Page 13 of 39 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 253 to 273 of 809

Thread: Progresul, redivivus! 2009-?

  1. #253
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Bancarule, dar de ce nu te duci la Steaua, Unirea Urziceni (in CL), Dinamo, etc? De ce-ti mai zici progresist daca TOT ce iti doresti e sa vezi un meci pe un stadion civilizat. Cu siguranta stadioanele lor sunt mai civilizate ca al nostru (vorba vine). Sigur, inteleg ca mergi la meciuri de 30 de ani si ca ai fost in divizia C (desi eu am fost in D, asta inseamna ca-s mai tare sau cum?), dar bascalia la adresa situatiei in care a ajuns clubul se poate transforma foarte usor in bascalie la adresa ideii de Progresul.

    Progresul n-a murit. Cat timp existam noi, suporterii, carora nu le pasa de conditiile in care joaca echipa sau nu abandoneaza chiar daca Progresul ia bataie de la niste cvasi-necunoscuti in comuna Rosu pe o ploaie rece ca regretul din sufletele noastre, Progresul inca traieste.

    ..si daca stau bine sa ma gandesc e suficient loc sa faci pishu pe gardul care da spre Fondul Plastic
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]București[/COLOR][/B] !!

  2. #254
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #255
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu nu vreau sa incep sa impart pule pe aici. Cu atat mai mult cu cat unii care fac anumite afirmatii ma cunosc. Cine vrea nu are decat sa se duca pe Coresi sau pe Guttenberg, sau unde vrea muschiul lor, si sa aplaude. Mataforik, vezi ca intregi gluma. Daca tu vrei sa fii prost fii, dar nu bate toba pe aici. Cred ca pana acum m-am purtat si m-am exprimat civilizat cu toti progresistii. Fac si pisu la gard sau si pe tine. Ma si cac, sa stii. Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci.

  4. #256
    senior
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    226
    Reputatie
    1
    Urmatorul meci:
    AS.FC PROGRESUL - ACS TRACTIUNEA
    Data:30.10.2009 Ora 13.30
    Teren:CORESI

  5. #257
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Se pare ca lucrurile degenereaza. Cu ce te-am jignit, Bancarule? Cine dintre noi arunca cu laturi in stilul caracteristic?
    Mi-am exprimat parerea in modul cel mai civilizat cu privire la usurinta cu care unii isi permit sa fie ironici la adresa unei echipe care nu ii mai reprezinta, asta din propriile declaratii, dar la care altii inca mai tin si pentru care inca se mai implica.

    Poate oricine sa vada diferenta dintre ce am scris eu si modul in care mi s-a raspuns.

    Din ce imi raspunde chibitul* numarul 1 al acestui forum, se poate deduce ca nu numai eu, ci toti progresistii care se mai duc la meciuri sunt prosti. E intr-adevar mare smecherie sa te dai viteaz si suporter din fata tastaturii.

    Rog administratorul acestui forum (miril) sa ia masurile de rigoare (ban si stergerea acelui mesaj jignitor la adresa mea) pentru stoparea acestor elemente. Bancarul are voie sa injure iar ceilalti nu? Sau mai degraba nimeni altcineva de pe acest forum nu isi permite sa foloseasca un asemenea limbaj?

    *1. CHIB'IT, chibiți, s.m. Persoană care asistă la un joc de cărți, la o partidă de sah, de table etc (putem include aici orice joc, evident si fotbalul) fără să ia parte efectiv la joc (dar adesea sfătuind cum să joace pe unul dintre jucători).[Acc. si: ch'ibiț] - Din germ. Kiebitz

    N.B: Definitia de mai sus are evident si o nota peiorativa care il defineste foarte bine pe acest personaj. Cat despre cine e mai mare suporter, era o ironie la adresa lui - Bancarul batandu-se in piept nu o data cu anii de cand e suporter sau cu faptul ca a fost la meciuri in divizii inferioare, cand singurele lui activitati sunt tastatul si facutul pozelor din cand in cand (evident nu pe Coresi, nu da bine) - o ironie pe care oricum nu aveam pretentia sa o inteleaga
    Last edited by Metaforik; 25th October 2009 at 14:53.
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]București[/COLOR][/B] !!

  6. #258
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    N-am sa intervin in aceste lupte intestine decat cu o precizare pentru Metaforik. Miril nu este -din pacate-administratorul acestui forum.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  7. #259
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ...iar Bancaru, moderator ca si mine. Bancaru, Metaforik a criticat aspru, dar, in opinia mea, nu merita nici pe departe acel raspuns. Atat. Repet, sa fim uniti, mai ales ca nu mai avem decat amintiri, se pare. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #260
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Baieti, baieti, daca vreti va las pe voi sa va jucati cu si de-a forumul pe aici, pentru ca de-a Progresul vad ca o faceti.
    Metaforik, tu esti capul rautatilor aici si cred ca e de datoria mea tie sa iti raspund primul si sa te fac sa intelegi unde ai gresit. In primul rand nu vorbeam cu tine. In al doilea rand daca eu ma exprim mai colorat la modul general nu cred ca am ajuns sa imi spui tu mie unde sa ma duc sa fac pisu. In conditiile in care lipsa ta de respect, cu toate ca ne cunoastem, a depasit aceasta limita, lipsa mea de respect in ceea ce te priveste nu o sa mai aiba limite. In momentul in care te-ai luat personal de mine, cu aprecieri de genul: du-te la Steaua, fa pisu, de ce vrei un stadion civilizat inseamna ca nu ai bun simt deci asa ma comport si eu cu tine. In consecinte, remarcile au fost de om nesimtit. Am dreptul sa ma exprim cum vreau legat de echipa aia. Eu nu am zis despre cei care se duc acolo ca sunt ingalati in schimb primesc mustrari ca imi exprim dorinta de a sta pe un stadion civilizat. Mustrarile nu ma refer ca vin de la tine. Vin de la Miril si, sincer, nu le accept.
    Nu m-am luat de nimeni de la "noi" pana acum, desi domnul Aparatcik a condiderat la un moment dat ca imi sta bine in **** lui. Am zis ca era suparat cu echipa si alte astea, era pe vremea cand ii dadeati mouitz lui Gino. Pe tine nu te mai consider suparat. Supararea a trecut la toata lumea deja, cu mici exceptii, dupa cum vedem.
    In momentul in care poate o sa ne mai vedem singura chestie cu care te amenint este ca eu nu mai impart cu tine acelasi loc. Eu o sa ma ridic si o sa plec. Asta e parerea mea despre tine.
    Iar opinia mea despre actuala echipa a ramas aceeasi - nu ii intereseaza, nu pot, EI vor Steaua, Dinamo sau alte vedete de liga campionilor. Ideea de Progresul nu este pe Coresi. Daca exista oameni care pot sa accepte si o alta parere fara sa inceapa sa râgâie amenintator si (cred ei) ironic, atunci mai stam de vorba. Daca nu...
    Metaforik, in caz ca nu te prinzi, despre tine e vorba. Iar daca tu sustii ca ala e cel mai civilizat mod in care te poti exprima iti spun ca eu pot sa fiu si mai rau de atat. La magari trebuie sa le vorbesti pe limba lor.
    Multumim pentru definitii, stim si noi unde sa gasim, dar daca tot faci tu efortul... Am o intrebare, m-ai citit si pe alte topicuri de ai tras concluzia ca sunt chibitul numarul 1? Daca da sa inteleg ca nici parerile acelea nu le impartasesti?
    Iar in incheiere it spun inca o data ca esti prost rau (rau in ambele sensuri) si din acest moment TE ROG sa nu mi te mai adresezi. Si daca poti nici sa nu iti mai faci aparitia pe aici ar fi excelent. Asta daca nu cumva crezi ca poti sa tii tu forumul asta, lucru pe care il cedez cu cea mai mare placere. Sincer.

  9. #261
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Salutare lume progresista,

    Ca tot a venit vorba de ,,scandal", si vorba aia, ,,am si eu ceva de spus la chestiunea asta", o sa-mi exprim punctul de vedere.

    Quote Originally Posted by dspirii View Post
    Stau si va urmaresc de multa vreme pe voi, 3-4 insi de pe threadul asta, si nu pot decat sa ma intreb de ce oare mai postati!?

    Ma jur de nu zici ca sunteti la concursul "Care e cel mai ironic, sarcastic si iscusit in in jocuri de cuvinte?" ...

    Cum s-ar simti copiii astia care joaca de nebuni pentru Progresul daca ar vedea ce comentarii fac "suporterii bancari" aici? Aveti macar idee ca ei joaca fara contract si fara prime si ca dupa meci stau la coada la 1 dus? Unul singur.

    Bancare, (nu-ti meriti sub nicio forma pseudonimul) ia-l, te rog, peste picior si pe copilul asta: http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=630

    Situatia clubului e jalnica, ok. Dar cu ce o ajuta toate ironiile astea? Orice e luat la misto de voi ... nimic nu e suficient de bun. Zicea bine Paler, daca nu ma insel, ca una din marile boli ale romanilor e bascalia.

    Poate nu va dati seama dar atitudinea asta "superioara" a voastra e foarte daunatoare.

    Nu ma astept la un raspuns pertinent (chiar va rog sa nu imi raspundeti - sunt convins ca orgoliile voastre nu va vor lasa sa admiteti ca am macar o farama de dreptate) dar am pretentia ca acest mesaj sa nu fie sters.

    Dspirii are partea lui de dreptate dar din pacate stilul superior de a-si prezenta ideile, i-au anulat intentiile nobile de a indemna la optimism. Spune ca 3-4 insi de pe threadul asta participa la concursul "Care e cel mai ironic, sarcastic si iscusit in in jocuri de cuvinte?" ... apeleaza la partea emotionala cu poze cu caracter de ,,sacrificiu", spune ca atitudinea ,,superioara" a celor care au postat nu ajuta la nimic, ca nu se asteapta la un raspuns pertinent, roaga sa nu i se raspunda constientizand faptul ca a aruncat cu ***** si ca raspunsurile erau inevitabile.

    Orgoliul meu mi-a permis sa-i raspund pentru ca sunt mai nesimtit si am participat de prea multe ori la astfel de practici ,,mobilizatoare", intr-atat incat m-am saturat sa fiu zgariat pe creier de atitudinea superioara a celor care merg la stadion si de celebrele fraze pe care le arunca ,,totul tine de noi", ,,suntem prea putini ca sa ne certam", ,,sa sustinem echipa neconditionat, indiferent de liga, conditii si rezultat".

    Orgoliul meu imi permite sa spun ca si eu faceam chestiile astea in urma cu un an sau doi, dar de acum frazele si atitudinea asta , aduc mult prea mult cu ,,UITATI-VA LA MINE CAT DE TARE SUNT EU SI CAT DE FRAIERI SUNT ASTIA CARE COMENTEAZA PE FORUM!", ,,CE ADEVARAT SUNT EU CA MERG LA NU-STIU-UNDE SI CA NIMENI NU MAI FACE ASTA", ,,DACA NU FACEAM EU ASTA, NU O FACEA NIMENI, ASA CA SIMT UNDEVA CA TREBUIE SA MA IMPLIC NECONDITIONAT" ...

    Daca tot vrea dspirii sa vina toata lumea la stadion sa sustina echipa, atunci sa renunte la atitudinea asta superioara si de ,,sacrificiu suprem" pentru niste idealuri progresiste pentru ca pentru unii echipa a murit, pentru altii echipa inca traieste.

    Quote Originally Posted by dspirii View Post
    Tipic. Din nou bascalie si ironii.

    Palmaresul e blocat? Numele la fel? Pentru mine (si din fericire si pentru altii) palmaresul, traditia si istoria sunt concepte (nu bunuri sau bucati de capital) care nu pot fi sechestrate de niciun ordin judecatoresc iar daca ar fi sa ne luam dupa acte cred ca mai bine de jumatate dintre suporterii din tara asta ar putea sa-si puna fularele in cui. Cate smecherii nu s-au facut? Cate cluburi nu au fost falimentate si-apoi reinfiintate pentru a se eschiva de datorii la stat s.a.m.d.?

    Culorile, numele, palmaresul, traditia... S-a imbolnavit asa de rau lumea asta incat asemenea lucruri sa poata fi puse sub sechestru?! Amintirile mele sunt si ele sub sechestrul vreunui ordin judecatoresc?! Nu. Sunt ale mele cat traiesc la fel cum si culorile bleu-albastre, numele Progresul si traditia acestui club sunt toate ale noastre atata vreme cat alegem sa facem ceva (ceva in viata reala, nu pe internet) in numele lor. Copiii aia joaca in numele Progresului, noi mergem pe coclauri sa ii sustinem si sa reprezentam culorile bleu-albastre. Noi suntem Progresul si daca am fi mai multi cu siguranta am reusi sa mai induclim soarta asta.

    Unii prefera sa isi intoarca spatele invocand motive "formale" cand de fapt cel mai probabil ii deranjeaza faptul ca in situatia actuala nu isi mai pot juca rolurile de pseudoaristrocrati.

    Succes in continuare la postari.
    Invoc si eu un motiv formal precum ca, am considerat ca sunt prieten atatia ani cu suporterii ,,progresisti" si mergeam impreuna la meciuri, dar pentru unii conteaza mai mult parerea unui om decat pierderea prietenilor de langa el. Vorbeste de unitate, de sustinerea orbeasca a oricarei idei ce poarta numele de Progresul, in conditiile in care el si alt om vor sa fie in centrul atentiei si sa fie elogiati pentru asta.

    Ce face el pe forumul asta in ultimele 2-3 zile, nu ajuta la absolut nimic, nu face decat sa demonstreze ca nu a scapat de propaganda facuta cu injurii si acuze mobilizatoare, care nu mai prinde la oamenii ce au facut candva sacrificiile de care mentioneaza. Poate sedintele foto de la meciuri nu incanta pe toata lumea si nu reprezinta un imbold suficient de puternic pentru a te prezenta pe schelele, numite tribune, din liga a IV-a. Poate unii au invatat cand sa se opreasca cu ,,sustinerea neconditionate" si poate unii nu.

    In prezent nu toti progresistii isi permit sa-si rupa mana si sa aiba concediu medical ca scuza pentru a putea sa merga la meciuri, nu toti isi permit sa traiasca pe spinarea parintilor si sa nu aiba alta activitate vineri la pranz, decat aceea de a merge la meciurile echipei, nu toti isi permit sa aiba joburi flexibile si sa nu depinda de un program fix de lucru, asa ca prefera sa urmareasca de la distanta sau chiar deloc, actualele evolutii ale echipei.

    Unii oameni au neveste/copii (nu este cazul meu), joburi cu program inflexibil (este cazul meu) si nu-si permit vineri la ora pranzului sa mearga la meciuri sa faca pe plac persoanelor care sufera de ADHD si au ca singur scop declarat in viata, impunerea lor in fata altora.

    Unii au timp de meciuri doar Duminica si poate daca programul ar fi fost inversat cu cel de la liga a patra, ar fi fost prezenti mult mai multi pe stadion, decat sunt in prezent la meciurile de vineri, sau poate nu. Poate ca asta este blestemul aruncat de comunisti asupra echipei, sa ne micsoram numarul de la an la an si sa murim (ca echipa) pe terenurile astea mocirloase.

    Faptul ca unii isi permit sa se implice mai mult si sa fie prezenti meci de meci, tine doar de conjunctura si de faptul ca au timpul programat astfel incat sa le permita prezenta pe stadion, vineri de vineri. Din pacate privilegiul asta l-au inteles gresit si se folosesc de el pentru a-si obloji atitudinea superioara si personalitatea afectata de ADHD.

    Nu un fular inscriptionat cu sectorul b te face mai suporter sau aprinderea unei fumigene.

    Din moment ce doar pasiunea este cea care impulsioneaza suporterii sa vina la stadion, nu inteleg de unde atata insitenta, atata cearta. Cine vine la stadion, vine, cine nu vine, nu vine. PUNCT!
    Last edited by Luci@n333; 26th October 2009 at 11:22.

  10. #262
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cunostintele mele legate de fenomenul Progresul au incetat sa mai fie alimentate din diverse motive. Asa ca eu am sa ma retrag. Ca sa nu se spuna ca sunt nu stiu cum am deschis un topic nou destinat sustinerii unui nou moderator. Vad ca cel mai nimerit este Metaforik, si nu glumesc,reprezinta noul spirit progresist. Nu pot decat sa sper ca va fi cel ales.
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=470413

  11. #263
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Eu nu ma mai bag in discutii ca cele de mai sus ca nu ne ajuta cu nimic si daca Progresu-i mort, indiferent de sens, macar sa-i respectam disparitia. HAI PROGRESUL!

    Bancaru, toti suntem suparati si ne manifestam in moduri diferite supararea, fie ca este vorba despre Progresul sau nu, iar renuntarea ta nu este o solutie ci o pierdere pentru noi cei de pe acest subforum, unul dintre cele mai bune de pe Onlinesport unde meritul iti apartine mai ales tie si...altor 3-4 de pe aici. Te rog, la suparare spunem multe, de aceea as vrea sa cred ca iti va trece repede desi sesizez seriozitatea intentiei. Please!
    Last edited by miril; 26th October 2009 at 11:32.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #264
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Ok, nefiind forumist experimentat am confundat termenii de administrator si de moderator. Stiu ca Bancarul este si el moderator, dar am vazut ca ii poti edita postarile (cum ar fi dublurile). De aceea, am rugamintea sa dispara acea diaree verbala total nejustificata la adresa mea.

    Nici macar nu am "criticat aspru"! Prin ultimul rand am vrut sa spun doar ca, daca vrea cu adevarat sa-si sustina echipa, chiar daca are vezica subreda, se pot gasi solutii foarte simple. Sigur, daca metoda il nemultumeste, sau daca echipa nu-l mai reprezinta, poate sa mearga pe stadioanele sus-amintite. Sau sa faca o vizita la urolog! Nimic din postarea mea nu a fost insultator sau gratuit! Daca echipa asta nu mai e Progresul, de ce mai posteaza aici? Sa-si faca un forum unde sa-si scrie si sa-si raspunda singur.

    Bancarul nu m-a jignit doar pe mine cu afirmatia lui. El spune de fapt ca e mai destept decat noi toti si cei care merg la meciuri sunt niste prosti. Deci chiar si tu, miril, pentru ca, nu-i asa, in putinul timp pe care ti-l petreci in tara, vii de fiecare data la meciurile Progresului! (chapeau, maître!). El crede ca detine adevarul absolut pentru ca niste "vechi progresisti" i-au spus lui ca societatea comerciala pe care e facuta echipa nu are legatura cu vechea societate si chiar vechiul nume. Nu zau?! Crezi ca esti singurul care stie asta? Dar echipa care joaca acum este cea mai apropiata legatura de "ideea de Progresul", si de aceea legatura au ba, continuam sa o sustinem pentru ca inca mai credem in "ideea de Progresul". Sigur, nu toti, dar cu siguranta cei care conteaza cu adevarat.

    Bancarul i-a raspuns intr-un mod suburban si lui dspirii. Dspirii nu a improscat cu rahat, si nici eu nu am facut-o. Haznaua razbate doar din postarile Bancarului. In primul rand, faptul ca se simte atat de usor atacat cand nu este cazul este nefiresc, usor spre patologic. Iar daca nu e in stare sa raspunda unor ironii civilizate, arunca dejectii verbale in toate directiile. Nu am comentat nimic cand aceste dejectii nu aveau o tinta, insa nu e prima data cand ideea lui de ironie se situeaza aproape de sindromul Tourette. Dar acum s-a intrecut orice limita.

    Imi exprim o parere si apoi vin a doua zi pe forum ca sa.. ce? Sa ma trezesc injurat ca la usa cortului? Asa ceva nu trebuie tolerat, doar de asta exista moderatori si administratori!
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]București[/COLOR][/B] !!

  13. #265
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa oprim aici razboiul, va rog! Vom pierde cu totii si acest ultim meci. Asta vrem?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #266
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Nu continuu nimic, si nu am inceput nimic! M-am trezit injurat din senin. In timp ce scriam postarea de mai sus, in fapt un raspuns adresat tie, au aparut inca 4 postari. Printre care una in care vad ca Bancarul continua sa insulte.

    Miril, imi pare rau, nu poti sa adopti atitudinea de neutralitate. Nu se poate sa lasi acea postare extrem de jignitoare acolo. Eu nu vreau sa apara asa ceva pe un forum la adresa mea. Daca nu faci nimic, inseamna ca aprobi astfel de comportamente
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]București[/COLOR][/B] !!

  15. #267
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Metaforik View Post
    Ok, nefiind forumist experimentat am confundat termenii de administrator si de moderator. Stiu ca Bancarul este si el moderator, dar am vazut ca ii poti edita postarile (cum ar fi dublurile). De aceea, am rugamintea sa dispara acea diaree verbala total nejustificata la adresa mea.

    Nici macar nu am "criticat aspru"! Prin ultimul rand am vrut sa spun doar ca, daca vrea cu adevarat sa-si sustina echipa, chiar daca are vezica subreda, se pot gasi solutii foarte simple. Sigur, daca metoda il nemultumeste, sau daca echipa nu-l mai reprezinta, poate sa mearga pe stadioanele sus-amintite. Sau sa faca o vizita la urolog! Nimic din postarea mea nu a fost insultator sau gratuit! Daca echipa asta nu mai e Progresul, de ce mai posteaza aici? Sa-si faca un forum unde sa-si scrie si sa-si raspunda singur.

    Bancarul nu m-a jignit doar pe mine cu afirmatia lui. El spune de fapt ca e mai destept decat noi toti si cei care merg la meciuri sunt niste prosti. Deci chiar si tu, miril, pentru ca, nu-i asa, in putinul timp pe care ti-l petreci in tara, vii de fiecare data la meciurile Progresului! (chapeau, maître!). El crede ca detine adevarul absolut pentru ca niste "vechi progresisti" i-au spus lui ca societatea comerciala pe care e facuta echipa nu are legatura cu vechea societate si chiar vechiul nume. Nu zau?! Crezi ca esti singurul care stie asta? Dar echipa care joaca acum este cea mai apropiata legatura de "ideea de Progresul", si de aceea legatura au ba, continuam sa o sustinem pentru ca inca mai credem in "ideea de Progresul". Sigur, nu toti, dar cu siguranta cei care conteaza cu adevarat.

    Bancarul i-a raspuns intr-un mod suburban si lui dspirii. Dspirii nu a improscat cu rahat, si nici eu nu am facut-o. Haznaua razbate doar din postarile Bancarului. In primul rand, faptul ca se simte atat de usor atacat cand nu este cazul este nefiresc, usor spre patologic. Iar daca nu e in stare sa raspunda unor ironii civilizate, arunca dejectii verbale in toate directiile. Nu am comentat nimic cand aceste dejectii nu aveau o tinta, insa nu e prima data cand ideea lui de ironie se situeaza aproape de sindromul Tourette. Dar acum s-a intrecut orice limita.

    Imi exprim o parere si apoi vin a doua zi pe forum ca sa.. ce? Sa ma trezesc injurat ca la usa cortului? Asa ceva nu trebuie tolerat, doar de asta exista moderatori si administratori!
    Eu cred ca gresesti si iti spun si de ce:

    1. Dspirii a postat (treaba lui ce dar a facut asta atacand ,,forumistii" ale caror posturi depasesc 10k la numar)
    2. Bancaru i-a raspuns in stilul caracteristic de care nimeni nu este strain si si-a exprimat o parere legata de aparitia agresiva si acuzatoare, ca din senin a acestuia
    3. Dspirii dupa ce se roaga de oameni sa nu-l bage in seama, revine aruncand in stanga si in dreapta cu portii de superioritate si de devotament suprem fata de echipa.
    4. Bancaru cedeaza si spune intr-o forma sau alta , in stilul caracteristic ca este preocupat de nevoile fiziologice.
    5. Apare Metaforik si ,,in cazul in care nu a inteles Bancaru mesajul, stai sa-ti mai zic si eu o data" ca Bancaru nu se poate numi suporter daca nu apare in pozele de pe sectorul B sau ca nu se poate numi suporter ca a suferit temperaturi de 7-8 grade pe terenul Rosu ...
    6. Vine Bancaru sa-l puna la respect si sa-i spuna ca a ajuns totusi la varsta la care nu accepta sa fie luat peste picior de unu' sau altu'
    7. Se supara Metaforik ca i-a fost raspuns agresiv si incepe sa faca pe victima.
    8. Miril ca un negociator de pace, indeamna la calm si la contemplare (ce era si evident ca trebuia facut)
    9. Vine Bancaru, isi cere scuze intr-un fel sau altul.
    10. Vin eu si-mi exprim parerea
    11. Se retrage Bancaru din discutie.
    12 Intervine Miril pentru a apela la mediere.
    13. Vine iar Metaforik si face pe victima, cu ocazia asta, il apara pe colegul cu care isi sacrifica timpul liber pt progresul, dar o face nestiind ca a fost mani****t anterior de dspirii sa creada in ideile lui.
    14. Miril cu multa atentie indeamna la calm
    15. Metaforik continua sa faca pe victima nesesizand ca razboiul s-a incheiat.
    16. Eu insirui episoadele cat pot de obiectiv.
    17. Metaforik o sa-si ceara scuze si o sa o lase asa.
    18. O sa vorbim de meciul de vineri si de cat de putin ne implicam noi fata de cat o fac altii.

    HAI PROGRESUL!!!

  16. #268
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Hai Progresul!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #269
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Lucian, daca asta ai inteles tu atunci n-ai decat s-o crezi in continuare. Postarea ta n-are nici o noima. Al treilea meu raspuns este scris in timp ce pe forum mai apareau inca 4 (printre care si al tau). Ultimul inainte sa-l scriu era:

    ...iar Bancaru, moderator ca si mine. Bancaru, Metaforik a criticat aspru, dar, in opinia mea, nu merita nici pe departe acel raspuns. Atat. Repet, sa fim uniti, mai ales ca nu mai avem decat amintiri, se pare. HAI PROGRESUL!
    O singura precizare: asa cum tu consideri ca o anumita persoana (si stim amandoi despre cine este vorba) cauta sa fie in centrul atentiei pe stadion (e parerea ta), tot asa Bancarul cauta cu orice pret sa fie in centrul atentiei pe forum, sa fie ala mai "hatru", etalonul ironiei si al glumelor "fine". Prin ceea ce scrii, as putea si eu sa zic ca esti mani****t de Bancarul.

    "Se supara Metaforik ca i-a fost raspuns agresiv si incepe sa faca pe victima." - se pare ca asta intelegi tu cand cineva cauta sa nu se coboare la un anumit nivel. Probabil ca daca raspundeam pe acelasi ton nu considerai ca fac pe victima. Doar ca nu mi-am permis (fata de mine si de ceilalti de pe forum) sa fac asta. Iar ce mi-a raspuns Bancarul nu e nici o ironie, sunt niste jigniri grobiene
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]București[/COLOR][/B] !!

  18. #270
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ca sa elimin orice urma de indoiala uitati, pentru cei care nu vad RA (inca), ce am propus eu. Adica sa va las pe voi cei care puteti si vreti. Nu am nici cea mia mica intentie sa glumesc si ma dau de aici in 2 timpi si 3 miscari. Ca sa poate Metaforik sa stearga orice diaree vrea, inclusiv pe aia care i-a ramas pe gura. Si ca precizare - dintre toti cei care au postat pe aici cu Lucian am avut cele mai mari clinciuri. Si i-am trimis si niste mesaje private de atentionare. Daca vrea poate sa confirme.

    Metaforik moderator pe Progresul
    Consider ca a venit momentul sa imi iau la recedere de la misiunea mea de moderator. Legat de ce se intampla acum cu echipa Progresul, sau mai bine zis, ce nu se intampla, pot sa spun doar ca echipa cu care eu am crescut a murit. Avand in vedere ca mi-am exprimat parerea in mod public pe forumul bancarilor iar pentru asta am primit apostrofari probabil ca e loc pentru altcineva. Cineva care vrea sa se implice intr-un proiect nou, cel cu echipa gen Progresul, un germene din divizia D care poate se va dezvolta. Eu ii doresc sa o faca, dar parerea mea e ca nu o va face. Asa ca il propun pe cel mai nimerit sa intretina acest proiect - Metaforik. Este un suporter inrait si care stie ce vrea, se duce dupa echipa peste tot, stie cu ce se mananca pentru ca e la curent cu multe lucruri noi de care eu nu ma mai interesez.
    As vrea sa tineti cont de aceasta rugaminte a mea, adica sa il numiti pe el, pentru ca eu din acest moment nu ma mai consider moderator acolo. Miril poate sa confirme despre Metaforik faptul ca merita sa aibe aceasta sansa. In plus are suflul sa anime iar forumul si sa aduca suporteri noi.
    Multumesc.

  19. #271
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Metaforik View Post
    Lucian, daca asta ai inteles tu atunci n-ai decat s-o crezi in continuare. Postarea ta n-are nici o noima. Al treilea meu raspuns este scris in timp ce pe forum mai apareau inca 4 (printre care si al tau). Ultimul inainte sa-l scriu era:



    O singura precizare: asa cum tu consideri ca o anumita persoana (si stim amandoi despre cine este vorba) cauta sa fie in centrul atentiei pe stadion (e parerea ta), tot asa Bancarul cauta cu orice pret sa fie in centrul atentiei pe forum, sa fie ala mai "hatru", etalonul ironiei si al glumelor "fine". Prin ceea ce scrii, as putea si eu sa zic ca esti mani****t de Bancarul.

    "Se supara Metaforik ca i-a fost raspuns agresiv si incepe sa faca pe victima." - se pare ca asta intelegi tu cand cineva cauta sa nu se coboare la un anumit nivel. Probabil ca daca raspundeam pe acelasi ton nu considerai ca fac pe victima. Doar ca nu mi-am permis (fata de mine si de ceilalti de pe forum) sa fac asta. Iar ce mi-a raspuns Bancarul nu e nici o ironie, sunt niste jigniri grobiene
    Asa imi place mie sa fiu mai fara noima .
    Eu ti-am spus ca tu ai gresit din mai multe considerente si acum ca vrei mai multe detalii, am destul timp pentru discutii.
    De ce cred eu ca ai gresit:

    1. Ai folosit anumite fraze ironice si te-ai folosit de ideea, indusa gresit, de suporter privilegiat, care poate sa-si dedice tot timpul pentru a se prezenta la toate meciurile echipei.

    Quote Originally Posted by Metaforik View Post
    Bancarule, dar de ce nu te duci la Steaua, Unirea Urziceni (in CL), Dinamo, etc? De ce-ti mai zici progresist daca TOT ce iti doresti e sa vezi un meci pe un stadion civilizat. Cu siguranta stadioanele lor sunt mai civilizate ca al nostru (vorba vine). Sigur, inteleg ca mergi la meciuri de 30 de ani si ca ai fost in divizia C (desi eu am fost in D, asta inseamna ca-s mai tare sau cum?), dar bascalia la adresa situatiei in care a ajuns clubul se poate transforma foarte usor in bascalie la adresa ideii de Progresul.

    Progresul n-a murit. Cat timp existam noi, suporterii, carora nu le pasa de conditiile in care joaca echipa sau nu abandoneaza chiar daca Progresul ia bataie de la niste cvasi-necunoscuti in comuna Rosu pe o ploaie rece ca regretul din sufletele noastre, Progresul inca traieste.

    ..si daca stau bine sa ma gandesc e suficient loc sa faci pishu pe gardul care da spre Fondul Plastic


    2. Ai picat in ,,betia" impresiei ca daca mergi pe stadion mai mult decat altii, ai voie sa iei la misto pe cei care nu merg, sa te consideri ca facand parte din ,,elita" progresistilor, de a caror existenta depinde si soarta ideii de Progresul.
    Ca sa fiu mai explicit, ai spus ca atata timp cat existati voi (probabil sectorul B), Progresul exista, dar daca nu ar exista suporterii mereu prezenti la stadion (probabil ca tot la sectorul B te referi), echipa inceteaza sa existe, cum probabil a incetat sa exista vineri la Voluntari cand sectorul B nu a fost.
    Din rationamentul tau doar cine face ,,coiosisme" pe stadion se poate numi suporter. Eu cred ca forumul asta era format din oameni mai putin implicati decat cei care ,,merg meci de meci la meciuri" si care si-au gasit un loc in care sa imparta idei despre echipa lor de suflet, nu sa se laude la cate meciuri au fost ei si la cate ,,indura" ei fata de noi ,,forumistii"

    3. Ai picat in aceeasi plasa in care am picat si eu cand ma dadeam ,,ultras" si eram ,,membru" FANS sau ,,cetatean" la sectorul B. E marfa sa nu ai un job stabil, e marfa sa nu termini o facultate ca nu te ajuta la nimic, e marfa sa stai pe spinarea parintilor, e marfa sa contesti sistemul, e marfa sa dai torte pe stadion , e marfa sa scuipi impotriva vantului si alte astfel de ,,coiosisme" pe care le faceam. Aici, in situatia de fata, ai facut exact ce as fi facut eu in urma cu 2-3 ani, sa-i iau apararea lui dspirii in detrimentul celorlalti ,,forumisti" cum daca bine-mi amintesc am facut-o orbeste. E frumos sa iei apararea ,,prietenilor" , este omenesc, dar nu te lansa in razboaie cu oameni cu care imparti aceleasi pasiuni doar ca a zis unul sau altu' ca e bine sa mobilizezi lumea de pe forum sa vina la stadion si sa-i iei partea orbeste. De ce nu ai lansat tu mobilizarea asta ? De ce a fost nevoie sa vina dspirii ca sa-ti permiti sa spui altora de pe forumul asta ca nu sunt suficienti de suporteri ca nu au suportat umiditatea scazuta din mai stiu ce zi in care a fost sectorul b la nu stiu ce meci?
    Am vrut sa-ti spun delicat ca gresesti dar aparent orgoliile sunt prea mari pentru a incheia divergenta de opinii.
    Am considerat ca ai gresit si ti-am spus ce am avut de spus. Pe Bancaru il cunosti cum vorbeste asa ca nu inteleg mirarea la vorbele pe care ti le-a adresat cand s-a simtit lezat de mistourile si ironiile tale. Ti-am spus ca ai facut pe victima aiurea, fara acoperire si ca este mai bine sa gandesti si cu inima nu doar cu creierul intoxicat de mentalitatea ,,ultra".

    Intelegi ce vrei, eu unul iti spun ca am trecut prin aceleasi episoade numai ca acum privesc neutru si vad ca agresivitatea vine numai din partea sectorului b.
    Lanseaza unu bomba , si apoi lasa pionii sa se bata... si cand zic pioni, ma refer la unul ca tine care este mani****t sa creada ca reprezinta cineva in grupuletul ala al vostru insa la momentul la care o sa ai ceva de spus, o sa te trateze cum m-au tratat si pe mine, cu ,,izgonire", ,,exilare" si ,,denigrare".

    Timpul le rezolva pe toate asa ca te astept de partea asta a ,,forumistilor" cand o sa ai de platit, o chirie, de ingrijit parinti bolnavi, de muncit de luni pana vineri de la 9 la 6 sau cand o sa ai un copil sau doi de crescut.

    HAI PROGRESUL!!!

  20. #272
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Ca sa elimin orice urma de indoiala uitati, pentru cei care nu vad RA (inca), ce am propus eu. Adica sa va las pe voi cei care puteti si vreti. Nu am nici cea mia mica intentie sa glumesc si ma dau de aici in 2 timpi si 3 miscari. Ca sa poate Metaforik sa stearga orice diaree vrea, inclusiv pe aia care i-a ramas pe gura. Si ca precizare - dintre toti cei care au postat pe aici cu Lucian am avut cele mai mari clinciuri. Si i-am trimis si niste mesaje private de atentionare. Daca vrea poate sa confirme.

    Metaforik moderator pe Progresul
    Consider ca a venit momentul sa imi iau la recedere de la misiunea mea de moderator. Legat de ce se intampla acum cu echipa Progresul, sau mai bine zis, ce nu se intampla, pot sa spun doar ca echipa cu care eu am crescut a murit. Avand in vedere ca mi-am exprimat parerea in mod public pe forumul bancarilor iar pentru asta am primit apostrofari probabil ca e loc pentru altcineva. Cineva care vrea sa se implice intr-un proiect nou, cel cu echipa gen Progresul, un germene din divizia D care poate se va dezvolta. Eu ii doresc sa o faca, dar parerea mea e ca nu o va face. Asa ca il propun pe cel mai nimerit sa intretina acest proiect - Metaforik. Este un suporter inrait si care stie ce vrea, se duce dupa echipa peste tot, stie cu ce se mananca pentru ca e la curent cu multe lucruri noi de care eu nu ma mai interesez.
    As vrea sa tineti cont de aceasta rugaminte a mea, adica sa il numiti pe el, pentru ca eu din acest moment nu ma mai consider moderator acolo. Miril poate sa confirme despre Metaforik faptul ca merita sa aibe aceasta sansa. In plus are suflul sa anime iar forumul si sa aduca suporteri noi.
    Multumesc.
    Daca asta este dorinta ta, atunci eu personal o respect, dar nu pot sa ma abtin si sa nu spun ca faci o mare greseala.
    Tu si cu Miril trebuie sa fiti moderatori pe forumul asta asa cum ati fost de 3-4 ani, sau cati au trecut de cand ati primit functia asta.
    M-am certat si m-am impacat de 2-3 ori cu voi si nu am simtit vreodata ca sunt cenzurat sau ca-mi bagati pumnul in gura. Acum ca exista micutul schimb de pareri cu dspirii si cu metaforik nu trebuie schimbat moderatorul.
    Este ca si cum ar veni vecinul sa zica: ,,iesi din casa ca nu-mi place ca nu-mi imprumuti o cana de zahar." ...
    Daca din motive personale vrei sa renunti la a modera sectiunea asta de forum, atunci propun sa ramana doar Miril, nu avem nevoie de altcineva.

  21. #273
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Pana la viitoare ciondaneli, ieri, am jucat cu juniorii de la Urziceni.

    5-0 in minutul 75 si am revenit pe final, puteam sa egalam in ultimele minute, dar s-a terminat 5-4 .

    Poate data viitoare

    Hai Progresul!!!
    ,,Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •