Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 322

Thread: Nationale SUA 2009

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Nationale SUA 2009

    Datorita faptului ca in ultimii 2 ani nationalele SUA au avut succes pe forum, m-am gandit ca si anul acesta sa deschidem un topic pentru aceasta competitie.

    Competitia va avea loc intre 13 si 15 august in Dallas si va fi transmisa de Universal Sports si NBC

    Programul competitiei fetelor:
    13 august - calificari (8 -10 PM ET)
    15 august - finale (8 -10 PM ET)
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pana la urma nu dupa Nationale se va decide echipa pt mondiale.
    Doar la inceputul lui octombrie Martha le va numi pe cele 4, dupa 2 cantonamente ce vor avea loc la Karolyi (unul in septembrie si altul la inceputul lui octombrie)
    In acel cantonament vor putea merge primele 2 clasate la fiecare aparat (de la nationale) plus acele gimnaste care ii plac Marthei.


    Nationalele pana la urma sunt doar o formalitate...nu prea se va tine cont de ele!
    www.fangymnastics.com

  3. #3
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Interesant, multumim!
    Altfel spus, ei sunt dispusi sa plateasca pentru toate cele 4 gimnaste acea suma, in cazul in care vor schimba numele anuntate pana pe 9 septembrie. Totusi, cineva gasise in regulament ca si in acest caz data limita e 23 septembrie...ce-o fi atunci cu al 2-lea cantonament, din octombrie? Poate mai e inca un termen.
    Ma intreb daca a noastra federatie ar lua macar in calcul posibilitatea de a plati suma aia pentru o gimnasta...
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #4
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La mondiale cred ca poti schimba gimnastul si cu o zi inainte de competitie....asa cum am facut noi la Stuttgart (2007) cand l-am chemat pe Malita de acasa ca Dragulescu nu a mai concurat din cauza durerilor.
    Doar la JO sunt stricte astfel de reguli.

    Insa eu cred ca vor alege mai repede...asta e doar un spectactacol pe care il face Martha ca sa bage frica in fete si sa iasa ea in fata...tipic.
    Dar din ce am citit..tuturor le e teama sa nu se accidenteze fetele in canonament...de obicei le cam termina Martha atat psihic cat si fizic
    Last edited by mikeyy; 5th August 2009 at 12:21.
    www.fangymnastics.com

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Jordyn Wieber s-a retras de la Nationale. Cauza este "hamstring injury". Chiar nu stiu ce inseamna...din ce am gasit e vorba de o problema la muschiul piciorului.
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    O accidentare la nivelul unui tendon de la genunchi!...asa am gasit eu

    "hamstring= any of five tendons (= cords of tissue connecting muscles to bones) at the back of the knee"

    Ori este ceva mai grav decat au crezut la inceput, ori si-au dat seama ca fortau prea mult....

    In conditiile astea sper sa castige Vega la junioare!
    Last edited by anna.09; 6th August 2009 at 13:30.

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Probabil nu vor sa forteze...ea mai are multi ani de juniorat in fata, in care sa accepte ideea ca e foarte buna dar nu poate avea celebritatea senioarelor.
    Si de ce nu, sa fie mai liniste la aceste nationale, fiind inainte de CM. Adica sa nu aiba ea, ca junioara, punctaje mai mari decat senioarele care merg la mondiale
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Citeam care sunt factorii de risc pentru aceasta afectiune:
    - suprasolicitare musculara
    - varsta...aceasta afectiune apare mai mult la sportivii mai in varsta (nu cazul lui Jordyn )
    - incalzirea incorecta
    - flexibilitate insuficienta

    Oana...ai dreptate e la nivelul genunchiului.

    Deja e al doilea concurs de la care se retrage...cam multe probleme pt 14 ani....
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Citeam care sunt factorii de risc pentru aceasta afectiune:
    - suprasolicitare musculara
    - varsta...aceasta afectiune apare mai mult la sportivii mai in varsta (nu cazul lui Jordyn )
    - incalzirea incorecta
    - flexibilitate insuficienta

    Oana...ai dreptate e la nivelul genunchiului.

    Deja e al doilea concurs de la care se retrage...cam multe probleme pt 14 ani....
    Da citeste postul de la diverse cu Elena Velicu .Sper ca antrenorii ei sa aiba intelepciunea sa faca slow-down cu ea . Cand am vazut-o acum un an am facut si eu WOU ! Fiica-mea mi-a zis atunci `nu o vad bine ca senioara daca vor continua sa traga asa `.Si a avut dreptate . Facand o paralela cu Elena este cam aceasi tip de accidentare .
    Ce nu inteleg multi este ca atunci cand privim o gimnasta trebuie sa ne gandim la ea ca la o parghie .
    _oase
    -musculatura
    -tendoane
    Daca nu sti sa dozezi efortul copilului ceva, undeva va ceda
    La varsta mica daca il muncesti prea mult musculatura se va dezvolta mai rapid si mai puternic decat oasele de obicei si apar fracturi (de stress ,de efort sau accidentale ) .Mai tarziu odata cu maturizarea osoasa cele care vor suferi vor fi tendoanele (intinderi sau ruperi ).
    Mai este o situatie in care copilul mai marisor de data asta incerca mai mult decat poate duce musculatura lui si atunci se produc rupturi musculare .
    Antrenoratul nu se face dupa ureche sau din dorinta de glorie .Asta e o meserie care cere multa stiinta de carte ( inclusiv medicina,kinetica si altele ).

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Pe pagina federatiei din SUA apare si lista cu toti participantii. Vedeti: http://www.usa-gymnastics.org/post.p...D=3694&prog=vc jos pe pagina.
    Am dat "find in this page" si am gasit: Wieber, Liukin, Memmel si alte nume, dar nu am gasit Sloan. Stiti ceva?

    Edit: Au si programul competitiei:
    Date Discipline/event/location Time (CT)
    Aug. 12 Junior rhythmic all-around qualifier and individual event finals/Dallas Convention Center 9 a.m.
    Junior men’s gymnastics/American Airlines Center 1 p.m.
    Senior rhythmic all-around qualifier and individual event finals/Dallas Convention Center 3 p.m.
    Senior men’s first day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
    Aug. 13 Trampoline and tumbling, and acrobatic gymnastics prelims/Dallas Convention Center 9 a.m.
    Junior women’s first day of competition/American Airlines Center 1 p.m.
    Senior women’s first day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
    Aug. 14 Junior and senior rhythmic all-around finals/Dallas Convention Center 9 a.m.
    Junior and senior trampoline and tumbling finals/Dallas Convention Center 3 p.m.
    Senior men’s second day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
    Aug. 15 Rhythmic all-around/trampoline & tumbling/acrobatic gymnastics finals/Dallas Convention Ctr 11 a.m.
    Junior women’s second day of competition/American Airlines Center 1 p.m.
    Senior women’s second day of competition/American Airlines Center 6:30 p.m.

  11. #11
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Sloan parca nici la concursul anterior nu a fost...si nici nu retin sa fi vazut undeva ca-i accidentata. Ce-o fi cu ea?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Sloan parca nici la concursul anterior nu a fost...si nici nu retin sa fi vazut undeva ca-i accidentata. Ce-o fi cu ea?
    E pe lista. Scuze. Gresala mea.

  13. #13
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    E pe lista. Scuze. Gresala mea.
    ...si lenea mea ca nu am dat click sa citesc singurica
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Cata, eu am dat de doua ori cautare dupa sloan si nu am gasit... am citit apoi pe net ca participa Sloan si am copy&paste... Sa fie de vina s in loc de S sau am apasat pe o tasta gresita... In fine...

    Cine credeti ca va castiga? Eu eu cred Bross daca nu e accidentata... Iar nu stiu de ce am impresia ca Liukin nu va merge la CM... Nu cred ca are timp sa se pregateasca sa revina in forma maxima si nu cred ca se va duce doar sa faca prezenta...

    In alta ordine de idei, am tradus pe scurt articolul despre Wieber la Stiri externe si nu stiam cum sa traduc "hamstring"
    Asta e ce a zis tsupi:
    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Hamstring e zona care o simti atunci cind te apleci pina la pamint cu picioarele intinse. In portiunea din spate a piciorului, deasupra de genunchi. Scuze daca nu explic prea bine, sper sa intelegeti. Nu se refera la un muschi anume, e o denumire generica pentru muschii si tendoanele din zona aia.

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un reportaj cu Sabrina Vega in timpul antrenamentelor pt nationale: http://lblgymnastics.com/?p=793
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Un reportaj cu Sabrina Vega in timpul antrenamentelor pt nationale: http://lblgymnastics.com/?p=793
    Multumesc Mihai.
    Teodora Ungureanu zice ca se pregatesc pentru CN facand cate jumatati de exercitii si sa finisese lucrurile stiute. Mai zice ca Sabrina bazat pe rezultatele ei a intrat in echipa nationala d ejuniori anul trecut si ca obiectivul lor acum e sa se mentina in lotul national de juniori, sa aiba la CN o prestatie la fel de buna ca si anul trecut daca nu cumva chiar mai buna. De asemenea spune ca obiecivul pe termen lung sunt JO care sunt peste 3 ani.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Nationalele SUA vazute de oficiali cu o saptamana inainte de a incepe: http://www.insidegymnastics.com/cont...d=563&zoneid=1
    Pe scurt (parantezele sunt comentariile mele, puteti sa le ignorati daca vreti):

    Martha o lauda pe Sloan si zice ca e pretendenta la titlu la idividual compus. Mai zice ca Sloan si Peszek sunt posibilitati pentru JO2012 (eu zic pentru ca ambele sunt favoritele Marthei nu le consider extraordinare ca gimnaste).

    Spune ca a vorbit cu Johnson la US Classic si crede ca daca va reveni la gimnastica anul viitor poate sa aiba succes bazat pe talent si atitudine competitiva. (gargara zic eu, Martha e diplomata).

    Liukin va face doar paralele si barna, Martha o considera un exemplu de dedicatie pentru sport. Martha zice ca barna facuta de Nastia la US Classic a fost buna si e primul pas pentru ea sa ajunga la Mondiale (chiar asa gandeste sau e alta gargara?!?). De asemenea vede posibil ca Liukin la 22 de ani sa participe la JO2012. Vorbind in continuare de Liukin zice ca noul cod limitand dificultatea si punand accent pe executie, pare ca e croit pentru Nastia. Nastia poate fi folosita de FIG ca un exemplu ca gimnastica nu e doar pentru copii si ca e gimnastica artistica...

    In alta ordine de idei, se pare ca federatia a scazut baremul de calificare la Nationale, limita de punctaj la AA la 52.50 (se anuntase initial ca e 54.00). Asta a permis altor 5 gimnaste sa fie calificate la Nationale dupa US Classic
    Last edited by Tess_AN; 8th August 2009 at 21:33.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Hamstring injury inseamna intindere musculara.

  19. #19
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nationalele SUA vazute de oficiali cu o saptamana inainte de a incepe: http://www.insidegymnastics.com/cont...d=563&zoneid=1
    Pe scurt (parantezele sunt comentariile mele, puteti sa le ignorati daca vreti):

    Martha o lauda pe Sloan si zice ca e pretendenta la titlu la idividual compus. Mai zice ca Sloan si Peszek sunt posibilitati pentru JO2012 (eu zic pentru ca ambele sunt favoritele Marthei nu le consider extraordinare ca gimnaste).

    Spune ca a vorbit cu Johnson la US Classic si crede ca daca va reveni la gimnastica anul viitor poate sa aiba succes bazat pe talent si atitudine competitiva. (gargara zic eu, Martha e diplomata).

    Liukin va face doar paralele si barna, Martha o considera un exemplu de dedicatie pentru sport. Martha zice ca barna facuta de Nastia la US Classic a fost buna si e primul pas pentru ea sa ajunga la Mondiale (chiar asa gandeste sau e alta gargara?!?). De asemenea vede posibil ca Liukin la 22 de ani sa participe la JO2012. Vorbind in continuare de Liukin zice ca noul cod limitand dificultatea si punand accent pe executie, pare ca e croit pentru Nastia. Nastia poate fi folosita de FIG ca un exemplu ca gimnastica nu e doar pentru copii si ca e gimnastica artistica...

    In alta ordine de idei, se pare ca federatia a scazut baremul de calificare la Nationale, limita de punctaj la AA la 52.50 (se anuntase initial ca e 54.00). Asta a permis altor 5 gimnaste sa fie calificate la Nationale dupa US Classic
    Mai asa cum o vad eu pe Martha si o stiu unii ea nu are favorite !

    Never ! Ever !
    A avea favorite inseamna sa ai sentimente .Ea nu prea are . Succesul ei in America ca selectioner sta tocmai in faptul ca ea nu se lasa influentata dect de valoarea de moment .Ea vb acum ptr momentul "0" despre Sloan si Peszek .Daca maine ceva se schimba le abandoneaza la fel de repede .
    Despre Johnson... sa sti ca nu-i gargara ,Copilasul asta nu a scos din munca asidua rezultatele ci tocmai din talent si capacitatea de a se motiva .Daca aceasta capacitate de a se motiva va avea obiect (scop) va reveni . Nu te uita ca e un mic dop acum .Asta e usor de pierdut iar daca adaugi un talent si o forta nativa ... drumul inapoi nu e greu pentru ea .Doar ca nu o vad inca motivata si nici nu e usor de dus cu presu(de convins ) fetica asta .
    Nastia ...da nu mi se pare nici mie extraordinar sa fie la urmatoarele JO .Are cam ce ii trebuie ptr asta .

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Hamstring injury inseamna intindere musculara.

    Aia-i "pulled muscle".

  21. #21
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce declara Martha...face parte din propria piesa de teatru
    Ea nu o place pe Shawn deloc....ce as vrea sa-i aduc aminte ce spunea sotul ei anul trecut inainte de JO...ca cea care merita sa castige e Nastia si nu Shawn. Dar Shawn acum are un capital de imagine impresionant si da bine sa spui lucruri frumoase despre ea.
    Ar fi minunat sa revina Shawn...e intr-adevar un talent. Nu a muncit nici jumatate cat restul, dar talentul a ajutat-o enorm... si sa nu-l uitam pe antrenor care a stiut cum sa-i speculeze calitatile!
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •