Page 5 of 26 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 528

Thread: FC Unirea - stiri pentru cei care nu stiu :)

  1. #85
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Pelici îl vrea pe Artimon

    Antrenorul Alex Pelici a discutat preţ de aproape două ore cu Măluşel asupra strategiei clubului, principalul unirist dorind să-l adu­că ca antrenor secund pe Alin Artimon (33 de ani), fostul său coleg de echipă la Poli şi Telecom Timişoara, preşedintele arătându-se, în principiu de acord cu venirea timişoreanului. "E un băiat tânăr, pro­fesionist adevărat şi poate să mă ajute cu sfaturi. Am încredere în el şi chiar am nevoie de colaborarea cu Alin", a declarat Pelici. Arti­mon a ajuns aseară la Alba Iulia pentru o întrevedere cu Măluşel, iar în cazul în care s-a bătut palma în privinţa colaborării, ex-polistul va urca astăzi la Stâna de Vale. Artimon a activat în tur ca antrenor secund la Poli AEK Timişoara, luându-şi rămas bun de la foştii săi elevi marţi seara. Până în 25 ianuarie Poli va plăti 20.500 $ pentru Balauru şi Dumitru, care au fost transferaţi la Timişoara.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  2. #86
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Lupaşcu - primul transfer al Unirii!
    Şi Giuchici la Stîna de Vale

    Ieri dimineaţă, FC Unirea şi FC Oradea au ajuns la un acord pentru împrumutul atacantului Daniel Lupaşcu, care va fi cedat gratis până la vară la Alba Iulia. "Sunt bucuros că s-a rezolvat situaţia, pentru că mi-am dorit din suflet să joc la Unirea. Îi mulţumesc lui Alex Pelici pentru că mi-a întins o mână de ajutor. Trebuie să pun umărul la salvarea echipei, mă obligă revenirea", a declarat Lupaşcu, care ieri după-masă s-a alăturat "alb/negrilor". Aflat într-o situaţie încurcată contractual, atacantul Miroslav Giuchici s-a hotărât să efectueze cantonamentul de iarnă cu FC Unirea, deplasându-se ieri la Stîna de Vale. "Deocamdată vreau să mă pregătesc sub comanda lui Pelici şi în câteva zile lămurim lucrurile", a conchis Miro. De asemenea, Măluşel afirmă că au fost iniţiate tratative între FC Unirea şi Poli AEK Timişoara pentru achiziţionarea atacantului Gheju (CFR Timişoara) golgeterul seriei a 6-a a Diviziei C. Noul secund unirist Alin Artimon a stabilit cu preşedintele Mă­luşel detaliile înţelegerii valabile pentru un an şi a plecat la Stîna de Vale. Acesta a fost coechipier cu Jercălău, la FC Oneşti, C. Cio­banu, la Drobeta Tr. Severin, Ţurcaş la Poli Timişoara şi Ov. Maier la lotul olimpic. "Alex are un caracter nobil şi, în primul rând, insistenţa sa m-a determinat să accept. Tehnicienii bănăţeni se pliază la Alba. A deschis drumul Şunda - cu performanţe extraordinare, a continuat Pelici sezonul trecut cu rezultate foarte bune, iar împreună vrem să continuăm tradiţia şi să rămânem în Divizia A", a declarat Artimon.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  3. #87
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Uniriştii au descoperit Raiul la... "Iadolina"

    Descinşi joi la Stîna de Vale, pentru cele zece zile de canto­na­ment centralizat, echipierii unirişti au remarcat la superlativ condiţiile de cazare şi masă oferite de stabilimentul "Iadolina". Adăugând la aceasta şi decorul feeric al iernii, "în depline drepturi" în staţiunea bi­horeană, situată la peste 1100 metri, creionăm cadrul în care "alb-negrii" îşi încarcă bateriile în vederea evitării retrogradării. "Sunt condiţii extraordinare de pregătire şi refacere. Chiar mă bucur că am ajuns la Stîna de Vale. Muncim, nu ne jucăm. Avem zăpadă de peste un metru şi jumătate, lucru care ne ajută teribil. N-ar fi exclus ca în vârful munţilor, pe traseele de alergare să ne batem cu urşii", a declarat antrenorul Alex Pelici. Tehnicianul unirist s-a declarat satis­făcut de modul cum răspund jucătorii ritmului celor două antre­na­mente zilnice, mai ales că, deocamdată, n-a apărut nici o acci­den­tare. "Azi dimineaţă a nins ca-n poveşti, nici o maşină n-a mai urcat din Beiuş", a spus mijlocaşul Dan Iurişniţi. În altă ordine de idei, cei 6-7 jucători care încă au probleme cu kilogramele, evită masa de sea­ra pentru a ajunge în parametri normali. Altfel, mijlocaşul hune­dorean Mihu nu s-a mai alăturat efectivului unirist, în schimb, Lu­paşcu şi Giuchici, ultimii nou-veniţi s-au încadrat în regimul de pre­gă­tire. În cursul săptămânii viitoare, e posibil ca FC Unirea să dis­pute trei partide de verificare cu formaţiile Bihorul Beiuş, Minerul Ştei şi FC Oradea.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  4. #88
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Giuchici va evolua din retur la Alba Iulia

    Atacantul formaţiei FC Braşov, Miroslav Giuchici, aflat în cantonament alături de echipa Apulum Alba Iulia, va evolua din retur la gruparea pregătită de Alexandru Pelici, transmite MEDIAFAX. "Ne-am înţeles verbal cu cei din conducerea grupării FC Braşov şi fotbalistul va fi declarat liber de contract, astfel încît să poată juca la Alba Iulia", a declarat preşedintele clubului, Viorel Măluşel. De asemenea, mijlocaşul sîrb Bojan Ilici şi atacantul camerunez Zoa Pierre vor ajunge în cantonamentul de la Stîna de Vale în cursul zilei de mîine
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  5. #89
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Pelici mulţumit de unirişti *"Tragem la galere, dar cu plăcere", afirmă jucătorii

    Reticenţa cu care era privit iniţial cantonamentul de la Stîna de Vale s-a risipit rapid, uniriştii arătându-se încântaţi de condiţiile de pregătire oferite de hotelul "Iadolina" situat în inima staţiunii din Munţii Apuseni. La primul stagiu centralizat ca şi "principal", Alex Pelici a ştiut să-şi apropie elevii, care muncesc fără crâcnire la cele două antrenamente zilnice. "Ninge continuu, parcă trăim un basm. Zăpada a acoperit maşinile şi în curând ajunge la ramurile copacilor. Se munceşte pe rupte, fără menajamente", a declarat Iurişniţi. "Totul e alb în jur, aşa omăt n-am prins de când joc fotbal. Deocamdată suntem în picioare, dar începe uşor să ne tremure mâna pe lingură. Importantă este şi atmosfera, Alex îşi impune punctul de vedere fără să ne streseze, astfel că participăm relaxaţi la pregătire. Lucrăm ca şi pe vremea lui Şunda, dar fără a ţipa cineva pe noi. Se adună obo­seala şi de luni începem să numărăm zilele rămase până încheiem supliciul", a completat C. Ciobanu, care, pentru a se delecta şi-a trans­portat şi puşca cu aer comprimat. "Suntem blocaţi aici şi avem două variante, ori munceşti, ori te laşi. Din punctul meu de vedere, e mai plăcut decât la Sovata", a apreciat portarul Mincă. "Băieţii se pregătesc cu tragere de inimă, nu de teamă sau fiindcă le impune antrenorul. Sunt foarte sârguincioşi, probabil conştientizează că nu e de joacă în retur", a mărturisit un membru al staff-ului tehnic.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  6. #90
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    "Regulile" lui Alex

    Fără a fi un zbir, Pelici le-a solicitat jucătorilor să ţină cont de do­uă reguli: "Simte-te bine, dar nu deranja pe altul" şi "Respectă pro­gramul de masă, odihnă şi antrenament". Principalul unirist a afirmat că încă nu a amendat pe nimeni. "Îi scriu pe răboj şi dacă persistă în greşeli, trecem la sancţiuni. Cei cu kilograme în plus se reglează din mers", a dezvăluit Pelici, care din două în două zile a programat "cântarul". Sâmbătă dimineaţa, şedinţa de pregătire a cuprins efectuarea a 5 ture a câte 2500 de metri, într-un tempo impus (9 minute şi 30 de secunde), cel mai "harnic" grup format din C. Bar, Giuchici, O. Sîrbu, Maghici şi sârbul Bozic, depăşind cu aproape 2 minute timpul! "Toţi s-au încadrat în parametri ceruţi şi mă bucură râvna cu care trag. De luni scad distanţele, dar va creşte intensitatea", a menţionat Alex. Alergare, masă, odihnă după prânz, iarăşi antrenament este rutina care-i învăluie pe alb/negri. "Punem cornu'n pernă şi dormim fără vise, duşi de oboseală", a spus M. Stanciu. Cu trei programe la TV, fără ziare la dispoziţie, uniriştii se delectează în timpul liber jucând whist (Iurişniţi, Ghenţi, Fl. Cotora), rummy (Ţurcaş, Nedelea, Lupaşcu) sau şah (L. Ciobanu, alături de "legiunea sârbă"), până la ora 22.30 când se dă stingerea.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  7. #91
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Duminică, testul Cooper!

    Pentru prima dată, după trei zile de cantonament, sâmbătă, la cină, fotbaliştii au avut voie să servească câte un pahar de vin roşu, lucru îngăduit de Pelici, probabil pentru a-i îmbuna deoarece, duminică, singurul antrenament al zilei a cuprins efectuarea testului Cooper (parcurgerea a 3200 metri în 12 minute), portarul Mincă, ce acuza ameţeli fiind scutit. Jucătorii au fost împărţiţi în două grupe, consemnându-se rezultate mulţumitoare. "Sunt super încântat per-global de randamentul băieţilor. Campionii au fost C. Bar şi Pandu­revic. Câţiva jucători mai aveau doar 40 de metri de parcurs, dar cei ce nu au trecut testul nu înregistrează regrese comparativ cu anul precedent", a apreciat Alex. Partida amicală cu FC Bihor, progra­mată sâmbătă, 29 ianuarie, a "căzut", tehnicianul M. Bondrea re­fuzând jocul şi la încheierea stagiului FC Unirea va întâlni pe Minerul Ştei. Şirul jocurilor de verificare debutează miercuri după-amiază cu Bihorul Beiuş ( locul 3 în C9).
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  8. #92
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    I. Voicu încă nerezolvat

    Transferul lui I. Voicu de la Videoton trenează, fundaşul nere­uşind să se deplaseze în Ungaria, situaţie în care ratează şi canto­namentul. "Aştept de 2 zile ca d-l Măluşel să-mi achite cei 5000 $ cuveniţi. Ungurii m-au ameninţat că mă vor suspenda până la vară, dacă nu mă prezint până miercuri să rezolvăm situaţia", a spus I. Voicu, deranjat de tergiversarea lucrurilor. "I-am promis lui Alex că rămân, vreau să joc la Unirea în retur şi pentru aceasta mă aştep­tam ca toţi să se ţină de cuvânt", a încheiat ex-rapidistul. "Au exis­tat unele încurcături financiare, dar luni merg special la Bucureşti şi rezolv", a comentat Măluşel. "Am luat legătura cu conducătorii bra­şoveni şi mi-au spus că nu ne pun beţe-n roate pentru Giuchici. Va fi declarat liber de contract", a punctat Măluşel, care ieri a discutat cu jucătorii. "În cursul săptămânii le plătesc o parte din restanţe", a a­dă­ugat presedintele unirist.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  9. #93
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Se creionează turneul din Turcia

    Întors de la Stîna de Vale, unde a stat două zile, preşedintele Vio­rel Măluşel se declară satisfăcut de modul cum decurg pre­gătirile. "Sunt foarte mulţumit de implicarea jucătorilor. Se simte con­curenţa şi băieţii trag de ei la antrenamente", a afirmat Măluşel. Oficialul unirist a anunţat că sârbul Ilici şi-a rezolvat transferul de la Bekecsaba şi va merge miercuri în cantonament, împreună cu I. Voicu. Ieri după-amiază a ajuns la Alba Iulia şi mijlocaşul came­runez Pierre Zoa (23 ani, ce a jucat în liga secundă elveţiană la FC Dardania Laussane şi FC Bulle Siviriez), iar în câteva zile va poposi şi atacantul Zlatko Zebic (26 ani, FC Varese, echipă ce activează în eşalonul terţ italian). Conform celor declarate de Alex Pelici, aseară urma să se fixeze şi ora primului amical al iernii, miercuri, cu Bihorul Beiuş. Din pricina unor probleme medicale, portarul Mincă a fost învoit de la antrenamente, şi însoţit de asistentul Traian Rîngheţ a efectuat un consult la spitalul din Beiuş.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  10. #94
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Se pregăteşte turneul din Antalya

    Prin intermediul impresarului Radu Mătăsăreanu, FC Unirea îşi pregăteşte deja detaliile turneului din Antalya, ce se va desfăşura între 7-19 februarie. Ardelenii vor descinde tot la Belek, urmând a opta pentru unul dintre hotelurile "Arkadia" sau "Atlantic", printre posibilii adversari fiind Bucheon (Coreea), Naftex Burgas (Bulgaria), Zaglebje Lubin (Polonia) şi Jeff United (Japonia). "Ducem 30 de jucători, vom împărţi lotul în două şi în fiecare zi vom juca un meci de verificare. Deocamdată nu ne-am hotărât asupra modului de de­plasare, cu avionul sau cu autocarul. Depinde şi de voinţa antre­no­rilor şi a jucătorilor. Poate până atunci ne hotărâm şi asupra trans­ferului lui Itu", a menţionat Măluşel.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  11. #95
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Nou-veniţii...vechi

    Proaspetele achiziţii, Giuchici şi Lupaşcu s-au acomodat de minune cu foştii coechipieri. "Trag de mine cât pot, băieţii m-au primit cu braţele deschise. E o plăcere să lucrez cu Pelici, ştie să fie exigent numai când trebuie. Am avut ghinion teribil plecând de la Unirea şi sper că prin revenire să apară soarele şi pe uliţa mea", a punctat Lupaşcu. "Parcă nici n-am lipsit 2 ani de la Unirea. Am vrut să mă pregătesc cu Alba, pentru a dovedi că vreau să joc aici, deşi risc o suspendare, iar cei de la Poli Timişoara m-au chemat de două săptămâni la antrenamente", l-a completat Giuchici.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  12. #96
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Miercuri,de la ora 15.00, FC Unirea va disputa prima partidă de verificare sub comanda cuplului Pelici-Artimon (celălalt tehnician, Marcel Rusu fiind plecat la Bucureşti pentru cursurile Şcolii de an­tre­nori). Pelici a decis ca în partida cu Bihorul Beiuş să folosească la lucru jucătorii sârbi şi fotbaliştii mai tineri aflaţi în efectiv. "Vreau să-i văd la lucru pentru a mă edifica asupra potenţialului în condiţii de joc. Avem câteva posturi pe care există concurenţă", a afirmat Pelici. Din acest motiv, o serie dintre componenţii de bază precum Jercălău, Ov. Maier, Găldean, C. Bar, împreună cu Mitrofan, Ghenţi, Chivescu sau Mitrofan nu vor fi folosiţi, efectuând după-amiază al doilea antrenament al zilei. "Cei cu kilograme în plus se apropie de normalitate. Vineri înaintea plecării ştim exact cum stăm", a admis antrenorul unirist.
    De asemenea, reprezentanţii orădeni s-au răzgândit dându-şi ac­ceptul pentru a întâlni FC Unirea sâmbătă, 29 ianuarie, situaţie în care lotul "alb/negrilor" va fi împărţit în două, urmând a juca de la ora 11.00 atât cu FC Oradea (la Beiuş ) cât şi cu Minerul Ştei, divi­zionară D din Bihor. "Până acum sunt satisfăcut de acumulările fizice ale jucătorilor. De asemenea, în ciuda dificultăţii antrena­men­telor, mă bucură faptul că nu au apărut accidentările", a conclu­zio­nat antrenorul albaiulienilo
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  13. #97
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Mincă părăseşte cantonamentul

    Controlul medical efectuat la Beiuş n-a limpezit prea mult situa­ţia portarului Mincă, care nu s-a mai antrenat în ultimele trei zile. "Cred că am făcut o conjunctivită datorată plonjoanelor în zăpadă. Pre­fer să merg la un consult mai amplu la Cluj. Sunt supărat că nu mă pot pregăti şi stau degeaba", a declarat Mihai. Pentru măsuri su­plimentare de precauţie, tânărul goalkeeper va părăsi astăzi can­tonamentul centralizat de la Stîna de Vale, revenind la Alba Iulia împreună cu Titi Iancu, organizatorul de competiţii. În acelaşi con­text să mai adăugăm că Ioan Vlad se va deplasa miercuri sau joi în staţiunea bihoreană, pentru a le achita jucătorilor, înainte de în­che­ierea stagiului, o parte din restanţe.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  14. #98
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Probleme cu I. Voicu

    Deşi preşedintele Măluşel trăgea nădejde că începând de astăzi, I. Voicu va "urca" la Stâna de Vale, întâlnirea de ieri la Bucureşti cu ex-rapidistul nu s-a materializat favorabil, deoarece jucătorul nu a primit cei 5000 $ datoraţi. "Mi-a explicat motivele întârzierii şi a ră­mas ca miercuri să-mi trimită banii de la Alba Iulia. Din păcate, am pierdut prea mult timp şi sunt obligat să ajung rapid în Ungaria. Abia la finele săptămânii se va clarifica situaţia şi voi şti când revin. Alba e prima opţiune în momentul când rezolv cu Videoton", a afirmat I. Voicu.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  15. #99
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Echipă cosmopolită!

    Dacă mijlocaşul sârb Bojan Ilici a ajuns deja în cantonament, ieri după-amiază au plecat spre Stîna de Vale ultimii doi "stranieri" veniţi la Unirea: atacanţii Pierre Zoa (26 ani, convocat în 2000 la se­lec­ţionata olimpică a Camerunului) şi Zlatko Zebic (26 ani, fost la Par­ma coleg în 1998 cu Veron şi F. Cannavaro, Young Boys Berna, Bellinzona, FC Kosice - Slovacia, Varese - Italia şi în ultimele şase luni la FK Macva - liga a doua sârbească ). "În acest moment am încheiat testările externe şi pe cei doi vreau să-i vedem la lucru sâmbătă. Îi testăm în turneul din Antalya şi abia apoi discutăm detaliile contractuale", a afirmat Măluşel. Ţinânt cont de cei şapte jucători străini prezenţi la FC Unirea, putem afirma fără tăgadă că "alb/negrii" alcătuiesc deocamdată cel mai cosmopolit team din primul eşalon.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  16. #100
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    La FC Unirea Alba Iulia
    Blocaj financiar provocat de "Poli" AEK Timişoara

    Preşedintele unirist Viorel Măluşel a anunţat ieri că rezolvarea problemelor financiare pe termen scurt ale prim-divizionarei stă în cumpănă, din pricina Politehnicii Timişoara, care n-a respectat ter­menul de plată pentru transferurile lui Paleacu şi I. Voicu. Săptă­mâna precedentă, cele două cluburi au convenit asupra modalităţii de încheiere a tranzacţiei şi pentru a ajunge pe "Bega", A. Dumitru a trebuit să fie declarat liber de contract de Metalul Aiud, echipa satelit a ardelenilor, situaţie în care suma de transfer (17.000 $) a fost cuprinsă în documentul pentru cedarea lui Paleacu. "Conform actelor încheiate, dacă până în 25 ianuarie nu se primeşte prima tranşă, jucătorul Paleacu redevine automat la FC Unirea. N-a intrat nici un ban de la Poli, iar Doboş nu mai răspunde de câteva zile la telefon. Am şi făcut sesizare către LPF", a explicat Măluşel. Din a­cest motiv, susţine oficialul unirist, FC Unirea este în imposibilitatea de a-i achita datoria lui I. Voicu, cantonamentul de la Stîna de Vale, precum şi alte restanţe către fotbalişti, cărora le-a promis bani până la finele săptămânii. "Până la urmă sunt obligat să mă împrumut iarăşi", a mai spus Măluşel. În acelaşi context, acesta susţine că Balauru va suporta sancţiuni. "Nu s-a prezentat la echipă şi timi­şorenii îl folosesc fără acceptul nostru, pentru că n-am ajuns la nici un acord", a încheiat şeful clubului. Cum vineri, 28 ianuarie este programată şedinţa Consiliului local al municipiului Alba Iulia, pre­şedintele unirist trage nădejde în alocarea de fonduri pentru depă­şirea impasului. "Am stat de vorbă cu dl. primar Hava şi cred că a înţeles că, fără ajutorul oficialităţilor locale nu pot, de unul singur, să rezist. Până în martie trebuie să eliminăm orice litigiu financiar, în vederea pregătirii obţinerii licenţei pentru campionatul viitor, urmând ca pe mai departe să găsim şi forma de organizare a clubului. Noi am demarat deja treburile să ne constituim după modelul cluburilor mari", a precizat Măluşel.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  17. #101
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    În prima partidă amicală
    Bihorul Beiuş - FC Unirea 0-0


    Ieri după-amiază, începând cu ora 15.00, uniriştii au susţinut întâia partidă de verificare a anului, întâlnind la Beiuş, formaţia locală Bihorul (locul 3 în C9), disputată în condiţii vitrege, pe o ninsoare continuă şi un teren acoperit cu zăpadă de aproape jumătate de metru, astfel că meciul s-a transformat într-o luptă surdă. Antrenorul Alex Pelici a utilizat în fiecare repriză câte o formulă de echipă, începând cu Fl. Cotora - Maghici, R. Cosma, Pavlovic, O. Sîrbu, G. Ghiţă - Al. Gabor, Iurişniţi, R. Oprea - Giuchici, Bazic (în actul întâi) şi a continuat, la reluare, cu Ţurcaş - Pandurevic, C. Ciobanu, L. Ciobanu, Ad. Popescu, Velţenescu - M. Stanciu, Bozic, Hardău - Zăgrean, Lupaşcu. În acelaşi timp Jercălău, C. Bar, Găldean, Ov. Maier, Chivescu, Nedelea, Mitrofan, Ghenţi şi D. Minea au efectuat o şedinţă de pregătire la Stîna de Vale. "A fost mai mult un an­tre­nament fizic, jocul fiind influenţat de condiţiile meteorologice. Fără a fi un test edificator, m-a mulţumit, per-ansamblu, angajamentul băie­ţilor, o impresie plăcută lăsând R. Oprea şi Bazic", a declarat Pelici la încheierea meciului.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  18. #102
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Bar a renunţat la Ucraina

    Fundaşul Cosmin Bar, cel mai în formă jucător al lui Apulum conform testelor fizice efectuate la Stîna de Vale, a declarat că nu mai e tentat să plece în Ucraina, unde i s-a propus un contract la o echipă din prima ligă. "Rămîn la Alba şi-mi văd de treabă. Sincer, nu mă mai interesează să plec. Nici nu ştiu la ce echipă trebuia să ajung", a mărturisit jucătorul, care, în cantonament, a dat o mînă de ajutor la îndepărtarea zăpezii (foto) din faţa hotelului Iadolina, în care e cazată echipa.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  19. #103
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Presedintele Viorel Malusel a declarat, miercuri, ca s-au început demersurile pentru transformarea clubului Apulum Alba Iulia din societate non-profit în societate pe actiuni...
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  20. #104
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1

    Offline :)

    Fundaşul Codruţ Ciobanu a uitat, pentru moment, de pasiunea pentru manele şi s-a apucat de vînătoare. Cu cîteva zile înainte de plecarea în cantonamentul de la Stîna de Vale (judeţul Bihor), unde echipa se află de joi, jucătorul şi-a achiziţionat o puşcă cu aer comprimat şi un pistol. După ce le-a încercat mai întîi la stadionul "Cetate" din Alba Iulia, Ciobanu şi-a încărcat armele în bagaje şi le-a transportat în staţiunea bihoreană. "Am un unchi, la Tîrgovişte, cu care am mers deseori la vînătoare: păsări, iepuri, mărunţişuri din astea. Odată am fost la mistreţi, dar cînd am văzut porcul m-am speriat şi am urcat cu viteză într-un copac", povesteşte jucătorul.

    Zilnic, între sesiunile de alergare, Ciobanu exersează cu puşca, trăgînd din balconul hotelului Iadolina, unde e cazată echipa. Ieri, din cinci focuri asupra unui PET din plastic aflat la 50 de metri distanţă, spre pădure, a ratat doar unul singur. "Vreau să-l provoc la un pariu pe Alex Pelici, antrenorul nostru. Pînă acum, n-a acceptat", spune jucătorul, al cărui trofeu, pînă în prezent, este o cioară, împuşcată la Alba Iulia.

    Şi-a adus vărul la Apulum

    Codruţ Ciobanu e coleg de cameră în cantonamentul de la Stîna de Vale cu vărul său, Liviu Ciobanu (22 de ani). "E un jucător tare. L-am chemat la probe, că tot vin o grămadă de jucători pe aici în intersezon. Şi uite că a rămas", spune, încîntat, Ciobanu. Vărul său e tot fundaş şi speră că, într-o zi, va face pereche pe linia de fund cu Codruţ. "O să facem o pereche invincibilă. Mai am nevoie de un pic de experienţă", a completat Liviu Ciobanu.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  21. #105
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Măluşel: "Achităm tot pînă pe 7 februarie!"

    Preşedintele clubului din Alba, Viorel Măluşel, care a venit la Stîna de Vale cu căţeluşa Gaia, purtătoarea de noroc a echipei, a promis că le va achita jucătorilor toate restanţele pînă pe 7 februarie. El i-a strîns pe jucători, ieri, într-o şedinţă de o jumătate de oră, în care i-a asigurat că s-au sfîrşit problemele financiare. "Achităm tot, gata cu problemele. Sigur, vor avea prioritate vechii jucători, cei care ne-au ajutat în acest tur de campionat", a declarat Măluşel.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •