Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 104

Thread: Campionatele Mondiale de atletism, Berlin 15-23 august 2009

  1. #43
    El Contador laurentiu46's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti/Giurgiu
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Da,nici eu nu stiu ce cauta sa comenteze la atletism. Mai bine se limiteaza la patinaj si la diving.

    Sanya Richards ar trebui sa castige la 400 dupa ce s-a cam facut de ras la Beijing.
    Sper sa fie frumoasa si finala de la sulita,cu Spotakova,Abakumova si Obergfoll.
    Mai e interesanta si cursa de 400m garduri la baieti.

  2. #44
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Aia de la Eurosport e cea mai proasta comentatoare pe care mi-a fost dat s-o aud. M-am uitat pe TVR2
    +1.

    Dar pacat ca la TVR sunt multi cretini care nu gasesc de cuviinta sa trasnmita si cursa anului in atletism live
    Both teams played hard.

  3. #45
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Azi revine Cosmin Cernat la Eurosport.Chiar imi place sa-l ascult cum comenteaza
    Ieri numai a lipsit...si au pus-o pe inervanta aia in loc

    AZi sper si eu sa castige Sania la 400....nu are nici o mare performanta.Ar fi vremea
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  4. #46
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Din pacate iar au pus-o pe ciufuta la Eurosport
    Nu inteleg d c?
    O fi Cosmin Cernat ocupat?

    Anyway frumos interviu in masina cu Sania Richards
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Senzational loc 4 pentru Stoian la sulita, Morosanu se va bate pentru bronz la 400 garduri

  6. #48
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Bravo Morosanu si Stoian
    Frumoase performante

    Si in sfarsit victorie pt Sania la 400
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Caster Semenya, favorita la 800m, a fost supsa azi unui test de verficare a sexualitatii dupa ce multi au exprimat banuieli asupra feminitatii acesteia

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Da pe Mauresmo sau pe surorile Wiliams cand o sa le vedem supuse unui asemenea test???

    Jamaica rupe tot in probele de sprint...
    Last edited by Sifodias; 19th August 2009 at 22:22.

  9. #51
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Caster Semenya, favorita la 800m, a fost supsa azi unui test de verficare a sexualitatii dupa ce multi au exprimat banuieli asupra feminitatii acesteia
    e ceva mai complex cazul se pare.nu e vorba de un test al sexualitatii? ci de o confirmare ca e 100% de sex feminin cu totul altceva si mai greu de demonstrat nu o s-o puna cineva doar sa-si dea chilotii jos.se discuta de un caz de hermafroditism sau ceva asemanator de aia sunt 5 medici din diferite ramuri in comisie

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    normal ca nu inseamna sa-si dea chilotii jos, inseamna determinarea cromozomilor xx/xy. oricum ori e barbat, ori a indopata cu substante la cum arata

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Si cum le-a batut pe saracele fete de la 800...Adevarul e ca are brandul mai mare ca al meu

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Da pe Mauresmo sau pe surorile Wiliams cand o sa le vedem supuse unui asemenea test???

    Jamaica rupe tot in probele de sprint...
    Alea-s dopate, dar n-arata a barbati . sud-africana nu numai ca arata a barbat dar are si vocea de barbat

  13. #55
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    normal ca nu inseamna sa-si dea chilotii jos, inseamna determinarea cromozomilor xx/xy. oricum ori e barbat, ori a indopata cu substante la cum arata
    nici chiar asta.exista persoana cu o istorie aparte.toti embrionii sunt la fel sexul m/f este determinat la cateva saptamani dupa conceptie, insa anumite persoane care teoretic sunt de sex masculin sunt imune la testosteron si raman "blocate" in varianta de "baza" adica corp de femeie si se dezvolta ca femeie.de vreme ce ptr astfel de persoane imune la hormoni nu se declanseaza pubertatea e greu sa afirmi ca au un sex anume, genetic poti sa spui ca sunt de sex m, insa ei au corp feminin si un psihic specific femeilor.foarte complicat
    http://en.wikipedia.org/wiki/Androge...ivity_syndrome
    Complete AIS

    People with CAIS are generally girls or women with internal testes, 46,XY karyotypes, and normal female bodies by external appearance with some exceptions. The vagina is not as deep, and there are no ovaries or uterus— hence no menses or fertility. Gender identity is usually female.

    am citit comunicatul federatiei internationale si spunea ceva de genul " confirmarii ca e 100% femeie" si nu daca e de sex feminin sau masculin.poate stiu ei ceva in plus
    Last edited by jesus supremu; 19th August 2009 at 23:13.

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu stiu, pana la urma ce intelege IAAF prin 100% femeie? Poate ar fi trebuit chiar mai clar facut acel comunicat, sau intai vad rezultatele si dupa aceea determina ce intelegeau prin acea formulare?

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Hai mai Rob daca si surorile arata a femei...

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Hai ma Sifodias, ca nu ti-or place tie e altceva dar arata a femei. Deformate (mai ales Serena), dar femei, ce naiba? Amelie e mai barbatoasa, aici iti dau dreptate

    Oricum acum saraca fata asta, care e vina ei daca s-a nascut asa? Vorbesc in cazul in care s-ar decoperi ca nu-i 100% femeie. Nici la barbati n-ar putea concura fiindca nu-i 100& barbat

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Banuiesc ca in pleiada asta de intreceri sportive din lume exista si jocuri ale hermafroditilor.Cam acolo e locul ei si al tuturor ca ea..Pentru ca hai sa fim seriosi,nu prea mai e o competitie corecta...

  18. #60
    El Contador laurentiu46's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti/Giurgiu
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Rezultatele testului ar trebui sa fie gata in cateva saptamani,asa am citit.
    Mie mi s-a parut de prima data de cand am vazut-o ca nu prea are fata si nici corp de femeie,dar ma rog. Timpul scos ieri e fabulos pentru cineva de 18 ani.
    Ce ma mai mira e cum naiba merge asa bine tipa aia din Canada la 100 garduri,pare prea grasa pentru o proba de sprint si totusi ia medalii si la JO si aici. Aia e femeie,nu ma indoiesc.
    Frumoasa si aruncarea discului. Ce teapa i-a dat neamtul lui Malachowski,din a sasea.

    Diseara,sa vedem daca insane Usain isi bate si recordul la 200. La Beijing a fost vant de fata,aici sunt sanse sa nu fie.
    Si cred ca Germania isi mai ia macar un argint in finala feminina de la inaltime,cu Ariane Friedrich. Doar Blanka Vlasic poate sa o bata.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Si Ariane Friedrich e banuita de unii ca n-ar fi 100% femeie. Dar fiind din Germania ma indoiesc ca IAAF-ul mai cere teste de sexualitate

  20. #62
    El Contador laurentiu46's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti/Giurgiu
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Mda,se mai vorbea si de Pamela Jelimo si de Maria Mutola ca nu ar fi 100%.
    Dar oricum Friedrich,chiar daca nu e,tot mai seamana cu o femeie,nici nu sufera comparatie cu Semenya.

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Un lucru e clar: IAAF-ul s-a comportat mizerabil in aceasta poveste. Sa faci public asa ceva cu cateva ore inainte de finala este o bataie de joc la adresa sportivei. Asta se intampla cand esti dintr-o tara fara influenta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •