Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 316 to 322 of 322

Thread: Nationale SUA 2009

  1. #316
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Preferati salile goale din Romania ?
    Nu, prefer salile din Franta, Germania, Danemarca, Spania in locul celor din America...si sunt de acord cu Oana...m-am saturat sa tot aud ca vai, americanii in sus, nemtii in jos, francezii la stanga, englezii la dreapta, numai romanii sunt niste prosti...Iaca nu-i asa!!! Romanii sunt destepti, sunt ambitiosi si, nu in ultimul rand, sunt OAMENI...si prefer sa fiu romanca decat un american care nu stie unde este Europa si care nu stie decat de hot-dog si baseball...din ambitie si bun simt s-au nascut Nicolae Paulescu, Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Creanga si multi, multi altii care au facut furori in strainatate (inclusiv o romanca ce a descoperit, impruna cu alti savanti straini, anul trecut, ceva chestii complicate legate de materie...)..asa ca sunt mandra ca sunt romanca!!!!! De la Nadia pana la propria persoana...

    Americanii, marea tara cu marea baza de selectie si tot nu au fost in stare sa castige aurul pe echipe decat la ei acasa de cerle mai multe ori...si ne uitam in an post-olimpic in ograda lor si ce vedem la senioare? In afara de cele revenite in activitate? Se vad mai multe? Se vad a fi mai grozave??? Nu cred...desi, asa cum spui si tu, Niagara, au o baza de selectie de 100 d eori mai mare...La baza de selectie, banii si echipamentele care sunt in America, Romania ar fi fost de neintrecut la ORICE competitie in momentul de fata...mi se pare cu adevarat extraordinar ca din 10 oameni sa cuceresti aur pe echipe si inca trei medalii de aur+una de argint si una de bronz (2004); medalie de bronz pe echipe+aur...comparativ cu America, unde din 50 de gimnaste cate au avut (cel putin 24 in faza finala de la VISA), au fost sub noi la JO 2004 (noroc u Carly Patterson, ca in rest...) si abia anul trecut au fost grozavi...dar tot nu au luat cea mai pretioasa medalie...aurul la echipe

  2. #317
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Nu, prefer salile din Franta, Germania, Danemarca, Spania in locul celor din America...si sunt de acord cu Oana...m-am saturat sa tot aud ca vai, americanii in sus, nemtii in jos, francezii la stanga, englezii la dreapta, numai romanii sunt niste prosti...Iaca nu-i asa!!! Romanii sunt destepti, sunt ambitiosi si, nu in ultimul rand, sunt OAMENI...si prefer sa fiu romanca decat un american care nu stie unde este Europa si care nu stie decat de hot-dog si baseball...din ambitie si bun simt s-au nascut Nicolae Paulescu, Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Creanga si multi, multi altii care au facut furori in strainatate (inclusiv o romanca ce a descoperit, impruna cu alti savanti straini, anul trecut, ceva chestii complicate legate de materie...)..asa ca sunt mandra ca sunt romanca!!!!! De la Nadia pana la propria persoana...

    Americanii, marea tara cu marea baza de selectie si tot nu au fost in stare sa castige aurul pe echipe decat la ei acasa de cerle mai multe ori...si ne uitam in an post-olimpic in ograda lor si ce vedem la senioare? In afara de cele revenite in activitate? Se vad mai multe? Se vad a fi mai grozave??? Nu cred...desi, asa cum spui si tu, Niagara, au o baza de selectie de 100 d eori mai mare...La baza de selectie, banii si echipamentele care sunt in America, Romania ar fi fost de neintrecut la ORICE competitie in momentul de fata...mi se pare cu adevarat extraordinar ca din 10 oameni sa cuceresti aur pe echipe si inca trei medalii de aur+una de argint si una de bronz (2004); medalie de bronz pe echipe+aur...comparativ cu America, unde din 50 de gimnaste cate au avut (cel putin 24 in faza finala de la VISA), au fost sub noi la JO 2004 (noroc u Carly Patterson, ca in rest...) si abia anul trecut au fost grozavi...dar tot nu au luat cea mai pretioasa medalie...aurul la echipe


    Scoate-l pe Cioran de acolo .El nu se considera roman si-si nega vehement originea .
    Sincer eu nu mai sunt atat de patriotarda .
    Si eu plecasem la drum tot cu textele astea acum doi ani .Si mi-am schimbat opinia in timp . MI-au castigat respectul .
    Si BTW nu numai ca stiu multi unde e Romania dar ne si repecta .

  3. #318
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Iti spun eu ca stiu unde-i Romania, am cunoscut multi care fac voluntariat acolo, altii care au adoptat copii...
    Asa s-a intimplat la Atlanta si n-a dat bine pe scena internationala, dar adevarul este ca ei le-au "cheered" pe gimnastele lor.
    In rest, dupa cum unii cred (eronat) ca totul pute in Romania, tot asa sint altii (care de cele mai multe ori nici n-au pus piciorul pe aici) care cred ca americanii sint niste timpiti. Nimic mai fals!

  4. #319
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Am cam exagerat cu subiectul asta si in special eu...
    Vreau doar sa clarific ceva si ma opresc.
    Nu am nimic impotriva americanilor si nici vreau sa fiu mai madra de originea mea decat este cazul!
    Pur si simplu, publicul american de gimnastica a demonstrat in repetate randuri ('91, '96, '03) ca poate crea o atmosfera nu tocmai placuta pentru ceilalti sportivi (prin incurajarea excesiva si nu tocmai adecvata unei sali de gimnastica a propriilor sportivi), de aceea prefer ca marile competitii sa nu se desfasoare acolo.
    Last edited by anna.09; 21st August 2009 at 12:14.

  5. #320
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    N-ai exagerat deloc, Oana. Tu te-ai referit doar la manifestarea publicului de gimnastica american in timpul competitiilor, nu la americani in general.

    Acum replica la ce s-a mai zis pe-aici.

    Locuiesc de 6 ani jumate in Olanda si stiu ca exista romani din 2 extreme: pe de o parte cei care proslavesc "strainatatea" si de-abia asteapta sa zica ceva de rau de Romania si pe de alta parte cei care dau afara de "patriotism", care se-nfoaie de fiecare data cand li se spune ca altii-s mai buni.

    O combinatie de cele doua si un pic de realism cred ca duce la atitudinea corecta.

    NU ai cum sa apreciezi pe cei din alta tara fara sa fi fost acolo (si sa stai o perioada), cum nici altii nu ne pot aprecia pe noi fara sa ne vada acasa la noi. (deci, de acord cu Tsupi

  6. #321
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Off..imi pare rau ca am pocit cuvantul "mandra" chiar in propozitia in care era vorba despre originea mea

  7. #322
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    N-ai exagerat deloc, Oana. Tu te-ai referit doar la manifestarea publicului de gimnastica american in timpul competitiilor, nu la americani in general.

    Acum replica la ce s-a mai zis pe-aici.

    Locuiesc de 6 ani jumate in Olanda si stiu ca exista romani din 2 extreme: pe de o parte cei care proslavesc "strainatatea" si de-abia asteapta sa zica ceva de rau de Romania si pe de alta parte cei care dau afara de "patriotism", care se-nfoaie de fiecare data cand li se spune ca altii-s mai buni.

    O combinatie de cele doua si un pic de realism cred ca duce la atitudinea corecta.

    NU ai cum sa apreciezi pe cei din alta tara fara sa fi fost acolo (si sa stai o perioada), cum nici altii nu ne pot aprecia pe noi fara sa ne vada acasa la noi. (deci, de acord cu Tsupi

    De acord cu tine . Venisem in Canada profund influentata de cultura si educatia franceza . Locuisem la Paris si raportam oarecum la ce era acolo .
    Inca mai iubesc Franta (imi e in suflet ). Dar in timp am invatat sa descopar valorile altui continent pe care il priveam superficial si de departe .
    Cele doua extreme sunt si aici dar sunt si multi care stiu sa isi aduca cu ei cultura si traditiile romanesti si sa le adauge la "potul canadian" . La fel si la americani .
    Imi iubesc tara , cultura su traditiile dar asta nu ma impiedica sa nu invat sa cunosc si sa respect alte popoare . Chiar daca obiceiurile lor mi se par "barbare". DE exemplu rusii cu pupatul pe gura intre barbati sau intre barbati si femei indiferent de gradul de rudenie . Mi se pare nenatural dar asta nu e un motiv sa nu-i repect ptr ce au valoros .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •