Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 116

Thread: Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1

    Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

    apropo de acel 18 (ultimul paragraf din articol). sper sa nu va suparati ca am postat ac. link. am facut-o doar pt ca nu as vrea ca fanii gimnasticii sa fie incadrati in aceeasi categorie cu cei citati aici.
    http://www.dilemaveche.ro/index.php?...ticol&id=11207

  2. #2
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Interesant, mersi!
    Mie imi place sa mi se atraga atentia cand fac o greseala gramaticala, mai ales in engleza am remarcat ca aveam cateva cuvinte pe care efectiv invatasem sa le scriu gresit. Fiind atat de sigura pe ele, din cauza unei erori care venea de la baza, pana nu mi-a spus cineva nu am avut cum sa stiu.
    In articolul asta m-a socat cuvantul "locatie" - spun sincer ca il folosesc si habar nu aveam ca inseamna "inchiriere"! Mi se pare un cuvant foarte comun si de cand am citit ma tot gandesc la un inlocuitor. Ok, "vor construi poduri in 3 locatii" e gresit, dar in afara de nu-foarte-formalul "locuri", cu ce ar mai putea fi inlocuit?
    De asemeni, nu stiam ca "vroiam" nu e corect, ba chiar ma irita putin forma "voiam", mi se parea cam pretentioasa. Nu stiu de ce nu-mi amintesc de ele...ar fi trebuit sa-mi ramana in cap ca "vroiam" e gresit in scoala, cand am facut conjugarile. Ma intreb daca nu cumva asa l-am invatat, pentru ca e un cuvant foarte des intalnit, sigur apare in carti si manuale.

    Edit: am mai cautat despre vroiam / voiam. Se pare ca e vorba de o confuzie determinata de contopirea celor 2 verbe sinonime: "a voi" si "a vrea", cu formele corecte "voiam" si "vream". "Vream" este mult mai putin intalnita, fiind considerata arhaica.
    Oricum, cred ca este una dintre cele mai intalnite greseli, multi profesori de limba romana spun ca "vroiam" este corect. In ultima vreme Academia a omologat "niciun" si "nicio" deoarece erau greseli des intalnite, mai justificata mi s-ar parea omologarea lui "vroiam".
    Last edited by Cata_RB; 17th August 2009 at 14:28.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #3
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu vroiam/voiam am avut si eu o discutia acum vreo 4 ani cu cineva si pana la urma o profa de romana a elucidat misterul
    "Vroiam" nu e corect, intr-adevar...forma corecta e "vream" ca vine de la verbul "a vrea".

    "Vroiam" e defapt o combinatie intre "a vrea" si "a voi"..2 vb sinonime. Sincer si eu folosesc "vroiam" fara sa-mi dau seama..e chestie de obisnuinta.
    www.fangymnastics.com

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    cred ca problema lui "locatie" vine tocmai din aceasta grija excesiva pt o exprimare literara, sau elevata, iar cuvantul "loc", perfect corect nu e suficient de sofisticat. Mie mi se pare foarte frumos sa spui "vor construi poduri in 3 locuri din capitala". sa nu ne temem de cuvintele simple.
    cat despre "vroiam" cred ca si eu am tendinta sa-l folosesc dar de-acum gata, o sa spun: "voiam ca gimnastele din romania sa castige mai multe medalii de aur la olimpiada de a Beijing"
    pe mine cel mai mult m-a pus pe ganduri acel "ramasesem". de ce nu era bun mai mult ca perfectul? singura explicatie pana acum e ca cei care gresesc folosesc timpul de persoana I sg. pt persoana I pl.

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Apropo....acel "18" s-a corectat. Deocamdata prin eliminarea "i-ului" folosind editarea audio, dar in curand se va inregistra din nou!
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu de "vroiam" nu cred ca o sa ma pot dezobisnui, pentru ca nu-mi place deloc cum suna "voiam". Dar cu "locatia" o sa am grija.
    Da, in fraza aia subiectul era pers. I pl si verbul l-a pus la sg. "Eu ramasesem" si "noi ramaseseram". Nu?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Da, in fraza aia subiectul era pers. I pl si verbul l-a pus la sg. "Eu ramasesem" si "noi ramaseseram". Nu?
    da, asa e. Exemplul din articol e destul de ambiguu. de-aia nu prea intelesesem unde era problema.

    @Mikeyy: bravo pt "i"

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Locatie cred ca vine de la romanizarea englezescului "location" dupa moda lui "furculision"... Ceea ce mi se pare mult mai grav decat "vroiam" e sa faci din limba romana pasareasca romano-engleza. Ce cauta in vorbirea in limba romana cuvinte ca "job". "fun", "dealer", si multe, multe altele... Parerea mea e ca numarul celor care baga voit englezisme in limba romana e foarte, foarte mare... si mie mi se pare mult, mult mai grav decat ce scrie in articolul la care ati pus link-ul. (chiar si link nu e corect, nici thread... si asa mai departe).

    Vroiam, voiam, optsprezece sau optisprezece suna totusi romaneste... (si pana la urma poate o sa le legalizeze academia ca pe nicio (daca e asa cum zice Cata ca a fost legalizat datorita faptului ca se gresea prea mult !?!?) Eu care voiam sa ma contrazic cu cineva cand mi-a atras atentia ca nicio se scrie impreuna si eu, de moda veche, nu am crezut).

    Dar ce ne facem cu job, thread, show... Sau ne vom trezi ca le va accepta academia (scris intentionat cu a mic) si pe acestea... daca tot le foloseste gresit atata lume.... de ce nu? ... se va intreba viitorimea ce a fost in capul lui Mateevici cand a scris "limba noastra-i o comoara"...
    Last edited by Tess_AN; 18th August 2009 at 03:29.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    da, am citit si eu opinii cum ca "locatie" ar fi o deviere din engleza. eu imi mentin mai departe pozitia (dovada e ca Cata_RB considera "loc" nu-foarte-formal.) sau poate ambele versiuni sunt corecte.
    mie mi se pare mai grav legalizarea de catre academie a greselilor decat introducerea in limba romana a cuvintelor de origine engleza. pt multe din ac cuvinte nici macar nu avem echivalent in romana.
    daca stam sa ne gandim, vocabularul pe care il folosim azi se datoreaza in mare parte influentelor limbii franceze din secolul XIX (furculisioanele si restul de 60% din vocabularul romanesc de azi). daca nu ar fi fost influenta asta, am fi vorbit acum o romano-rusa.
    chiar mi se pare o forma de imbogatire a limbii acceptarea si folosirea termenilor din alte limbi. Si fii fara grija (mi-am permis sa te tutuiesc pt ca suntem useri si suntem intr-un fel egali, dar daca te dernajeaza, imi cer scuze si promit ca o sa folosesc formulele de politete), limba romana nu va disparea. doar va evolua.

    suntem off topic rau de tot, nu? ("vroiam" mi se pare mai grav decat "off topic")

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Neologismele si/sau evolutia limbii (a se vedea "tehnologie", "programare", "software", "vis a vis", "off topic" s.a.m.d) sunt complet altceva decat preluarea si adaptarea aiurea a unor cuvinte din alte limbi doar ca sa "dea bine" (ca sa folosesc o alta expresie ce nu imi place) sau ca sa aratam ce smecheri suntem. Ce e rau in cuvantul spectacol ca sa folosim pe scara larga "show"? Ce ziceti de adaptarea unor verbe si apoi conjugarea lor in romana, de ex. "a focusa"ex. "nu focuseaza"? Am auzit si asta...

    Precum in secolul trecut (pardon acu doua secole) pe la 18xx cand: "ai nostri tineri la Paris invata..." Atunci la moda era franceza... acum e engleza... si noi avem o limba romaneasca asa de frumoasa...

    1.(Nu ma deranzeaza adresarea cu persoana II singular, din contra o prefer. Ma deranjeaza cand mi se adreseaza cineva cu pluralul )
    2. (am continuat doar "off-topic"-ul - moderatorii pot sa mute mesajele daca vor.)
    3. (apropo, moderatori l-as considera un neologism, un cuvant de evolutie dar parte din cele ce le-am amintit sau multe altele folosite in mod curent mai ales de televiziune, pentru mine sunt de neacceptat).
    A doua ora pe ziua de zi fac mentiunea: parere personala.
    Last edited by Tess_AN; 18th August 2009 at 04:00.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    1.(Nu ma deranzeaza adresarea cu persoana II singular, din contra o prefer. Ma deranjeaza cand mi se adreseaza cineva cu pluralul )
    cooool intrebasem pt ca in postul precedent mi te-ai adresat in felul urmator: "articolul la care ati pus link-ul." am crezut ca preferi formulele de politete. dar gata acum ne-am lamurit

  12. #12
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Acuma nu pot sa garantez ca motivul pentru care au fost acceptate nicio si niciun e ca erau des intalnite... Insa la vremea respectiva, asa am citit opinii. Ma rog, e probabil o exagerare, insa mie nu mi se pare o idee buna. "Nici" e si el folosit de sine statator, "o" si "un" sunt articole si tin de un substantiv [am luat cazul general], nu vad de ce au considerat necesar sa le lipseasca de "nici". Mi se pare o sfidare a logicii.
    Cuvinte din engleza, franceza sau spaniola amestec si eu in vorbire. Probabil e un obicei nu prea bun, dar cat timp stiu bine gramatica noastra si cunosc si evit destule capcane, nu ma consider in pericol Nu mi-a placut niciodata sa traduc termeni mai tehnici, sa zic asa. De exemplu, meniurile de la telefon sau interfata programelor pe care le folosim in fiecare zi. Am vazut nu o data cum optiunea "Save" (salveaza) a fost tradusa "Economiseste"!
    Apropo de verbe preluate si conjugate in romana, in anumite contexte, mai tehnice, prefer "download-at" si "upload-at" pentru ca mi se par mai naturale. Bine, aici e si un pic de deformatie profesionala, am facut informatica, unde multi termeni se pastreaza in engleza sau nici nu au un corespondent in romana, si mai mult, am facut facultatea in engleza. In concluzie, folosesc termeni straini acolo unde o cere contextul, unde traducerea e fortata, dar recunosc ca folosesc ocazional si intr-o conversatie obisnuita. Important mi se pare sa uiti cat mai putin din gramatica limbii romane.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  13. #13
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    "nicio" si "niciun" in formula noua, adica impreunate, formeaza adjectivul pronominal negativ pt a nu se face confuzie deoarece "o" si "un" erau de multe ori luate ca si articole nehotarate in cazul asta. si s`au hotarat sa se scrie lipite tocmai d`asta, pt ca formeaza o singura parte de vorbire. mie mi se pare mult mai usor asa si corect
    de exemplu, cand e vorba de numeral, se scriu separat(si mi se pare logic) : "nici o fata, nici doua" sau "nici una, nici doua"
    dar cand e pronume negativ e foarte corect cum e acum : "niciuna nu s`a prezentat" sau adjectiv "nicio colega nu a vrut sa ma ajute"

    pt noi, care am prins variantele astea, e foarte usor, dar va inteleg si pe voi ca erati invatati cu variantele vechi. oricum, e clar ca limba romana va avea multe de suferit si`n viitor
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    @Ade: Multumesc frumos pentru lamuriri. Mie mi-au prins bine.

    @Cata: nu ma refeream la vorbirea obisnuita, pe strada, in grup de prieteni. Ma refeream la ceea ce se numeste "raspandirea culturii" prin tv sau alte mijloace. Sau cand e ceva oficial. Eu, doar cand e ceva f. oficial spun "acesta, acestia" altfel o dau cu "astia" la greu... Am convingerea ca cei care stiu se comporta si vorbesc diferit in functie de situatie, dar cei de la tv frate.... Tocmai de aceea am zis ca acel 18 cu i la un copil si intr-o reclama e mult mai de acceptat decat ce fac cei din tv... Una e sa scrii pe cand vorbesti cu prietenii pe internet "k merg" sau sa te apuci sa scrii intr-o chestie oficiala asa in loc de "ca merg"... In fine, sper sa nu fie o neintelegere intre ce am vrut sa spun si ce a iesit.
    Last edited by Tess_AN; 18th August 2009 at 18:03.

  15. #15
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Apropo de schimbarile astea de ortografie. Cunosc un profesor de romana care a prins schimbarea cu 1-2 ani inainte de pensionare. Dupa ce 40 de ani a corectat cu rosu si a taiat "niciun", "nicio" scrise legat in temele si extemporalele copiilor s-a trezit la batranete ca trebuie sa-si calce pe "constiinta" si sa-i invete exact pe dos.
    Eu una voi continua sa le scriu dezlegat pana la "adanci batraneti".

  16. #16
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    @Ade: Multumesc frumos pentru lamuriri. Mie mi-au prins bine.

    @Cata: nu ma refeream la vorbirea obisnuita, pe strada, in grup de prieteni. Ma refeream la ceea ce se numeste "raspandirea culturii" prin tv sau alte mijloace. Sau cand e ceva oficial. Eu, doar cand e ceva f. oficial spun "acesta, acestia" altfel o dau cu "astia" la greu... Am convingerea ca cei care stiu se comporta si vorbesc diferit in functie de situatie, dar cei de la tv frate.... Tocmai de aceea am zis ca acel 18 cu i la un copil si intr-o reclama e mult mai de acceptat decat ce fac cei din tv... Una e sa scrii pe cand vorbesti cu prietenii pe internet "k merg" sau sa te apuci sa scrii intr-o chestie oficiala asa in loc de "ca merg"... In fine, sper sa nu fie o neintelegere intre ce am vrut sa spun si ce a iesit.
    Crede-ma ca sunt si pe strada destui "jmecheri" care habar n-au ca vorbesc / scriu gresit. Si sunt complet de acord cu tine, de la televizor invata multi Asta deja e o discutie maaaaare: 90% din vedetele noastre sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie un model, fie el de exprimare corecta, ambitie, corectitudine, bun gust etc
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  17. #17
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Ce discutii pe-aici...

    Gramatica este unul dintre subiectele mele favorite...desi am studiat-o doar in gimnaziu, m-a interesat mereu sa aflu "cum se zice corect" una si alta. Poate si fiindca diriga (=dna diriginta) din clasele 5-8 era profesoara de romana si preda gramatica foarte bine si cu pasiune.

    Englezismele ma scot din sarite si pe mine...din pacate insa nu le mai pot evita. Multe cuvinte le-am invatat direct in engleza sau, mult mai rau, in olandeza.

    Multi termeni tehnici sunt intraductibili in romana sau suna foarte rau. Am fost ocupata cu zugravit si altele prin casa, am vazut pentru prima oara tot felul de materiale si unelte, le-am invatat direct in olandeza denumirile.

    In viata de zi cu zi folosesc la greu "a posta", "badge", "card" etcetc. Nu-mi place, dar asta este...dupa 6 ani jumate de stat aici si ajuns a vorbi zilnic 3 limbi (dintre care romana cel mai putin) asta e efectul.

    De ce mi-era frica n-am scapat...numai sa n-ajung sa am accent, asta m-ar enerva cel mai mult.

    Din felul oamenilor de-a scrie (gramatical si dpdv al continutului) poti spune multe despre omul respectiv...iar scrisul de mana este si mai interesant de studiat (doar ca nu prea mai am ocazia, cu "invazia" calculatoarelor astora...).

    p.s. spuneti-mi si mie: cate silabe are "beam" - trecutul de la "beau"? se zice "beam" sau "be-am" (aceeasi intrebare pentru vream)? tocmai ce-avusei o discutie cu cineva pe tema asta...

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    @ praf_de_stele, multumim pt explicatii in legatura cu deciziia academiei. Ac dovedeste ca "nicio" s-a legalizat nu pt ca era prea des scris gresit ci din considerente logice. de altfel exista alte cuvinte folosite gresit care au o frecventa mult mai mare si care nu vor fi legalizate niciodata.
    faptul ca unii la tv fac greseli si mai grave decat acest optisprezece nu inseamna ca filmuletul trebuie sa il contina. e mai bine sa il evite, nu? (dar oricum problema e rezolvata. acum vorbim doar de dragul discutiei)

    @ ioanavol: beam are o silaba. ca si vream.

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    "beam" are o singura silaba si cred ca la fel si "vream"....as indrazni sa spun ca e vorba de un diftong (beam), sper sa nu ma insel


    EDIT:
    Se vede ca nu avem despre ce sa vb la gimnastica...o dam pe gramatica
    Last edited by mikeyy; 18th August 2009 at 20:11.
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Ce discutii pe-aici...
    Gramatica este unul dintre subiectele mele favorite...
    Din felul oamenilor de-a scrie (gramatical si dpdv al continutului) poti spune multe despre omul respectiv...iar scrisul de mana este si mai interesant de studiat (doar ca nu prea mai am ocazia, cu "invazia" calculatoarelor astora...).
    p.s. spuneti-mi si mie: cate silabe are "beam" - trecutul de la "beau"? se zice "beam" sau "be-am" (aceeasi intrebare pentru vream)? tocmai ce-avusei o discutie cu cineva pe tema asta...
    De acord... Cand scriu de mana fac mai putine greseli decat atunci cand tastez la calculator
    si... am mai invatat de la Dl. prof. de romana ca atunci cand am dubii in cum se scrie un cuvant sa pun mana pe creion si sa scriu cum imi vine - fara sa gandesc...

    Si eu "beam" intr-o inghititura, adica intr-o silaba...

    Vis a vis de nicio... sicer mi se pare discutabila logica. Nu vreau sa ma intind discutiile dar am argumente solide (tot de la un profesor excelent mi se tage si mie) vis a vis de advebe si articole hotarate si nehotarate, de folosirea lor in proprozitie afirmativa, negativa, s.a.m.d.
    Eu ma retrag din discutie aici in primul rand din motive de timp. O sa va citescesc (folosesc plurarul adresandu-ma grupului) in continuare cu placere si o sa discut daca vreti cu placere daca si cand ne vom intalni daca va mai fi de actualitate si interes.

    Off-off topic: Si la voi merge/se incarca pagina greu? E teroare... nici la JO nu mergea asa de greu forumul...
    Last edited by Tess_AN; 18th August 2009 at 20:32.

  21. #21
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    cand am vazut beam am citit de fapt in engleza "beam" = barna si nu stiam de ce comparati beam - in engleza cu vream in romana

    Se pare ca eu sunt on-topic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •