nici un fel de ingradire!Faptul ca ,pentru un amarit de campionat european de fotbal umblam pe coclauri sa putem receptiona decent un meci de fotbal nu era o bucurie!Informatia era zero,nu mai vorbesc de internet ca nici nu se punea problema de asa ceva!Datorita unui regim de rahat,devenisem experti in topografia Vaii lui Mihai,in incercarile noastre de a vizita si alte meleaguri!Pina si bucuria cistigarii unui titlu de campion national pe echipe ne-a fost umbrita de aparitia in componenta lotului a unor persoane de care nici nu auzisem,gen secretar utc sau nush'ce responsabil cultural-sportiv!

    Urite vremuri!

  6. #27
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by narak View Post
    Daca vorbim doar din punct de vedere al umplerii matului.....!
    Eu am crescut intr-un cerc de prieteni ce nu suportam nici un fel de ingradire!Faptul ca ,pentru un amarit de campionat european de fotbal umblam pe coclauri sa putem receptiona decent un meci de fotbal nu era o bucurie!Informatia era zero,nu mai vorbesc de internet ca nici nu se punea problema de asa ceva!Datorita unui regim de rahat,devenisem experti in topografia Vaii lui Mihai,in incercarile noastre de a vizita si alte meleaguri!Pina si bucuria cistigarii unui titlu de campion national pe echipe ne-a fost umbrita de aparitia in componenta lotului a unor persoane de care nici nu auzisem,gen secretar utc sau nush'ce responsabil cultural-sportiv!

    Urite vremuri!
    Doar la asta raportezi tu vremurile ca erau urate? Fiindca nu puteai sa vezi un campionat european la tv? Hai sa fim seriosi, fotbalul nu tine de foame si nu avem noi de castigat ca aia bat mingea. Da, principalul e sa ai ce pune pe masa familiei!
    Iar de gasit se gasea, daca aveai cunostinte, altfel cum umplea toata lumea traistele doctorilor cu piept de curcan, Kent si whisky?
    Dar banul avea si alta valoare, sa fim drepti! Dintr-un salariu de 2500 de lei puneai deoparte, faceai si concediul.
    Iar la puterea de ciumparare din '89 am ajuns de-abia in 2006, au recunoscut-o si guvernantii.
    Acum vedem ce mici suntem in comparatie cu celelate tari UE, cand acolo salariul e de 2500 euro cel putin, iar majoritatea dintre noi nu luam nici macar 10% (250 de euro).

  7. #28
    senior narak's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    233
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    ...
    Acum vedem ce mici suntem in comparatie cu celelate tari UE, cand acolo salariul e de 2500 euro cel putin, iar majoritatea dintre noi nu luam nici macar 10% (250 de euro).

    Acum faci o comparatie in cunostinta de cauza,inainte erau doar povesti spuse la gura sobei,n-as crede ca aveai ce informatii credibile puteai culege din Scanteia!Cam asta ere ideea!Repet,daca gindim totul prin stomac,poate era mai bine!Chiar daca statem la cozi imense pt un bon,ca dupa aia sa stau la alta coada sa cumpar un kil de carne!

  8. #29
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    in "Free to choose" Milton Friedman considera salariul minim pe economie, subventiile, taxele vamale ca fiind ingradiri ale libertatii si pe thread-ul asta am vazut multi care ar renunta la majoritatea libertatilor fundamentale (prea putin am prins din perioada aia, dar din cate aud cam asa era) pentru siguranta unui loc de munca intr-o economie planificata ...

  9. #30
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Acum vedem ce mici suntem in comparatie cu celelate tari UE, cand acolo salariul e de 2500 euro cel putin, iar majoritatea dintre noi nu luam nici macar 10% (250 de euro).
    Uite in Germania se traieste bine de la 1800 in sus.Din acesti bani platesti lejer telefonul,masina,asigurarea obligatorie de boala si chiria sau intretinerea pentru apartamentul/casa in care stai.Si iti si ramane si 300-400 pentru economisire,plus 2 concedii mari pe an si 2-3 mici

  10. #31
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Sa ii lasam pe cei vii, totusi, sa vorbeasca...

  11. #32
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Depinde ce inseamna a trai bine....pentru unii oameni exista o legatura indestructibila intre notiunea de viata si cea de libertate, unii oameni nu pot concepe o viata traita "in lanturi", chiar daca lanturile respective sunt virtuale. Au fost oameni, la Timisoara, Cluj sau Bucuresti( putini, e drept) care au murit strigand "vom muri si vom fi liberi". Probabil ca aveau o doza de nebunie, probabil ca erau luati de val, dar asa au crezut ei atunci. Pt respectivii o viata traita in negura ceausista nu insemana viata.
    Stiu cazuri de oameni avuti care au incercat sa fuga pe vremea aia din tara, asumandu-si toate riscurile unei nereusite. De ce? Pt ca se sufocau, pt ca nu mai puteau "respira", pe scurt pt ca nu erau liberi.
    Ca atare, dincolo de discutiile strict materiale despre cat era kg-ul de carne, despre cum gaseai portocale, despre concediile sindicaliste la mare, raspunsul la intrebarea threadului pt unii oameni e f simplu: da, traiesc mult mai bine pt ca sunt liber.
    Poate ca cei ce nu au trait vremurile respective si isi pun intrebarea din titlu nu stiu ce inseamna sa fii liber, sau mai bine zis nu stiu ce inseamna sa nu fii liber. Poate ca nu a avut cine sa le explice, habar nu am si de fapt nu prea conteaza.
    Libertatea asta e o chestie destul de complicata, au incercat multi sa-i dea o definitie, dar probabil ca ea nu exista. Dar de la oamenii seriosi care vorbesc despre libertate ca despre democratie cu tot ce deriva din asta(dreptul la opinie, libera circulatie, etc) pana la cei frivoli care inteleg prin libertate altceva(dreptul de a nu munci si a fi vagabont de exemplu), toti cei care pretuiesc ideea de libertate nu pot avea decat un singur raspuns la intrebarea din titlu: da, e mult mai bine acum, pt ca sunt liber.

    Iar cei ce vorbesc despre mancare, concedii sau mai stiu eu ce, cred ca ar trebui sa mai citeasca odata fabula cu cainele si lupul, in care lupul flamand prefera in final o viata in libertate decat una ghiftuita, dar cu urma de zgarda pe gat....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #33
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Depinde ce inseamna a trai bine....pentru unii oameni exista o legatura indestructibila intre notiunea de viata si cea de libertate, unii oameni nu pot concepe o viata traita "in lanturi", chiar daca lanturile respective sunt virtuale. Au fost oameni, la Timisoara, Cluj sau Bucuresti( putini, e drept) care au murit strigand "vom muri si vom fi liberi". Probabil ca aveau o doza de nebunie, probabil ca erau luati de val, dar asa au crezut ei atunci. Pt respectivii o viata traita in negura ceausista nu insemana viata.
    Stiu cazuri de oameni avuti care au incercat sa fuga pe vremea aia din tara, asumandu-si toate riscurile unei nereusite. De ce? Pt ca se sufocau, pt ca nu mai puteau "respira", pe scurt pt ca nu erau liberi.
    Ca atare, dincolo de discutiile strict materiale despre cat era kg-ul de carne, despre cum gaseai portocale, despre concediile sindicaliste la mare, raspunsul la intrebarea threadului pt unii oameni e f simplu: da, traiesc mult mai bine pt ca sunt liber.
    Poate ca cei ce nu au trait vremurile respective si isi pun intrebarea din titlu nu stiu ce inseamna sa fii liber, sau mai bine zis nu stiu ce inseamna sa nu fii liber. Poate ca nu a avut cine sa le explice, habar nu am si de fapt nu prea conteaza.
    Libertatea asta e o chestie destul de complicata, au incercat multi sa-i dea o definitie, dar probabil ca ea nu exista. Dar de la oamenii seriosi care vorbesc despre libertate ca despre democratie cu tot ce deriva din asta(dreptul la opinie, libera circulatie, etc) pana la cei frivoli care inteleg prin libertate altceva(dreptul de a nu munci si a fi vagabont de exemplu), toti cei care pretuiesc ideea de libertate nu pot avea decat un singur raspuns la intrebarea din titlu: da, e mult mai bine acum, pt ca sunt liber.

    Iar cei ce vorbesc despre mancare, concedii sau mai stiu eu ce, cred ca ar trebui sa mai citeasca odata fabula cu cainele si lupul, in care lupul flamand prefera in final o viata in libertate decat una ghiftuita, dar cu urma de zgarda pe gat....
    SUBSCRIU.

    Foarte frumos punctat pe final, Bumbescu!

  13. #34
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Depinde ce inseamna a trai bine....pentru unii oameni exista o legatura indestructibila intre notiunea de viata si cea de libertate, unii oameni nu pot concepe o viata traita "in lanturi", chiar daca lanturile respective sunt virtuale.
    sunt destui oameni care-si pun singuri lanturi si jura ca sunt extrem de liberi.
    Libertatea e un termen mai ambiguu decat traitul bine si de cele mai multe ori discutam despre perceptia personala a libertatii si nu despre libertate in sine.

    Sunt oameni care au murit in inchisorile comuniste mai liberi decat multi dintre concetatenii de azi.
    daca traiesti intr-un sistem opresiv nu inseamna ca nu poti fi liber ci doar ca ti se ingradesc anumite grade de libertate, asa cum de altfel se intampla mereu, inclusiv in zilele noastre.
    Din punct de vedere al spiritului liber imi mentin parerea ca erau mai multi posesori pe atunci decat sunt acum.
    Nu mai spun ca lingaii de altadata aveau macar scuza regimului dictatorial; cei de azi cu adevarat isi pun lanturi pentru a schimba coaja de paine in cozonac.
    Azi se fac mai multe compromisuri pentru avea mancare mai buna si concedii decat se faceau alta data.
    Cred ca azi, cand ne consideram liberi, avem mult mai putina demnitate decat aveam atunci cand ne consideram oprimati.
    Avem doar potential de libertate, in fapt foarte multi isi pun de buna voie noi lanturi pentru ca asa se simt ei mai in siguranta.

    Dorinta de a avea tatuc in frunte face si ea parte din aceste lanturi auto-asumate de popor.
    Se pare ca la noi libertatea se doreste castigata doar pentru a putea fi vanduta de buna voie mai apoi.
    Last edited by Utilizator; 16th September 2009 at 23:26.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #35
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    LIBERTATE !

    cine munceste are, cine nu munceste nu are, cine nu poate sa faca ce doreste, sau nu e multumit pleaca in vest (ca inainte nu putea) - de ar face odata si autostrada din TM pana in Ungaria ...

    din pacate totul a mers prea incet in acesti 20 de ani, ca ne-au tot condus comunistii si fripturistii din FSN-PSD-PD
    Last edited by Elphax; 16th September 2009 at 23:54.

  15. #36
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    cum am mai spus,depinde la ce te referi,la regim sau la nivel de trai
    pot spune ca pe mine ma deranja prostia sau valul cu care eram acoperiti,eram niste tampiti naivi care traiam si ne faceam vise din filme si reclame vazute pe video
    cine a trait in vremurile alea poate isi aminteste ca existau de vanzare plase facute cu pagini din reviste vestice,incredibil ce tampiti puteam sa fim!dar la cat de in*******iti am fost traiam ca in turma
    insa mie personal imi e dor de naivitatea de care dadeam dovada,de apropierea dintre oameni,ceea ce acum lipseste cu desavarsire,acum totul este material,cel mai de pret lucru,PRIETENIA este doar pt avantaje sau pt bani,acum nu mai exista prieteni cu adevarat
    si da acum poti spune ca traiesti LIBER,lucru de care vorbeam atunci numai dupa usi inchise sau pe la colturi,la fel cum ascultam europa libera sau vocea americii
    dar nu trebuie uitata nici evolutia,care a facut pasi extrem de importanti si e greu sa poti sa faci comparatii,cu toate ca din pacate si acum sunt oameni care in anumite tari traiesc cum traiam noi atunci si pe care probabil unii dintre noi ii compatimim
    si ducus spunei la bunicul tau ca nu regret nici o clipa ca am drept de proprietate,ca pot sa merg cu masina cand vreau si unde vreau,pot sa mananc (grija romanului de secole) ce vreau si unde vreau si la orice ora vreau,pot sa am informatie si cel mai mult numai trebuie sa aduc osanale prea iubitului nostru conducator,un semianalfabet oltean

  16. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    apropo de trai bun si libertate, un articol care descrie pentru a n-a oara criteriile valorice neaose si pseudo-libertatea de a alege liderii acestei tari parca blestemate. Singura libertate certa a zilelor noastre e cea de a pleca.
    probabil ca adaptarea la normalitate necesita un timp mai mare decat cel anuntat de prorocii moderni, 'stupid people' trebui sa parcurga cateva generatii ca sa poata evolua spre un trai mai bun.

    "Ești unul dintre proștii fără profesie căre năvălesc din comunism asupra viitorului românesc? Ești unul dintre farsorii împodobiți cu diplome care n-au găsit o slujbă normală? Ești una dintre loazele pe care le-au târât prin școală epoleții lu’ tăticu’? Bravo, ai nimerit bine. Aici e locul tău și acum e vremea ta. E vremea alegerilor fără de sfârșit. Prezintă-te la un microfon nepăzit, vorbește ce-ți trece ție prin cap și noi o să te votăm, boule. Știi la fel de bine ca noi că n-avem de ales."
    http://www.catavencu.ro/sarbatoarea_...lor-10026.html
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Da, doar ca sunt nevoiti majoritatea romanilor sa se imprumute la banci pentru orice: masina, credit de consum, pentru nevoile copiilor, etc. Pe timpul lui Ceausescu nu se intampla asa ceva, ba dimpotriva, tu economiseai (cat puteai, e adevarat) la CEC, ba inca si cu dobanzi grase, de genul 80%/an, nu ca acum in bataie de joc 5%.
    romanii se imprumuta la banci pentru ca exista aceasta posibilitate si in toata lumea adevarata este asa ceva. Din nou formele de imprumut au inceput sa preseze pe romani, dupa o perioada de liniste, bancile stau linistite dar sunt diverse alte institutii de creditare. Pe vremea lui Ceausescu dobanda nu a depasit niciodata 6 %. 80 % a fost pe vremea inflatiei post 1992, daca cei care mai aveau un ban nu ar fi fost atrasi, cursul de schimb s-ar fi devalorizat cu 300 % in 3 luni. Cred ca te referi la 1997 si atunci dobanzile au fost pentru cateva luni 130 %. Nicaieri in lume banca nu vine sa te imbogateasca, nici pe vremea lui Ceausescu, aceste dobanzi aberante se datoteaza inflatiei de aceiasi proportie. Daca ti-ai fi facut un calcul pe timp mai lung, desi puteai obtine 130 % nu te-ai fi ales cu un profit. In decembrie 1996 erau vreo 3000 lei la USD, in martie au fost 7000. Cam asta e explicatia.
    Imprumutul are si alt efect benefic: o groaza de femei au putut fi angajate intr-un serviciu oferit po****tiei, atat timp cat s-a apelat la bunavoie este OK. Daca nu ar fi existat acest serviciu, toate aceste femei ar fi trebuit infiltrate tot pe la birouri, dar doar nu faceai vanzatoare cu facultate si c..va cu acelasi salariu (plus "prime").
    Am cunoscut un olandez care avea bani stransi in banca, dar isi luase Renault Clio cu credit in banca, asa ca nu suntem singurii care ne imprumutam, altii sunt chiar ciudati.
    De aceasi parere sunt si eu, nu-mi fac credit ca nu am nevoie de Dacia Golan, dar prea sunt multi care critica in tara asta si prea putini care produc ceva.
    Nici daca banca iti ia casa nu este ceva anormal, daca va trebui sa ia prea multe, nu va avea ce face cu ele. La noi cred ca rata proprietarilor de locuinte este mai mare decat in alte tari, ceea ce duce si la o mobilitate mai mica a fortei de munca si asteapta omul somajul 12 luni, ca are unde sa stea, mai face un ciubuc, de ce sa se angajeze ?

    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Iata deci ce ne lipseste noua ca natiune, in ansamblu: intelepciunea po****ra, un om din popor, din "talpa tarii", asemeni lui Ceausescu, care sa poata intelege toate aceste lucruri si traiul de zi cu zi al romanilor.
    Iar Ceausescu nu o luase deloc razna in ultimii 5 ani, pronlema e ca a fost influentat negativ de nevasta-sa si de trepadusii din jurul lor.
    Totusi, parca de cand l-au impuscat nenorocitii, a lasat cu blestem sa nu se construiasca nimic in tara asta, de-aia ne merge asa de rau si toti ne privesc ca pe ultimii din Europa. TOTUL e la pamant, si am ajuns sa traim din imprumuturi de la Banca Mondiala, de la evrei.
    Daca ceva a functionat excelent duap 1990, aceasta a fost dezbinarea, ca oricum frica de pana in 1990 nu ne indemna la manifestatii, iar daca le facem, tot degeaba.
    De acord cu tine, Ceausescu a cunoscut traiul de zi cu zi, mai ales al hotilor de buzunare, dar daca faci politica tarii in functie de "nevoile" ciorditorilor minori ajungi la ce am avut in 1985-89. Din pacate pentru noi, ca el a platit cu viata, a fost luat de val si a crezut ca poate face in 5 ani dintr-o tara de lumea a 3-a una de varf, asta fara sa aibe oameni pregatiti la nivel mondial. Nu neg ca au fost oameni de valoare, sunt si acum, dar nu poti face din 1968 in 1973 auto de calitate franceza, radiocasetofoane sau magnetofoane profesionale, televizoare pentru 5 milioane de romani dintr-odata, spectacole pentru cateva posturi TV, filme care sa compenseze importul de la Hollywood. Banii tocati atunci (ca si acum) au trebuit returnati, s-a facut economie atat cat "inteligenta" celor care trebuiau sa se afle in treaba a permis-o, dar a fost din ce in ce mai rau, pana ne-au ajutat altii sa scapam de el.
    Influenta lu Lenuta ? OK, dar el ca sef suprem peste toti trebuia sa stie adevarul, nu l-am pus eu sa conduca, nici nu l-am iubit, ca terfelirea imaginii exista si atunci la "radio sant" (sa nu intelegi Europa Libera). L-a avut si pe Nicu prim secretar la Sibiu, ca a acceptat minciunile primite pe hartie este perfect responsabil. O fi fost nevasta-sa tsatsa, daca s-a luat dupa ea a fost una din greseli, dar cea mai grava a fost ca nu a vrut sa stie cat "de bine" o ducea poporul caruia a vrut sa-i faca bine si i-a facut mai rau decat in 1955.
    Cat de rau este ? Cat se spune la TV ? Fata de ce an este rau ? Ai trait in 1938 sa stii cat de bine era, sau te iei dupa redactori care sunt platiti sa intretina aceasta perceptie de rau. Mie nu-mi este rau, de altii nu ma intereseaza!

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nico21 View Post
    Se traieste de o 1000 de ori mai prost...cat despre mancare,sa fim seriosi...toti aveam cate o cunostiinta pe la alimentara,pe la un abator...retineti,daca ai bani nu mori de foame sub niciun regim...
    daca ar mai trai Ceausecu (prin absurd) ti-ar fi frica sa postezi pe siteul Europei Libere ca in nici un caz nu ai avea forum in Romania. Nu am avut niciodata cunostinte la alimentara si nici nu am vrut asa ceva. Mama nu vroia sa plateasca in plus si statea ore in sir la coada ca sa ia putina carne sau oua. V-ati gasit voi sa amplificati toate zvonurile astea bagatre pe piata cu un schpsis, anume sa pastreze dezbinarea totala in acest popor. De ce trebuia sa dau din salariul meu ciubuc vanzatoarei cu 8 clase, sau bisnitarului de vinuri gen Bachus ? Aceia au fost imbogatitii perioadei Ceausescu, gestionari, bisnitari gen Giovanni Becali.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    LIBERTATE !

    cine munceste are, cine nu munceste nu are, cine nu poate sa faca ce doreste, sau nu e multumit pleaca in vest (ca inainte nu putea) - de ar face odata si autostrada din TM pana in Ungaria ...

    din pacate totul a mers prea incet in acesti 20 de ani, ca ne-au tot condus comunistii si fripturistii din FSN-PSD-PD
    cine-i harnic si munceste are tot ce vrea
    cine-i lenes si chiuleste are mai ceva

    aceste vorbe aparusera printre studenti in anii 75. Sun valabile si acum. De atunci ne-au ramas scoli, spitale, apartamente, acum trebuiesc intretinute si apoi ori ne imbogatim, ori stam si ne uitam la TV. S-a mers prea incet dar avem miliardari in euro, problema noastra e ca nu suntem nici macar milionari.

  20. #41
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Totusi, aducati-va aminte ca in perioada 1989-1992 salariile au crescut foarte mult, uneori chiar si de 10 ori.
    Un exemplu: un planificator avea in 1989 ~2600 de lei, ca in 1992 pe functia de contabil sa aiba salariul de ~26000 de lei.
    Si cu toate astea in 1990 te descurcai foarte bine cu acei 70$ (caci dolarul era 37 de lei), char daca inflatia era din ce in ce mai mare, iar in 1996 1$= 3500 lei.
    Astazi, cu aceiasi bani, 70$, de-abia platesti lumina pe 2 luni.
    In 1991 arieratele Romaniei erau de 2000 miliarde lei, iar 5 ani mai tarziu, in 1996 crescusera la 27000 miliarde de lei. De atunci tara noastra a inceput s-o ia in jos si sa se afunde tot mai mult in datorii, si inca si pe degeaba, caci nu s-a construit nimic, ba dimpotriva a inceput distrugerea sistematizata a industriei si agriculturii prin privatizari pe 1$, disponibilizari fortate, inchiderea minelor etc.
    Si culmea e ca bataia de joc continua si in 2009 si in 2010. Numarul somerilor e din ce in ce mai mare, si chiar daca economia incepe sa-si revina, acei someri nu vor fi reangajati. Un fel de "lasa prostii sa ramana cu buza umflata, ca noi ne-am umflat buzunarele, de ei nu ne mai pasa". Dar vor vedea cand vor avea nevoie din nou de forta de munca, cum nimeni nu va mai munci pe degeaba, pe lefuri de 700-800 de lei.
    Si-asa zeci de intreprinderi si firme dau faliment zilnic si oamenii pleaca in afara...

  21. #42
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    sunt destui oameni care-si pun singuri lanturi si jura ca sunt extrem de liberi.
    Aici intra probabil toti oamenii casatoriti

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Libertatea e un termen mai ambiguu decat traitul bine si de cele mai multe ori discutam despre perceptia personala a libertatii si nu despre libertate in sine.
    Cam asta am spus si eu, ca pt fiecare in parte libertatea poate insemna altceva, dar pt fiecare individ in parte acel ceva e foarte important. Evident, vorbim despre cei ce au astfel de nazuinte, nu despre cei ce gandesc cu stomacul si in functie de saptamanile pe an petrecute la Saturn sau Venus.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Sunt oameni care au murit in inchisorile comuniste mai liberi decat multi dintre concetatenii de azi.
    daca traiesti intr-un sistem opresiv nu inseamna ca nu poti fi liber ci doar ca ti se ingradesc anumite grade de libertate, asa cum de altfel se intampla mereu, inclusiv in zilele noastre.
    Din punct de vedere al spiritului liber imi mentin parerea ca erau mai multi posesori pe atunci decat sunt acum.
    E clar ca intr-un sistem opresiv libertatea spiritului se manifesta mult mai puternic decat intr-un sistem normal, ea are rol de "anticorpi" impotriva bolii pe nume dictatura. Cei ce au beneficiat de anticorpii respectivi in comunism si au supravietuit, sunt astazi, probabil, oameni normali. Ceilalti sunt niste creaturi in*******ite si dezorientate, ce au schimbat un sistem cu altul si care incearca in permanenta sa se adapteze la noile conditii prin indiferent ce mijloace.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    apropo de trai bun si libertate, un articol care descrie pentru a n-a oara criteriile valorice neaose si pseudo-libertatea de a alege liderii acestei tari parca blestemate. Singura libertate certa a zilelor noastre e cea de a pleca.
    Nu sunt de acord, exista foarte multe "libertati" in ziua de azi comparativ cu trecutul.
    Chiar si cei ce nu dau doi bani pe ideea de libertate beneficiaza de ea si se folosesc de ea. O sa dau un singur exemplu, cu posibilitatea de alegere a femeilor de a deveni sau nu mame. E o libertate de care 90% din femei beneficiaza dar nu o percep ca atare.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •