Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 116

Thread: Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

  1. #85
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    eu am vazut pe mult timp ca se scrie vre-o
    asa ne-a zis si profa de romana,de asta zic ca se scrie vre-o/vre-un
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  2. #86
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Vre-un vine de la "vere unus"= doua parti de vorbire diferite, probabil de asta exista polemici daca se scrie legat sau nu. Eu am scris si scriu cu vre-o vre-un, nu stiu daca e corect si nici nu-mi fac mari probleme din cauza asta .

  3. #87
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu stiu ca se scrie "vreun" si "vreo" si nici nu-mi amintesc sa fi facut Academia trecerea la formele cu cratima. Mi-ar fi ramas in cap, alaturi de revolta provocata de "niciun" si "nicio" Posibil sa gresesc si sa nu fi avut ocazia sa vad decizia asta, iar pe net e aproape imposibil sa afli raspunsul corect in cazuri de-astea...trebuie sursa oficiala si e mai greu de ajuns.

    E prima data cand aud ca ar fi 2 parti de vorbire diferite [latina, cred...nu stiu daca e important cum s-a format cuvantul], insa daca imi amintesc bine regula e ca daca le poti folosi si separat, ambele avand inteles de sine statator in limba romana in cazul nostru, atunci sunt intr-adevar 2 cuvinte diferite.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. 18th July 2010, 18:32

  5. #88
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Eu am invatat gramatica de mult si mi-a placut ca avea logica. Pe vremea mea, vreun si vreo erau pronume nehotarit si se scriau impreuna.
    Personal, si treaba cu "nici o" scris legat mi se pare auirea (exceptie cind dupa o mai pui data, adica niciodata). ?Nici de sine statator era parca adverb.
    Dar, ce poti sa zici cind unii se cred mai interesanti sa faca schimbari de dragul schimbarii sau sa ii copiem pe altii ca da bine. Ma intreb cind o sa schimbe dubla negatie din propozitiile negative si in loc de: "nu am nimic" vor sustine ca incepind "de azi" forma corecta e: "am nimic"

  6. #89
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Tinand cont de cate ori am primit bataie cu batul peste degete in scoala generala pentru scris "vre-un" "vre-o" legat (si alte chestii asemanatoare) cred ca imi va fi foarte greu sa ma dezobisnuiesc . Am invatat gresit, probabil ca in multe alte scoli.

  7. #90
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    @Tess: de acord. Nu m-ar mira sa oficializeze si ultima moda, "am decat". Brrr...

    @Luiza: auch
    Se mai intampla si asta, eu aveam cateva cuvinte in engleza pe care le-am invatat gresit inca din clasele I-IV. La unul dintre ele am descoperit abia in facultate, cand trebuia sa folosim cod scris de un profesor si nu intelegeam de ce primesc eroare ca nu exista functia...mi-a luat vreo 15 minute de dracuit pana m-am gandit sa ma uit litera cu litera la cuvant Eh, dar asta deja nu mai e gramatica
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #91
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    stiti ce ma mai scoate pe mine din minti?folosirea punctuatiei limbii engleze in limba romana. nu pot sa sufar limba engleza, dar folosirea punctuatiei conform regulilor acesteia pentru limba romana ma face sa imi doresc sa-i dau un "erase" complet si total.

  9. #92
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    eu stiu profesori care nu zic "pe care" aproape deloc,ci zic "care"
    de exemplu:exercitiul care l-am facut
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  10. #93
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Mitz, daaa... imi vine sa mor cand ii aud. ce fel de profesori sunt?? pe de alta parte... imi pare rau de voi, copiii din generatia asta.. nu prea vi se ofera sansa de a invata. vorbesc la modul general. si e pacat de voi, pentru ca va duce capul.

  11. #94
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    da,asa e,de exemplu daca nu intelegem un lucru,tot din cauza lor(nu ne-au explicat cum trebuie,ne-au explicat in graba),ne e frica sa le zicem ca nu am inteles,pt ca fac crize
    eu aveam o profesoara anul trecut de engleza pe care o injur si acum
    deci nu am invatat nimic la ea
    veneau vecinii si ne certau din cauza faptului ca ii sculam
    ne bateam in ora ei,dar nu in joaca,ci serios,ne fracturam mainile si picioarele,ne spargeam capul
    de cele mai dese ori ne lasa afara,nu faceam ora
    nu prea ne preda nimic
    cand ne preda,transcria din manual,dar cu greseli,de o corectam noi,desi noi stiam doar din filme engleza,oricum erau niste lucruri din care nimeni nu intelegea nimic,nu era nimic concret
    avea favoriti,carora le dadea 10 continuu,nu faceau nimic si se trezeau cu multi de 10
    pe mine ma defavoriza,avea ceva cu mine
    doamne,dar regret de cand a venit la noi in scoala ca am avut-o
    in schimb anul asta am avut o profesoara destul de buna,am invatat destul de multe la ea
    Last edited by MitzGym; 19th July 2010 at 14:28.
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  12. #95
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    stiti ce ma mai scoate pe mine din minti?folosirea punctuatiei limbii engleze in limba romana. nu pot sa sufar limba engleza, dar folosirea punctuatiei conform regulilor acesteia pentru limba romana ma face sa imi doresc sa-i dau un "erase" complet si total.
    Nu inteleg la ce te referi...poti sa dai un exemplu, te rog?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  13. #96
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Nu inteleg la ce te referi...poti sa dai un exemplu, te rog?
    in engleza unele verbe se prescurteaza cu majuscula(don't)
    la fel si in romana unele cuvinte(lu'mama,in loc de lui mama)
    cred ca la asta s-a referit
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  14. #97
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MitzGym View Post
    lu'mama,in loc de lui mama
    Mitzysor: "lui mama" nu-i prea bun, forma corecta e "mamei", cred ca "lui" merge numai pentru substantiv propriu masculin "lui Ion".
    Ce e interesant e ca in forma vorbita exista forma de alint "puiul lu' mama"
    Asta e sigur corect , dar nu stiu daca se accepta in forma scrisa.
    Last edited by LuisaGym; 19th July 2010 at 23:10.

  15. #98
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    da,ai dreptate,si la substantivele proprii feminine,in afara de beatrice si nu mai stiu care se articuleaza cu "ei",dar eu nu stiam ce exemplu sa dau,de asta am scris lu'mama
    Last edited by MitzGym; 19th July 2010 at 23:10.
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  16. #99
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Eu am auzit doar de "puiul mamei".
    in ceea ce priveste "lui"...in general, la substantivele feminine genitivul este marcat prin sufixul "ei" adaugat substantivului...painea mamei, painea Corinei, painea Elenei. Sunt si unele substantive masculine care accepta "lui" la sfarsit: caramida zugravului, pantoful cizmarului etc. Totusi, exista si exceptii...de exemplu sunt substantive feminine carora nu merge sa le adaugi "ei": "masina lui Carmen" (nu poti spune masina Carmenei) etc.

  17. #100
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    @Cata_RB ma refeream la folosirea virgulei aiurea, conform regulilor limbii engleze. printre altele. pe post de exemplu: Mi-am luat un caiet, si dupa aceea am fost la bunica. sau: Eu, mama, si bunica am fost la cumparaturi. alt exemplu: nu stiu ce sa fac. cumpar o carte, sau ma duc la circ? nu mai spun de virgula intre subiect si predicat ca-mi ies din pepeni. dar astea sunt exemplele clasice.

    @Mitz - eu am invatat ca apostroful este corect folosit asa cum ai dat tu exemplul. sau atunci cand lipseste ultima litera: Catelu” (scuze, laptopul prietenului e setat pe limba romana si nu gasesc punctuatia )

  18. #101
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Aaaa, am inteles
    Desi nu stiam ca in engleza se pune virgula inainte de "and". Iar de virgula intre subiect si predicat, nici atat...hmmm...

    Credeam ca te referi la folosirea apostrofului in loc de cratima. Ceva gen "m'am dus" in loc de "m-am dus".
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #102
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post

    @Mitz - eu am invatat ca apostroful este corect folosit asa cum ai dat tu exemplul. sau atunci cand lipseste ultima litera: Catelu” (scuze, laptopul prietenului e setat pe limba romana si nu gasesc punctuatia )
    apostrof,nu majuscula cum am zis eu,le incurc,sunt cam zapacita
    noi am scris la teza cu apostrof,iar profa ne-a taiat si a scris cuvantul complet,a zis ca nu e corect cu apostrof
    dar si eu am vazut prin reviste,ziare scris asa:catelu'
    Last edited by MitzGym; 20th July 2010 at 00:06.
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  20. #103
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Mitz, v-a taiat pentru ca forma cu apostrof [catelu', de exemplu] e specifica limbii vorbite, nu scrise. Intr-adevar, mai apar si aceste forme prescurtate in presa, dar de obicei vor sa transmita ceva, cam ca o figura de stil: ironie, ton prietenesc etc.
    In scoala, cu atat mai mult in teza, nu o sa accepte nimeni sa scrieti asa...pentru ca scopul e ca elevii sa invete sa scrie si sa se exprime corect si riguros.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #104
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    dar eu mai scriu,pt ca vad in mass-media
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  22. #105
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Asta e efectul mass-mediei asupra tinerilor din ziua de azi....
    Vedem ceva in mass-media...hai si noi

    (Mitz: nu ma refer numai tine....ci in general)
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •