Results 1 to 11 of 11

Thread: Antrenor tenis?

  1. #1
    incepator daniella's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9
    Reputatie
    1

    Antrenor tenis?

    Buna,

    M-am hotarat sa inlocuiesc sala de sport cu terenul de tenis. Nu e vorba de performanta, nu e vorba de concursuri de amatori, dar vreau sa invat sa dau asa cum trebuie cu racheta.
    Cunoasteti vreun antrenor serios? Ideal ar fi la Stadionul National, dar nu e o conditie mandatorie.

  2. #2
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Bine ai facut ca ai ales tenisul !
    Cu antrenorul serios e mai greu ... Noi n-avem antrenori pt. copii nostri care sa-i invete sa loveasca corect si tu vrei sa ai la pleasure-ism ? Glumesti ...
    Eu in locul tau mi-as gasi un prieten cu care sa va corectati reciproc in teren ( e greu sa inveti si sa te corectezi in acelasi timp) dupa ce va informati suficient de pe net . Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #3
    incepator aerographer's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Pentru toti cei interesati,

    Fost component al lotului national de tenis al Romaniei, nu va promit ca veti ajunge campion national,decat daca vreti si voi,dar sigur va pot invata sa jucati tenis de camp.
    Indiferent de varsta si nivel de pregatire,impreuna ne vom distra de minune si cine stie, poate din joaca noastra viata
    Dumneavoastra se va schimba.
    id mes sorinaero
    e-mail sorinaero@yahoo.com

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Daca printre voi exista entuziasti ai tenisului care il practica la vreun club, unde exista antrenori autentici si unde se face si altceva decat tzacaneala la trecerea timpului, sa spuna si ei unde se antreneaza, ce conditii sunt pe acolo( terenuri, calitatea antrenorilor, colegi etc.) si mai ales pretul pt o ora de antrenament . Eventual numarul de telef. al antrenorilor respectivi. Intereseaza indeosebi terenurile din Tineretului, Stad. National, Militari etc. Daca cineva se antreneaza si la Clubul Herastrau...foarte frumos pt el, dar pt buzunarul meu e deja prea mult. Nu ma duc la tenis cu Porsche.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    m-ar interesa sa aflu ce preturi per ora de antrenament percep antrenorii/instructorii vostri, ai celor care practicati tenisul de agrement si nu neaparat pentru performanta. mie mi se cer 35 ron pe ora, sedinta de antrenament fiind individuala si axata exclusiv pe jocul cu mingea, asta pt ca incalzirea mi-o fac singur, alergand cam 30 minute si executand diferite miscari de stretching inaintea antrenamentelor. problema e ca mie imi place foarte mult tenisul, iar cele 2 ore saptamanale, pe care le fac doar in weekend , imi sunt insuficiente. fizic fac fata la mult mai mult, doar ca daca leg 2 ore ajung la 150 ron per weekend si la mine sunt cam multi. in plus , antrenamentele au cam inceput sa ma plictiseasca, pt ca sunt repetitive: incep prin lovituri de forehand in lung de linie si diagonala, rever (cu doua maini) lung de linie si diagonala, serii de cate 5 mingii de atac- forehand, rever, atac pe scurta la fileu, voleu stanga, dreapta si lovitura de lob a antrenorului eu trebuie s-o returnez prin smash. cu 15-20 minute inainte de expirarea orei pe care am platit-o, imi da cosul de mingi si exersez serviciul. problema e ca m-am cam saturat sa fac mereu acelasi lucru pe atatia bani. voi ce credeti? exagerez cu lamentarile, sau e pretul corect pt ceea ce mi se ofera?

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Cred ca pur si simplu ar trebui sa joci efectiv cu antrenorul. Eu asa fac, dupa exercitiile pe care le-ai enumerat si tu, jucam un "mini-set" sau cat ne permite timpul.
    Un antrenor bun va avea intotdeauna o gama diversificata de exercitii, insa din cate am observat, in cazul adultilor nu prea le folosesc. Porbabil ca se gandesc ca oricum nu mai faci performanta la varsta asta......
    Pe mine ma costa 50 de lei ora individuala (asta include teren+onorariul antrenorului). Altfel, am mai gasit cu 30 lei /ora, dar fara teren. Deci tot pe acolo........ba chiar ceva mai mult.

  7. 29th July 2010, 18:23
    Reason
    se incadreaza la reclama...

  8. #7
    sport legend Neinfrantu's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    407
    Reputatie
    1
    e misto sa mergeti la antrenamente daca aveti timp... 2 lucruri : tennisul se joaca pe caldura si nu se joaca din fotoliu

  9. #8
    incepator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Poate va ajuta! Sunt roman, am o afacere in domeniul sportului, locuiesc in Elvetia si am avut placerea de a-l intalni pe antrenorul de tenis Dinu Selesi, de care auzisem si in Elvetia, la Jocurile Olimpice de la Beijing unde a fost stimat in urma unui discurs tinut la o conferinta pe tema sportului. E un tanar roman, un antrenor desavarsit iar daca se afla in Romania, vi-l recomand cu incredere.

  10. #9
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by daniella View Post
    Buna,

    M-am hotarat sa inlocuiesc sala de sport cu terenul de tenis. Nu e vorba de performanta, nu e vorba de concursuri de amatori, dar vreau sa invat sa dau asa cum trebuie cu racheta.
    Cunoasteti vreun antrenor serios? Ideal ar fi la Stadionul National, dar nu e o conditie mandatorie.
    Vino la mine la sala si te ajut sa inveti si tennis, te si alerg de simti ca ai fost la aerobic si te si distrezi la culme. Numai $75/ora. Nu mai am nevoie de nici o reclama. Doar ai vazut filmulete cu DJ Klaus. Ce zici Daniela? Dupa aia poti face si o piscina si o sauna si esti ca noua.

  11. #10
    incepator
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    "Numai" 75$? ieftin......super ieftin as spune.
    La ce sala antrenezi, DJ Klaus?

  12. #11
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Anny_1974 View Post
    "Numai" 75$? ieftin......super ieftin as spune.
    La ce sala antrenezi, DJ Klaus?
    Antrenez la Green Spring Tennis and Racquet Club

  13. 12th March 2024, 06:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •