Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: sportul pana la lacrimi

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1

    sportul pana la lacrimi

    As vrea sa va propun sa povestiti aici in fata natiunii fara rusine daca ati plans la vreo competitie, vreun meci, de ciuda, de tristete, de frustrarea sau de bucurie.
    incep eu ca sa va dau curaj

    eu nu am plans decat de necaz:
    la meciul Romania-Suedia de la CM din SUA: dupa meci, pana pe la 1 noaptea si dupa ce m-am trezit cu ochii umflati am mai tras un ropot toata ziua urmatoare citind ziarele
    la seminifinala de la Roland-Garros intre Guillermo Coria si un olandez parca, nici nu-i mai stiu numele, ca si la meciul din anul urmator in care Coria pierde in finala.
    la meciul de handbal intre Romania si Rusia de la CM de anul trecut, ca si la meciul urmator cu Germania.
    la un meci e fotbal al Romaniei cu Irlanda parca, unde pierdem la 11m. (nu mai stiu unde a fost. poate la CM din Italia)

    e randul vostru daca doriti sa va pretati jocului.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    hmmm, deci voi nu traiti sportul ca pe o chestiune personala, de viata si de moarte,

  3. #3
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    eu am plans anul acesta la petrosani, cand am luat locul 3 la individual si trio m-am linistit pana la urma, si am promis sa nu mai plang niciodata din cauza asta sper sa reusesc, eu sunt putin mai emotiva din fire :">

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Cand esti in concurs e mai greu cu lacrimile. Nu e o joaca. mai ales ca pe unii lacrimile celorlalti ii motiveaza. Curaj.
    pe mine m-a impresionat foarte tare Amelia la olimpiada juniorilor unde dupa ce a cazut la paralele nu a inceput sa planga. nu stiu cum de-a putut sa se urce pe barna. ea ar trebui sa fie un exemplu pt gimnaste, pt puterea de concentrare si ambitie.

  5. #5
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Cand esti in concurs e mai greu cu lacrimile. Nu e o joaca. mai ales ca pe unii lacrimile celorlalti ii motiveaza. Curaj.
    pe mine m-a impresionat foarte tare Amelia la olimpiada juniorilor unde dupa ce a cazut la paralele nu a inceput sa planga. nu stiu cum de-a putut sa se urce pe barna. ea ar trebui sa fie un exemplu pt gimnaste, pt puterea de concentrare si ambitie.
    Nu ai facut niciodata gimnastica ,nu ? Nu sti cum e sa executi un exercitiu la barna plangand ? In timpul plansului corpul nu poate fi controlat 100% .Deci orice gimnasta stie(pana si aia de 8-9 ani ) ca daca a inceput sa planga nu mai poate lucra .
    Extrem de putine gimnaste plang in concurs (cat sunt pe podiumul de concurs ) . Doar cele cu dezechilibru psihic .Altfel ele sunt antrenate sa-si stapaneasca emotiile (plansul). A intra plangand intr-un exercitiu este drum sigur catre o accidentare sau in cel mai bun caz , catre alta ratare .

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Nu ai facut niciodata gimnastica ,nu ? Nu sti cum e sa executi un exercitiu la barna plangand ? In timpul plansului corpul nu poate fi controlat 100% .Deci orice gimnasta stie(pana si aia de 8-9 ani ) ca daca a inceput sa planga nu mai poate lucra .
    Extrem de putine gimnaste plang in concurs (cat sunt pe podiumul de concurs ) . Doar cele cu dezechilibru psihic .Altfel ele sunt antrenate sa-si stapaneasca emotiile (plansul). A intra plangand intr-un exercitiu este drum sigur catre o accidentare sau in cel mai bun caz , catre alta ratare .
    nu m-am referit la faptul de a concura plangand, ci la a plange dupa ce ai ratat, adica dupa concurs. eu apreciam faptul ca amalia nu a plans nici dupa ratare nici dupa incheierea exercitiului, ca a reusit sa isi pastreze calmul pana la sfarsit. poate ca gimnastele sunt antrenate sa se stapaneasca cum spui, dar uneori presiunea e mare si nu reusesc. sunt atatea exemple de gimnaste care nu mai rezista si izbucnesc in lacrimi. mi se pare normal. uneori presiunea e uriasa. dar sunt altele (precum amalia, sper sa nu ma insel pe mai departe) care strange din dinti si merge pana la capat, poate cu mai multa ambitie ca inainte.

    ps. nu doriti sa revenim la subiectul de baza ?

  7. #7
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Daca ar fi sa va spun eu de cate ori am plans...v-ati speria!
    In special am plans pentru gimnastica dar am mai bocit si pt fotbal (meciul cu Suedia este clar intiparit si in memoria mea) si pentru inot si pentru scrima...ehehei, cat am mai plans...
    Dar cel mai mult am plans pentru gimnastica:
    - pentru bronzul Laviniei de la Barcelona
    - pentru esecul echipei noastre la Atlanta
    - pentru reusita Andreei Raducan la Sydney
    - pentru finalul trist al povestii Andreei Raducan la Sydeny
    - pentru bine meritatul aur al echipei la Atena
    - pentru argintul Danielei Sofronie, care a incununat o competitie exelenta pt Romania in 2004
    si plang non stop cand recitesc "Nadia" lui Chirila...

  8. #8
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Eu n-am plans niciodata de suparare ca n-au luat ceva...doar de bucurie cand au luat (si asta de multe ori-dar doar lacrimi, nu va-nchipuiti bocete).

    Poate nu-s eu fan adevarat.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    eu n-am plans nicioadata pt gimnastica. poate pt ca am avut mereu satisfactii. cred ca mi-au dat lacrimile la povestea cu medalia lui Raducan de la Sidney, dar in rest nu prea.
    in plus, rar s-a intamplat sa pierdem "la mustata" si sa fie tensiunea foarte mare si sperante la fel de mari (in afara de Olimpiada Danielei din 88).

    ps. eu ce am citat mai sus a fost cu bocete

  10. #10
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Eu de plans nu prea ... dar ciuda mi-a fost de multe ori. Niste exemple: cand a pierdut Tamarjan medalia de argint AA anul asta, cand a Stela a facut o branza pe barna la mondiale 2006, cand Bontas a ezitat in finala de la sol la Olimpiada din 92 dupa ce se calificase prima in finala, cand Sandra si-a rupt glezna in 2007 dupa ce Drgulescu s-a lovit la coloana, etc...

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    hmmm, deci voi nu traiti sportul ca pe o chestiune personala, de viata si de moarte,
    S-au facut marturisiri... ai citit "Noi despre gimnastica"?

  12. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    lacrimi in ochi:

    - la ultima Olimpiada cand am luat Aur la Maraton (Constantina Dita Tomescu) - acolo nu am fost prezent, doar la TV
    - Poli TM - Alba Iulia 4-2 in 2004, evolutie scor: 1-0, 1-1, Poli rateaza penalty, 1-2, 1-3 ! , dupa pauza 2-3, 3-3, 4-3 in ultimul minut
    - Poli TM - Sahtar 0-0 acum cateva zile

  13. #13
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Hei,dragilor,probabil ca eu sunt smiorcaita forumului,pling de cind ma stiu la sport,si de bucurie si de ciuda si de suparare.

    Primele bocete le-am tras pe vremea Nadiei,cind a pierdut la europene in 77 cred,cind rusii au facut contestatie si la premiere a fost anuntata cistigatoare Nelli Kim,la sarituri;apoi am plins la Moscova,cind Nadia a pierdut individualul compus.

    Eram in liceu cind m-am dat prima data cu rimel(din ala prost,ca o crema de ghete) si m-am uitat la un meci de fotbal,iar favoritii mei au luat bataie,iar dupa primele lacrimi nu mai stiam daca pling de jale sau de la rimel.

    Recunosc,cele mai multe lacrimi au fost de bucurie,eu fiind foarte sensibila,ma emotionez usor.

    Cind a plins Federer in Australia,dupa finala cu Bagdatis,am plins alaturi de el.
    Cind a murit Senna nu mai zic,a fost mare tragedie la noi in familie.
    Odata eram la tara la parinti si s-a luat curentul cind mai erau cinci minute dintr-un meci de handbal,iar echipa masculina a Romaniei lupta pentru bronz;m-am oprit abia cind mama m-a scuturat,spunindu-mi sa-l prind pe Dumnezeu de picior si sa-l iau la rost pentru furtuna pe care a trimis-o sa nu ma pot eu uita la meci.

    Am plins de bucurie cind echipa Romaniei a cistigat meciul cu Danemarca si s-a calificat pentru cupa mondiala din Italia;la noi cazuse prima zapada si m-am dus dupa copii la camin adunind bulgari de pe toate gardurile si tufisurile.

    M-a impresionat tare si-am plins de suparare cind Milo a pierdut individualul in lupta cu Shannon Miller,la Brisbane,iar medalia de aur la sol a piedut-o in fata Dinei Kocetkova.
    Povestea Andreei -de la extaz la agonie-mi-a pricinuit multe nopti nedormite.

    La patinaj artistic pling de emotie la fiecare campionat,gasesc eu citeva evolutii bune de adapat soriceii.

    Daca-mi mai amintesc ceva deosebit,va mai spun.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    @ miafangina: cea mai frumoasa marturisire de pana acum. daca ai apucat sa plangi si pentru nadia in 77 e o treaba. ai vazut si individualul de la Moscova? wow. cum a fost? S-a transmis la tv? cum a fost comentat evenimentul?

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Lalalilu..cum ti-a zis si Tess citeste la "Noi despre gimnastica"..acolo vei putea citi si ceea ce a povestit Mia despre perioada Nadia.
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Au inceput JO2010 la Vancouver...
    ...au inceput acum 7 ani cind Comitelul Olimpic International (IOC) a incredintat organizarea Olimpiadei albe din douzeci-zece Vancouver-ului... Au inceput inainte cind si-au pregatit si depus candidatura, cu pregatirile...

    …au inceput cu aprinderea Flacarii Olimpice de la Soare, pe muntele sacru al Olimpului in tara unde s-a nascut olimpismul, in vechimea civilizatiei elene... .... au inceput cu stafeta purtarii tortei olimpice din care canadienii organizatori a celei de-a 21-a Olimpiade de iarna eu facut un adevarat festival national...
    ….au inceput cu o tragedie neasteptata, cu moartea unui sportiv olimpic, cu moartea unui copil de 21 de ani ...au inceput cu declaratiile presedintelui IOC la prinz dupa moartea lui Nodar Kumaritashvili:" e o zi trista azi" si a presedintelui comitelutlui de organizare: "am pregatit in amanuntime aceste JO si ne-am pregatit pentru multe neprevazute, dar nu suntem pregatiti sa facem fata unei asemena situatii", ale ministrului sportului georgian: " olimpicii Georgiei vor ramine in competitie si vor dedica evolutiilor lor camaradului pierdut"...

    ...au inceput JO2010 cu festivitatea de deschidere... Intr-un Vancouver in care ploua bacovian, in imprejmuirile caruia elicopterele imprastiau zapada adusa de departe, unde utilaje uzinale produc la foc continuu zapada artificiala... au inceput in entuziazmul celor prezenti acolo si in fata televizoarelor...
    … au inceput cu defilarea sportivilor participanti din Grecia – tara mama a JO, din Georgia cu drapelul national in doliu, din tari tropicale avind 1-3 sportivi in delegatie, din Elvetia cu Lambiel purtator de drapel, din Romania despre care comentatorii televiziunii au spus: “romanii au cucerit doar o medalie la JO de iarna dar au traditie in multe sporturi si la JO de vara unde au fost de multe ori medaliati si au faima, daca va amintiti la Montreal romanca Nadia Comaneci a obtinut prima nota de zece la JO , din tarile cu traditie in sporturile de iarna, din Iran avind purtator de drapel pe prima iranianca participanta la JO de iarna, din Canada – in final ca tara organizatoare in uralele celor prezenti…
    … au inceput cu declaratiile oficialilor marcate de tragicul accident petrecut doar cu citeva ore inainte, neplanificatul minut de reculegere pentru Nodar Kumaritashvili, multumirile adresate organizatorilor, gazdelor si urarile de succes sportivilor.
    … au inceput cu programul artistic marcat de tehnica moderna dar si de emotia ce doar umanul o poate face, emotie ce impresioneaza mai mult decit tehnica… In castelul de gheata de la BC Place, vocea lui Sarah McLachlan aduce caldura precum un miracol obisnuit (ordinary miracle), interpretarii lui KD Lang a cintecului Aleluia nu i se putea gasi un moment mai potrivit… cu Geroux cintind frumusetea devizei olimpice : mai sus, mai repede, mai puternic…

    … au inceput cu aprinderea flacarii olimpice si cintecul sperantei (believe/cred)…

    … au inceput in stil canadian… amalgam de patriotism si multiculturalism de care ei sunt atit de mindri…
    Last edited by Tess_AN; 13th February 2010 at 09:27.

  17. #17
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc,Tess.

    Foarte frumos ai simtit,foarte frumos ai scris.Din pacate n-am putut sa ma trezesc la ora 4,00 si voi vedea azi reluarea,e singura festivitate olimpica de deschidere pe care n-am vazut-o in direct,de cind am aceasta posibilitate.

    Rindurile tale mi-au placut,m-au impresionat pina la lacrimi.
    Pentru ca viata merge inainte,in continuare ma voi bucura de spectacol si de performantele sportivilor.

  18. #18
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Tess , mie mi-au placut mai mult decat ce au facut chinezii acum 2 ani .Daca chinezi parusera sa vrea a soca prin grandios si maret , povestea "spusa" de canadieni era simpla si direct catre inima . Si pentru prima oara m-am simtit si eu ca apartinanad povestii . Mi-a placut spechiul despre "define Canada" , mi-a placut vocea lui Donald S. Una peste alta mi-a mers catre inima . Eu am urmarit de la NBC cu comentariile americanilor . Era distractiv pentru ca vedeai diferenta intre americani si canadieni ca popoare . Ambele sunt create prin imigratie dar se deosebesc atat de mult !!!

  19. #19
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Pentru cine n-a vazut azi-noapte, acum e reluare pe TVR1, tocmai a inceput. Posibil sa fie si pe Eurosport candva, nu stiu.
    Ma duc si eu sa ma uit
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #20
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut ceremonia,a fost cumva mai simpla,mai normala,si mi-a placut cind s-a aprins flacara din afara salii,cum era grupul acela de tineri obisnuiti,veseli si entuziasti,foarte frumos.

    Cata,imi place avatarul tau
    Pe eurosport a fost reluare dimineata dupa 9,00 si din nou pe la amiaza,dar n-au dat tot,au selectat,asa ca m-am uitat si pe tvr1 la 16,00.

  21. #21
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim, Tess Pentru ca ne-ai povestit, pentru ca ai ales cuvintele...

    Nu stiu, totusi, ce s-a intamplat cu georgianul. Dumnezeu sa il ierte Si imi cer scuze pentru ignoranta, dar mi-a fost cu neputinta sa mai aud ceva vesti pe la radio/ TV

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •