Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 116 of 116

Thread: Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

  1. #106
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Presa nu e deloc o sursa buna de invatare, sunt multe greseli. Pana la urma, nu ii poate obliga nimeni sa scrie corect.
    Ei mai folosesc apostroful din alte motive, in articole care de obicei au tenta de creatie, nu stire. Insa repet, in scoala invatati sa scrieti corect, nu o sa va accepte prescurtari. Sigur ati studiat deja opere literare in care apar greseli, pentru ca sunt opere po****re sau sunt scrise acum sute de ani, cand nu erau atatea reguli. Dar nu vi se spune sa scrieti ca acolo. La fel si cu presa.

    Si eu scriu aiurea pe mess, de exemplu...dar aia e altceva, nu e scoala.
    Last edited by Cata_RB; 19th July 2010 at 23:36.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  2. #107
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Mama ce-a inviat subiectul asta, chiar ca nu se mai intampla multe in gimnastica zilele astea

    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Aaaa, am inteles
    Desi nu stiam ca in engleza se pune virgula inainte de "and". Iar de virgula intre subiect si predicat, nici atat...hmmm...
    Intr-o enumerare (mai mult de 2 lucruri) in engleza se pune virgula inainte de "and", dar virgula intre subiect si predicat nu.

    Referitor la apostrof, acum multi ani inlocuia cratima...tin minte ca am citit "Scoala de Robinsoni" si "Albina Maia" in editii foarte vechi acum multi ani si-mi placea la nebunie scrierea asta veche
    Last edited by ioanavol; 20th July 2010 at 00:56.

  3. #108
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Pai asa se intampla cand nu e gimnastica Gramatica si papanasii

    Deci in engleza este virgula inainte, o sa tin minte. Asta explica multe...am sters o gramada de astfel de virgule cand aveam de facut proiecte scrise.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #109
    Banned
    Join Date
    May 2009
    Location
    w/o cocalaro-manelisti.
    Posts
    4,274
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Ce e interesant e ca in forma vorbita exista forma de alint "puiul lu' mama"
    Asta e sigur corect , dar nu stiu daca se accepta in forma scrisa.
    "Puiul lu' (lui) mama" nu este corect, din cate-mi aduc eu aminte corect ar fi: puiul mamei...chiar daca foarte multa lume foloseste variata scrisa de tine.

  5. #110
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    lol,nu e corect,articolul hotarat proclitic "lui" e corect la feminin doar atunci cand sunt numele proprii cum ar fi beatrice,carmen
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  6. #111
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    scuze, nu m-am exprimat prea corect la faza cu virgula intre subiect si predicat. nu se pune in ambele limbi. cu toate acestea este la moda atat in romana, cat si in engleza. ceea ce ma uluieste este faptul ca si francezi au inceput sa foloseasca virgula dupa principii englezesti.

  7. #112
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    in forma vorbita exista forma de alint "puiul lu' mama"
    Asta e sigur corect
    E corect sigur, ca forma de alint. Ori mai bine zis era corect, pt ca acum "puiul lu' mama" e mai mult curcan Oare si pt alint trebuie respecate strict regulile Academiei ?

  8. #113
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    o greseala pe care o facem si nu ne dam seama...spunem prieten de-al lui,de exemplu
    nu e corect,corect este de-ai lui
    pt ca prepozitia de e forma prescurtata a prepozitiei dintre,in cazul asta
    si nu poti sa zici prieten dintre al lui,ca doar persoana respectiva nu are un singur prieten,dar daca are nu este nevoie de prepozitia de,pt ca se intelege
    a explicat chestia asta profa de romana de la scoala

  9. #114
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MitzGym View Post
    o greseala pe care o facem si nu ne dam seama...spunem prieten de-al lui,de exemplu
    nu e corect,corect este de-ai lui
    pt ca prepozitia de e forma prescurtata a prepozitiei dintre,in cazul asta
    si nu poti sa zici prieten dintre al lui,ca doar persoana respectiva nu are un singur prieten,dar daca are nu este nevoie de prepozitia de,pt ca se intelege
    a explicat chestia asta profa de romana de la scoala
    De acord, dar pare-mi-se mie ca prescutarea folosita mai des si acceptata e:
    "prieten de-a' lui"
    si apostroful salveaza

  10. #115
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu stiam ca varianta corecta e "prieten al lui", fara nici un fel de "de".
    Au trecut ceva ani...s-o fi schimbat intre timp, nu mai tin pasul cu modificarile lor.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  11. #116
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    am aflat si cum se scriu niciun,nicio,vreun,vreo,de la profa de meditatii
    cica s-au facut schimbari acum vreo 2-3 ani si se scriu legat acum
    si deci corect e niciun,nicio,vreun,vreo
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •