Page 7 of 16 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 127 to 147 of 322

Thread: Nationale SUA 2009

  1. #127
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    O zi buna la cine mai ramine pe aici, eu incerc sa dorm citeva ore pina e de mers la lucru.Ne uitam si simbata, o sa fie interesant.

  2. #128
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Am vazut ieri saritura, nu mai stiu pe unde o fi fost. Gimnastike oare?
    Edit ca am gasit-o pe Youtube:
    http://www.youtube.com/watch?v=wXwZZWmlTQU
    Peszek urmeaza sa faca operatie la umar, o amina pina dupa Mondiale. Deci daca merge va concura tot ca aici, la trei aparate. S-a vorbit mult despre Sloan (poate pentru ca face patru aparate), dar si eu am fost mai impresionata de Peszek. Cit de sigura pe ea e fata asta!
    Last edited by tsupi; 14th August 2009 at 05:54.

  3. #129
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Sloan a avut nota umflata la sarituri.
    Pentru ce a fost penalizata Memmel cu juma de punct la barna ?
    Ati vazut, Williams a facut doua sarituri ? Se vorbea ca pregateste 2.5Y.

    Oare pe cine va selecta Martha la CM? Dupa cum arata Liukin acum si numai cu barna nu cred ca va merge. Dar mai are timp.
    As vrea mult sa o vad pe Bross la Londra.
    Dupa parerea mea, Peszek – cel putin la momentul asta arata mai bine ca Sloan, si cum zicea Auri, daca ar face si paralele ar fi peste. Dar daca e vorba de operatie la umar, se explica de ce nu face paralele.
    Martha o va lua pe Ivana sau pe Sloan pentru individual compus?(presupunand ca Bross castiga Nationalele si va fi sanatoasa).

    Williams cred ca e singura saritoare a lor… Si daca de la Classic si-a imbunatatit artistica (parerea mea) la sol, pana la CM mai are timp… Credeti ca o baga Martha in echipa ? Eu as face echipa cu o singura AA - Bross, Peszek, Williams si Hong. Asta i-ar da sanse la mai multe medalii. Imi pare rau de Sloan dar nu as lua-o. Iar Nastia daca nu baga paralele, cred ca nu merge.

    Oare cele care nu participa la CN, au vreo sansa sa mearga la Mondiale (Saphiro, Larson)? Va fi interesant de urmarit selectia.
    Last edited by Tess_AN; 14th August 2009 at 07:43.

  4. #130
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Wow...se pare ca a fost un concurs interesant...desi din cate am citit aici au cam fost ratari peste ratari.
    Multumesc pt postarile voastre
    Abia astept sa vad inregistrari.

    Apropo...David Sender nu a facut cu adevarat saritura din 7.5..nici nu exista asa ceva in cod, dar le-au dat bonusuri multe la toti cei care au prezentat exercitii de peste 6.5 (parca..nu mai stiu exact, dar citisem de faza asta)...asa au hotarat. De aici si nota de 7.5


    Paralelul lui Bross: http://www.youtube.com/watch?v=qEtS0Jx9bTQ ...cam multe greseli de tinuta si vreo 2 standuri nu au fost chiar cum trebuie....a primit cam mult la executie, dar sunt Nationale..e normal
    Last edited by mikeyy; 14th August 2009 at 09:48.
    www.fangymnastics.com

  5. #131
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca e Bross pe primul loc...multumesc de comentarii, apropo, am stat cu sufletul la gura pana am vazut rezultatele finale!
    Par sa se fi dat note cam mari pentru cate ratari au fost, dar banuiesc, ca nu trebuie sa ne mire...
    Inteleg ca Ivana nu a ratat si totusi e doar pe locul 2....sper sa nu dea vina pe Liukin daca nu va prinde echipa nici anul asta


    PS: Paralelul Rebeccai nu ma impresioneaza..in general..este un pic greoaie si executa lent apoi accelereaza f tare la anumite elemente parca anume ca sa ascunda niste hibe...asa o vad eu cel putin...dar n-a fost rau..nu chiar de peste 15, dar n-a fost rau!

    Abia astept si alte filmulete!

  6. #132
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Mersi si eu pentru relatari!
    Sper sa apara filmulete, momentan sunt prinsa cu niste rude si n-o sa am timp sa le vad pe toate...dar macar cate ceva.
    Nici eu nu cred ca merge Nastia la mondiale, cu sau fara paralele. Se vede ca nu e suficient de sus. Dincolo de alegerile Marthei, cred ca nici ei nu i-ar conveni sa mearga cu o barna care nici macar in State nu i-a iesit cum trebuie si nu a luat cine stie ce note [in conditiile in care ei umfla tot oricum]. Are totusi un blazon de respectat.
    Habar n-am ce a facut Peszek azi, n-am vazut-o...dar mie-mi place de ea de multa vreme. Insa pur subiectiv, mi se pare draguta si zambitoare, mi-e simpatica fata asta. Cand apar filmulete sigur la ea ma uit intai.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #133
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Barna Ivanei: http://www.universalsports.com/media...d=-1&id=639108
    Melodia care se aude..e cea a Stelianei de la sol de anul trecut, nu?

    S-a decurcat bine Ivana la barna...doar pirueta si aterizarea mai joasa de la coborare ar fi punctele slabe ale exercitiului.


    Barna Nastiei: http://www.universalsports.com/media...b_oem_id=23000 Multe dezechilibrari...cred ca a pierdut si legarea de la cuib.....dar ce incruntata era inainte de coborare
    Are potential exercitiul ei...daca mai lucreaza.

    Sloan la sarituri: http://www.universalsports.com/media...d=-1&id=639018

    Si Hunter la sol: http://www.universalsports.com/media...b_oem_id=23000 Acrobatica frumoasa!

    Cam astea ar fi filmuletele de pe site-ul celor de la Universal...sper sa mai apara.
    Last edited by mikeyy; 14th August 2009 at 11:27.
    www.fangymnastics.com

  8. #134
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Arata frumos Ivana pe barna, [inca] nu a ajuns la "intinzaturile" Nastiei - ceea ce pe mine [si pe Cris, cred ] ma bucura. Are inaltime in elemente si m-a impresionat coborarea, foarte exacta pozitia picioarelor in zbor!
    Da, e piesa Stelei, nu stiu daca fix la fel, dar melodia de mixaj e aceeasi.

    Ce diagonale are Hunter! Insa...toate ca toate, dar ce-i cu muzica aia?!? Mai ales la ce puternica e ea.

    Am vazut-o si pe Nastia. Lent, se vede ca lipseste siguranta. Iar dupa figura ei, nici ea n-a fost multumita. Parerea mea sincera e ca nu are sanse la mondiale, mai rau si-ar face, isi strica imaginea.
    Last edited by Cata_RB; 14th August 2009 at 11:36.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  9. #135
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da..muzica lui Hunter e destul de ciudata....nu o prinde deloc.

    EDIT:
    Inregistrarea intregului concurs a aparut (in sfarsit): http://www.megaupload.com/?d=CJWZOS8L (postat de shakinbakin pe GW)
    Last edited by mikeyy; 14th August 2009 at 11:37.
    www.fangymnastics.com

  10. #136
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Pe mine in continuare nu ma impresioneaza americancele...
    Nici macar Hong la barna nu mi-a placut..nu stiu de ce..
    Nastia, dc revine la 21/2 la coborare ar mai castiga 0.3 la SV deci 5.9...bine, probabil mai are ceva in plan, dar nu cred ca poate pune probleme mari...
    M-a impresionat insa Hunter, cel mai reusit sol al ei (din cate am vazut eu)..si chiar, curios mi-a placut si melodia...a aratat super, f spectaculos. Apelul acela echer mi s-a parut f deschis..nu m-ar mira sa antreneze un apel intins...

  11. #137
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Melodia lui Hunter si solul ei este duntre cele care mi-a placut cel mai mult . NU stiu de ce nu va place . Este chiar reusit si se vede ca ii place muzica si o interpreteaza cu placere .Ce poate nu ati observat este lejeritatea cu care pleaca in exercitiu . Cu fix2-3 scunde inainte glumea cu cineva de langa solca in secunda in care a inceput muzica sa searunce in exercitiu fara probleme .Se vede ca acrobatiaca aceea nu este un efort pentru ea .
    Notele nu mi s-au parut umflate . Am vazut campionate nationale in Romania cu note mult mai pompate . Arbitrele in Romania sunt mult mai supuse presiunii decat in America . Dar asta cred ca se stie .(Eu cel putin o stiu )
    Una peste alta concursul a fost bun .Este normal sa nu aiba forma maxima cele de top ptr ca forma maxima trebuie atinsa peste 2 luni si este prea tarziu sa ai timp sa scazi si iar sa urci in forma .Asta e gimnastica .
    Martha va selectiona la modul real probabil la inceputul lui septembrie (aca nu sfarsitul lui sept ). Cum am mai spus ea nu are sentimente si nici preferinte si daca stie ca gimnasta cu care pleaca nu are sanse sa se bata la o medalie nu o ia doar ptr shopping . O lasa acasa indiferent de numele ei .
    Prb ca are o bucata e gheatan kloc de inima dar asta o face sa-si merite locul in gimnastica americana .

  12. #138
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O sa ma uit si eu...astept sa se termine de descarcat inregistrarea (nu stiu de ce merge asa greu).

    Insa notele sunt umflate Niagara...dar e un lucru normal...peste tot se practica.
    Oricum de multi ani nu au mai ratat atat de mult americanele la Nationalele lor....cred ca Martha are cosmaruri
    www.fangymnastics.com

  13. #139
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O sa ma uit si eu...astept sa se termine de descarcat inregistrarea (nu stiu de ce merge asa greu).

    Insa notele sunt umflate Niagara...dar e un lucru normal...peste tot se practica.
    Oricum de multi ani nu au mai ratat atat de mult americanele la Nationalele lor....cred ca Martha are cosmaruri
    Este normal sa rateze Mihai . Se incearca elemente grele (macar de-am vedea si pe la noi ca se rateaza din dublu apel iesire de barna si nu din te miri ce ).
    Ti-am spus personal nu mise par atat de umflate vis a vis de ce timp de vreo 16 ani am vazut in Campionatul national romanesc . De-ar avea gura sa vorbeasca salile din Romania...
    Indiferent cat de patrioata as fi nu ma pot impiedica sa nu admir gimnastica pe care au creat-o cu entuziasm .Aici totul nu se face decat din dragoste pentru gimnastica si dorinta de a fi cel mai bun. Parinti fac sacrifici inimaginabile (serios nici nu va ganditi cat de mult ), copii, mai tarziu adolescenti , chiar fac gimnastica cu entuziasm . SE intrec intre ei in primul rand . Nu stiu cat sa mai munceasca ptr elementul "secret" care sa o aduca in fata concurentei .
    In Romania este o monotonie .Gimnasta de la Focsani face acelasi elemente ca cea de la Constanta ptr ca oricum se stie de cu un an inaite cine pleaca la lot si poate sa tavaleasca pana nu mai poate dar daca nenea"X" de la federatie a zis ca X-ulesca pleaca , asa ramane .
    CEi cativa antrenori de la cluburile mari isi folosesc influenta ptr a-si promova sportivi .
    Nici nu vreau sa-mi aduc aminte .
    Poate si in Romania ar fi necesar un selectioner de lot cu inima de gheata care sa nu fie prieten cu X si Y de la cluburile A si B , nu?
    Alta prostie care ar trebui desfintata e lotul centralizat care a devenit o rutina .Toate invata la fel , aceeasi tehnica ,aceleasi exercitii .Chiar daca mai sunt antrenori proaspeti acolo nu sunt lasati sa faca ei nimic . Lotul pare "prafuit " in ultimi ani ,Este rutina .
    Este trist dar nimeni nu vede nimic .Parca ar fi poveste cu hainele noi ale imparatului .
    Stiu , este dur ce spun dar uneori adevarul trebuie strigat .
    O antrenoare de prin Vancouver , romanca , imi spunea ca a fost stupefiata sa descopere (intr-o vizita in tara ) cat de jos e gimnastica acum in Romania si cat de putin constienti sunt cei care o conduc acum de acest nivel scazut . Ei inca isi mai fac iluzia ca se face gimnastica ...Poate ar trebui sa li strige ca sa inteleaga : "Imparatul este gol ! "

  14. #140
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Ceea ce spui referitor la Romania este in cea mai mare parte adevarat, dar asta nu are nici o legatura cu faptul ca nivelul competitiei americane este destul de slab anul acesta, mai ales in comparatie cu anii trecuti...Daca e sa ne gandim la 2005,tot an postolimpic eu cred ca nu se poate face comparatie intre ce au avut atunci si ceaa ce au la momentul asta...
    Notele au fost umflate...nu zice nimeni ca nu sunt umflate si la noi..dar nici sa credem ca astea ar fi notele pe care le vor lua americancele in fata unui juriu international...(la momentul asta)...parerea mea!

  15. #141
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    @Niagara: Sunt de acord cu ce zici tu..insa eu compar ceea ce fac aceste fete de acum(din SUA)...cu ce facea Shawn Johnson (gimnasta mea preferata dintre straine) si e o diferenta de la cer la pamant.

    Pe mine nu ma impresioneaza nici una dintre americancele de acum...o mica exceptie Bross, dar mai trebuie sa o urmaresc...sa vad cum se comporta sub presiunea unui mare concurs (gen mondiale). Ar mai fi Sam Peszek. In rest nimeni....de Sloan am zis de la inceputul anului ca nu are stofa de campioana, iar Hong inca mai are de recuperat, dar nu straluceste..nu atrage atentia.

    Deci nu fac comparatii cu fetele noastre....ci ma refer doar la americani...cum erau nationalele lor pana acum..si cum sunt acum. Vom vedea si sambata.

    Mai revin cu impresii..ca mai am de vazut din inregistrarea de ieri.
    www.fangymnastics.com

  16. #142
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Mai vorbim...peste vreo 2 luni .

  17. #143
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Am mai vazut niste filmulete pe youtube (eu inca nu pot downloada, asa ca ma multumesc cu ce gasesc..): Pezshek la sarituri si Caquatto la barna:
    http://www.youtube.com/watch?v=7G6FN...e=channel_page
    http://www.youtube.com/watch?v=kO9VC...eature=channel

    Sloan avea o coafura, parca mergea la nunta...

  18. #144
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oana_27g View Post
    Am mai vazut niste filmulete pe youtube (eu inca nu pot downloada, asa ca ma multumesc cu ce gasesc..): Pezshek la sarituri si Caquatto la barna:
    http://www.youtube.com/watch?v=7G6FN...e=channel_page
    http://www.youtube.com/watch?v=kO9VC...eature=channel

    Sloan avea o coafura, parca mergea la nunta...
    Vorbeam aseara ca Sloan arata batranicios , ca o bunica .Nu stiu daca de la coafura care era de timpul lui pazvante chioru sau de la felul in care arat ea dar puteai sa-i dai 30 lejer pe strada .BTW ...asa se merge la nunta ?!

  19. #145
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce aiurea arbitraj.....Lui Sam Peszek i-au dat 8.5 la executie la sol, desi nu a facut nicio greseala majora...si lui Sloan, care nu a reusit sa aterizeze aproape nicio diagonala asa cum trebuie, i-au dat 8.6.

    Mai am 20 de mins din inregistrare de vazut: dintre care - solurile lui Bross si Hong.
    Dar pana acum singura care a avut exercitii frumoase e Sam..la barna si sol a fost super!!! Pacat ca nu face paralele! Merita sa mearga la mondiale!
    www.fangymnastics.com

  20. #146
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Dupa ce am vazut Nationalele SUA am ramas cu urmatoarele impresii:
    -sunt tari la partea de acrobatica la sol si la barna,dar cam inexpresive la partea artistica.
    -mi-au placut : Peszek la barna ,Bross la barna,Sloan la paralele si cam atat. Stiu ca Bross are multi admiratori pe aici dar mie nu mi se pare deosebita.Da, are "big tricks ", dar cam atat (din punctul meu de vedere)
    -Liukin s-a simtit mai bine urmarindu-le si incurajandu-le pe colegele ei decat concurand.
    -per ansamblu nu mi s-a parut "wow" dar nici rau concursul,au timp sa se perfectioneze pana la Mondiale
    Mi s-au parut cam mici notele de plecare ale unora dintre fete cu toate ca aveau elemente grele, Sloan doar 5.6 la barna si 5.8 parca la paralele desi a avut doua desprinderi ,una chiar foarte frumoasa si dificila,Peszek a avut iarasi nota mica la dificultate la barna ,sa fie din cauza ca nu au legari foarte multe?

  21. #147
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Ce aiurea arbitraj.....Lui Sam Peszek i-au dat 8.5 la executie la sol, desi nu a facut nicio greseala majora...si lui Sloan, care nu a reusit sa aterizeze aproape nicio diagonala asa cum trebuie, i-au dat 8.6.

    Mai am 20 de mins din inregistrare de vazut: dintre care - solurile lui Bross si Hong.
    Dar pana acum singura care a avut exercitii frumoase e Sam..la barna si sol a fost super!!! Pacat ca nu face paralele! Merita sa mearga la mondiale!
    Sam mi-a placut si mie . In plus imi place stilul ei "infipt" .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •