Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 116

Thread: Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pune, te rog, atati de "i" cati sunt necesari (limbii si nu limbi, etc etc etc) daca tot vorbim de gramatica limbii romane!
    si cu aceasta ai pus punctul pe "i" . gata, nu mai e nevoie de nicio demonstratie de cultura.

  2. #44
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Gata..deja discutiile despre gramatica incep sa depaseasca limitele...eu zic sa va opriti.
    www.fangymnastics.com

  3. #45
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Gata..deja discutiile despre gramatica incep sa depaseasca limitele...eu zic sa va opriti.
    zise Mihai!

  4. #46
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Gata..deja discutiile despre gramatica incep sa depaseasca limitele...eu zic sa va opriti.
    Mie chiar imi plac discutiile pe teme de gramatica, am de gand sa deschid un subiect nou pe tema asta, cat de curand.

    Imi place pt ca invat...si din greseli se-nvata cel mai bine (mai ales daca te si atentioneaza cineva ca le faci)

  5. #47
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, dar una e sa discuti in general despre gramatica si sa dezbati anumite situatii...si alta e sa ai ca unic scop "demonstrarea culturii".
    www.fangymnastics.com

  6. #48
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Da, dar una e sa discuti in general despre gramatica si sa dezbati anumite situatii...si alta e sa ai ca scop "demonstrarea culturii".
    Mihai, in momentul ala chiar se potrivea bobarnacul.
    Nu fii partinitor

    De acord insa cu "datul mare", de aceea zic s-o facem la alt subiect. O sa mut diseara toate discutiile despre gramatica acolo (acelea care pot fi rupte din context).

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Da, dar una e sa discuti in general despre gramatica si sa dezbati anumite situatii...si alta e sa ai ca unic scop "demonstrarea culturii".
    sa inteleg ca era o aluzie la formularea mea. Imi cer scuze. o ma opresc aici.

  8. #50
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu era vorba de bobarnac
    Sincer nu mi-a placut exprimarea "nu mai e nevoie de nicio demonstratie de cultura"...credeam ca discutam din placere, nu sa demonstram nu stiu ce lucruri.
    www.fangymnastics.com

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Daca a zis Ioana ca muta posturile, iaca, na!
    (va mai dau o propozitie vocativa cu interjectii... de analizat , "na" e verb, nu-i asa?!?)
    sa fie inca un post in plus de mutat.
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    sa inteleg ca era o aluzie la formularea mea. Imi cer scuze. o ma opresc aici.
    Nu cred ca ti se adreseaza numai tie remarca lui Mihai. Ni se adreseaza tuturor. El si-a facut treaba de moderator sa ne opreasca sa lunecam cu discutiile pe o panta nedorita de nimeni, atacuri la persoana si alte chestii ce se pot intampla cand ne infierbantam. (o stim cu totii din experienta proprie ) Cred ca multa lume, sa nu zic toti, facem greseli nu neaparat din nestiinta poate din graba sau - cel putin mie mi se intampla datorita tastaturii. (ce usor e de dat vina pe tastatura ) Apreciez parerea tuturor, imi place sa analizez continutul nu forma de prezentare a celor zise, nu persoana care vorbeste, ci ideea in sine.

    Votez pentru ideea Ioanei sa se faca thread separat si sa se continue discutiile acolo. (nu se poate sa imi ramana interjectia neanalizata... )
    Last edited by Tess_AN; 19th August 2009 at 19:54.

  10. #52
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pune, te rog, atati de "i" cati sunt necesari (limbii si nu limbi, etc etc etc) daca tot vorbim de gramatica limbii romane!
    Scuze ...fac deseori greseli in tastare .Nu numai asta .
    Dar noi nu vorbeam de gramatica aici ci de folosirea corecta a unui cuvant . Iar din punct de vedere etimologic acel cuvant nu avea ce cauta in asociere cu Nadia pentru ca i-ar fi dat o conotatie negativa .
    Nu m-am amestecat in discutiile voastre gramaticale ptr ca personal sunt disgrafica si fac deseori greseli de scriere . Era vorba nu de gramatica ci de DEX .
    Last edited by niagara64; 19th August 2009 at 23:50.

  11. #53
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1

    Discutii despre gimnastica si gramatica (sau invers)

    Gata, am mutat discutiile referitoare la gramatica/ortografie/punctuatie/DEX.

    Va rog sa scrieti aici cand va mai vine cate o idee/intrebare/corectura. (apropo, de ce nu scriem si "cateo" daca acum e corect "nicio"?)

    O greseala frecventa care mie-mi sare-n urechi mereu este folosirea lui datorita (sens pozitiv)/din cauza (sens negativ)...mi-am extins "obsesia" si-n engleza cu "due to" si "because of" si nimeni nu ma-ntelege (dar e drept ca nici nu vorbesc prea des cu nativi).

    P.S. @Tess: "na" din imperativa ta e verb?!? e cu sensul de "uite", dar...?!? sa fie "locutiune verbala"? (sunt 15 ani de cand am pus ultima data mana pe-o carte de gramatica, nu mai stiu terminologia)
    Last edited by ioanavol; 20th August 2009 at 00:32.

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Cred ca am pus rau virgula...vroiam sa zic ca ce stiu eu despre cele de la clubul din Deva este ca au o saptamana de vacanta, in care fetele merg pe la casele lor...in rest au antrenamente...stiu si ca la alte cluburi au antrenamente pe tot parcursul verii, eventual chiar vreun cantonament la mare/munte, dar nu stiu in ce masura este valabila treaba cu vacanta...
    Daca e vorba de virgula, Cristinus, aici trebuia sa scrii...

    Si acum revenind la vocativ si interjectii... Stiu ca nu e exprimare literara, dar "Iaca, na!" s-ar traduce ca: "Uite-asa!" sau "tine aici!" sau cum?

    na= uite-aici, sau tzine... deci e verb la vocativ... Iaca interjectie... corect?

  13. #55
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Tess, eu cred ca discutiile astea aveau farmec cand erau "off-topic" (= pe dinafara), acum nu mai intra nimeni pe-aici

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Gata, am mutat discutiile referitoare la gramatica/ortografie/punctuatie/DEX.

    Va rog sa scrieti aici cand va mai vine cate o idee/intrebare/corectura. (apropo, de ce nu scriem si "cateo" daca acum e corect "nicio"?)

    O greseala frecventa care mie-mi sare-n urechi mereu este folosirea lui datorita (sens pozitiv)/din cauza (sens negativ)...mi-am extins "obsesia" si-n engleza cu "due to" si "because of" si nimeni nu ma-ntelege (dar e drept ca nici nu vorbesc prea des cu nativi).

    P.S. @Tess: "na" din imperativa ta e verb?!? e cu sensul de "uite", dar...?!? sa fie "locutiune verbala"? (sunt 15 ani de cand am pus ultima data mana pe-o carte de gramatica, nu mai stiu terminologia)
    Posibil... am scris postul celalalt ... de locutiune verbala uitasem de tot...

    Mie nu prea imi place nicio... dar cateo e aiurea de tot la urechea mea ne-muzicala...

  15. #57
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Nici mie nu-mi place "nicio", dar m-am obisnuit sa-l folosesc.
    Dar daca e atat de logica folosirea lui, atunci sa-mi explice cineva de ce "cateo" nu e logic sa fie folosit asa. Arata urat, dar eu o alta explicatie caut.

  16. #58
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Daca e vorba de virgula, Cristinus, aici trebuia sa scrii...

    Si acum revenind la vocativ si interjectii... Stiu ca nu e exprimare literara, dar "Iaca, na!" s-ar traduce ca: "Uite-asa!" sau "tine aici!" sau cum?

    na= uite-aici, sau tzine... deci e verb la vocativ... Iaca interjectie... corect?
    Am comis-o...si m-am si latinizat peste noapte...
    Pe mine ma cam pierdeti cu discutiile astea, dintr-o data, ma alambicati si pe mine, eu, care, deee, am pretentia ca stiu a vorbi corect gramaticeste...care este....hac...

    eu cu "iaca, na" (cred ca nu de la utilizarea sintagmei de catre mine ti-a venit ideea, Tess, nu?) nu am inteles care este, de fapt, intrebarea...mai blonda azi (aoleu, si "azi" abia a inceput...fug la somn)

  17. #59
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Nu stiu sa va spun de ce "nicio" e bun si "cateo" nu...mie nici "nicio" nu mi se pare logic Ade a explicat de unde vine lipirea, dar sincer nu am inteles. Ea a dat detaliile necesare, ce au gandit cei care au hotarat asa, insa pe mine nu m-au convins argumentele respective. Eu le vad foarte clar separat. Tine putin de cum gandeste fiecare

    Am mai gasit acum o regula noua care m-a socat.
    au disparut denumirile de parti principale si parti secundare de propozitie, asta insemnind ca subiectul nu mai este parte principala de propozitie, ci un complement mai special.
    Asta chiar ma intriga! Poate e si o obisnuinta mult prea veche si de baza pentru mine... A avut cineva ocazia sa invete asa la scoala?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #60
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Subiectul nu mai este considerat parte principala de propozitie? Pe vremea mea subiectul era parte principala!
    www.fangymnastics.com

  19. #61
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Stiiiiiiu, si pe-a mea! Sau stai ca suntem de-o varsta
    Oricum...si pe vremea sora-mii [13 ani] tot asa era / e considerat. Totusi se cheama "subiect"...ce vrei mai important de-atat? Poate sunt eu prea carcotasa, dar asta chiar imi suna a schimbare de dragul schimbarii?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #62
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    in legatura cu "cate o" nu stiu sa spun exact, adica nu mi`am pus niciodata intrebarea asta, dar este un numeral distributiv : cate una, cate doua, cate zece, cate o mie, cate o fata, cate un baiat etc. si de aia nu cred ca are cum sa se scrie "cateo"...iar cand e folosit alaturi de un substantiv, in cazul de mai sus "cate o idee", "cate o" se ia ca numeral si are functie de atribut.
    in cazul lui "nicio" , "nici" nu se putea lua separat ca fiind pronume negativ, ci doar cu articolul "o" si de aia probabil s`au hotarat sa se scrie asa. in schimb "cate" se poate lua si separat ca pronume nehotarat(relativ) "cate fete", iar "o" se ia si el separat ca articol. deci "nici" luat separat este doar o conjunctie, n`are treaba cu pronumele si pt a forma pronumele negativ are nevoie de articolul "o", "un" etc.

    explicatia asta n`o am de la nimeni, de la vreun profesor sau altcineva, deci nu garantez ca e corecta, dar ma gandesc ca poate sunt pe aproape cine nu e de acord, sa ma contrazica, nu e batut in cuie argumentul

    in legatura cu subiectul in propozitie, acum e prima data cand aud ca nu mai e considerat parte principala astia au innebunit frate
    Last edited by praf_de_stele; 20th August 2009 at 01:35.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    uitati aici ce frumos este explicat nicio si niciun
    http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/e...007-niciun.htm
    Last edited by lalalilu; 20th August 2009 at 01:34.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •