Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 64 to 84 of 116

Thread: Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

  1. #64
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Au luat-o razna...si l-au mai facut si complement SPECIAL
    www.fangymnastics.com

  2. #65
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    fratele meu trece clasa a5a, si a invatat subiectul ca fiind parte principala a unei propozitii .

  3. #66
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Am reusit sa inteleg partea cu "nicio" Totusi, din punctul meu de vedere, se justifica si separat. "Nu mi-a produs nicio emotie" - nici macar una singura. In fine...e oarecum discutabil Sunt totusi cam multe schimbari, nu toti profesorii vor tine pasul cu ele [sau vor refuza sa le predea] si ajungem la si mai multe probleme.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #67
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    uitati aici ce frumos este explicat nicio si niciun
    http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/e...007-niciun.htm
    Multumesc, pricep ce zice, eu incepusem sa-l folosesc peste tot.
    Mi se pare totusi mult prea alambicat, nu aduce nicio simplificare (sa stau sa ma gandesc mereu la prop neterminata sau la negatie repetata...)

    Sa fim seriosi, reguli/explicatii putem gasi la orice. Dar deocamdata sunt cumintica si ascult de regulile introduse.

    Dar cu "na" ce ziceti? Alex, il poti intreba pe fratiorul tau?

  5. #68
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    nu cred ca a invatat ceva despre "na", dar o sa il intreb totusi.
    tin minte ca lucram ceva de genul cand eram in clasa 8a, dar acum la liceu, fiind la profil mate-info intensiv, nu mai facem gramatica deloc.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Fara a devia de la nicio, mai adaug un subiect:

    in link-ul pus, Pruteanu scrie pe la 2005-2006 si foloseste i din i in cind... si alte cuvinte... Deci nici regula cu a din a nu e batuta in cuie? Nu imi inchipui altfel, cum cineva ce tine lectii de gramatica sa ignore alte reguli de gramatica... SI nu vorbim de un profesor oarecare ci de Pruteanu...

    Revenind la nicio, o fi cum zice domnia lui, cantitate zero, dar pentru mine zero e numeral, asa cum e si unu si doi... Inteleg sa spunem folosirea ca adverb, dar atunci il asociez cu odata si "o data"... DIn prima explicatie de acu doua zile a lui Ade a aparut o raza de lumina... acum sunt in ceata totala...

    Mi-a placut gramatica - asa cum era pe vremea mea... ma intreb daca mi-ar fi placut in conditiile noilor legi impuse de academie... si ma mai intreb daca in academie s-au infiltrat...

    Cred ca voi ramane (pardon ramine) de moda veche si voi folosi ce am invatat de mult... Nu de alta, dar o propozitie fara subiect si predicat, fara parti principale e hai sa vorbim sa ne auzim vorbind fara sa spunem nimic. Totul va fi "complement special"...

    Vis a vis de "na" eu il iau ca si verb, regionalism cu sensul de a da cuiva ceva, dar daca e sa-l traduc cu "poftim si tie!", in loc de "tzine" sau "uite" se schimba treaba... Inclin sa-i dau dreptate Ioanei cu locutiunea verbala...

  7. #70
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Locuțiunea verbală = un grup de cuvinte cu înțeles unitar care conțin în mod necesar un verb și au valoare morfologică a unui verb, analizând-o ca un verb.
    (din Wikipedia, n-am avut rabdare sa caut alte surse)

    exemple: a da ortul popii, a trage la aghioase, a duce cu presul, a vinde gogosi

    Chiar eu un joc haios aici pe tema asta:
    http://www.cafeneaua.com/nodes/show/...ou-locutiuni/1

    Concluzii:
    1. "na" nu e locutiune verbala.
    2. Am mai invatat ceva.

    Referitor la jocul acela, voi cate din expresiile astea ati auzi/folosit? Eu m-am cracanat de ras citindu-le:
    a baga fitile in sticla
    a jumuli aripile la canar
    a numara melcii din doi in doi
    a striga la stalpi
    a pune coaja la murat
    a o tine pe dunga
    a freca tziparul
    a strange voturi la primarie
    a sufla in veioza
    a linge cornetul de inghetata
    a trage tunuri cu forcepsul
    a manca dude cu furculita
    a culege dude cu penseta
    a sta pe net
    a ridica babe cu cricul
    a usca paharele cu feohnul
    a mantui pe Jeniffer
    Last edited by ioanavol; 20th August 2009 at 09:46.

  8. #71
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Am "descoperit" ce e "na" in exemplul oferit de Tess: interjectie cu valoare verbala.

    NA interj. 1. (Fam., cu valoare verbală) Poftim! ia! ține!

    sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=na

    Alta sursa nu stiu, din pacate (pe net, DEX-ul il am in Ro).

    gata...m-am linistit, acum imi pot vedea de lucru

  9. #72
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Dragute expresiile, Ioana!

    Asa, acum suna cunoscut "na"-ul ala. Nu mai tineam minte cum se cheama in mod oficial.

    A pus bine punctul pe "i" Tess apropo de zero = numeral. La asta ma refeream si eu, doar ca n-am avut inspiratia sa explic asa Din cate stiu eu, i din i se foloseste la inceput si sfarsit de cuvant, plus cuvintele gen "neintors" [imi cer scuze, nu mai stiu cum se cheama particulele alea si mai bine nu ghicesc]. Ma mira ca apar si altfel pe site...poate e pur si simplu o regula care nu i-a placut si pe care a refuzat sa o aplice.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc Ioana. Cata, eu nu la regula lui i din a ma refeream ci la faptul ca Pruteanu foloseste i din i in articolul la care a pus lalaliu link-ul. Il mai pun o data: http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/e...007-niciun.htm

    Puteti sa imi explicati si mie de ce Pruteanu la 2005-2006 foloseste scrierea veche cu i din i in interiorul cuvintelor (vedeti linkul)??? Si culmea o face dind lectii de gramatica !!!

  11. #74
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Am inteles ca la acel link te referi...nici eu nu stiu de ce Singura mea presupunere, dupa cum ziceam, ar fi ca nu a fost de acord cu introducere lui i din a. Chiar as vrea sa aflu de ce foloseste i din i peste tot.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Eu cred ca e corect asa, dar nu strica o verificare
    Ce ziceti de emotional folosit aici: "mi place momentul emotional din tribuna" - referire la postul de la Competitii junioare: http://www.onlinesport.ro/forum/show...&postcount=600

  14. #77
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Am reusit sa inteleg partea cu "nicio" Totusi, din punctul meu de vedere, se justifica si separat. "Nu mi-a produs nicio emotie" - nici macar una singura. In fine...e oarecum discutabil Sunt totusi cam multe schimbari, nu toti profesorii vor tine pasul cu ele [sau vor refuza sa le predea] si ajungem la si mai multe probleme.
    mie mi-a zis profa de romana ca e corect "nici o",pt ca sunt 2 parti de vorbire diferite
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    @Mitz: ai scris la 3 minute dupa postul meu... credeam ca mi-ai raspuns mie la intrebarea cu emotional...

  16. #79
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    dar cum e corect?
    de acord sau deacord
    am vazut pe net ca in unele articole scrie de acord,iar in altele deacord
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  17. #80
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Tess, si eu cred ca e corect...dupa definitiile cuvintelor cel putin.

    Mitz, asa am invatat si eu acum ceva ani, dar intre timp s-a schimbat situatia. Iar faptul ca profesoara asa v-a spus acum cred ca e un bun exemplu pentru ce am scris in postul respectiv: ca unii profesori nu vor tine pasul sau nu vor fi de acord cu schimbarile astea.
    E corect "de acord" sau "de-acord", eventual...dar sunt 2 cuvinte diferite.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #81
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    E corect "de acord" sau "de-acord", eventual...dar sunt 2 cuvinte diferite.
    mersi pt raspuns
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  19. #82
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    am vazut ca e o moda sa se scrie vre-o si vre-un. asa ceva nu e corect. corect este "vreo" si "vreun". sau iar asa zisii academicieni involueaza limba romana? http://dexonline.ro/definitie/vreo

  20. #83
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    pai asa e trecut acolo la ei cred,vreun/vreo,deci teoretic e vreo/vreun corect,dar practic e corect vre-un/vre-o,pt ca sunt 2 parti de vorbire diferite
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  21. #84
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    sincer nu stiu de unde a iesit asta, dar eu am facut gramatica 12 ani din 13 de scoala, am dat examen de titularizare, de definitivat in invatamant si examen la facutate din gramatica si niciodata, dar niciodata nu am invatat despre asa ceva. anul asta a fost primul in care am vazut scrie "vreo" ca "vre-o". m-am uitat inclusiv in Stefania Popescu, cartea noastra de capatai in ale gramaticii. e din `96. "vreo" e "vreo", nu "vre-o". este exact cum spune pe dexonline. nu stiu de unde a iesit moda, dar nu e corect.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •